Divos pagastos būs jauns ģimenes ārsts

Jānis Stabingis: izvēle strādāt laukos ir kompromiss. Pededzes pagastā otrdien darbu sāka ģimenes ārsts Jānis Stabingis.

Jānis Stabingis: izvēle strādāt laukos ir kompromiss.
Pededzes pagastā otrdien darbu sāka ģimenes ārsts Jānis Stabingis. Divas dienas nedēļā - otrdienās un ceturtdienās - viņš pacientus pieņems Pededzē, bet pirmdienās, trešdienās un piektdienās būs Liepnā.
Viņš kopā ar ģimeni - sievu Lieni un divām meitām četrus gadus veco Lāsmu un gandrīz pusotru gadu veco Ilzi - dzīvos Liepnā.
"Tas, ka atnācu strādāt uz laukiem, ir zināms kompromiss starp to, ko es gribēju, un to, ko piedāvāja valsts. Gribēju nākt uz Vidzemi, taču tur iespēju nebija daudz - vēl arī Valmierā un Līgatnē," atklāj J.Stabingis.
Pededzes ambulances ārsta palīdze (feldšere) Ņina Možarova bilst, ka pagastā ilgus gadus nav bijis ģimenes ārsta. Viņa šeit strādā apmēram divdesmit gadus. "Agrāk šeit esmu strādājusi ar dažādiem ārstiem, bet apmēram desmit gadus strādāju viena, medicīnas māsa aizgāja dekrēta atvaļinājumā. Kad bija nepieciešamība, brauca ārsti no Alūksnes," stāsta ārsta palīdze.
Ņ.Možarova priecājas, ka pededziešiem tagad būs vienkāršāk saņemt medicīniskos pakalpojumus, nevajadzēs braukt uz Alūksni.
J.Stabingis ir dzimis Ogrē. Viņš ir studējis Latvijas Medicīnas akadēmijā (tagad Rīgas Stradiņa universitātē), bet pēc tam - Latvijas Universitātes Medicīniskās pēcdiploma izglītības institūtā, kur rezidentūrā ieguva ģimenes ārsta grādu. Pēdējo rezidentūras gadu viņš bija praksē pie ģimenes ārstes Līgas Kozlovskas Balvos.
J.Stabinga māte Ruta Stabinge ir Latvijā populāra oftalmoloģe. "Nevaru teikt, ka izvēlējos studēt medicīnu tāpēc, ka mana mamma ir ārste. Taču noteikti tam bija ietekme," uzsver J.Stabingis. Viņu interesējusi arī matemātika, taču šo ieceri nebija lemts piepildīt.
"Man nepatīk ķirurģiska iejaukšanās. Sākumā bija grūti pat špricēt. Tad sapratu, ka ķirurģija mani nesaista. Izvēlējos kļūt par ģimenes ārstu, jo viņam ir jābūt daudzpusīgam," atklāj J.Stabingis.
Ārsts Jānis Stabingis pozitīvi vērtē primārās veselības aprūpes sistēmu Latvijā. "Tai ir labs pamatojums. Cits jautājums, vai tā darbojas. Nepietiek cilvēku resursu, lai to varētu īstenot," bilst ģimenes ārsts.
Laukos ģimenes ārstu mājas vizītē bez vajadzības nesaucot, taču mediķis pieļauj domu, ka veci cilvēki gribēs arī parunāties.
"Cilvēki nereti atrunājas, ka nav naudas, ko samaksāt, taču, lai veselību sabojātu, - cigaretēm un alkoholam pietiek. No cilvēka paša ir atkarīgs, kāda viņam ir veselība, ārsts var tikai palīdzēt to uzlabot," uzskata J.Stabingis.

Citu datumu laikraksti

  • Oktobris - zemliku mēnesis

    Šis ir laiks, kad, atstājot aiz sevis krāšņu lapu zeltu, dienu nomaina tumši violeta nakts, pilna mistikas, burvības un smeldzes.Šis ir laiks, kad,...

  • Zemes dienestā gatavojas reorganizācijai

    Līdz nākamā gada sākumam tiks pabeigta Valsts zemes dienesta reorganizācija, kas paredz mainīt zemes dienesta funkcijas un izveidot jaunu...

  • Alūksnē atver daudzveidīgu pakalpojumu biroju

    Alūksnē šonedēļ ir atvērts jauns Juridisko, grāmatvedības, tūrisma un lietišķo pakalpojumu birojs. To izveidojušas piecas alūksnietes - Ilze Rubene,...