Dzīve otrreiz sākas aiz gaiši pelēkās svītras

Nākamgad apritēs desmit gadi, kopš Māriņkalna tautas nama vadītāja Inta Tolstiha strādā kultūras darbā.

Nākamgad apritēs desmit gadi, kopš Māriņkalna tautas nama vadītāja Inta Tolstiha strādā kultūras darbā. Tikai pāris gadus ilgāk viņa sevi var dēvēt par vidzemnieci. Droši vien pavisam nav pazudis kurzemniekiem raksturīgais spīts - Intas bērnības un skolas gadi aizritējuši Saldū, pēc tam aizveduši uz Liepāju.
"Man bija grūti pierast jaunā vietā. Pirmos gadus, kad no Ziemeriem devos ciemos pie radiem uz Liepāju, teicu, ka braucu uz mājām," laikrakstam stāsta Inta Tolstiha.
Tikai pēdējos piecos gados Inta tā pa īstam iejutusies šajā pusē, kur viņai ir mājas, iemīļots darbs un ģimene. "Dzīve tā iegrozījās, ka pārcēlos uz Ziemeriem. Manam tēvam šī ir dzimtā puse," stāsta viņa. Inta ievērojusi, ka Vidzemē cilvēki ir izpalīdzīgāki un atvērtāki, bet kurzemnieki - lepnāki un noslēgtāki. "Kādreiz man pašai bija grūti kontaktēties ar cilvēkiem. Kultūras darbs ir iemācījis veidot ar viņiem attiecības. Nezinu, kā būtu, ja vajadzētu strādāt Kurzemē vai kur citur," apgalvo Inta.
Domāja, ka nekur neizkustēsies
Kad Ziemeru pagastā kluba vadītāja aizgājusi pelnītā atpūtā, Inta sākusi strādāt viņas vietā. Pirms tam pieredze pasākumu organizēšanā bijusi, tikai veicot arodbiedrības darbu Liepājā, slavenajā veļas ražošanas kombinātā "Lauma". Tur Inta nostrādājusi desmit gadus. Viņa savulaik absolvējusi profesionālo vidusskolu, kas bijusi atvērta pie "Laumas", un ieguvusi adītājas specialitāti.
"Toreiz man likās, ka šī specialitāte būs uz mūžu, ka nekur no šīs vietas neizkustēšos. Man nepatīk mainīt darbu," atklāj Inta.
Viņa atceras, ka sākumā tautas namā rīkojusi tikai balles. "Bija grūti, nevarēju saprast, kādus pasākumus organizēt. Pamazām viss sākās. Uzzināju, ka ilgus gadus nebija notikuši pasākumi vecākajai paaudzei, tāpēc sarīkoju pensionāriem balli," atceras tautas nama vadītāja.
Kultūras darbiniece stāsta, ka līdz šim vairāk svinēti tradicionāli svētki, bet tagad Inta vēlas saglabāt dažas jaukas tradīcijas no Pagasta svētkiem, kas bijuši plaši apmeklēti, konkursu "Veltījums manam pagastam", arī Vasarsvētku jampadraci, pasākumu bērniem pirms skolas gaitu sākuma un citus.
Necenšas visiem izpatikt
"Reizēm šķiet, ka neko neprotu un man nekas neiznāk. Tad man vajag, lai apkārt būtu miers un klusums, lai neviens pāris stundas netraucē. Sakopoju domas, secinu, kas jādara citādāk, un viss iznāk," atklāj Inta. Viņa piekrīt, ka kultūras darbs nav viegls, jo cilvēkiem ir dažāds vērtējums, biežāk var dzirdēt kritiku, nevis atzinību.
"Visiem nekad pa prātam nevar izdarīt, es arī necenšos. Diemžēl pasākumi, kuros esi ielicis sirdi un dvēseli, ir mazāk apmeklēti. Ir tādi cilvēki, kas nāk uz visiem pasākumiem, par to es priecājos. Laukos cilvēkus ir grūti iekustināt, ar viņiem ir jārunā. Labi saprotu, ka lietainā, aukstā laikā cilvēki nevēlas doties laukā no mājas uz kādu pasākumu," bilst Inta.
Grib uz vientuļas salas
Pirms pasākumiem viņa jūt zināmu uztraukumu. Reti ir gluži pretēji - iestājas miers. Pēc pasākumiem parasti mācot spēku izsīkums, tad lielākā vēlēšanās ir nedēļu dzīvot uz vientuļas salas. "Man nepatīk darbus atlikt uz pēdējo brīdi. Visu vajag izdarīt laikus, pārdomājot katru sīkumu. Kad tuvojas pasākums, brīva laika praktiski nav," saka Inta.
Viņa priecājas, ka tautas namā izdevies atrisināt apkures problēmas, iegādājoties sildītājus. Tas ļaus pašdarbniekiem darboties arī ziemā un rīkot pasākumus. "Man patīk darbs, ko tagad daru. Es tieši tam esmu domāta," secina Inta, atminoties laiku, kad strādājusi pie konveijera. Viņai, dzīvojot laukos, neesot svarīgi, ko citi par viņu domā. "Kādreiz tas bija svarīgi. Tagad tas mani vairs neuztrauc," atklāj sieviete.
Nav kā rožu dārzā
Inta piekrīt, ka nevienam cilvēkam dzīve nemēdz būt tik skaista kā rožu dārzs. Arī viņai ne. Grūti bijis samierināties ar meitas Kristīnes slimību, taču tad apjautusi, ka citiem bērniem ir vēl lielākas veselības problēmas. Arī ģimenes dzīve Intai neesot izdevusies, taču viņa pēc tumšā dzīves perioda satikusi mīļu cilvēku Jāni. Tad it kā sākusi dzīvi otrreiz, lai gan tam iekšēji pretojusies. Tomēr piepildījies teiciens, ka "nekad nesaki nekad".
"Katram cilvēkam laikam jāizbauda arī pārbaudījumi. Jūtos labi un ceru, ka tā turpināsies. Domāju, ka pēc melnās dzīves svītras man ir novilkta gaiši, gaiši pelēkā, jo pavisam balta nemēdz būt. Esmu spējusi tā norūdīties, ka neviens man nespētu nodarīt pāri. Tas ir to vērts," saka Inta.
Viņa ir optimiste. Prot dzīvi uztvert ar humoru - var par sevi un arī citiem pasmaidīt. Ja gadās problēmas, tad Inta gaida, kad lēnām viss atrisināsies.
"Apzināti neko nedaru. Tad, piemēram, bibliotekāre Ilga iesaka kādu jaunu ideju, - un domas aizņemtas ar kaut ko citu, nevis ar problēmu risinājumu. Citreiz neko negribas darīt, tikai paslinkot, to parasti savienoju ar grāmatu lasīšanu," saka Inta.
Brīnās, kā varēja
Uz Kurzemi Intu atpakaļ nevelk. Saldus rajonā viņa sešus gadus nodzīvojusi laukos un tos iemīļojusi. "Lauku dzīve - tā ir manējā. Klusums un miers, kad ar basām kājām var staigāt pa zāli. Tagad aizbraucot uz Liepāju, brīnos, kā es te varēju dzīvot. Tur, protams, ir jūra, taču, kad netālu no tās dzīvoju, tikai reizi nedēļā turp aizgāju," saka ziemeriete.
Inta dzīvo personiskā mājā Ziemeros un joko, ka viņai ir tikai suns, kaķis un zaķis. Kad jautāju, vai Intai patīk zemes darbi, viņa atbild, ka šajā jomā jūtoties kā pilsētniece.

Citu datumu laikraksti

 • Skolā atver kafejnīcu

  Jaunannas pamatskolā Mārtiņdienu svinēja jau 8.novembrī. To oriģinālā kafejnīcas veidā organizēja 8.klases skolēni.Jaunannas pamatskolā Mārtiņdienu...

 • Dodas ķekatās

  Mārtiņdienas priekšvakarā aktīvākie Pededzes bibliotēkas lasītāji kopā ar bibliotēkas vadītāju Antoņinu Girs devās ķekatās pie vienīgā sava pagasta...

 • Noraida lūgumu ierosināt krimināllietu

  Ģenerālprokuratūra noraidījusi Alūksnes pilsētas domes lūgumu ierosināt krimināllietu pret SIA “Silmežs A” un sabiedrisko organizāciju “Mūzika...

 • ASV politisko batāliju ēnā

  Iepriekšējās nedēļas politiskie notikumi Latvijā nevarēja sacensties ar ASV prezidenta vēlēšanu izrādi. Vietējo masu saziņas līdzekļu neviltotā...

 • Uzņēmēji var pieteikties uz Atzinības balvu

  Alūksnes rajona uzņēmumi var pretendēt uz Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Atzinības balvu, ja līdz 15.novembrim nosūtīs savu...

 • Piedalās seminārā Rīgā

  Šodien Rīgā konferencē “Sociālā darbinieka profesionālās darbības aktualizācija darbā ar cilvēku tirdzniecībā iesaistītām personām” piedalās arī...