Dzīvot palīdz mirdzošas acis un veselīgs optimisms

Ausma Skamba mani sagaidīja virtuvē, uz galda stāvēja garnēta pašceptā torte. Ausma dzimusi gada vistumšākajā mēnesī - novembrī - Kristīnes un Jūlija Vizuļu ģimenē. Viņu sagaidīja brālis Alfons, vēlāk piedzima brālis Jānis.

Ausma Skamba mani sagaidīja virtuvē, uz galda stāvēja garnēta pašceptā torte. Ausma dzimusi gada vistumšākajā mēnesī - novembrī - Kristīnes un Jūlija Vizuļu ģimenē. Viņu sagaidīja brālis Alfons, vēlāk piedzima brālis Jānis. Vecāki bija zemnieki.
"Mēs palīdzējām ganīt lopus, ravēt dārzus. Piedalījāmies mēslu izvešanas un kulšanas talkās. Bija arī citas jaukas izdarības. Mammīte bija izslavēta saimniece, arī mani ņēma līdzi klāt viesību galdus. Viņa prata cept lieliskas tortes. Mācījāmies Kaktiņu pamatskolā. Pēc septītās klases vecāki sprieda, ka bērniem būs jāpaliek strādāt laukos, tāpēc mani sūtīja mācīties uz Apes lauksaimniecības skolu. Divos gados iemācījos pareizi kopt lopus, cept maizi, "uzburt" dažādus kulinārijas brīnumus. Jaunākais brālis Jānis mācījās Stāmerienas lauksaimniecības tehnikumā. Pēc dienesta Padomju armijā viņš izvēlējās kļūt par jūrnieku. Uz kuģiem brālis nobrauca 30 gadus. Es pēc lauksaimniecības skolas absolvēšanas meklēju darbu Alūksnē. Vecākais brālis Alfons saimniekoja mājās, bet agri apgūlās zemes klēpī," atceras Ausma.
Mīlestība piepilda sirdi
Alūksnē jauniete atrada kasieres vietu, taču tas bija bīstams darbs, mežos vēl slēpās bandīti. "Bija reizes, kad mūs apturēja, nevarēja zināt, vai mājās vēl atgriezīšos," stāsta Ausma. Par laimi, drīz atnāca lielā mīlestība, kura piepildīja sirdi ar sauli. Viņas izredzētais bija Oļģerts Skamba, kurš tolaik strādāja rajona partijas komitejā par instruktoru. Pēc gada, vasaras otrā pusē, viņi mija gredzenus. Kāzas notikušas laukos, drīz sevi pieteicis dēls Aivars, vēl pēc trijiem gadiem pasaulē nākusi meita Skaidrīte. "Es dzīvoju mājās un audzināju bērnus. Vīrs pārgāja darbā uz miliciju. Daudz palīdzēja mamma un tēvs. Vecāki deva produktus, ņēma bērnus pie sevis uz laukiem," priecājas viņa.
Mūžs - pie komutatora
Sākumā Ausmai darbspiedāvāts pastā. Vajadzējis iznēsāt telegrammas. Tas bijis maiņu darbs, tā nostrādājusi pāris gadus. Negaidīti nācis cits darba piedāvājums.
"Pie mums strādāja Leons Vērdiņš. Viņš man jautāja, cik ilgi es vēl pa lauku staigāšot? Aicināja strādāt pie komutatora par telefonisti. Teicu, ka nemācēšu, baidījos, ka nekad šo darbu neiemācīšos. Pateicoties Austrai Brokai, kura mani iedrošināja, aizgāju tur strādāt. Vajadzēja strādāt arī naktīs un svētku dienās, kā nu kuro reizi pēc grafika iznāca, tomēr darbs man iepatikās. Bija ļoti interesanti. Neatkarīgi no vecuma, vienmēr tikām godinātas par meitenēm. Telefonistēm bija jāpieņem sarunas. Neklātienē ieguvām daudz draugu, kurus pazinām pēc balss. Sākumā sēdējām septiņas rindā, vēlāk skaits samazinājās. Es tur nostrādāju 33 gadus, līdz pensijai. Bija jau paaugušies mazbērni," stāsta Ausma.
Prieku dod mazbērni
Pirmais mazbērns Gatis piedzima 1979.gada 13.februārī. Vārdu izvēlējusies Ausma - kinofilmas "Pūt vējiņi" iespaidā. 1982.gadā iepriecināja otrs mazdēls Ingus. Tam vārdu devusi meita, jo viņai paticis operdziedātājs Ingus Pētersons. Ingum jau no mazotnes garšojuši saldumi, tāpēc viņu iesaukuši par saldo puisīti. Vecmamma viņa gaumi respektējusi un vienmēr centusies mazdēlu palutināt ar kādu pašceptu kārumu.
"Ingus arodģimnāzijā Valmierā mācījās par konditoru - kulināru. Strādāja privātuzņēmumā "Kārumiņš". Šogad viņš izdomāja braukt peļņā uz Īriju, tur mūrē kamīnus, strādā un mācās. Gatis jau ceturto gadu neklātienē studē Latvijas Lauksaimniecības universitātē inženiertehniskajā fakultātē. Strādā "Latvenergo" abonentu daļā. Abi jau lieli, taču sirdī mīļi kā bērnu dienās. Uz Ziemassvētkiem gaidu Ingu mājās no Īrijas. Noteikti cepšu torti," spriež Ausma.
Piparkūkas cep no pieneņu medus
Pie citiem gardumiem svētku galdā neiztrūkstoši ir Ausmas ceptās piparkūkas. Par tām viņa sākot domāt jau pieneņu ziedēšanas laikā. Pienenes salasot savā dārzā, tālu no transporta kustības. No 600 pieneņu galviņām sanākot piecas puslitra burciņas garšīga medus.
"Es piparkūku mīklu gatavoju pati. Pievienoju margarīnu, pagrauzdēju cukuru, tad pielieku nepieciešamās garšvielas, pieleju burciņu pieneņu medus, un masa gatava. Galdā būs arī pelēkie zirņi, mazdēliem tie garšo ar saceptu speķi," daļu svētku galda labumu atklāj viņa un priecājas, ka parasti visa ģimene esot kopā. Mazdēliem reizēm līdzi esot draugi vai kāda meitene.
Ir arī citi vaļasprieki
Mūsu sarunā piedalās arī Ausmas meita Skaidrīte. Viņa gādīgi aprūpē mammu, atsvaidzina no atmiņas pagaisušos notikumus. Skaidrīte Rīgā absolvējusi pedagoģisko skolu un tagad strādā pirmsskolas izglītības iestādē "Pienenīte" par audzinātāju. "Mammītei ir apgrūtināta staigāšana. Viņa par savām kaitēm nežēlojas, visu cenšas padarīt pati. Tomēr sirds ir mierīgāka, ja varu pie viņas katru dienu iegriezties. Mammītei patīk strādāt dārzā. Viņa ir aizrāvusies ar puķu audzēšanu. Lielu prieku viņai sagādā adīšana. Viņas darinājumi tiek arī lauku radiem. Vēl viņa pieprot biškopības lietas, prot labi medu sviest. Manam vectēvam bija bites, mammīte vēl trīs gadus savas zināšanas papildināja pie dravnieka. Mamma ir ļoti labestīga pret visiem. Viņai ir daudz draugu. Mēs, bērni, draudzējamies tālāk. Nesaprotu, kā tas iznāk, bet ar draugiem reizēm atrodas vairāk laika parunāties nekā ar radiem," domīgi spriež Skaidrīte. Viņa pastāsta, ka bez mammas atbalsta un mīļuma nebūtu tik atsaucīgus dēlus izaudzinājusi.
Cilvēkiem pietrūkst mīlestības
"Ja ģimenē pazūd saikne starp paaudzēm, ja neatrodas laika labam vārdam, tad veltīgi gaidīt pozitīvu iznākumu. Mīlestība un tikai mīlestība satur kopā ģimeni. Savstarpējā cieņā pat sausa maizīte šķiet garšīgāka," tā domā Ausma.
"Bērniem pietrūkst vecāku mīlestības, vecākiem - bērnu, jo viņi tā nav audzināti. Nav lielākas laimes atgriezties mājās, kur tevi no sirds gaida," secina meita Skaidrīte.
Ausma par mīlestības trūkumu nevar žēloties. Tas nekas, ka, atskatoties uz noieto ceļu, tas liek sajust gadu nastu. Viņa veselības uzlabošanai katru rītu apēdot karoti medus. Dzerot pašas gatavoto smiltsērkšķu tinktūru, kurai pievienots medus. Ausma uzskata, ka uz ārstu vien paļauties nevarot, arī pašai jārūpējoties par savu veselību. Viņas novēlējums visiem - ar mirdzošām acīm un veselīgu optimismu sagaidīt baltus Ziemassvētkus!

Citu datumu laikraksti

  • Sargieties no krāpnieka!

    Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

  • Apspriež tūrisma jaunumus

    Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

  • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

    Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...