Divi drosmīgi alūksnieši izglābj slīcējus

Turpinās no 1.lappuses

Pirmdien, 6.augustā, pēc pulksten 15.00 ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Ziemera pagastu, kur Alūksnes ezerā, Garās salas galā starp Melnumu un tūrisma un atpūtas kompleksu “Jaunsētas”, bija apgāzusies laiva un ūdenī iekrituši četri cilvēki. “Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka ūdenī atrodas divi cilvēki, kurus ugunsdzēsēji glābēji ar laivas palīdzību izglāba un nogādāja krastā. Vēl divus cilvēkus krastā nogādāja divas privātpersonas. Visi četri cilvēki tika nodoti neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes mediķiem,” stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemē Sandra Vējiņa.

Reaģēja un palīdzēja
“Alūksnes Ziņas” par notikušo uzzināja pirmdien uzreiz pēc negadījuma no uzņēmēja Druvja Tomsona. “Šie abi cilvēki tikko izglāba dzīvības trim puišiem. Četri cilvēki avarēja ar laivu ezerā. Laiva grima, paši tādā stāvoklī, ka slīcina cits citu. Ingus tobrīd ezerā makšķerēja un noreaģēja tā, kā citi stresa situācijā bieži vien nedara – viņš neturpināja mierīgi makšķerēt ar domu, ka tas jau uz mani neattiecas, bet paņēma binokli, lai paskatītos, kas notiek, lai gan atradās lielā attālumā. Ieraugot, ka laiva apgāzusies, Ingus “sita pa dzelzi”, sazvanīja Andri, jo zināja, ka viņš arī tobrīd ir ezerā, abi bija klāt pie laivas un sāka glābšanu, izsauca glābējus. Ja viņi būtu mēģinājuši tikt galā tikai saviem spēkiem, iespējams, viens no puišiem nebūtu pagūts izglābt. Liels paldies abiem drosmīgajiem alūksniešiem! Es uzskatu, ka viņi ir varoņi! Turklāt viņi izglāba arī laivu no nogrimšanas pēc apgāšanās,” stāsta D.Tomsons.

Gandrīz noslīka acu priekšā 
I.Ozoliņš stāsta, ka pirmdienas pēcpusdienā makšķerējis Alūksnes ezerā netālu no Cepurītes salas. “Dzirdēju, ka norūcās laivas motors un apklusa. Paņēmu binokli, lai paskatītos, kas noticis, un ieraudzīju, ka laiva ir apgāzusies. Uzreiz piezvanīju Andrim Jerumam, jo zināju, ka viņš arī tobrīd ir ezerā, lai arī brauc. Es biju tuvāk notikuma vietai, viņš – tālāk, bet gandrīz vienlaikus abi arī piebraucām. Viens no vīriešiem jau slīka – pametu viņam glābšanas riņķi, bet viņš jau bija tādā stāvoklī, ka nevarēja pie tā pieķerties, ūdeni arī bija sarijies,” notikušo atminas I.Ozoliņš.
A.Jerums uzsver - trīs no četriem vīriešiem nemācēja peldēt. “Šis viens vīrietis bija jau tādā stāvoklī, ka šķita: noslīks mūsu acu priekšā, jo pie peldriņķa nespēja pieķerties un “gāja zem ūdens”,” atceras A.Jerums.

Izsauc glābējus
I.Ozoliņš un A.Jerums norāda - vīrietis, kurš prata peldēt, peldēja prom no apgāztās laivas, jo pārējie trīs viņu “slīcināja” – lai glābtos, bija satvēruši aiz drēbēm un rāva zem ūdens. “Tādēļ viņš peldēja prom, un brīdī, kad mēs piebraucām pie apgāztās laivas, viņš jau bija aizpeldējis uz krasta pusi. Pamanot, ka piebraucam mēs, viņš griezās atpakaļ, piepeldēja pie manas laivas, es viņu iecēlu savā laivā, un abi kopā to vīrieti, kurš gandrīz noslīka, jau divatā iecēlām manā laivā,” stāsta A.Jerums. I.Ozoliņš piebilst - pārējos divus vīriešus turējuši aiz rokām, lai nenoslīkst. “Tad Andris ņēma telefonu un izsauca glābējus, jo sapratām, ka paši vēl divus vīriešus savā laivā ievilkt nevaram, jo viņi bija ražena auguma – apmēram 130-140 kilogramus smagi,” viņš saka.
Dreifējot ezerā un turot aiz rokām divus vīriešus, kuri vēl nebija izcelti no ūdens laivā un neprata peldēt, drosmīgie alūksnieši sagaidīja ierodamies ugunsdzēsējus glābējus, kuri uz izsaukumu ieradās ātri un ar savu laivu aizbrauca līdz notikuma vietai pie Garās salas. Divus slīcējus krastā nogādāja glābēji, divus – drosmīgie alūksnieši. “Atstāju vīriešus krastā un braucu atpakaļ pie Garās salas pēc apgāztās laivas, lai tā nenogrimst. Kamēr atvilku krastā laivu, tikmēr visi dienesti un slīcēji jau bija prom,” saka A.Jerums. 

Tik traki nav bijis
A.Jerums ir Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Alja” inspektors, bet I.Ozoliņš – pašvaldības pilnvarotā amatpersona, kas veic makšķerēšanas, rūpnieciskās zvejas kontroli, zivju resursu aizsardzību un uzraudzību Alūksnes novada pašvaldības administratīvajā teritorijā. A.Jerums atzīst – visādi gadījumi piedzīvoti uz Alūksnes ezera, bet tik traki, kā pirmdien, nav bijis. “Ziemā esmu ar sniega motociklu vedis krastā ledū ielūzušus, pārsalušus makšķerniekus, bet šādu slīcēju glābšanu nebiju piedzīvojis,” saka A.Jerums.
I.Ozoliņš domā – ja viņi nebūtu uzreiz piesteigušies palīgā, vīrietis, kurš prata peldēt, būtu izglābies, bet ar pārējiem trim, kuri peldēt nemācēja, varētu būt visādi. “Kad mēs braucām klāt, viņi jau pa gabalu sauca, ka neprot peldēt, lai glābj viņus,” saka I.Ozoliņš.

Policija sastop tikai divus
Aculiecinieki saka, ka slīcēji bijuši alkohola reibumā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes mediķi no slīcēju mutes izelpas jutuši alkohola dvaku. Policija, veicot alkohola pārbaudi asinīs diviem no četriem vīriešiem, to nekonstatēja. Valsts policijas Alūksnes iecirknī “Alūksnes Ziņas” noskaidroja, ka par notikušo ir uzsākta administratīvā lietvedība. Ierodoties Valsts policijai, tika sastapti vairs tikai divi no laivā bijušajiem četriem alūksniešiem. Vīrieši stāstījuši, ka laivā bijuši divatā, viens no viņiem makšķerējis, otrs bijis līdzbraucējs – pieliekušies pārāk tuvu laivas malai, kā rezultātā laiva apgāzusies. Braukuši ar airu laivu, kas aprīkota ar motoru, kas gan nedarbojoties. Valsts policija veiks apstākļu noskaidrošanu, un, visticamāk, vīriešiem tiks piemērots administratīvais sods.
Akmens policijas lauciņā
Šī situācija liek aizdomāties par drošību uz ūdens, laivu kustību Alūksnes ezerā un to, kā tā tiek kontrolēta.
“Gribētos akmeni mest Valsts policijas lauciņā, kas vispār nekontrolē ūdens transportlīdzekļus un to kustību. Es esmu zvejas inspektors – neesmu tiesīgs apturēt laivu un kur nu vēl pārbaudīt alkohola koncentrāciju asinīs kādam! Mums kā inspektoriem nav tādu pilnvaru. Tas ir Valsts policijas tiešais darba pienākums. Viņiem ir Ūdens policija Valmierā, citus gadus viņi ir bijuši apsekot Alūksnes ezeru, bet šogad, pagājušajā gadā es viņus šeit neesmu redzējis. Diemžēl šobrīd ūdens transportlīdzekļu kustība Alūksnes ezerā netiek kontrolēta – katru dienu kāds var braukt alkohola reibumā un bez kuģošanas tiesībām... Savukārt īpaši tiem, kuri neprot peldēt, laivā noteikti būtu jābūt riņķim un vestēm. Pieaugušajam nav obligāti jābūt vestei mugurā, bet bērniem līdz 14 gadiem gan! Un aizrauties ar alkohola lietošanu, atrodoties uz ūdens, ir bīstami un nepieļaujami,” uzsver A.Jerums.

Policistiem – viena
motorlaiva
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko “Alūksnes Ziņām” norāda, ka Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē nav izveidota struktūrvienība, kas uzraudzītu kuģošanas noteikumu ievērošanu uz ūdens.
“Mūsu rīcībā ir viena motorlaiva uz visu reģionu, līdz ar to nav iespējas nodrošināt regulāru patrulēšanu uz ūdens. Satiksmes uzraudzību uz ūdens veic tie paši darbinieki, kuri ikdienā kontrolē ceļu satiksmi, un pie nosacījuma, ja viņiem pašiem ir kuģošanas tiesības. Tomēr, ja Alūksnes ezerā pārkāpums ir konstatēts, fiksēts un noskaidrota vainīgā persona, tad arī šī persona (vai personas) tiks saukta pie likumā noteiktās atbildības,” viņš saka. Šogad Alūksnes ezerā šāda patrulēšana uz ūdens nav veikta.
Runājot par drošību uz ūdens, I.Mitrošenko uzsver - pirmkārt, iedzīvotājiem pašiem ir jāapzinās, kā viņi uzvedas uz ūdens. “Alkohols un citas apreibinošas vielas ir absolūti nesavietojamas ar atpūtu uz ūdens! Pašvaldībai ir jāizvieto informatīvas zīmes peldvietās un vietās, kur nedrīkst to darīt. Savukārt pašvaldības policijai jāuzrauga kārtība peldvietās. Satiksmes uzraudzība uz ūdens ir viens no Valsts policijas uzdevumiem, taču ierobežoto resursu dēļ diemžēl ir grūti izpildāms,” saka I.Mitrošenko.

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Pilsētai svētkos

  Mūsu skaistā miera osta Alūksne atkal svin svētkus, pulcējot alūksniešus un novadniekus, ļaujot piedzīvot priecīgu atkalredzēšanos. Un mēs,...

 • Lepni par savu pilsētu

  Alūksne kļūst sirdij tuvāka ik dienu, un šī apjausma savu augstāko punktu sasniegs tieši pilsētas svētku laikā. Kas noticis kopš aizvadītajiem...

 • Alūksnes pilsētas svētkos būs satiksmes ierobežojumi

  Alūksnes pilsētas svētku dienās – no 3. līdz 5.augustam - Alūksnē būs satiksmes ierobežojumi. Ņemot vērā notiekošos pārbūves darbus, satiksmei ir...

 • Ērmaņu muižā būs Etnonakts

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Lustēs sešās Latvijas simtgades zaļumballēs

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi 6

  Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi

  Apvidus šķēršļu pārvarēšanas sacensības “Stipro skrējiens Ilzenē. Melnupes kauss” jau ir kļuvušas par tradīciju, kas noris astoto gadu un piesaista...