Dzīvnieks mums līdzās pilsētā

Uz veterinārajām aptiekām iet ne tikai iepirkties. Daudzi te meklē un atrod padomu.

Uz veterinārajām aptiekām iet ne tikai iepirkties. Daudzi te meklē un atrod padomu.
Laucinieki iegādājas minerālvielas sunim vai kaķim.
Obligāti vajag attārpot
Veterinārārsti uzskata, ka attārpošana ir obligāts un regulārs pasākums, jo cilvēks nevar izsekot visām sava mājdzīvnieka gaitām, lai kā to vēlētos.
Jautājums ir tikai par to, kādu līdzekli izvēlēties. Populāras un lētas (līdz 40 santīmiem) ir "Pratel" un "Polyverkan" tabletes, kas noder gan sunim, gan kaķim. Viena deva aprēķināta 10 kilogramu smagam dzīvniekam.
Nedaudz dārgāks, bet efektīvs ir firmas "Bayer" ražotais "Drontal" (80 līdz 90 santīmi), kas iedarbosies ne tikai uz plakanajiem un apaļajiem tārpiem, bet īslaicīgi arī uz blusām. Vienas tabletes deva aprēķināta četrus kilogramus smagam dzīvniekam. Speciāli suņiem nopērkams tās pašas firmas ražotais "Drontal plus".
Ja jātiek galā tikai ar cērmēm, lēti var iegādāties lonizolu. Veterinārārsti labprāt izvēlas injicējamus (var lietot arī iekšķīgi) medikamentus ar darbīgo vielu "Ivemectin", kam ir plašs spektrs.
Nepērciet krāsaino barību
Veterinārajās aptiekās dzīvnieku barību nevajadzētu izvēlēties pēc krāsainiem graudiņiem. Sausajām pusprofesionālajām un profesionālajām ēdmaņām ir cita vērtība, ko ar aci saskatīt nevar.
Profesionālā barība ir ne tikai labāka, bet arī dārgāka. To visbiežāk iegādājas kucēniem un kaķiem (arī tad, ja tiem jau ir veselības problēmas, bet saimnieks no sava mīluļa šķirties nespēj).
Liela auguma suņiem profesionālo barību pērk tikai naudīgākie, jo lielākam arī vairāk jāēd. Parasti izlīdzas, mājās gatavotai barībai pievienojot vitamīnus.
Īpašu barību (2,80 līdz 3,50 lati par kilogramu) var nopirkt resniem, jutīgiem, ar gremošanas traucējumiem ("Purina Pro plan") vai nierakmeņiem ("Royal Canin") sirgstošiem suņiem un kaķiem.
Tiem, kas saviem mīluļiem izvēlas ķīmiskām vielām krāsotu sauso barību, ieteicama pusprofesionālā, kas vismaz dzīvniekam nekaitēs. "Acana", "Chicopee", "Doggy", "Hy – Ration", "Pronanature", "Nurture" – izvēle ir pietiekama. Maisījumiem pievienoti magnija sāļi, kas, paskābinot urīnu, dezinficē urīnceļus. Garspalvainajiem kaķiem domātajai barībai pievienotas piedevas, kas veicina apmatojuma izvadīšanu, ko dzīvnieks mazgājoties norij.
Ja ir problēmas ar blusām
Pamazām tuvojas pavasaris – siltajā laikā mājdzīvnieku spalvā iemājo blusas. To siekalās esošais alergēns var izraisīt pat trīs nedēļu ilgu niezi. Saimnieks dodas pie veterinārārsta, noraizējies par pārtikas alerģiju, ar sūdzībām, ka mīlulis intensīvi kasās, bet 90 procentos gadījumu šīs problēmas izraisa blusas. Turklāt tās var būt starpsaimnieks lentenim.
Tāpēc ar blusām jācīnās. "Ieroču" klāsts visai iespaidīgs – šampūni, pulveri, aerosoli, ūdenī gatavojami šķīdumi (neostomazāns, ko iesmērē kažokā), pilināmi preparāti (aizsargā piecus līdz sešus mēnešus) un blusu siksniņas (no 0,80 līdz 1,30 latiem).
Neaizmirstiet rotaļāties ar dzīvnieku
Rūpējoties par mājdzīvnieka veselību, neaizmirstiet arī par viņa emocionālo labsajūtu. Par to domā ražotāji, piegādājot veterinārajām aptiekām dzīvnieku rotaļlietas. Piemēram, kaķim par 20 vai 30 santīmiem var iegādāties vācu vai itāļu ražojuma pelīti. Šīs "rotaļu biedrenes" sevišķi izpirktas Ziemassvētku laikā. Kaķiem gan mīļākas esot nevis garspalvainās, no trušādas darinātās peles, bet mazākās ar īso spalvu.
Lai mīlulis justos labi
Iepērkoties varat palūkoties pēc jaunas bļodiņas – metāla būs izturīgākas, par plastmasas kvalitāti vislabāk jautāt pārdevējai. Parasti gan spēkā ir likumsakarība: jo dārgāk, jo labāk, bet mēdz būt izņēmumi. Vislētākā plastmasas bļodiņa maksā 25 santīmus, divdaļīgas – 72 santīmus, ar paliktnīšiem – līdz 1,60 latiem, metāla – no 1,05 līdz četriem latiem. Statīvā ielietota regulējama augstuma metāla bļoda lielam sunim – ap astoņiem latiem.
Rūpīgākie un pamatīgākie inventāra meklētāji mājdzīvniekiem, sevišķi, ja tie nesen iegādāti, mēdzot būt bērni. Parasti vispirms izvēloties, ko pirks, tad aptaujājot cenas arī pārējās veterinārajās aptiekās un tikai pēc rūpīgām konsultācijām kāroto lietu iegādājas. Teikto var attiecināt arī uz būrīšiem un dzīvnieka guļvietām. Vislētākie ir būrīši grauzējiem – četrarpus lata. Pilnībā nokomplektēts būris spārnotam mīlulim maksā 12,50 latus.
Apsveriet arī, vai nenopirkt ausu tīrāmos kociņus, šķidrumu, nagu giljotīnas, zāles kašķa ērcītēm vai vēl kādu "sīkumu".
Dzīvnieks mums līdzās
Demokrātiski izturēties pret dzīvniekiem mēs vēl tikai mācāmies. Agrāk par tādām rūpēm neviens ne runāja, ne domāja.
Īsti dzīvnieku mīļotāji ir sekmīgi šīs demokrātijas skolēni, bet dzīvnieks mums līdzās – pašu spogulis. Savukārt klaiņojošie, atkritumu tvertnēs mītošie suņi un kaķi atspoguļo sabiedrību kopumā. Tādi esam.

Citu datumu laikraksti

 • Viesojas televīzijas žurnālists

  Vakar, 21.janvārī, Pededzes pagastā viesojās Latvijas Televīzijas lauku žurnālists Jānis Dimants, lai filmētu materiālu kārtējai pierobežas...

 • Ir vērienīgākie trušu audzētāji valstī

  Zemnieku saimniecība "Sveķi" Bērzaunes pagastā pērn decembrī pabeidza jaunās trušu fermas celtniecību.Zemnieku saimniecība "Sveķi" Bērzaunes pagastā...

 • Nevajag pārdot zemi ārzemniekiem

  Vairāku lauksaimniecības organizāciju pārstāvji izveidojuši darba grupu cīņai pret brīvo zemes tirgu.Vairāku lauksaimniecības organizāciju pārstāvji...

 • Ziemā ieraugāms bagātīgs rudens

  Kārķu pamatskolas ģeogrāfijas skolotājs Jānis Jūgs kopš 1983.gada decembra pastāvīgi pieraksta novērotos laika apstākļus.Kārķu pamatskolas...

 • Stāsts par Liela Cilvēka lielu Nelaimi

  Stāsts par Antru Liedskalniņu nav tikai par ziediem un mīlestību, jo ziedi aug melnā, trūdiem bagātā zemē un šī zeme ir rūpīgi jāravē, citādi nezāles...

 • Izmanto savas tiesības!

  "Ko ceļu policists drīkst pieprasīt uzrādīt, kad mani ir apturējis uz ielas? Reizēm prasa aptieciņu, trijstūri un ugunsdzēšamo aparātu," jautā...

 • Afiša

  18.janvārī pulksten 23.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlē DJ Juris.18.janvārī pulksten 23.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlē...

 • Ar vitamīniem pretī pavasarim

  Silta vai auksta ziema - aptiekās pircēju gana, jo tas ir gadalaiks, kad ikviens rūpīgāk pievēršas veselībai.Silta vai auksta ziema - aptiekās...

 • Bataljonā sākas “Sporta spēles 2002”

  Ar slēpošanas sacensībām sporta bāzē "Mežinieki" sākušās Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona virsnieku, virsdienestnieku un obligātā militārā...