Dzīvei nav vienādas receptes

Klausītāju auditorijas priekšā kādreizējā Dailes teātra aktrise un vadošo lomu tēlotāja Māra Zvaigzne nostājas pilna visaptverošas enerģijas.

Klausītāju auditorijas priekšā kādreizējā Dailes teātra aktrise un vadošo lomu tēlotāja Māra Zvaigzne nostājas pilna visaptverošas enerģijas. Par to liecina ne tikai katrs viņas skaļi pateiktais vārds, bet arī acu skatiens un žests.
Atliek apbrīnot kalsnās un augumā nelielās sievietes apņēmību radikāli mainīt dzīvi, lai pēc šīm izmaiņām nešaubīgi apgalvotu, ka jūtas laimīga.
"Dzīvē vienmēr esmu nesavtīgi kādam palīdzējusi un šo palīdzību saņēmusi atpakaļ. Esmu sapratusi, ka visu nav iespējams mērīt tikai naudā. Man ir nācies daudz pārdzīvot, pēc pārdzīvojumiem saņemos un tiecos tikai uz priekšu. Tas laikam tāpēc, ka esmu dzimusi Mērkaķa gadā, bet šiem cilvēkiem domas skrien ātrāk nekā virinās mute," iesāk M.Zvaigzne.
Zaudēju savu brīvo laiku
"Tagad cilvēki, kas mani pazīst, brīnās un nesaprot, kā varēju aiziet no teātra, jo visiem šķita, ka tas ir mans sirdsdarbs. Saviem bērniem vienmēr esmu teikusi un arī tagad saku, lai viņi mācās un dara tikai to, kam stāv klāt sirds. Ja tā nav, tad neiznāk ne labs ārsts, ne inženieris, ne jurists. Tad esi labs kurpnieks, bet galvenais - dari šo darbu ar prieku! Pēc darba, atgriežoties mājās labā noskaņojumā, būsi laimīgs pats un būs laimīga tava ģimene," saka M.Zvaigzne.
Viņa uzskata, ka nestrādājot teātrī, bet nodarbojoties ar daudzpakāpju tirdzniecību, viņa neko nezaudē, izņemot savu brīvo laiku, kuru arī plāno pēc pašas ieskatiem.
"Esmu sapratusi, ka valdībai cilvēki, piedodiet, ir pie vienas vietas, tāpēc, ja cilvēki grib kaut ko jaunu, tad jāliek lietā izdoma, ko varu darīt, lai tiktu pie kārotā. Savulaik, kad vēl nenodarbojos ar biznesu, iekāroju jaunu mēteli. Tā vietā, lai žēlotos, ka nav naudas, domāju, ko iesākt. Siguldā dārzā stādīju zemenes, lasīju ogas, pārdevu un nopelnīju 300 latus kārotajam mētelim. Bija, kas vaicāja, kā es, būdama aktrise, varējusi rušināties dārzā un tirgot ogas. Vai nav bijis kauns to darīt? Kāpēc man jākaunas no godīga darba? Lai manā vietā kaunas tie, kas man mēnesī maksāja minimālo algu, par kuru nav iespējams apģērbties, izskolot bērnus un paēst," bilst M.Zvaigzne, visiem iesakot nebaidīties no pārmaiņām.
Varu dzīvot tā, kā vēlos
"Izvērtējot savu dzīvi, uzskatu, ka esmu to veidojusi pareizi, jo 50 gadu vecumā varu dzīvot tā, kā vēlos, piemēram, regulāri katru rītu noteiktā stundā neiet uz darbu. Par šo iespēju pateicos arī savam vīram, kurš ne tikai pacieš dulla cilvēka idejas, bet tās pat atbalsta. Man tāds vīrs ir tikai tāpēc, ka pati tādu esmu izvēlējusies. Šodien priecājos par katru cilvēku, kas uzdrošinās paveikt kaut ko jaunu, kas savās smadzenēs ielaiž jaunu informāciju, lai saprastu, ka dzīvei nav vienādas receptes. Es dzīvošu tikai tā, kā es jutīšos ērti, draudzēšos tikai ar tiem, ar kuriem man būs patīkami, taisīšu biznesu tikai ar tiem, uz kuriem varēšu paļauties. Ja kāds cilvēks sagādā nepatiku, no viņa ir jānovēršas," uzskata M.Zvaigzne.
Atceroties jaunību, viņa raksturo sevi kā revolucionāru cīnītāju. Ar asarām acīs viņa savulaik centusies apvienot Dailes teātra kolektīvu.
"Mūžam es to vairāk nedarīšu. Saprotu, ka cīnīties var tikai tad, ja cilvēks ir uzlādēts ar jaunības maksimālismu. Šodien, raugoties un klausoties gados jaunajos biznesa partneros, brīnos par viņu pašpārliecinātību, paužot dažādus uzskatus. Es tā vairs nerīkojos, jo esmu sapratusi, ka jebkuram apgalvojumam tāpat kā kokam ir divi gali. Tikai tad, kad katra jauna informācija, uzskats vai izteikums ir izlaists caur sevi, cilvēks apzinās, kas viņam ir vajadzīgs," saka bijusī Dailes teātra aktrise.
Klausa savai sirdsbalsij
"Var uzrakstīt uz papīra, ka man vajag 100 latu, ka darīšu visu, lai tie būtu, strādāšu garas stundas, piemēram, veikalā un tamlīdzīgi. Manuprāt, galvenais ir nevis klausīt prāta pavēlei, bet ieklausīties, ko saka iekšējās sajūtas: vai, to darot, būšu laimīga? Vai man tas patiks? Ko sev no tā iegūšu, ko zaudēšu? Izsverot visus plusus un mīnusus, jāsaprot, ka cilvēks var strādāt arī veikalā, bet tikai tad, ja to darīt liek sirds. Es vienmēr esmu klausījusi savai sirdsbalsij," saka biznesmene M.Zvaigzne.
17 gadu vecumā Māra nospriedusi, ka neglītas meitenes par aktrisēm nav vajadzīgas, un iestājusies Tirdzniecības tehnikumā, vēlāk strādājusi puķu veikalā par vadītāju un pelnījusi labu algu. Bet tad dzīve iegrozījusies tā, ka M.Zvaigzne tomēr kļuvusi par aktrisi, aizmirstot to, ka nav mācījusies prestižā Rīgas centra skolā, bet gan Teikas rajona mācību iestādē, ka savulaik viņai bijušas garas bizes un kleita no lavsāna.
Cenšas neiestrēgt problēmās
M.Zvaigzne vienmēr meklējusi atbildi uz jautājumu, kāpēc dzīvo šajā pasaulē.
"Pazīstu cilvēkus, kas no rīta cītīgi dodas uz darbu un saņem minimālo algu, tad domā, ko lētāku varētu nopirkt, un nopērk vislētāko desu un alu plastmasas pudelē, iekrīt dīvānā pie televizora un jūtas laimīgi. Pienāk rīts, un atkal viss sākas no gala. Tad šiem cilvēkiem pienāk 60 gadu vecums un viņi saprot, ka neko dzīvē nav sasnieguši. Sākas vainas meklēšana citos, nevis sevī. Nesen izlasīju izteikumu, ka neizglītots cilvēks vaino citus, nedaudz izglītotāks - sevi, bet ļoti izglītots cilvēks nevaino nevienu. Nevar risināt problēmu, meklējot vainīgos," uzskata M.Zvaigzne. Strādājot teātrī, viņa 20 gadus lielākoties lasījusi tikai lugas, kas radījušas paliekošu niķi daudz domāt un analizēt to cilvēku rīcību, kam ir daudz problēmu. Mārai neciešams šķiet egoisms, īpaši, ja tas ir biezā slānī. Ja tas arī dažkārt uzgulst pleciem, viņa to cenšas nopurināt.
"Esmu iemācījusies neuztraukties par sīkumiem un neiestrēgt problēmās. Ir jāpieņem, ka dzīve bez tām nepastāv, ka jebkuru problēmu iespējams atrisināt, ka cieši jāaizver durvis negatīvo emociju priekšā," iesaka aktrise - biznesmene.
Rītdiena sākas šodien
"Kad televīzijā sākas Jāņa Dombura raidījums, izslēdzu televizoru vai aizeju uz virtuvi, jo nevēlos uzņemt sevī negatīvo informāciju. Bija tik ārkārtīgi skaisti Skolēnu dziesmu svētki, bet kas izskan pārraidēs? Tik un tik bērni saslimuši, tik un tik aizvesti uz slimnīcu un tamlīdzīgi. Ārprāts! Kā, to dzirdot, jutās šo bērnu vecāki? Kas ārkārtējs notika? Nekas, nu dabūja kāds caureju, un tad? Tagad ceļam paniku par gripu. Vismaz 58 reizes dienā klausos atgādinājumu, ka jāpotējas, citādāk - beigas. Mēs nezinām, kas tā par gripu, bet tikai potējieties! Kādam tas ir izdevīgi. Kaut kāds murgs!" sašutusi saka viešņa. Viņa dzīvo ar pārliecību, ka rītdiena sākas šodien un ka cilvēks ir tik stiprs, lai vienmēr izķepurotos.
"Atcerieties, ka dzīve mūs, cilvēkus, ņem uz izturību, ka no bezizejas ir izeja. Arī es esmu piedzīvojusi bezizeju. Neviens man nav dāvinājis debesu brīnumus, Dievs nav vēlējis laimēt loterijā. Viņš arī mani ir ņēmis uz izturību," saka Māra. Viņa stāsta, kā Rīgā abi ar vīru atvēruši krodziņu, ka pēc kāda laika vajadzējis to slēgt, kā cīnījusies ar depresiju un materiālo pieticību, līdz sapratusi, ka viņai neder lētā dzīve.
"Sākumā neapzinājos, ko cilvēkam spēj dot bizness, bija situācijas, pēc kurām tikai ar grūtībām atsāku uzticēties cilvēkiem. Šodien apzinos, ka ir negodīgi cilvēki, bet man par viņu rīcību nav jāatbild, es atbildu par sevi," saka M.Zvaigzne.

Citu datumu laikraksti

 • Uz semināru aicina naktsmītņu īpašniekus

  Asociācija “Lauku ceļotājs” sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu Latvijas reģionos rīkos seminārus “Labas higiēnas prakses vadlīniju...

 • Balso arī par Alūksnes šoferiem

  Satiksmes ministrijas rīkotajā akcijā “Draudzīgākais autobusa šoferis” pasažieri varēja balsot par tālsatiksmes autobusu vadītājiem vairākās...

 • Sieviešu klubiņš rīko tikšanos

  Kā jau iepriekšējā reizē tika norunāts, Alūksnes rajona sieviešu klubu pārstāves šoreiz tiksies nevis trešdien, bet ceturtdien, 24.novembrī, pulksten...

 • Politiķi izprot, bet nesola

  Spilgta Alūksnes 4. Grāmatu svētku epizode bija sociālajiem jautājumiem veltītā diskusija, kurā piedalījās pieci Latvijā pazīstami politiķi.Spilgta...

 • Latvijā ir melno stārķu populācijas centrs

  Alūksnes Dabas muzejā “Vides labirints” izveidota jauna izstāde, kas stāsta par mūsu spārnoto draugu tālajiem ceļojumiem.Alūksnes Dabas muzejā "Vides...

 • Dibina jaunu asociāciju

  Ceturtdien, 17.novembrī, Rīgā, viesnīcā “Rīga”, paredzēta Latvijas Augļu un dārzeņu importētāju un vairumtirgotāju asociācijas dibināšana.Ceturtdien,...