Drīz pirmais ledus

Nepacietīgākajiem vispirms ledus jāmeklē mazajos seklajos ezeriņos, kuros ūdens ātrāk atdziest.

Nepacietīgākajiem vispirms ledus jāmeklē mazajos seklajos ezeriņos, kuros ūdens ātrāk atdziest. To var darīt arī no vēja aizsargātos meža un kalnu ieplaku ezeriņos. Lielos un dziļos ezeros ūdens atdziest lēnāk, un tie aizsalst vēlāk. Vispirms tas notiek aizvēja līcīšos, bet pēdējās aizsalst atklātās, vējam pakļautās vietas. Aizsalšana aizkavējas arī gar krastu augošo meldru un niedru joslās, īpaši tad, ja tur saputināts sniegs.
Arī ar copi upēs vēl jānogaida, jo aizsalšanu aizkavē straume. Vispirms ledussega un copmaņi uz tās redzami lēnākās upēs (piemēram, Lielupē) un citu upju rāmākajos posmos un līcīšos. Pieņemoties salam, ap janvāri aizsalst gandrīz visas upes, izņemot krāčainos upju posmus, kuri var neaizsalt visu ziemu.
Kaislīgam copmanim, kurš pēc garāka rudens starplaika noilgojies pēc copes, būtu jāzina, kad var cerēt tikt uz pirmā ledus. Ja rudens periods bijis garš un auksts un ūdens stipri atdzisis, tad jau pēc piecām sešām sala (–5°C līdz –6°C) dienām var mēģināt pārbaudīt ledus biezumu ūdens pirmajās izsalšanas vietās.
Lai varētu droši copēt, pirmajam tīrajam ledum jābūt kādus 10 centimetrus biezam. Ja ledu veido sasalusi sniega putra, kas ir trausla, tad – vēl biezākam. Makšķerniekam vietu, kur uziet uz pirmā ledus, derētu meklēt atklātā krastā, nevis caur niedru vai meldru audzēm un purvainu krasta posmu. Ejot uz pirmā ledus, obligāti jāizmanto verga, nevis ledus urbis, jo tikai ar vergu var pārliecinoši pārbaudīt ledus biezumu pirms katra soļa. Tas ir absolūti nepieciešams drošībai, jo dažās vietās sniega, zemūdens avotu un straumes ietekmē ledus var būt plānāks un nedrošs.
***
Der atcerēties
Jebkurā ūdenstilpē ir vietas, kur ledus vēl ilgi paliek plāns.
Visbīstamākie ir meldru un niedru ceri, audzes.
Vietai, kur uziet uz ledus jābūt pēc iespējas klajai. Necentieties tikt uz ledus, laužoties cauri krasta niedru vai meldru joslai. Te ledus noteikti būs plānāks nekā klajā vietā.
Ledus lēnāk veidojas virs zemūdens akmeņiem, siekstām, zem tiltiem, pie steķiem un ūdenī iegrimušiem kokiem un krūmiem.
Ja vergas smaile viegli caururbj ledu, nekavējoties jāatkāpjas!
Kamēr ledus vēl ir plānāks par 15 centimetriem, ledus urbis jāatstāj mājās un jālieto tikai un vienīgi verga.
Centieties iet bļitkot divatā ar draugu, kurš nelaimes gadījumā jūs nepametīs likteņa varā.
Gan pašam, gan pāriniekam līdzi jābūt vismaz 10 metrus garai kaprona auklai, kurai galos iesieta cilpa. Aukla jāsatin kamolā, vajadzības gadījumā to viegli pamest kolēģim.

Citu datumu laikraksti

  • Apmāca konfliktu risināšanā

    E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija un Alūksnes vidusskola pagājušajā nedēļā piedalījās Bērnu un ģimenes ministrijas rīkotajā konferencē...

  • Sākas pieteikšanās konkursam

    Sākot ar šo nedēļu, Sabiedrības veselības aģentūra aicina 7.-8.klašu skolēnus pieteikt savas klases dalību projektam „Nesmēķējošā klase...

  • Pavāru klase gatavo Mārtiņdienas mielastu

    Mārtiņdiena 10.novembrī iezīmējas ar rudens beigām un ziemas sākumu, bet tradīcijas vēsta, ka šie svētki svinami jau visu nedēļu.Mārtiņdiena...