Dzīve pēc vēža turpinās - iespēja apmeklēt atbalsta programmas

Pirmo reizi Latvijā psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas pēc diagnožu grupām un pirmo reizi būs programmas pēc onkohematoloģijas, sievietēm pēc krūts vēža un ginekoloģiskiem audzējiem, cilvēkiem pēc gremošanas orgānu onkoloģiskām slimībām, kā arī programma pēc elpošanas orgānu, sejas, kakla audzējiem un citos gadījumos. Specializācijas mērķis ir pēc iespējas precīzāk un pilnvērtīgāk palīdzēt pārvarēt slimības sekas, nodrošinot atbilstošu speciālistu piesaisti, kā arī savstarpējo atbalstu no cilvēkiem ar līdzīgu pieredzi.
Psihosociālās rehabilitācijas galvenais mērķis ir palīdzēt nostiprināt apziņu, ka dzīve pēc vēža turpinās! Jā, iespējams, tā vairs nav tāda kā agrāk, jo mainās vērtības, prioritātes, arī dzīves uztvere, taču tā ir dzīve, kas jādzīvo pēc iespējas kvalitatīvāk un pilnvērtīgāk, domājot par sevi un apkārtējiem. Lai pieteiktos kādai no programmām, ir jāaizpilda pieteikuma anketa, kas atrodama biedrības mājas lapā “www.dzivibaskoks.lv”  (https://anketa.dzivibaskoks.lv/).
Kopš 2018.gada psihosociālā rehabilitācija cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības ir valsts apmaksāts pakalpojums. To var saņemt ikviens, kurš vēlas tikties ar līdzīgi domājošiem, saņemt speciālista padomus, kā dzīvot, kā arī ir gatavs strādāt pats ar sevi, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pāri vēža radītajam šokam.  Psihosociālās rehabilitācijas programma „Spēka avots” ir sešu dienu programma, kuras laikā notiek psihoterapijas un mākslas terapijas nodarbības, speciālistu lekcijas par dažādiem jautājumiem, kā dzīvot pēc vēža, kā arī fizisko aktivitāšu nodarbības. Šogad valsts apmaksāto pakalpojumu jau saņēmuši gandrīz 100 cilvēku, taču pavisam kopā kopš 2009.gada, kad „Dzīvības koks” uzsāka šo programmu īstenošanu, rehabilitācijas programmās piedalījušies jau vairāk nekā 1000 cilvēku.
Lūk, dažas atziņas no psihosociālās rehabilitācijas programmu dalībnieku anketām, atbildot uz jautājumu, ko šī programma devusi: „Pašapziņu”; „Es neesmu viena, visas lietas ir jāizrunā”; „Draudzību, atbalstu, informāciju, zināmā mērā arī psihoemocionālo līdzsvaru”; „Iedrošināšanos par TO runāt”; „Mēs visi esam ļoti stipri, tikai man pašai jānotic, ka es to varu”; „Esmu uz pareizā ceļa, un savstarpējai enerģijas apmaiņai ir milzīgs spēks”; „Vēzis - tas vēl nav dzīves gals”.
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” dibināta 2004.gadā, un tā ir vadošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Biedrības mērķis ir aizstāvēt pacientu intereses nacionālā un starptautiskā līmenī, lai arī Latvijas pacientiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvāku veselības aprūpi. Viena no biedrības darbības prioritātēm ir psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem „Spēka avots” ieviešana un pieejamības nodrošināšana. Kopš 2013.gada „Dzīvības koks” aktivitātes organizē arī Latvijas reģionos - Aizkrauklē, Daugavpilī, Liepājā. „Dzīvības koks” ir Eiropas līmeņa organizāciju „Europa Donna”, „European Cancer Patient Coalition”, „European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups”, “Myeloma Patients Europa” un Eiropas Plaušu vēža pacientu interešu aizstāvības grupas biedrs. Biedrībai „Dzīvības koks” kopš 2005.gada piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.

— Gunita Berķe,
biedrības „Dzīvības koks”
valdes priekšsēdētāja

Citu datumu laikraksti

 • Pārdošanu atliek

  Pārdošanu atliek  4

  SIA “Alūksnes nami” iecerētajā pārdošanā vakar Alūksnes novada domes sēdē bija pavērsiens – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis rosināja jautājumu...

 • Alūksne īsumā

  Ziemeri ◆ No 28.jūnija sakarā ar tilta avārijas stāvokli līdz ekspertu slēdzienam un turpmāko lēmumu pieņemšanai VAS “Latvijas valsts ceļi” Alūksnes...

 • Uz Mārkalnes ceļa sākušies remontdarbi

  SIA “8 CBR” ir sākuši remontdarbus uz valsts autoceļa Kolberģis–Ponkuļi posmā no Lāzberģa līdz Mārkalnei. Būvnieki aicina autovadītājus būt...