Eiropas Savienībā akcīze sadārdzinās preces

Kāpēc tieši tās preces, kam piemērots akcīzes nodoklis – alkohols, cigaretes, degviela –, kļūs dārgākas, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā?

Kāpēc tieši tās preces, kam piemērots akcīzes nodoklis – alkohols, cigaretes, degviela –, kļūs dārgākas, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā (ES)?
Katrā valstī ir sava nodokļu likumdošana un atšķirīgas nodokļu likmes. Latvijai ar Eiropas Savienību ir jāsaskaņo tikai netiešie nodokļi, un tie ir pievienotās vērtības nodoklis un akcīzes nodoklis. ES nosaka minimālās nodokļu likmes un vienādus nodokļu piemērošanas nosacījumus un atceļ nodokļu atbrīvojumus, kas izkropļo konkurenci. Tāpēc precēm, kurām piemērots akcīzes nodoklis, pēc Latvijas iestāšanās ES tiek prognozēts cenu kāpums.
Līdz ar Latvijas iestāšanos ES cigarešu akcīzi pakāpeniski – astoņu gadu laikā – piesaistīs ES līmenim. Tā kā šis ir visgarākais pārejas periods starp citām kandidātvalstīm, tas noteikti ir uzskatāms par Latvijas sarunvedēju panākumu. Neliels cenu kāpums paredzams degvielai. Izņemot mazutu, kura cena var pieaugt par ceturtdaļu, bet tas – nevis akcīzes, bet kvalitātes prasību dēļ. Savukārt alkohola akcīze mūs neskars. Smagāko triecienu - trīs santīmus pie pudeles cenas - alus dzērāji jau saņēmuši.
Cigarešu cenu kaitīgais kāpums
Latvijā pastāvēja fiksēta likme cigarešu nodokļu aprēķināšanai: tā sastādīja bezfiltra cigaretēm 6,1 latu (10,4 eiro) un cigaretēm ar filtru 5,8 latus (9,6 eiro) uz 1000 cigaretēm. Tādā veidā Latvijā veicināja kvalitatīvāko – cigarešu ar filtru – pārdošanu. Tabakas izstrādājumiem ES direktīvas paredz augstāku akcīzes nodokļa likmi nekā tā ir šobrīd Latvijā, kā arī pāreju no fiksētās akcīzes nodokļa likmes uz kombinēto (fiksētā + ad valorem). Pirmā nosaka nemainīgu nodokļu likmi uz 1000 cigaretēm, bet otrā mainās atkarībā no cigarešu cenas mazumtirdzniecībā. Abas likmes summē.
Akcīzes nodokļa likme dalībvalstīs svārstās no 20 procentiem Nīderlandē līdz 55 Francijā. Attiecīgi tā akcīzes daļa, kuru nosaka uz skaita ir apgriezti proporcionāla: Nīderlandē uz 1000 cigaretēm piepluso 53 eiro, bet Francijā – tikai 6,84 eiro. Franču ekonomika vienkārša: jo lētākas cigaretes, jo akcīze zemāka. Tas bija pretrunā ar sākotnējiem mērķiem – apkarot smēķēšanu, jo franču sistēma apkaro dārgo cigarešu cienītājus. Tāpēc ES Padomes noteica papildu nosacījumu – akcīzes nodoklim jābūt vismaz 60 eiro uz 1000 cigaretēm, bet pēc 2006.gada 1.jūlija – 64 eiro uz 1000 cigaretēm. Neatkarīgi no to kvalitātes. Tāpēc Francijā, Spānijā un Itālijā, kur ir viszemākais nodoklis uz skaitu, cigarešu paciņas cena pērn palielinājās pat par vienu eiro.
Septiņu gadu laikā līdz 2010. gada 1.janvārim akcīzes nodokli cigaretēm Latvijā pielīdzinās ES līmenim, un ES veselības aizsardzības politikas iespaidā cigarešu cenas šajā laikposmā Latvijā var palielināties divas līdz četrarpus reizes. Ja vidēji cigarešu paciņa pašlaik maksā apmēram 48 santīmus, tad, pielāgojoties ES likumiem, pakāpeniski akcīze lētākajai cigarešu paciņai pieaugs līdz 72 santīmiem, bet standartpaciņa maksās ap diviem latiem.
No šāgada 1.janvāra Latvijā atkārtoti ir palielināts akcīzes nodoklis smēķējamai tabakai par pusotru procentu (9,7 vai 12,2 lati par 1000 gramiem tabakas atkarībā no smēķējamās tabakas veida), bet pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, tas cenas pagaidām neietekmē.
Savukārt no 2003.gada 1.jūlija ieviesīs kombinēto nodokļa likmi fiksētās vietā, tas ir, 5,8 latiem par 1000 cigaretēm nāks klāt 1,8 procenti no maksimālās mazumtirdzniecības cenas. Turpmāk katru pusgadu paredzēts pakāpeniski celt kombinēto likmi, piemēram, no 2004.gada 1.janvāra jau būs 6,3 lati par 1000 cigaretēm plus 6,1 procents no maksimālās mazumtirdzniecības cenas.
Akcīzes nodoklis cigaretēm 2010.gadā sasniegs 17,8 latus par 1000 cigaretēm plus 32,2 procenti no maksimālās mazumtirdzniecības cenas. Savukārt, smēķējamai tabakai tas būs 11,4 vai 18,3 lati par 1000 gramiem tabakas atkarībā no smēķējamās tabakas veida.
Augstajam ES akcīzes nodoklim vajadzētu veicināt smēķētāju skaita samazināšanos vai vismaz nepalielināšanos.
Alkohols un alus. Vislabāk šokolādes glāzēs!
Latvijas alus darītāji ir gatavi piemaksāt par saikli "un" šai virsrakstā. Akcīzes nodokļa saskaņošana ar ES likmēm attiecas arī uz alkoholiskajiem dzērieniem un alu. Tiesa, akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem Latvijā jau ir augstāks par ES normu, savukārt alum tas ir zemāks. Atbilstoši likumam "Par akcīzes nodokli alum" jau šogad cenas alum nedaudz cēlušās atkarībā no tā stipruma. Finanšu ministrijas aplēses liecina, ka šā iemesla dēļ, piemēram, četri procenti alus kļūs par vienu līdz trīs santīmiem dārgāks. Līdz ar to alus akcīzes līmeni šogad pielāgos ES prasībām, un vairāk to nepalielinās.
Atsevišķos gadījumos mainīs arī alkohola akcīzes nodokļa aprēķināšanas kārtību un precizēs produktu definīcijas. Turpmāk par pārkāpumiem gan alkohola, gan arī tabakas akcīzes nodokļu nomaksā būs stingrāki sodi.
No šā gada ar ES noteiktajiem atbrīvojumiem saskaņoti nodokļa atbrīvojumi, piemēram, turpmāk no akcīzes nodokļa atbrīvos alkoholiskos dzērienus, ko izmanto citu pārtikas preču (arī šokolādes konfekšu) ražošanā, nevis alkoholisko dzērienu ražošanai. Izrādās, ir viena pozīcija, kur vajadzētu piedzīvot cenu kritumu, un Latvijā tā ir "Prozit" – tradicionālais "liķieris šokolādes glāzītēs".
Pēc akciju sabiedrības "Laima" ražošanas un loģistikas direktora Aleksandra Ivanova sniegtās informācijas arī "Prozit" konfekšu alkoholiskais pildījums no šā gada ir atbrīvots no nodokļiem, bet cenu pārrēķināšanu vēl izskatīs. Vai tas ļauj cerēt uz lētākām konfektēm? Aleksandrs Ivanovs optimistiski sola cenu kritumu par vienu vai diviem santīmiem, jo alkohola koncentrācija konfektēs neesot tik liela, lai būtu ievērojamas izmaiņas.
Akcīze degvielas cenai piemetīs divus santīmus
2003.gadā vēl nepieaugs akcīzes nodokļa likmes dīzeļdegvielai, atstājot to 2002.gada līmenī – 100 latu par 1000 litriem. To paredz grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli naftas produktiem", kurus 2002.gada 19.decembrī pieņēma Saeima. Grozījumi paredz, ka dīzeļdegvielas akcīzes nodokļa likme līdz ES minimālajam līmenim tiks palielināta pakāpeniski un stāsies spēkā ar īpašu likumu.
Līdz ar Latvijas iestāšanos ES dīzeļdegvielas akcīzes nodokļa likmi palielinās līdz ES noteiktajai minimālajai akcīzes nodokļa likmei, proti, 245 eiro par 1000 litriem dīzeļdegvielas. Pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, gan dīzeļdegvielas, gan benzīna cenas pēc Latvijas iestāšanās ES varētu pieaugt pat vairāk nekā par pieciem sešiem procentiem (0,01 – 0,02 lati), un benzīna cenas par trīs līdz pieciem procentiem (0,01 – 0,02 lati) (par pamatu ņemta dīzeļdegvielas cena 0,34 un benzīna cena 0,39 lati).
Pēc Finanšu ministrijas Nodokļu politikas departamenta akcīzes nodokļu nodaļas vadītāja Māra Juruša sniegtās informācijas, degvielas cenu kāpumu īstenos visās Baltijas valstīs saskaņoti.
Degvielas cenu palielinās ne tikai akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana, bet arī citi faktori, piemēram, nepieciešamība sasniegt ES degvielas kvalitātes prasības, ieviest vides un drošības standartus benzīna uzpildes stacijās un naftas bāzēs, kā arī veidot valsts naftas rezerves krīzes situācijai.
Iespējamā akcīze cukuram – īslaicīga
Cukura cenas no pašreizējā līmeņa, kurš tagad pārsniedz dažu Eiropas valstu cukura cenu līmeni, nedaudz slīdēs uz leju. Ja vien... Ja Latvijas valdība ierosinās akcīzes nodokli cukuram, tad cenas paliks līdzšinējā līmenī vai pat kāps. Akcīzes nodokli var noteikt tikai līdz laikam, kad Latvija iestāsies ES, jo ES nenosaka akcīzes nodokli iekšzemes cukuram.

Citu datumu laikraksti

 • Par advokātu vēlas Jēzu

  ASV Misūri štata tiesa nolēmusi, ka apsūdzētais var izmantot kā savu aizstāvi Jēzu Kristu, taču tikai tad, ja viņam ir licence darboties Misūri štata...

 • Sudraba un zelta datorpeles

  Ekskluzīvu lietu cienītājiem kompānija "Wallace Silversmiths" radījusi aksesuārus datoriem – peles no sudraba un zelta, kas tiek piegādātas zila...

 • Pasažieriem dāvina zeķes

  Kāda reģionālā ASV lidosta sākusi dāvināt bezmaksas zeķes lidmašīnu pasažieriem, kuru kurpes tiek ņemtas drošības pārbaudēm.Kāda reģionālā ASV...

 • Zog un uzvedas huligāniski

  Vīrietis no Alūksnes informēja Alūksnes rajona Policijas pārvaldi, ka naktī no 14. uz 15.februāri caur logu ir iekļūts SIA "Dions" telpās, kur...

 • Autovadītāji brauc pārdroši

  Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti brīdina automašīnu vadītājus nepārsniegt ātrumu.Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti...

 • Vairāk avāriju – ielu krustojumos

  No 1.līdz 18.februārim Alūksnes rajonā bijuši 20 ceļu satiksmes negadījumi. 12 avārijas izraisītas Alūksnes pilsētā, un puse no tām – ielu...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Turpinājums. 3) veic 1. un 2.punktā minētās produkcijas pirmās pakāpes apstrādi.Sākums 11.februāra laikrakstā 3) veic 1. un 2.punktā minētās...

 • Cik maksās malka?

  - Cik pēc iestāšanās Eiropas Savienībā maksās kubikmetrs malkas? Latvijas iestāšanās ES tiešā veidā neietekmēs malkas cenas tirgū.- Cik pēc...

 • Ūdeni no krāna varēs dzert droši

  - Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša dzeramā ūdens kvalitāte?- Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša...