Eksāmenu rezultāti Alūksnes novadā – viduvēji

Vidusskolēnu vidējais rezultāts centralizētajā eksāmenā matemātikā šogad sasniedzis zemāko rādītāju pēdējā desmitgadē, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.
2018./2019.mācību gadā skolēni valsts pārbaudījumā matemātikā vidēji uzrādījuši 32,7 % rezultātu, kas ir par 1,9 procentpunktiem mazāk nekā pērn, bet vidējā rezultāta kritums turpinās jau piekto gadu pēc kārtas, skaidro Valsts izglītības satura centrā. Izņēmums nav arī Alūksnes novads, kur vidusskolēnu vidējais rādītājs matemātikas eksāmenā ir 21,2 % - tas ir vēl krietni zemāks nekā vidējais valstī.

Vidusskolēniem - ne tik labi
Centralizētos eksāmenus Alūksnes novadā kārtoja 65 izglītojamie: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā 38, Alūksnes novada vidusskolā – 21 un Liepnas vidusskolā 6. Ar veselības problēmām saistītu iemeslu dēļ no eksāmeniem bija atbrīvoti pieci Alūksnes novada vidusskolas skolēni, Liepnas vidusskolā – viens.
“Lai saņemtu vidusskolas atestātu, bija jākārto četri eksāmeni: trīs valsts obligātie centralizētie eksāmeni - latviešu valodā, svešvalodā un matemātikā - un viens eksāmens pēc brīvas izvēles, taču tie, kuri jau plānoja savu tālākizglītību konkrētā studiju programmā augstskolā, varēja izvēlēties arī vairākus. Skolēnu sasniegumi centralizētajos eksāmenos tiek izteikti procentuālajā novērtējumā. Iegūto vērtējumu ieraksta vispārējās vidējās izglītības sertifikātā, norādot kopējo procentuālo vērtējumu un procentuālo vērtējumu katrā eksāmena daļā. Vērtējums centralizētajos eksāmenos nav iegūts, ja skolēna eksāmena darba kopvērtējums ir mazāks nekā 5% no kopējā punktu skaita,” norāda Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes  metodiķe izglītības satura, organizatoriskajos un bērnu tiesību aizsardzības jautājumos Silva Zariņa. Pēc procentuālā vērtējuma redzams, ka, salīdzinot ar vidējo vērtējumu valstī, Alūksnes novada vidusskolēniem sekmju līmenis ir tomēr zem vidējā valstī. Krietni zem tā ir matemātikā, ķīmijā, savukārt veiksmīgāki alūksnieši bijuši vēsturē, bioloģijā.

Grūtības radīja fizika
“Vērtējot rezultātus un salīdzinot tos ar vidējo procentuālo rādījumu valstī, tūlīt aiz matemātikas visvairāk satrauc skolēnu vidējie rādītāji fizikā. Alūksnes novadā eksāmenu fizikā kārtoja skolēni ar labām zināšanām šajā mācību priekšmetā, taču zemie rezultāti ne vien mūsu novadā, bet visā valstī norāda uz to, ka eksāmens šajā mācību priekšmetā bija ar augstu sarežģītības pakāpi,” vērtē S. Zariņa.
Vidusskolēnu sniegums ķīmijas eksāmenā pēdējo 10 gadu laikā bijis ļoti svārstīgs. Šogad fiksētais rezultāts 62,8 % apmērā ir par 1,3 procentpunktiem augstāks nekā pērn, tomēr alūksniešiem arī tas ir zemāks nekā citiem vidēji valstī.
12. klašu skolēniem bija iespēja kārtot kā izvēles priekšmetu arī eksāmenu informātikā. Tas nebija centralizētais eksāmens, un to bija iespēja nokārtot jau 11. klasē. Šo iespēju izmantoja 39 skolēni: 20 ģimnāzisti un 19 vidusskolēni Alūksnē. Vēl divi  skolēni ģimnāzijā un seši skolēni novada vidusskolā kārtoja arī eksāmenu ģeogrāfijā, kā arī 13 ģimnāzisti - eksāmenu ekonomikā.

Rezultāti pamatskolā
augstāki
Novadā kopā pārbaudes darbus kārtoja 9. klašu 109 skolēni - viņiem eksāmenos veicies labāk nekā vidusskolēniem. Obligāti bija jākārto četri eksāmeni: mācībvalodā, matemātikā, vienā svešvalodā pēc izglītojamā izvēles - angļu vai krievu - un Latvijas vēsturē. “3. un 6. klašu pārbaudes darbu, 9. klašu skolēnu eksāmenu rezultāti apkopoti pēc valsts pārbaudes darbu informācijas sistēmā ievadītajiem datiem, tādēļ, salīdzinot ar kopējiem valsts statistikas datiem tie, iespējams, nedaudz atšķirsies,” norāda S. Zariņa. “Latviešu valodā mūsu skolēnu eksāmenu rezultāti ir pat augstāki nekā vidēji valstī, pārējās mācībās – ļoti tuvu vidējiem valstī. Jāuzsver, ka vislabākie rezultāti bija bērniem, kuri mācījās Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 9. klasēs, Liepnas vidusskolas un Strautiņu pamatskolas 9. klašu audzēkņiem,” norāda S. Zariņa.

Vislabāk veicies
sākumskolēniem
Salīdzinoši vislabāk ieskaites darbos veicies sākumskolas klašu skolēniem, kur rezultāti ir labāki nekā valstī kopumā.  “3. klasē bija jākārto diagnosticējošais darbs latviešu valodā un matemātikā. 6. klasē kārtoja trīs diagnosticējošos darbus – latviešu valodā, matemātikā un dabaszinībās. Gandarījums ir par to, ka mūsu novada gan 3., gan 6. klašu skolēnu sekmes ir pat nedaudz virs vidējā sekmju līmeņa valstī,” saka S. Zariņa.

Citu datumu laikraksti

 • Pie ārsta – ar naudas maku

  Kas ir pacientu līdzmaksājumi un cik lieli par dažādiem pakalpojumiem tie ir?Atbild Nacionālais veselības dienests (NVD).Līdzmaksājumu pacients veic,...

 • Atkal “spridzinās” pārsteidzot

  Vasara šarmē un iepriecina ne tikai ar savu skaisto, silto laiku, garajiem vakariem, ziediem, tikai vasarai raksturīgo smaržu, sauli, peldēm, ogu...

 • Pilsētas centrā par maz soliņu

  Laikraksta lasītājs redakcijai jautā, kādēļ Alūksnes parkā pie strūklakām astoņu soliņu vietā nu palikuši vairs tikai trīs? “Atbrauc radi, vēlamies...

 • Apliecinās mīlestību Alūksnei

  No 2. līdz 4. augustam norisināsies Alūksnes pilsētas svētki ar moto: “Alūksne ir visskaistākā!”. Kādi būs to akcenti, atklāj Alūksnes novada...