Dziedot mūžu nodzīvo

Zelma Rateniece piedalījusies astoņos dziesmu svētkos.

Zelma Rateniece piedalījusies astoņos dziesmu svētkos
Ziemerietes Zelmas Ratenieces mūža liela daļa aizvadīta dziesmotā garā. Viņa dziedājusi dažādos koros, piedalījusies neskaitāmos koncertos un Vispārējos latviešu dziesmu svētkos.
Dziedāt bija gods
"Vēl meitene būdama, dziedāju Jaunlaicenes korī. Līdzko sasniedzu 16 gadu vecumu, tad arī uzreiz iestājos. Jaunāki par 16 gan nevarēja dziedāt, tāds bija noteikums, tāpēc ļoti priecājos, kad sasniedzu vajadzīgo vecumu. Protams, bija jau dziedāšana skolā," stāsta Zelma. Tad viņa apprecējusies un sākusi dzīvot Māriņkalnā, bet korī dziedāt atsākusi vien tad, kad bērni sāka iet skolā. "1968.gadā Gita Briediņa dibināja kori "Elisa" un arī man uzreiz piedāvāja iesaistīties. Nedomājot piekritu pievienoties, jo, ja biji korī, tad biji sabiedrības centrā," viņa atceras.
Toreiz gan dziedāšana bijusi goda lieta un par spīti visiem saimniecības darbiem mēģinājumi netika kavēti gandrīz nemaz. Mēģinājumu dienās sievas darbus apdarīja ātrāk un straumēm plūda uz skolas telpām. Nomalēs un tālāk dzīvojošās kora dalībnieces sakāpa motociklos un jebkuros laika apstākļos uz mēģinājumiem bija klāt. G.Briediņa bijusi apbrīnojama kora vadītāja. "Viņa mācēja piesaistīt korim arvien jaunus un jaunus dziedātājus. Korī jutāmies tiešām kā kolektīvs, bijām ļoti draudzīgi, sirsnīgi, saticīgi un izpalīdzīgi," atceras Zelma. Toreiz koris bijis sabiedriskais centrs un cilvēki uz to nākuši ar prieku, dziedājuši ar atdevi.
Uz svētkiem ar kravas mašīnām
Gatavošanās dziesmu svētkiem notikusi apzināti, jo tā bijusi lielākā katra dziedātāja balva. "Mums ļoti gribējās tur tikt, jo šķita, ka tas ir kāda darba posma noslēgums un varēja darīt visiem zināmu padarīto. Tāpat kā tagad, arī toreiz startējām skatēs, mūs vērtēja un tikai tad ļāva braukt uz svētkiem. Vienmēr bija prieks dalībnieku paziņošanas brīdī, jo nebija tāda gada, kad mēs netiktu. Par to jāpateicas kora vadītājai Gitai, kas mūs iemācīja dziedāt un mudināja attīstīties," atceras Zelma.
Interesanta bijusi nokļūšana līdz svētku vietai, un vien jābrīnās par dziedātāju spēcīgo vēlmi koncertēt, sīkstumu un nenogurstošo enerģiju. Uz Rīgu un citām vietām braucām ar smago mašīnu. Mašīnas ārpusi izrotājām ar zaļumiem un pazīšanās zīmēm, lai redz, ka braucam mēs," atceras Zelma. Piedalīšanās svētkos bijusi lieliska iespēja apskatīt dzimto Latviju, kā arī iepazīties ar dziedātājiem no citām Latvijas pusēm. Toreiz daudz kas ticis upurēts, lai tikai būtu kopā ar pārējiem dziedātājiem un dotu savu artavu svētkos.
Pat tērpus dziedošās sievas gatavojušas pašas, pinušas ziedu vainadziņus gan sev, gan vedušas tos svētku diriģentiem. "Nelikās ne par grūtu kopmēģinājumi, ne arī garie gājieni. Spēka pietika un izturēja visa vecuma cilvēki," atceras Zelma. Dziesmu svētki bijis emocionāls piedzīvojums un visvairāk sajūsminājusi kopā būšanas sajūta. "Dziesmu svētku pirmajos gados mūsu mājvieta bija Rīgas 20.vidusskola, bet vēlākajos gados par mītni kļuva Teikas vidusskola, kur uzturas dziedātāji un dejotāji arī šajos gados," pauž viņa.
Tagad svētkus skatās pa televizoru
Tagad Zelma dziesmu svētku koncertiem seko līdzi pie televizora ekrāna un atzīst, ka svētki nav zaudējuši savas pamatvērtības – uz grandiozu un emocionālu pasākumu pulcējas lielas tautiešu masas, lai izdziedātu savu mīlestību pret dziesmu. "Emocijas ir saglabājušās tās pašas, un man ir patiess prieks un aizkustinājums redzēt šo koncertu, jo šie svētku dalībnieki piedzīvo to pašu, ko reiz sajutu es," pauž Z.Rateniece.
Zelma atklāj, ka tagad svētki ir bagātāki un tajos iegulda daudz līdzekļu. "Tagadējo svētku dalībniekiem ir lielākas iespējas. Ir dažādi svētku atbalstītāji, arī tērpi nav jāšuj un jāpērk pašiem," viņa domā un piebilst, ka toreiz savu atbalstu sniegusi vien pagasta pašvaldība, kas sākumā izlīdzējusi ar transportu, bet vēlāk naudu devusi arī tērpu šūdināšanai.
Koris – prieka avots
Zelma paguvusi piedalīties astoņos dziesmu svētku koncertos, viņai pirmie svētki bijuši 1970.gadā. Tomēr pēc 31 dziedāšanas gada viņa izšķīrusies par labu lēmumam pārtraukt dziedāt. Tagad Zelmai ir 84 gadi, bet viņa joprojām gribētu saplūst dziesmā kopā ar pārējām kora dalībniecēm, ja vien veselība to ļautu.
Runājot par svētkiem un pašreizējiem dziedātājiem, Zelma atzīst, ka viņai ir prieks par cilvēkiem, kas vēl ko vēlas dzīvē gūt. "Dziesmu svētkos daudz jādod, bet saņemts pretī tiek daudz vairāk," viņa apstiprina un ar skumjām pieņem faktu, ka krietni sarucis kora dalībnieču skaits. Dalībnieču skaita sarukšanu viņa skaidro ar to, ka tagad ir daudz dažādu atpūtas iespēju, bet toreiz koris bija vienīgā vieta. "Žēl, ka cilvēki nesaprot, ka tas ir vajadzīgs – būt kompānijā, kopā braukāt un uzstāties. Mēs dziedājām bagātīgā sastāvā, un koris tiešām bija prieka avots," saka Zelma.
***
vizītkarte
Vārds, uzvārds:
Zelma Rateniece.
Vecums: 84 gadi.
Ģimenes stāvoklis: atraitne.
Audzinājusi: četrus bērnus.
Korī "Elisa" dziedājusi 31 gadu.

Citu datumu laikraksti

 • Vakcinācija efektīvāka bijusi lapsām

  Pārbauda vakcīnu iedarbību pret trakumsērgu.Pārbauda vakcīnu iedarbību pret trakumsērgu Pārtikas un veterinārā dienesta laboratorijās pārbaudīta...

 • Receptes

  Zivju kroketes Kilograms vārītas vai ceptas zivs (zandarts, līdaka, menca), 100 g sviesta, 100 g rīsu, 3 olas, 100 g siera, sāls, pipari, 2 sīpoli,...

 • Copes kalendārs

  20. – 21.februāris. Ja gaisa temperatūra nav mīnusos, tad labi lomi gaidāmi jūras makšķerniekiem, jo butes ir iznārstojušas un tagad meklē barību,...

 • Lācis pie raķetēm

  ASV turpinās kampaņa par tiesībām valdīt Baltajā namā.ASV turpinās kampaņa par tiesībām valdīt Baltajā namā. Kurš būs Amerikas boss? ASV pavalstis...

 • Žurkas gadā trīskāršojas kāmīšu cenas

  Pekina. Sākoties Žurkas gadam, Ķīnā trīskāršojušās kāmīšu cenas. Šie dzīvnieki tiek uzskatīti par laimes nesējiem, turklāt cilvēki tos uztver daudz...

 • Pašvaldība algo poltergeista izdzinēju

  Lielbritānija. Izlingtonas pašvaldība noalgojusi ekstrasensu poltergeista izdzīšanai no kāda īres nama, kura iedzīvotāji draudēja atstāt savas...