Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eiropas Savienībā zinās cenas Latvijā

Latvija, kļūstot par Eiropas Savienības dalībvalsti, ir apņēmusies informēt Eiropas Komisiju par lauksaimniecības produktu cenām.

Latvija, kļūstot par Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, ir apņēmusies informēt Eiropas Komisiju par lauksaimniecības produktu cenām. Saskaņā ar ES regulām vairāku produktu cenas būs jāziņo ik dienas.
Nepaspējot to izdarīt laikā vai aizsūtot nepatiesu informāciju, Latvijai draud soda nauda līdz pieciem procentiem no lauksaimniecībai piešķirtās ES naudas.
Visvairāk interesē ievesto dārzeņu cenas
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs informējis Saeimas Eiropas Savienības Informācijas centru (ESIC), ka par Latvijā audzēto tomātu, ziedkāpostu, deserta ābolu un deserta bumbieru vidējām ražotāju cenām (bez PVN) un pārdotajiem apjomiem Briselei būs jāziņo reizi nedēļā. Savukārt informāciju par to, cik maksā no trešajām valstīm importētie tomāti, gurķi, kabači, citroni, āboli, artišoki, saldie apelsīni, klementīni, mandarīni, vīnogas, bumbieri, aprikozes, persiki, nektarīni un citi saldie augļi, Eiropas Komisija (EK) gaidīs ik dienas līdz pulksten 12.00 (pēc Briseles laika).
Katras nedēļas trešdienā būs jāziņo arī par importēto dzelteno banānu vidējām vairumtirdzniecības cenām (bez PVN), norādot atsevišķi importētājvalsti un pārdotos apjomus iepriekšējās nedēļas laikā.
Ceturtdiena - piena diena
Katru ceturtdienu EK vēlēsies zināt, kādas būs bijušas Latvijā ražoto sauso sūkalu, sausā vājpiena, sausā pilnpiena, iebiezinātā piena (ar un bez cukura), laktozes, siera (28 šķirņu) vidējās ražotāju cenas un pārdotie apjomi. Atsevišķiem piena produktiem būs jāziņo arī tā sastāvs (tauku saturs, sausnas saturs, ūdens saturs beztauku sausnā), kvalitātes kategorija, vecums vai nogatavināšanās laiks, noformējums un iesaiņojums. Savukārt par Latvijā ražota, vismaz 82 procentīga sviesta cenu, kas iepakots 25 kilogramu lielos blokos, EK būs jāinformē katru trešdienu līdz pulksten 12.00 (pēc Briseles laika). Šai cenai būs jābūt izteiktai eiro (par 100 kilogramiem) un tai jāpieskaita transporta izdevumi (2,5 eiro par 100 kilogramiem).
Par gaļu - arī konfidenciāli
Latvijā ražotu cūku liemeņu un apmēram 20 kilogramus smagu sivēnu vidējā cena, kā arī cūku kaušanas apjomi ir jāpaspēj paziņot (vēlākais) līdz katras nedēļas ceturtdienai. Savukārt liellopu un teļu gaļas cenu ziņošanai ir jānotiek otrdienās no pulksten 14.00 līdz 24.00 (pēc Briseles laika). Reizi gadā dalībvalstij ir jānosūta EK konfidenciāls saraksts, kurā ir minētas tās kautuves, no kurām ir gūta informācija par cenām. Šajā sarakstā ir jābūt arī informācijai par gadā nokauto liellopu skaitu, un, ja iespējams, arī kopējiem kaušanas apjomiem tonnās (kautsvarā).
Aitu, kazu un putnu gaļas, kā arī olu cenas ir jāziņo katras nedēļas ceturtdienā. Turklāt putnu gaļas un olas cenas - noteikti līdz pulksten 12.00 (pēc Briseles laika).
Graudu cenu ziņošanā - vairākas iespējas
Nav tādas regulas, kas nosacītu, kāda cenu informācija ir jāvāc par graudaugiem. Pēc Zviedrijas Lauksaimniecības pārvaldes speciālistu teiktā, cenu informācija EK sniegta, balstoties uz dalībvalsts un EK speciālu vienošanos, turklāt graudaugu spektrs, par kuriem ir jāziņo, var atšķirties. Viens variants – ziņot par graudu pārdošanu vairumtirdzniecībā. Tāda pieredze ir Somijā, kur uzņēmumi katru piektdienas rītu ziņo par iepriekšējās ceturtdienas FCA ("Free Carrier") graudu cenām. Apkopoto informāciju nosūta uz EK nākamās nedēļas pirmdienā. Savukārt Zviedrijā informāciju par graudu cenām saņem katru pirmdienu vai otrdienu un uzreiz arī nosūta EK. Ņemot vērā Zviedrijas pieredzi, Latvijai EK būtu jāziņo par Latvijā uzaudzēto intervences kvalitātes rudzu, pārtikas kviešu, lopbarības miežu un lopbarības auzu vairumtirdzniecības cenām bez PVN.
Otrs variants – ziņot graudu iepirkuma cenas. Somijā uzņēmumi graudu iepirkuma cenu un informāciju par apjomu iesniedz katras nedēļas pirmdienā. Cenu informāciju nosūta Eiropas Komisijai otrdienā līdz pulksten 12.00 (pēc Briseles laika). Ņemot vērā Somijas pieredzi, Latvijai būtu jāziņo EK par Latvijā uzaudzēto intervences kvalitātes rudzu, kviešu, miežu, iesala miežu, auzu piegādes cenām pircēja noliktavā (jeb cenas, par kādām graudu pārstrādes vai uzglabāšanas uzņēmumi iepērk graudus) bez PVN un tām atbilstošajiem iepirkuma daudzumiem. Zviedrijā šāda veida cenu aptauja netiek vākta.
Draud tiesas darbi
Līdz Latvijas iespējamai iestājai ES ir vairs tikai 14 mēneši, tātad laika, lai izveidotu šo sistēmu un izmēģinātu to, nav daudz. Diemžēl valdība, pagājušā gada beigās, lemjot par budžeta prioritātēm, šīs sistēmas izveidi pagaidām neatzina par tik svarīgu, lai piešķirtu tai naudu. Eiropas Savienība neoficiāli Latviju jau ir brīdinājusi, ka, neieviešot cenu ziņošanas sistēmu, Latvijai draud starptautiska tiesa. Arī zemkopības ministrs Mārtiņš Roze atzina, ka galējā variantā, ja tiešām Latvija spītīgi atsacīsies pakļauties šai ES prasībai, mums tiešām var draudēt tiesa, taču viņš izteica cerību, ka tik tālu nenonāks. Viņš cer uz nākamajiem grozījumiem budžetā, kurā varētu iekļaut nepieciešamos līdzekļus šīs sistēmas izveidei. Turklāt Zemkopības ministrija, lai neaizkavētu procesu, sāks veidot šo sistēmu, lai arī pagaidām budžetā tam nav paredzēti līdzekļi.
Lauksaimniecības datu vākšanas sistēmai ir jāsāk darboties pēc mazliet vairāk nekā gada. Taču tās izveidošanai un iestrādei ir nepieciešams laiks, jo ir jāizveido aģentu tīkls, kas darbosies visā Latvijas teritorijā, jāapmāca speciālisti.

Citu datumu laikraksti

  • Mīlestība dažādos laikos

    Vēsturi allaž ir veidojuši aktīvi un darbīgi cilvēki, un tiem blakus ir atradies partneris, kam bieži vien ir liela nozīme lēmumu pieņemšanā.Vēsturi...

  • Darbarīki sniega tīrīšanai

    Sinoptiķi solīja, ka šajā nedēļā sniegs nokusīs visā Latvijā. Tomēr Alūksnes un Gulbenes rajonā par tā trūkumu nevar sūdzēties, turklāt vakar atkal...

  • Šovā cīnīsies par balvu

    Pirmdien, 27. janvārī, LNT kanālā pulksten 22. 00 sāksies “Mūzikas video 2003” atklāšanas šovs, kurā piedalās desmit grupas, kas sacentīsies par...