“Alūksnes Amatnieku dienās 2004” interesantu un savdabīgu kultūras programmu izrādīs Vidrižu pagasta (Limbaži) folkloras kopa “Delve”.
"Alūksnes Amatnieku dienās 2004" interesantu un savdabīgu kultūras programmu izrādīs Vidrižu pagasta (Limbaži) folkloras kopa "Delve".
"Senās tautas brūno lāci godāja kā meža sargu un saimnieku, kā cilvēkam līdzīgu, spēcīgu būtni, ko uzskatīja par vidutāju starp zemi un debesīm. Līvu valodā lācis ir "okš" - ziemu tas guļ, bet pavasarī atmostas, tādēļ simbolizē atdzimšanu. Folklorā pieminētā "delve" ir senvārds ar nozīmi "lāča ķepa". Tajā ir ietverts gan rotaļīgums, gan spēks. Mūsu kopai raksturīgas abas šīs īpašības, jo mēs protam gan delverēties, gan saliedēt spēku gadskārtu ieražu rituālos," stāsta "Delves" vadītāja Aina Tobe.
Alūksnē "Delve" uzstāsies ar trīs koncertprogrammām, katra būs apmēram pusstundu gara. "Pirmajā daļā vairāk skanēs dziesmas. Rādīsim pašu darinātās cimdu - roku lelles un nelielu leļļu teātri. Ja būs interesenti, kas ar mums ies rotaļās, darīsim to, būs arī dejas. Dziedāsim dziesmas par dabas atmodu, putniem, ziediem, Ūsiņu, jo maija sākums ir Ūsiņa svētki - vasaras aizsākums. Daudzināsim Pērkonu, senajiem latviešiem nozīmīgu dievību, jo kā gan iespējama auglīga vasara bez pērkona? Izpildīsim dziesmas arī līvu valodā," atklāj A.Tobe.
"Delve" ir dibināta 2001.gadā kā ģimeņu folkloras kopa, kurā iesaistījušies gan pieaugušie, gan bērni no Vidrižiem un Lēdurgas. A.Tobe uzsver, ka cilvēkus, kas pievērsušies folklorai, var iedalīt divās grupās - etnogrāfiskās (vairāk attiecināma uz mūsdienām) un arhaiskās (sendienu) folkloras piekritēji. "Delve" interesējas par arhaisko folkloru.
"Esam uzšuvuši 10. līdz 12. gadsimta Līvu novada arheoloģisko tērpu atdarinājumus - vīriešu svārkus, sieviešu brunčus, izveidojuši senās rotas un apavus. Muzicējot izmantojam senos instrumentus - varganu, stabules, kokles, dūdas, ģīgu, vijoli un dažādus ritma instrumentus. Kopas repertuārā ir gadskārtu ieražu dziesmas, saucamās dziesmas un latvju danči. Mēģinām apgūt seno folkloru," stāsta A.Tobe.
"Delves" sievietes darina arī senlatviešu jostas. "Senatnē rokdarbu darināšana bija nepieciešamība, bet mūsdienās tā galvenokārt ir vēlme radoši izpausties, izveidot sev kaut ko oriģinālu un atšķirīgu no tā, kas nopērkams veikalā vai tirgū," vērtē A.Tobe.