Egļu astoņzobu mizgrauzis apdraud mežus

Paredzams, ka pēc 1.jūnija sodīs meža īpašniekus, kas nebūs sakopuši vējagāzes. Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz sodu līdz 250 latiem par sanitāro noteikumu neievērošanu Latvijas mežos.

Paredzams, ka pēc 1.jūnija sodīs meža īpašniekus, kas nebūs sakopuši vējagāzes. Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz sodu līdz 250 latiem par sanitāro noteikumu neievērošanu Latvijas mežos.
"Ja šādi gadījumi tiks konstatēti un tie būs pierādāmi, mūsu pienākums būs sodīt," stāsta Alūksnes virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš.
Ja vējgāzes netiks novāktas, savairosies egļu astoņzobu mizgrauzis. Ar šo kaitēkli ir grūti cīnīties, jo tas labi vairojas novājinātos kokos un dabisko ienaidnieku tam ir maz. "Ņemot vērā gūto pieredzi pirms 40 gadiem - ja šogad būs pietiekami silta vasara, tad 2006.gadā, visvairāk 2007.gadā, šā kaitēkļa nodarītie postījumi var būt ievērojami," klāsta A.Krēsliņš.
Virsmežniecības inženieris vides un meža aizsardzības jautājumos Vilis Ziņģis spriež, ka Alūksnes pusē situācija nav tik bēdīga kā Kurzemē, taču briesmas pastāv. "Ja mežu īpašnieki būs čaklāki, tad būs mazākas iespējas kukaiņiem savairoties lielā daudzumā," atklāj V.Ziņģis. Vairāk problēmu ir ar neapzinīgiem mežu īpašniekiem.
"Galvenais tagad ir apskatīt izgāztās egles. Ja izgāž 70 līdz 80 gadus vecu egli un neaizvāc, tad tā būs pilna ar kukaiņiem," atzīst inženieris. Egļu astoņzobu mizgrauzis savairojas bojātos kokos. "Kad kukaiņi ir savairojušies, tad bojātos kokus vairs nemeklē. Veselus kokus kukaiņi spēj nograuzt sezonas laikā," atklāj V.Ziņģis. Siltā vasarā tie spēj savairoties divas reizes. Svarīgi ir nepieļaut kukaiņiem ziemot, kamēr jaunās vaboles ir kāpura stadijā, koki ir jānocērt un jāizved.
Situācija ar vējgāzēm valstī kopumā nav iepriecinoša, jo prognozētās aktivitātes kokmateriālu izvākšanā no mežiem nav tādas, kā cerēja. "Pēc minimālas uzskaites veikšanas konstatējām, ka Alūksnes rajonā valsts mežos vētrā izgāza 73,2 tūkstošus kubikmetrus koksnes, bet marta vidū no šā apjoma bija izcirsts tikai 24,4 tūkstoši kubikmetri koksnes (trešdaļa). Reālais vētrā izgāztās koksnes apjoms ir vēl lielāks," stāsta virsmežzinis. Savukārt privātajos mežos situācija ir nedaudz labāka - no 136,3 tūkstošiem vētrā izgāztās koksnes kubikmetriem bija izcirsti 75 000 kubikmetri koksnes.
Virsmežzinis norāda, ka vajadzētu vairāk domāt, kā sakopt mežus pēc vējgāzēm. "Protams, ekonomiskais ieguvums no koksnes nebūs tik liels kā pērn, bet nebūs zaudējumu," saka A.Krēsliņš.
Pēc 1.jūnija kaitēklis sāk bioloģisko aktivitātes ciklu, tādēļ pēc šā datuma kokus, kuros ieperinājies mizgrauzis, ir jāizvāc pietiekamā attālumā no egļu audzēm. Šis kaitēklis nav spējīgs veikt lielus attālumus. Ja tam nebūs pietiekami daudz barības vielu, tas iznīks. Turklāt egļu astoņzobu mizgrauzis pārnēsā baktērijas, no tā eglēm veidojas zilējums un koksne nav derīga tirdzniecībai," uzsver A.Krēsliņš.
Vietās, kur vēja nolauztie koki nav novākti, tie aizšķērso meža ceļus. Uguns bīstamajā sezonā tie traucēs nokļūt līdz ugunsgrēka vietai.

Citu datumu laikraksti

  • Balvā saņem baseina apmeklējumu

    Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas.Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas. Alūksnes bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa sadarbībā ar Alūksnes...

  • Alūksnē viesos Ministru prezidents

    Rīt Alūksnē ieradīsies Ministru prezidents Aigars Kalvītis. Viņš tiksies gan ar Alūksnes pilsētas un rajona padomes vadību, gan arī apmeklēs sporta...

  • Notāru darbu paralizē valdības neizdarība

    Uz pāris dienām valdība bija paralizējusi notāru darbu, jo Ministru kabinets nebija apstiprinājis noteikumus par zvērinātu notāru taksēm, bet...