Dzīves situācijas tver viegli

Ļaudis, kuri labprāt klausās radio “Star FM” raidījumu “Zoopasta”, atkal var izbaudīt raidījuma vadītāju Baibas Sipenieces - Gavares un Valtera Krauzes lielisko vārdu saspēli, izgaršot viņu jokus, lai kārtējo reizi justos pārsteigti par šo cilvēku, šķiet, neizsīkstošo izdomu un dzīvesprieku. Baibu uzskata par “Zoopastas” sievišķīgāko pārstāvi, bet Valteru - par analītisko žurnālistu, kurš ne tikai daudz runā, bet arī daudz lasa un vienlīdz labi jūtas kā uz skatuves, tā mājās.

Savukārt Baiba padomju laikā būtu laba fabrikas direktore vai kolhoza priekšsēdētāja. Internetā lasāms, ka Baibas moto ir: dzīvo viegli, bet ne vieglprātīgi. Šoreiz piedāvājam sarunu ar Baibu.
- Lūdzu pastāstiet par raidījuma “Zoopasta” tapšanu! Vai, veidojot raidījumu, ļaujaties brīvai improvizācijai vai tā iepriekš tomēr ir pārdomāta?
- Raidījumā “Zoopasta” mēs ar Valteru Krauzi ļaujamies brīvai improvizācijai, bet mums ir arī iepriekš jau sagatavoti materiāli, jo mums ir atļauts to darīt.
- Vai ir viegli būt TV un radio zvaigznēm, iecienītiem dažādu šovu, kāzu un citu lielu pasākumu vadītājiem? Ko tas paņem, ko dod cilvēkam?
- Ir viegli būt šova vadītājai. Ko tas prasa no cilvēka? Viņa laiku. Ko dod? Naudu, tas nav mazsvarīgi. Ja runājam par korporatīviem pasākumiem, tad tādos dvēsele patiešām neatpūšas un nedzied, bet tu saproti, ka tas ir taviem darba pamatpienākumiem tāds, būsim godīgi, naudas nopelnīšanas veids. Ja vēl to izdodas darīt ar prieku, tad jau ir pavisam labi. Šādos pasākumos gadās visādi. Ir situācijas, ar kurām ne vienmēr izdodas viegli tikt galā, bet tā jau ir tā mūsu maizes garoziņa. Tā, lūk!
Katrs cilvēks šovu vadīt nevar. Ja runājam par rakstura īpašībām, tad tās ne vienmēr ir noteicošās, jo cilvēks, par kuru saka, ka viņam ir slikts raksturs, var būt lielisks „šovmens”. Šova vadītājs nekādā gadījumā nedrīkst būt pārlieku kautrīgs, lai gan mazliet kautrības var būt. Ir jābūt kaut kādām harizmas vai personības pazīmēm. Ir jāpanāk tāds efekts, ja šova vadītājs kaut ko saka, tad lai vismaz daži, ja ne visi, ieklausās teiktajā. Nevar būt tā, ka šova vadītājs un publika runā katrs par sevi, viens otru nedzirdot. Ir jābūt arī kaut kādai odziņai šova vadītāja izskatā. To sakot, es nedomāju skaistumu vai modeļa parametrus. Tas, kam ir jābūt, nav aprakstāms vārdos. Ja mēs paraugāmies uz pasaules līmeņa šova vadītājiem, ne visi viņi ir skaisti, ne visi ir gari un tamlīdzīgi. Nu, piemēram, Valters ir tāds balts miltu maisiņš, atveram to un cilvēki jau smejas.

- Jums piemīt apbrīnojama humora izjūta. Kas, jūsuprāt, ir labs humors?
- Tad, kad kaut kas ir smieklīgi pateikts. Labs humors ir tad, ja, to dzirdot, pirmie sāk smieties klausītāji, bet, ja, to pasakot, pirmais sāc smieties pats, tas nekādā gadījumā neliecina par labu humoru. Galvenais, lai asprātība nāktu vienā solī ar kaut kādām zināšanām. Dumjš cilvēks nevar būt asprātīgs. Šajā gadījumā es ar to negribu teikt, ka mēs ar Valteru esam ļoti gudri, bet cilvēks ar šauru redzesloku nekad neizcelsies sabiedrībā ar labu humoru, ar kādu ārkārtīgi smalku asprātību. Galvenais, ir jābūt vēlmei savu redzesloku nemitīgi paplašināt. Tas nozīmē, piemēram, apmeklēt teātra izrādes, kino un koncertus, lasīt grāmatas, interesēties par politiku, par norisēm sabiedrībā un tamlīdzīgi.
- Vai arī videi, kurā atrodaties, ir nozīme?
- Droši vien tai ir nozīme. Nozīme ir arī draugiem, kurus tu izvēlies, un cilvēkiem, ar kuriem esi izvēlējies pavadīt savu laiku. Ģimenei pat varbūt nav tik liela nozīme, lai gan arī, ja cilvēks ir asprātīgs, pārējiem ģimenes locekļiem ir labi. Ja arī esi piedzimis pārāk nopietnu cilvēku ģimenē, vienalga nav jābūt nolemtības sajūtai, jo arī tad ir visas izredzes rast foršus, asprātīgus draugus, būt ar viņiem kopā un augt šajā jomā.
- Ar humoru apveltīti cilvēki dzīvē bieži esot ļoti nopietni. Kādos brīžos kļūstat nopietna, pat sadusmota?
- Tas nav obligāti, ka ar humoru apveltītiem cilvēkiem dzīvē jābūt ļoti nopietniem. Manuprāt, nopietnība vispār mēdz būt dažāda. Es noteikti pēc dabas neesmu baigi nopietnā. Es kaut kādā veidā mēģinu dzīvot viegli, bet ne vieglprātīgi. Protams, arī man piemīt nopietnības brīži, ir dusmas, ja bērns nesakārto istabu un tā. Dusmas mums abiem ir gluži tādas pašas kā citiem cilvēkiem. Visvairāk mani kaitina cilvēku dumjība. Tā mani spēj satracināt. Es, piemēram, dusmojos, redzot, ka normāli cilvēki novieto savas automašīnas vietās, kas domātas invalīdu transportam. It kā tas ir sīkums, tomēr liela nepieklājība. Mani sadusmo arī bezkaunība. Ir situācijas, kas skar mīlestību, tad atļaujos noliet kādu asaru. Nav tā, ka mēs abi ar Valteru visas dienas pavadām vienos priekos, jo ir situācijas, kurām jāpieiet nopietni, lai būtu kaut kāds normāls rezultāts.
- Vai gadās nonākt situācijās, kad pasmejaties pati par sevi?
- Nu, protams, katru mīļu dienu. Atceros, kā vienreiz, iedama no puķu veikala, nokritu, saplēsu bikses, nolauzu puķes, nobrāzu celi. Šādā situācijā man palīdzēja tikai tas, ka uz visu paraudzījos it kā no malas un pati sāku par sevi smieties. Laikam jau arī no malas visa šī situācija izskatījās smieklīga, jo bikses saplīsa ne tikai ceļos, bet arī aizmugurē. Arī skats, kā es gāju uz mašīnu, bija amizants. Varu minēt simtiem piemēru, kad pati pasmejos par sevi. Piemēram, pārsitu automašīnai riepu un zinu, ka neprotu to nomainīt. Te var palīdzēt tikai humors. Uzskatu, ka sadzīves situācijas vispār jācenšas viegli atrisināt, pretējā gadījumā cilvēks var sajukt prātā. Tā, lūk! Plūdi, ugunsgrēki ir jāuzņem ar smiekliem. Man, piemēram, Ziemassvētkos izdega dzīvoklis kopā ar eglīti. Saņēmos un par visu vēlāk pasmējos, lai gan tas viss pēc tam izmaksāja diezgan daudz naudas. Degšanas brīdī gan nesmējos, jo bija ātri jārīkojas. Pati vainīga, ka izkaltušā eglītē sadomāju iedegt svecīti. Par sadegušajām mantām nudien neraudāju.
- Vai ir recepte, kā iespējams paspēt tik daudz? Kur gūstat enerģiju?
- Pa nakti mazliet vajag pagulēt, ja neguļ vispār, tad ir grūti. Paguļu piecas stundas, viss kārtībā. Laikam naktī saslēdzos ar Kosmosu. Enerģijas nav tad, ja ir maz gulēts un maz ēsts, protams, arī pārēsties nedrīkst. Daudz spēka aiziet tad, ja cilvēkam jācīnās ar slimību vai paģirām. Ja tu esi normāli atpūties, ja nav kreņķu, tad enerģijas pietiek. Pieņemu, ka ir dažādi cilvēki. Arī tādi, kuri līdzinās baloniem, kam izlaists gaiss. Ne jau vienmēr jādara darbs, kas tev patīk, bet nekādā gadījumā nedrīkst iestāstīt, ka tev tas riebjas. Ir jāmēģina it visā ieraudzīt kaut ko labu. Es nudien esmu darījusi visādus briesmīgus darbus, piemēram, cēlusies agri no rīta, lai ar velosipēdu brauktu uz fermu,  skolas brīvlaikā esmu bijusi piena meistare fermā, kas nebūt nebija patīkams un viegls darbs 16 gadus vecai meitenei, tomēr šajā darbā centos saskatīt kādu odziņu. Mums bija kolosāls kolektīvs! Slaucējas jau vispār ir kolorīti tipāži. Esmu arī saldējumu pārdevusi, kas arī man ne visai patika, jo mans pārinieks bija ārkārtīgi nepatīkams cilvēks, kurš ienīda sievietes un mazus bērnus. Lai gan bija jāstrādā līdz 7 vakarā, viņš pats uz savu galvu noteica, ka jāstrādā līdz 11 vakarā, jo cilvēkiem ap 10 vakarā šausmīgi griboties saldējumu. Tiesa, viņa teorija nekad neapstiprinājās. Man bija jāstāv šaurā saldējuma būdiņā blakus šim nepatīkamajam cilvēkam, pircēja neviena. Vāks! Tomēr man tas iemācīja dzīvē saprast vienkāršas lietas. Ja man saka, ka man ir bieza āda, tad atbildu, ka viss, kas ar mani ir noticis, ir mani norūdījis dažādām dzīves situācijām. Starp cilvēka lielākajām vērtībām ir viņa spēja atšķirt dzīvē svarīgo no mazsvarīgā. Cilvēki daudz ko nespēj izdarīt tikai tāpēc, ka viņiem dzīvē trūkst pieredzes, jo viņi ir auguši siltumnīcas apstākļos.
- Ko uzskatāt par lielāko vērtību savā dzīvē?
- Esmu droša par sevi, jo spēju nošķirt to, ko spējam, ko nespējam ietekmēt. Es nekad neaiziešu bojā, jo zinu, uz ko esmu spējīga. Tomēr lielākā manas dzīves vērtība ir bērni un ģimene. Runājot par nākotni, es saskatu jēgu tam, ko daru un darīšu turpmāk. Stāvot skatītāju tūkstošu priekšā, es sajūtu milzīgu spēku. Man ir liels prieks, ja spēju cilvēkiem noorganizēt un dot prieku. Es protu būt arī ārkārtīgi pikta. Man ir svarīga personīgā telpa, nevienam neļauju to aizskart vai pārkāpt. Ja kāds to nerespektē, spēju strikti pateikt: “Stop!” Mājas ir tā vieta, kur durvīm uz ārpasauli ir jābūt aizvērtām. Tas nenozīmē, ka man nepatīk uzņemt ciemiņus. Bet pret sliktu cilvēku attieksmi spēju būt čūska. Esmu spējīga visu dienu klusēt, pasakot tikai pašu nepieciešamo. Tādās dienās es uzkrāju spēku. Mana klusēšana nenozīmē, ka man ir slikts noskaņojums vai esmu nokaitināta. Ar gadiem manī parādās arvien jaunas īpašības.
- Vai nekad neesat domājusi iet lielajā politikā?
- Nē, bet uzskatu, ka ikvienam cilvēkam jābūt savas valsts patriotam, ir jābūt pilsoniskajai apziņai. Visļaunākais, lai cilvēkiem nebūtu vienalga, kas notiek valstī, lai maniem bērniem nebūtu jākaunas par valsti, kurā viņi ir dzimuši, lai Latvija nebūtu pirmajā vietā korumpētībā un nabadzībā. Ir atšķirība, vai valsts tev melo klaji, vai uzskata tevi pat muļķi vai tikai par pusmuļķi. Mums trūkst gudru cilvēku. Dažu paaudžu laikā nevar izaugt gudra politiskā inteliģence. Šodien nodrošināt ģimeni ar godīgu darbu mūsu valstī ir problēma, bet ieiet politiskajā arēnā tikai ar mērķi kļūt bagātam - man tas nav pieņemami. Ja cilvēki domā, ka iešu politikā, tad tuvāko gadu laikā tiešām to nedarīšu, jo man trūkst attiecīgās izglītības. Uzskatu sevi par nekompetentu politikā, taču nebūtu slikti, ja pietiktu laika un rastos vēlēšanās gūt izglītību šajās jomās.

Citu datumu laikraksti

 • Ir pasaules čempions!

  Svētdien Nīderlandē Pasaules junioru čempionātā  divu braucienu summā  uzvaru izcīnīja viens no perespektīvākajiem Latvijas jaunajiem motobraucējiem...

 • Korumpantu iegāž... tualete

  Ķīna Par korupciju uz nāvi notiesātam ierēdnim gadījās «iekrist» visai muļķīgi, proti, noplūdušas tualetes dēļ. Bijušais Vušaņas provinces...

 • Avarē ar divdesmit litriem vēderā

  Bulgārija Kāds 25 gadus vecs autovadītājs, kas bija iesaistīts nelielā satiksmes negadījumā, atzinās policijai, ka pirms sēšanās pie stūres...

 • Kāzās izjūt laimi un prieku

  Augusts tradicionāli ir kāzu laiks. Bet šodien atkal ir īpašais kāzu datums – 08.08.08, kas saskaņā ar ticējumu sola laimi. Alūksnes dzimtsarakstu...

 • Māriņkalnā notiks sadziedāšanās

  Māriņkalns Tautas namā sestdien 9.augustā, pulksten 18.00 notiks ansambļu festivāls “Dziesmas vasarai”.Tautas nama vadītāja Inta Tolstiha stāsta, ka...

 • Gaujienā sāksies nometne

  Gaujiena Biedrības „Sv. Jāņa palīdzība” jauniešu iniciatīvas centrs no 11. līdz 17.augustam organizē bezmaksas bērnu un jauniešu nometni „Es...

 • Nedēļas horoskops

  Auns. Daudz kontaktu - tostarp arī vēl nebijušu - vai nu dzīvē, vai arī sarakstē. Saņems informāciju, kas lieti noderēs. Iespējams, radīsies jauni,...

 • Atklāj pieminekli klaiņojošam sunim

  Meksikas galvaspilsētā atklāts piemineklis klaiņojošam sunim. Bronzas figūra ar iesauku “Peluso” ir kā aicinājums visiem pilsoņiem būt žēlsirdīgiem...

 • Policija auto darbinās ar cepamo eļļu

  Filipīnu galvaspilsētas Manilas policija plāno pārveidot savas patruļas automašīnas, lai tās darbotos ar dīzeļdegvielu savienojumā ar ASV ātrās...