Dzīvība izdziest sniegā, saltā kā vienaldzība

16.februāra naktī Alūksnē uz ielas mira 24 gadus vecs vīrietis Gatis Sūna, kuru rīt zemes klēpī guldīs Alūksnes Lielajos kapos.


Pēdējais savu draugu Gati vēl dzīvu redzēja Igors Vasiļevskis, kurš pēc viņa gāja uz Alūksnes naktsklubu “Ideja”. “Uz ielas ieraudzīju, ka viens čalis tur Gati pussēdus. Pieskrēju un teicu, ka tas ir mans draugs. Kad piegāju, Gatis jau bija bezsamaņā. Atbalstīju pret savām kājām un jutu, ka viņš nevar noturēt galvu. Pataustīju – pulss vēl bija, bet ļoti vājš. Noguldīju un sāku elpināt. Kad piebrauca policijas mašīna, viņi par mani vēl pasmējās, ka mēs sūcoties. Es kliedzu: “Kur ir ātrā palīdzība, vai kāds to ir izsaucis?” Tad tā tika izsaukta. Turpināju elpināt, bet pulsu vairs nejutu. Kad piebrauca “ātrie” un ienesa viņu mašīnā, jau pēc minūtes tika atvērtas durvis un man pateica: tava drauga vairs nav,” stāsta I.Vasiļevskis.
Protams, visvairāk sāp Gata tuviniekiem, draugiem un paziņām. Diemžēl liktenīgajā vakarā viņu nebija blakus. “Tajā vakarā ap pulksten 22.00 Gatis tikai gribēja aiziet uz “Ideju” padejot. Bet pulksten 3.00 naktī mēs ar vīru bijām morgā uz atpazīšanu. Sists bija nežēlīgi un ar aprēķinu – uz sejas ne skrambiņas, ne zilumu, bet visi kreisie sāni un kāja bija pilnīgi zila,” stāsta Gata māsīca Inga Sizova. Viņa uzsver, ka Gatis nekad, arī iedzēris, nebija kašķīgs. Turpretim viņai pazīstamie kautiņa dalībnieki vismaz gadu terorizējot apkārtnes iedzīvotājus, izsitot logus un visu salaužot. Vairākas reizes ir saukta policija, taču jaunie cilvēki turpina savu ierasto dzīvesveidu bez pārmaiņām. Arī pēc ierosinātās krimināllietas par slepkavību viņi nav apcietināti, jo Alūksnes rajona tiesas izmeklēšanas tiesnesei no izmeklētāja bija ierosinājums par apcietinājuma piemērošanu tikai vienai personai. Tā arī ir apcietināta. “Izmeklēšanas interesēs netiek un netiks atklāta informācija, kāpēc divām personām piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Izmeklēšana turpinās,” norāda Vidzemes reģiona  policijas pārvaldes Kārtības policijas prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma.

Pusstundu neviens nepalīdz
Igors uzskata, ka pagāja apmēram pusstunda, kamēr atbrauca “ātrā” palīdzība. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģiona centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka informē, ka izsaukums tika saņemts pulksten 00.54, un jau pēc minūtes brigāde izbrauca uz notikuma vietu, kur ieradusies pulksten 1.02. Iespējams, ka taisnība ir abiem. Kāds kluba apmeklētājs fiksējis notikumu laikus. “Ierodoties klubā pulksten 23.30, ar mums reizē ieradās policijas pārstāvji. Cik ilgi uzturējās, man nav zināms. Dodoties prom no kluba, saņēmu zvanu pulksten 00.35. Izejot ārā no kluba, pa labai rokai pie skursteņa redzēju drūzmējamies bariņu jauniešu un kādu guļam zemē. Tā kā devos uz mašīnu, īpaši neiedziļinājos. Atgriežoties pulksten 00.45, pie durvīm, ejot iekšā, pretim iznāca apsargs kāda cilvēka pavadībā, kas norādīja uz kautiņa pusi. Kas notika tālāk, nezinu. Saņemot zvanu pulksten 00.53, atkal pametu klubu. Izejot ārā, pa kreisi sēdēja jaunietis uz braucamās daļas, kuram bija plika mugura, un policijas mašīna blakām. Tā kā domāju, ka viss kārtībā, devos iekšā. Pēc kāda laika kolēģis devās uz balkonu, viņš ieraudzīja ātrās palīdzības mašīnu, kura ļoti intensīvi šūpojās, tā, kā tiktu veikta mākslīgā elpināšana,” komentāros raksta kluba apmeklētājs. Viņš pieļauj, ka zemē gulošajam vīrietim varēja būt arī vispārēja ķermeņa atdzišana, jo sniegā ar pliku muguru gulējis vismaz 30 minūtes. Viņš arī nesaprot, kā policija varēja saņemt informāciju pulksten 1.30, ja tā tur bija jau agrāk. “Policisti notikuma vietā ieradās nekavējoties, tiklīdz tika saņemta informācija par notikušo pie kluba,” uzsver D.Jukāma. Viņa skaidro, ka policija tika izsaukta no kluba “Ideja”, taču ziņā “aluksniesiem. lv” ir norādīta informācija, kas saņemta no ārstniecības iestādes sakarā ar vīrieša nāvi.

Izmeklēšanu uzrauga Vidzemes apgabala prokuratūra
16.februārī pusdivos naktī saņemta informācija, ka vienos naktī Alūksnē, Latgales ielā, netālu no naktskluba “Ideja”, atrasts miris vīrietis – 1988.gadā dzimis Mārkalnes pagasta Ezīšavas iedzīvotājs, kuram konstatētas vairākas sistas brūces. Par notikušo policijā uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 116.panta – par slepkavību. Aizdomās par sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu aizturēti vairāki jaunieši – 1993.gadā dzimis Smiltenes novada Brantu pagasta iedzīvotājs, 1993.gadā dzimis Jaunlaicenes pagasta iedzīvotājs un 1994.gadā dzimis Alūksnes iedzīvotājs. Visi trīs aizturētie nozieguma izdarīšanas brīdī bijuši alkohola reibumā. Viņu izelpā konstatēts no 1 līdz 2 promilēm alkohola. Policija lūgusi piemērot drošības līdzekli – apcietinājumu – tikai 1993.gadā dzimušajam Brantu pagasta iedzīvotājam. Tāda ir Vidzemes reģiona pārvaldes sniegtā informācija. Tikai to raidījumā “Degpunktā” nolasīja arī Alūksnes policijas iecirkņa priekšnieks Ilmārs Hamanis. “Alūksnes Ziņām” viņš uzsver, ka nekādu citu informāciju nav tiesīgs izpaust. Krimināllietu izmeklē Alūksnes policijas iecirkņa izmeklētāji, bet tā atrodas Vidzemes apgabala prokuratūras uzraudzībā. Arī iecirkņa kriminālpolicijas priekšnieks Raivo Koemecs norāda, ka viņam nav tiesību sniegt informāciju presei par notikušo. Taču viņa vietnieks Ingus Ritenis ir informējis “Malienas Ziņas”, ka vīrietis atrasts miris pulksten 00.55 piecpadsmit metrus no kluba uz administratīvās ēkas stāvlaukuma pusi un bijuši vairāki kautiņi, no kuriem vienam bija letāls iznākums. Kautiņš izraisījies savstarpēju konfliktu dēļ bez iepriekšēja nodoma. D.Jukāma norāda, ka lieta ir izmeklēšanas stadijā, tāpēc policija nedrīkst sniegt informāciju par tās gaitu, jo presi lasa arī tie, kas saistīti ar noziegumu, tāpēc katra frāze var radīt nopietnas sekas izmeklēšanā.
Mirušā brālis Uldis Sūna informē, ka ekspertīzē noteikts nāves cēlonis – galvas asinsvada plīsums. Viņš pieļauj, ka tas varētu sarežģīt vainīgā atrašanu. Taču S.Bračka norāda, ka tiesu medicīnas ekspertīze noteiks arī asinsvada plīsuma cēloni. U.Sūna nodeva iesniegumu policijā, lai varētu būt bojā gājušā aizstāvis. Tas nozīmē, ka viņam būs tiesības uzzināt visus ekspertīzes rezultātus, jo analīzes tiek izmeklētas laboratoriski Rīgā. “Ir doma rakstīt arī iesniegumu par papildu sekciju,” norāda U.Sūna.

Kamēr nejūtamies atbildīgi...
Šis traģiskais notikums ir saviļņojis Alūksnes sabiedrību. Par to liecina gandrīz 2000 komentāru “www.aluksniesiem.lv”, kuros kā ūdens pilienā redzams viss viedokļu spektrs – no neizpratnes, kāpēc par to būtu jārunā, līdz  nosodījumam policijai, neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, kluba “Ideja” īpašniekam un apsargiem, kā arī cilvēkiem, kuri vēroja kautiņu. Turklāt dažs jau ir gatavs pasludināt linča tiesu ne tikai sitējiem, kuri, iespējams, vainojami mārkalnieša G.Sūnas nāvē. Ticēsim, ka vainīgo vai vainīgos noskaidros izmeklēšana, taču ir pietiekami daudz jautājumu, par ko šis traģiskais kautiņš liek domāt un meklēt cēloņus, lai atkal kāda roka vai liktenīga nejaušība neizdzēstu dzīvību. “Skumja situācija. Un vēl skumjāku to padara fakts, ka arī mans dēls bija draugos ar šiem džekiem, un tikai apstākļu sakritības pēc nebija kopā ar viņiem. Jā, degradācija progresē. Katru dienu Latvijā notiek kāds smags noziegums, ko paveic tikko pilngadību sasnieguši vai vēl nepilngadīgi jaunieši,” portāla komentāros raksta Agris.
Pēc drauga zaudējuma I.Vasiļevskis aizgāja uz “Ideju”, lai mēģinātu noskaidrot, kas īsti ir noticis. Taču tur neviens neko neesot zinājis, un ballīte turpinājusies, it kā nekas nebūtu noticis. Protams, nav nekāda pamata notikušajā vainot klubu. Tomēr – nav dūmu bez uguns. “Man “Ideja” asociējas tikai ar vienu – mazgadīgo nodzertuve. Pilnīgi pretīgi skatīties tās visas bildes, kur sīkie nodzertām sejām, glāzēm rokās uzdzīvo uz pilnu klapi. Un visiem viss do lampočki!” komentāros raksta S.O.S. Tomēr viss nav tik vienkārši. Klubu jaunieši var apmeklēt no 16 gadu, bet alkoholu lietot - no 18 gadu vecuma. “Jāsaprot, ka jaunieši cenšas klubā iekļūt par katru cenu. Dokumenti tiek pārbaudīti, taču nevar izslēgt arī, ka kāds tomēr ielavās. Turklāt pieaugušo pavadībā klubā drīkst būt arī nepilngadīgie. Tas nozīmē, ka apsargs nemaz nevar izraidīt jaunieti, par kuru kāds pieaugušais saka – viņš ir kopā ar mani,”  skaidro Alūksnes pašvaldības policijas priekšnieks Ardis Tomsons. Protams, vietējiem jauniešiem netrūkst labvēlīgu paziņu, kas šādā situācijā ir gatavi uzņemties atbildību, piedāvājot nepilngadīgajiem arī alkoholu. Iespēju robežās tiek rīkoti policijas reidi, it sevišķi pasākumu laikā. Arī 16.februārī pašvaldības policijas inspektors Gints Teterovskis kopā ar Alūksnes policijas iecirkņa nepilngadīgo lietu inspektori Inesi Paringu bija reidā, kurā pie kafejnīcas “Ābols” aizturēja nepilngadīgu meiteni alkohola reibumā. Noformējot administratīvā pārkāpuma protokolu, tika saņemta informācija – pie kluba “Ideja” guļ vīrietis. Viņš kopā ar policijas inspektoru brauca uz izsaukumu, kur secināja – vīrietim ir vājas dzīvības pazīmes, tāpēc izsauca ātro palīdzību.

Kluba darbība ir apturēta
Kluba “Ideja” īpašnieks Aivis Kalniņš informē, ka pašlaik kluba darbība ir apturēta. Ir acīm redzams, ka viņš pārdzīvo notikušo, taču vairāk komentāru nesniegs līdz izmeklēšanas beigām. Turklāt ir skaidrs, ka kluba slēgšana nav risinājums ilgākā laika periodā. Tā nav arī iespēja uzlabot drošību un kārtību pilsētas ielās vakara un nakts stundās. Neskaitāmas reizes policijas ziņās tiek informēts par kautiņiem dažādās atpūtas vietās. Kāpēc tad šai informācijai netiek pievērsta uzmanība? “Ja nebūtu tik traģiska negadījuma, nevienu neuztrauktu, kas notiek “Idejā”,” šis komentārs ir atbilde.
Slikti kautiņš var beigties, ja laikus nezvana policijai, jo baidās. “Pirmkārt, baidās, ka būs “stu­kačs”, un “stukačus” vēlāk sitīs.Otrkārt, policija nerada iedzīvotājos uzticību, ka tas, kurš ziņo, tiks aizsargāts,” komentāros raksta Siksna. Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc daudzi vienaldzīgi noskatījās kautiņā pie “Idejas”. Kāds aculiecinieks, kurš nevēlējās neko stāstīt, atzina, ka kautiņi ir bijuši vairāki. Iespējams, var ticēt versijai, ka G.Sūna izsauca policiju, lai novērstu kādu citu konfliktu un tāpēc pats pēc tam tika sists. “Varbūt arī pārējiem tiks mācība – visos pasākumos notiek uzbrukumi baros! Pārsvarā nevainīgiem, vājākiem un ne vietējiem,” teikts komentāros. Vai konfliktus risināt vajadzētu palīdzēt apsargiem? Saskaņā ar darba vienošanos parasti viņu uzdevums ir gādāt par drošību zālē. Tas nozīmē, ka viņi pat nedrīkst to atstāt. Ja nu kautiņš laukā tiek rīkots speciāli, lai apsargi izietu un pa to laiku varētu, piemēram, apzagt kasi?

 Agresija nav cēlonis, bet sekas

Pēdējos trīs gados sabiedrībā izteikti pieaug vardarbība. Manuprāt, šī tendence ir saistīta ar ekonomisko krīzi. Pirms krīzes vecāki bija vairāk gatavi sadarboties ar skolotājiem, bet tagad viņi saka: jūs taču saprotat, ka man nav laika. Patiesi saprotu vecākus, jo tagad ir jāstrādā vairākās darbavietās, lai pietiekami nopelnītu. Tas nozīmē, ka vecāki ir aizņemti, tāpēc var mazāk laika veltīt bērniem – gan lieliem, gan maziem. Pavājinās savstarpējā emocionālā saikne, un tās trūkums izpaužas kā bērnu protests agresijas veidā. Protams, ietekmē arī televīzijas pārraides, datorspēles un vide, kurā vērojam – var kliegt un sist, lai tādējādi kaut ko panāktu. Taču agresija nav cēlonis. Tas ir veids, lai par sevi cīnītos.
Var, protams, teikt, ka vecākiem trūka laika arī tad, kad auga paaudze, kurai tagad ir 40 – 50 gadi. Taču tas bija cits laiks, un valsts iekārta bija cita. Mēs cēlām kopējo labklājību – komunismu. Gaidījām, kad beidzot būs tā leiputrija, vajadzēja tikai nedaudz paciesties. Arī bērni bija iesaistīti šajā gaidīšanas procesā, tāpēc daudz ko piecieta. Tagad nejūtam kopējo mērķi, kāpēc būtu jācieš un jāgaida. Lai nopirktu džinsus vai datoru? Acīmredzot tas nedod ticību un vēlmi gaidīt. Turklāt jaunieši redz, ka par nodarījumiem augstu stāvošas personas tiek tiesātas gadiem ilgi un tā arī paliek nesodītas. Sabiedrībā runā, ka visi zog, ka kukuļus dot ir normāli. Šī nesodāmības un visatļautības tendence arvien attīstās. Rodas apziņa, ka likumu var arī neievērot, jo neviens jau neko nevar ietekmēt vai mainīt. 
Absurds šķiet ierosinājums uz laiku izslēgt no skolas audzēkņus, kuri ir vardarbīgi. Tas nav risinājums, jo, pārtraucot saskarsmi, nevar attīstīt saskarsmes prasmi. Svarīgi būtu zināt, kāpēc viņi ir kļuvuši agresīvi. Kam ir pietiekami augsts pašvērtējums, tie nekļūst agresīvi. Ja pusaudzis dara pāri citiem fiziski vai garīgi, tad kaut kas nav kārtībā ar viņa pašvērtējumu. Parasti cēlonis meklējams pirmajās klasītēs, kad parādās atzīmes – vērtējums. Ja tās nav tādas, kā gribētos, pieaugušajiem šķiet – kas tur nu liels, gan jau tiks galā. Taču pašiem skolnieciņiem gan tā nešķiet. Jaunākā skolas vecuma bērniem negatīvs vērtējums rada spēcīgu vilšanās izjūtu, kas vai nu veicina pašvērtējuma pazemināšanos, vai arī pāraug agresijā. Redzot, ka paši netiek galā, nepilngadīgie kļūst dusmīgi un agresīvi. Ja neizdodas kļūt par varoni, izvēlas būt antivaronis. Diemžēl nereti jūtama vienaldzība pret antivaroņu rīcību. Protams, nav prātīgi iejaukties katrā kautiņā, ir jāapsver savas iespējas. Tomēr vienmēr ir svarīgi gribēt palīdzēt vājākajam, kuram dara pāri – vienalga, viņu apsmej vai sit. Ja šodien cieš kāds cits, tas nenozīmē, ka rīt viņa vietā nevari būt pats. Un varbūt tad arī neviens nepalīdzēs? Par to ir jārunā ar bērniem. Ja laikus to darīsim, tad varbūt līdz kautiņam nemaz nenonāks.

Citu datumu laikraksti

 • Notiks tradicionālais slēpojums

  Alūksnes novada ziemas sporta centrā „Mežinieki” 2.martā notiks tradicionālais slēpojums „Alūksne 2013”. Šīm sacensībām rit jau trešais gadu desmits,...

 • Horoskopi

  22. – 28.februārisAuns Brīvdienas tiks pavadītas jaukā ģimeniskā atmosfērā. Var nākties darīt darbus, kuri nepadodas tik labi, kā gribētos....

 • Meklē “Gada lauksaimnieku”

  Starptautisks konkurss Pasaules Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks...

 • Nospiež parādu nasta

  Janvārī Alūksnes novada iedzīvotāju parāds par siltuma piegādi, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, palielinājies par 11 procentiem un sasniedz 60...

 • No pilsētas intensīvi izved sniegu

  Lai uzlabotu satiksmes drošību autovadītājiem un gājējiem, no Alūksnes ielām tiek izvests sniegs. Abos tranzīta ielu maršrutos sniegu izved VAS...

 • Afiša

  Atcelta 8.februārī Liepnas tautas namā paredzētā diskotēka. 8.februārī 22.00 Māriņkalna tautas namā - Valentīndienas ieskaņu balle, spēlēs Inga un...

 • Ir “Top Elegance”

  Alūksniete Evelīna Kalniņa 3. starptautiskajā bērnu un jauniešu talantu un modes festivālā “Pa modes pakāpieniem” Balvos 10 līdz 12 gadus vecu...

 • Aicinām balsot par “Mis un Misters Alūksne” simpātijām!

  Divpadsmit finālisti – sešas meitenes un seši puiši - 23.februāra vakarā E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā cīnīsies par titulu „Mis un Misters ...