Dzīve ir kā labs piedzīvojums

Es vienmēr esmu uzsvērusi, ka ideālu cilvēku nav. Manuprāt, tas ir garlaicīgi, ja tevi kādam liek par piemēru.

"Es vienmēr esmu uzsvērusi, ka ideālu cilvēku nav. Manuprāt, tas ir garlaicīgi, ja tevi kādam liek par piemēru. Par sevi varu teikt - tā kā biju vienīgais bērns ģimenē,tad esmu diezgan egoistiska, bet tajā pašā laikā ļoti līdzjūtīga. Mani var aizkustināt citu likstas, sveši bērni, pat suņi. Egoisms savukārt izpaužas tādējādi, ka dažkārt šķiet -salīdzinot ar mani, tie citi ir vairāk apdalīti. Tomēr tā nav skaudība.
Svēta lieta man ir ģimene. Zinu - daudzi, lai dzīvē ko sasniegtu, ir upurējuši savas ģimenes. Man ģimene ir bijusi un būs svarīga," tā pirms pieciem gadiem kādā intervijā teica skatītāju iecienītas televīzijas spēles "Mini mani!" vadītāja, žurnāliste Sandra Freiberga, kas dzīvi salīdzina ar labu piedzīvojumu, bet par savu Dievu uzskata televīzijas skatītāju. Visus cilvēkus, ko Sandra sastapusi, strādājot Latvijas Televīzijā, kas ir viņas pirmā un vienīgā darbavieta, viņa ieskaita savā zelta fondā.
Žurnālistei vienmēr pirmajā vietā bija, ir un būs cilvēks - skatītājs, vienalga, vai tas ir pilsētnieks vai mīt vistālākā Latvijas nostūrī. Lai gan Sandras darbu vērtē visi Latvijas ļaudis, viņa ir tikai cilvēks, kam dažkārt gribas aizbēgt uz vietu, kur neviens nepazīst, kur Latvijas Televīzijas pārraides neskatās. Tomēr ilgi viņa nespētu slēpties no televīzijas kameru tiešā skatiena, no ierastā ritma un neskaitāmajiem telefonu zvaniem, gatavojot kārtējo raidījumu.
Vienā elpā ar televīziju
Sandra līdz šim nav saņēmusi piedāvājumu strādāt kādā citā televīzijā. Viņa ir pārliecināta, ka no šādas iespējas atteiktos.
"Tik profesionālu, zinošu un talantīgu cilvēku kā Latvijas Televīzijā citās nav," vērtē žurnāliste, kurai labāk nekā mums, skatītājiem, zināma un izprotama televīzijas ekonomiskā situācija, kad raidījuma producents izmisīgi meklē sponsorus. Tāpēc Sandra domā, ka ir jābūt sabiedrībā plaši apspriestajai abonentmaksai.
"Mēs ik dienas maksājam par avīzi, bet televīzijas pārraides gribam skatīties par velti," teiktajā jaušama noteiktība, kas ir viena no Sandras rakstura īpašībām, tāpēc viņa ir gatava ar sirdsdegsmi mesties iekšā visā, kur vajadzīga sakārtotība. Sarunā ar kolēģiem no laikraksta "Rīgas Viļņi" Sandra uzsver, ka masu informācijas līdzekļiem, arī televīzijai, jādomā par to, kā "iesaiņot, pieteikt un pasniegt savu preci".
"Ir jānodarbojas ar cilvēkiem, jāgatavo darbam ekrānā. Jāsakārto viņu izskats un apģērbs. Ja man nebūtu citu projektu, es labprāt ar to visu nodarbotos. Tomēr vislabāk būtu, ja izdotos panākt, ka "ekrāna cilvēka" labā strādā vesela komanda un pēc tam visi priecājas par padarīto. Pie mums tā nenotiek," saka Sandra. Arī veidojot raidījumu "Mini mani!" viņa kopā ar režisori Svetlanu Rudzīti visu dara pati.
Katrā latvietī mīt veiksmīgs minētājs
Tā ir Sandras pārliecība, jau sesto sezonu vadot televīzijas spēli "Mini mani!". Nedēļas nogalē to atkal un atkal apliecina pirmais, manuprāt, veiksmīgākais spēles ekspertu četrinieks: Juris Karlsons, Ausma Kantāne, Vita Jermoloviča un Ojārs Rubenis.
Raidījuma vadītāja skaidro, ka raidījumā ir maz no žurnālistikas, tomēr tas jāvada nevis aktierim, bet profesionālam žurnālistam, kam piemīt spēja improvizēt, būt gatavam uz nejaušībām, kas, iztiekot bez daudzajiem spēles elementiem, cilvēkus iepazīst tikai sarunu un izziņas procesā.
"Izvēloties spēles viesus, ņemam vērā iesūtītās anketas, kā arī to, kādas profesijas ļaudis vēlamies redzēt. Tad izraudzītos cilvēkus aicinām pie sevis, lai iepazītu.
Raidījumam ir jābūt labvēlīgam un atraktīvam, tāpēc ne vienmēr katrs cilvēks var atrasties kadrā. Viņam var būt rets, interesants, pat apbrīnojams vaļasprieks, bet to jāprot kustību etīdē parādīt tā, ka arī minētāji un skatītāji domā tāpat. Profesionāli novērtējam, ko katrs spēj," skaidro Sandra.
Viņa atceras pirmsākumu, kad angļi, būdami šīs spēles pārdevēji, pauduši izbrīnu, ka latvieši domā tajā iztikt bez profesionāliem komiķiem vai pat muzikālo teātru aktieriem, visu balstot uz tikai uz cilvēka intelektu. Sandrai un viņas komandai ir izdevies pierādīt, ka var citādāk.
"Priecājos, ka cilvēkiem piedalīšanās spēlē ir vesels notikums ne vien pagastā, bet novadā. Sākums nebija viegls. Pati meklēju cilvēkus ar interesantām profesijām, pat tirgū, ieraugot cilvēku, kas pārdod kaut ko retāk sastopamu, viņu uzrunāju. Problēmas neradās, kad izgudrojām anketas," to atminoties, Sandra sevi salīdzina ar trako meklētāju.
Sader kā cimds ar roku
Tā un ne citādi spēles vadītāja vērtē Ojāru Rubeni, kam piemīt apbrīnojami analītisks prāts, Ausmu Kantāni, kuras emociju trauks ir tik pilns, ka viņa pat izmēģinājusi, vai aiz kauna spēj palīst zem ekspertiem domātā galda, inteliģento Vitu Jermoloviču un ar humoru apveltīto Juri Karlsonu.
Ja sākumā Sandra, Svetlana un eksperti jutušies kā nezinīšu kompānija, tad augstais spēles reitings - vienā līmenī ar "Panorāmu" - licis saprast, ka spēle nebūs viendienīte.
Uzņemas šķīrējtiesneša lomu
Uz spēli aicinātie viesi ir dažādi. Vieni vēlas palikt neuzminēti un uz ekspertu izvilinošajiem jautājumiem atbild ļoti skopi - ar jā un nē. Otriem patīk, ja viņus uzmin iespējami ātrāk. Trešo atbildes ir tādas, kas ekspertiem neļauj ne uzminēt, ne zaudēt punktus.
"Uzminēti grib būt populāri cilvēki, bet profesiju pārstāvjiem patīk būt uzvarētājiem. Ir gadījumi, ka man jābūt par šķīrējtiesnesi. Īpaši tad, ja viesis aizrāvies ar runāšanu, bet es skaitu minūtes līdz raidījuma beigām," Sandra stāsta un neņem ļaunā, ja dažkārt eksperti viņai pārmetuši, ka viesa maldinošas atbildes rezultātā zaudējuši.
Viņai nav svešas arī dažādas nebūšanas ieraksta laikā, kad kāds ir pārāk samulsis, sajaucis etīdi vai pievīlis mikrofons, un noslēpumainais viesis sācis runāt nevis izmainītā, bet savā balsī. Vienu gan Sandra bilst stingri un noteikti: "Nevienam ekspertam nekas netiek pateikts priekšā!"
Nelēks ar gumiju un nekāps Monblānā
Sandrai piemīt daudzas labas rakstura īpašības. Lai gan ir pierasts norādīt nekad neteikt nekad, viņa zina, ka nekad nepiedzersies, nesmēķēs, nepametīs ģimeni un neielaidīsies izdarībās, kas tīk citiem cilvēkiem.
Piemēram, viņa nekad nelēks ar gumiju no Lorupes tilta un nekāps Monblānā. Sandrai nav sveša to sieviešu baiļu izjūta, kurām ir bērni. Apziņa, ka esi par kādu atbildīgs, novelk nekad nepārkāpjamas robežas.
Viņa neuzskata sevi par feministi, bet, ja vajadzēs, Sandra nekavēsies, bet darīs, jo šodienai ir raksturīga cilvēku spēja izdzīvot, pastāvēt un stingri turēties, lai kāds nepastumtu malā. Viņai piemīt spēja neatkāpties.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Sandra Freiberga.
Dzimusi: 1961.gada 17.martā Gulbenē.
Mācījusies: Gulbenes vidusskolā, 1979.gadā iestājusies Latvijas Valsts Universitātes Žurnālistikas fakultātē.
Darbs: 1984.gadā sāk strādāt Latvijas Televīzijā, kas ir Sandras pirmā un vienīgā darbavieta.
Ģimene: precējusies. Vīrs Jānis, meita Anete, dēls Armands Teodors.
Fakti
Televīzijas spēli "Mini mani!" nopirkusi reklāmas aģentūra "IP Rīga" no TV sabiedrības "All American Fremantle".
Pirmais spēles raidījums notika 1998.gada 18.janvārī. Pirmais mēģinājums tam - eksperta Ojāra Rubeņa kabinetā. Pārraides licence maksā 500 ASV dolāru. Spēles laiks ir 24 minūtes.
Līdzīgas spēles ir Ukrainā. Igaunijā to spēlē vairāk nekā piecus gadus. Londonā - sešus gadus. Vācijā spēlēja 30 gadus. Amerikā tā sākumā bija kā radiospēle. To spēlēja 25 gadus.

Citu datumu laikraksti

 • Atbildam lasītājam

  Alūksnē Jāņkalna ielā starp 40. un 42. māju atrodas novadgrāvis, kas nav tīrīts jau daudzus gadus.Alūksnē Jāņkalna ielā starp 40. un 42. māju atrodas...

 • Vienreiz gadā var apmeklēt ginekologu bez maksas

  Atbilstoši valsts profilaktisko medicīnisko apskašu programmai ikvienai sievietei ir tiesības vienreiz gadā bez maksas apmeklēt ginekologu.Atbilstoši...

 • No seksuāli transmisīvajām slimībām cieš bērni

  Saslimstība ar seksuāli transmisīvajām slimībām turpina palielināties un ir viena no aktuālākajām mūsdienu medicīnas problēmām.Saslimstība ar...

 • Žurnāls „Agro Tops"

  Žurnāla „Agro Tops" marta numura tēma - graudaugi.Žurnāla „Agro Tops" marta numura tēma - graudaugi: - kā ziemo graudaugi; - cik sakārtots šobrīd ir...

 • Iznāk jubilejas numurs

  "Manam Īpašumam" 22.martā – 10 gadi! Žurnāla jubilejas numurā: kā drīkst izlikt no dzīvokļa."Manam Īpašumam" 22.martā – 10 gadi! Žurnāla jubilejas...

 • Steidzas palīgā

  Grāmatveži, studenti, pacienti, jums palīgā steidz sērijas "Mana Īpašuma bibliotēka" četras brošūras.Grāmatveži, studenti, pacienti, jums palīgā...

 • Gavēnis nav plānota diēta

  Lielā gavēņa laiks sākas ar Pelnu dienu, kas šogad bija 13. februārī.Lielā gavēņa laiks sākas ar Pelnu dienu, kas šogad bija 13. februārī. Līdz...

 • Lēti, vienkārši, ātri un garšīgi

  Lai pacienātu viesus vai brīvdienās baudītu kaut ko garšīgu, ne vienmēr vajag daudz laika un pūļu.Lai pacienātu viesus vai brīvdienās baudītu kaut ko...

 • Vafeles ar mokas krēmu

  Viesus iespējams pārsteigt ar mokas krēmu trauslajās vafeļu turziņās.Viesus iespējams pārsteigt ar mokas krēmu trauslajās vafeļu turziņās. Saldēdienu...