Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dzīves proza traucē gleznošanai

Alūksnietis Andis Jauniņš, kam patīk gleznot, šo nodarbošanos uz kādu laiku esot nolicis malā. To viņš uzskata par dzīves prozu, ka laika trūkuma dēļ izveidojusies šāda situācija.

Alūksnietis Andis Jauniņš, kam patīk gleznot, šo nodarbošanos uz kādu laiku esot nolicis malā. To viņš uzskata par dzīves prozu, ka laika trūkuma dēļ izveidojusies šāda situācija. Alūksnieši atzinīgi novērtējuši viņa mākslas darbus. Patlaban vasarā vizuālās mākslas skolotājs Andis Jauniņš vislielākās pūles velta remontdarbiem un labiekārto māju.
"Gadā uzgleznoju tikai pāris darbus galvenokārt dāvināšanai. Gleznošana prasa arī sagatavošanos - jāsarūpē audekls un krāsas," laikrakstam stāsta Andis Jauniņš.
Mājās pašam esot tikai viena glezna, ko sieva Maija mudinājusi uzgleznot. "Bēniņi, protams, ir pilni ar darbiem, kas tapuši Mākslas akadēmijas laikā," stāsta Andis. Viņš jokojas, ka esot slinks tāpat kā vairums vīriešu, tāpēc nereti esot skubināms kaut ko darīt. "Gleznošana nav mana profesija, bet esmu to mācījies, un man patīk gleznot," atzīst alūksnietis.
Lika zīmēt Puškinu
Andis stāsta, ka studēt akadēmijā izvēlējies laikā, kad notikusi pāreja no kapitālisma uz sociālismu. "Pirms tam biju absolvējis Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas dekoratoru nodaļu, taču padomju saimniecība "Alūksne", kur strādāju par mākslinieku - noformētāju, darbību beidza. Mani uzaicināja par zīmēšanas un rasēšanas skolotāju uz tagadējo Alūksnes ģimnāziju, un tajā pašā gadā iestājos neklātienē akadēmijā, ko nenožēloju," apgalvo viņš.
Kādreiz sev teicis, ka skolā nekad vairs negribētu atgriezties, taču noticis pretējais. Andis atceras, ka vidusskolas laikā skolotāja palūgusi uzzīmēt pēc fotogrāfijas Puškinu, veidojis arī Majakovski ar pīpi. Dažādi zīmējumi tapuši arī pierakstu kladēs, taču tad vēl šī aizraušanās neesot bijusi apzināta. Vēlāk sapratis, ka sirdij tuva ir gleznošana, arhitektūra un celtniecība.
Mūza nemēdz lidot
Visvairāk patīkot gleznot kluso dabu. Andis veido arī portretus, aktus un figurālās kompozīcijas. Arī diplomdarbā veidojis figurālo kompozīciju "Novakare" - sievu Maiju un dēlu Uldi. "Man nav tā, ka vajadzīga radoša iedvesma. Mūza pie manis nekad neatlido. Pret to izturos skeptiski. Tad, kad sevi piespiežu, nopietni strādāju. Sākumā ir neapmierinātība, jo esmu prasīgs, bet finālā kaut kas iznāk," atklāj alūksnietis. Īpaši priecājoties, ja darbs iznākot labāks, nekā iecerējis.
Andis apgalvo, ka radoši strādāt arī šobrīd. "Arī mājas interjera veidošanā ir vajadzīga mākslinieciskā izdoma. Skolā taču darbs ir saistīts ar mākslu, jāpiedalās skatēs un izstādēs, kurās skolotājs iegulda savu darbu," secina Andis. Sevi par mākslinieku Andis neuzskata. "Ko katrs dēvē par mākslinieku? Vai viņš ir atraktīvs un atvērts? Es tāds neesmu, drīzāk ierāvies sevī, taču neesmu noslēgts. Arī par talantīgu sevi neuzskatu," Andis ir paškritisks.
Nav sliktais skolotājs
Ar skolēniem viņam patīkot darboties, lai gan demokrātijas apstākļos kļūstot aizvien grūtāk strādāt. "Es neesmu mīļais skolotājs, taču neesmu arī sliktais. Rezultāts ir jāpanāk, lai gan metodes un prasības skolā mainās," atzīst Andis. Viņu priecē, ka skolēniem pret zīmēšanu esot pozitīva attieksme. "5. klasē zīmēšana ir mīļākais priekšmets, vēlāk sākas vecums, kad kā bērni viņi vairs nevēlas zīmēt, bet zīmēt profesionāli neprot. Tad vēl papildus ir jāapmeklē mākslas skola vai pulciņš un jāiegulda liels darbs," atzīst Andis.
Viņu neizbrīna tas, ka skolā vīriešus - skolotājus varot uz rokas pirkstiem saskaitīt, jo atalgojums ir zems. Arī Anda sieva ir skolotāja, taču tas ģimenē netraucē. "Ir vieglāk saprast otra cilvēka darbu, ka notiek sēdes, jābrauc ekskursijās, zvana vecāki. Sākumā strādājām katrs savā skolā, tagad - vienā," atzīst viņš.
Jūt sociālisma ietekmi
Andis uzskata, ka viņš zināmā mērā ir sociālisma produkts, un tas atstājis ietekmi uz viņa domāšanu. "Tagad ir pilnīgi pretēja situācija - kompjūteri, un to es labi jūtu savā ģimenē. Jauniešiem ir citas intereses," saka Andis. Viņš bilst, ka pamatvērtības dzīvē tomēr nemainoties, savstarpējās attiecības - gan. "Tām cilvēki nepievērš uzmanību, mazāk tiekas. Arī draugu loks kļūst šaurāks," secina skolotājs. Vērtējot sevi, Andis bilst, ka paša labākā īpašība esot kārtīgums. "Man ir svarīga sakopta vide. Patīk, ka, atnākot mājās pēc skolas haosa, tajās var atpūsties, un nekas netraucē," secina vīrietis. Kārtība palīdz arī tādos brīžos, kad ir problēmas. Arī mūzika palīdzot nomierināties.
Ir sapņi par ceļošanu
Tālākai dzīvei Andim lielu plānu neesot. "Ir mazi plāni. Daudz kas jau ir izdarīts. Lielākais plāns saistīts ar dēla nākotni. Dzīve visu noliek savā vietā. Ir prieki un ir bēdas," secina viņš. Par lielu ieguvumu viņš uzskata iegūtās zināšanas dažādās mācību iestādēs. Viņam nekad neesot bijusi vēlēšanās pamest mācības. Skaistākais, kas ar viņu esot noticis, ir ģimene.
Andis sapņo ceļot. "Latvija ir apskatīta. Jāsāk ar Sanktpēterburgu, ar mākslas muzejiem, jo tā taču ir mana profesija. Vēlētos redzēt Ermitāžu. No skolas laikā redzētā atmiņā palikuši tikai fragmenti. Tagad to vajadzētu skatīt ar nobrieduša cilvēka vērtējumu," apgalvo Andis.

Citu datumu laikraksti

 • Klients un viņa taisnība

  Patērētāju tiesību aizsardzība Latvijā ir viena no tām jomām, kurā jau tagad ES likumdošana darbojas gandrīz pilnā apjomā, tādēļ nebūs jāpiemēro...

 • ES patērētāji kļūs informētāki

  Jums liekas, ka kļūstat resnāks? Jums liekas, ka ikdienā lietotā pārtika nevis nodrošina veselīgu uzturu, bet gan padara jūs grūtsirdīgākus?...

 • Patēriņa džungļos

  Jau ilgāku laiku Rietumu sabiedrībā dominē patēriņa kultūra, jo tieši patēriņš dažādās izpausmes formās kļuvis par vienu no sabiedrības attīstības...

 • Tauriņam pa pēdām

  Izmeklētājs pavirši pārskatīja kladi.3. Izmeklētājs pavirši pārskatīja kladi. Visur viens un tas pats - vardes, puķes, zivis, nokrišņi. - Es...

 • Polijas pilsētas - tuvas, bet svešas

  Polija nav ekskursantu un tūristu iecienītākajos atpūtas braucienu maršrutos. Parasti tie traucas šai valstij cauri uz Slovākiju ar Augstajiem...

 • Zemnieku zupa

  Nepieciešams: puse dzeltenās paprikas, 2 mazi tomāti, 1 vidējs gurķis, 80 grami zemnieku gaļas.Nepieciešams: puse dzeltenās paprikas, 2 mazi tomāti,...

 • Policija informē

  Malienas pagastā 21.jūlijā kūts bēniņos aizdegās salmi -viens kvadrātmetrs. Policija noskaidroja, ka notikušajā vainojamas bērnu rotaļas.Malienas...

 • Motosportisti gatavojas Latvijas čempionāta noslēgumam

  Motokluba "Ape" sportisti gatavojas Latvijas čempionāta izšķirošajām sacīkstēm, kas notiks šīs nedēļas nogalē - 26. un 27. jūlijā Limbažos, Lielezera...

 • Uzvar minifutbola čempionātā

  Ziemeļaustrumu futbola līgas minifutbola čempionāta ceturto kārtu veiksmīgi aizvadījusi Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona komanda, kas Viļakā...