Ekstrēmais sports Alūksnes ielās

Jādomā, ka ikviens alūksnietis ielās ir pamanījis puišus, kas dienās, kad ārā labs laiks, parādās uz skeitborda dēļiem. Saulainajā trešdienas pēcpusdienā gāju uz tikšanos ar trīs alūksniešiem – skeitbordistiem. Ierodoties norunātajā vietā, mani sagaidīja trīs smaidīgi jaunieši - Toms Mintāls, Ivars Orlovs un Pēteris Ausējs. Puiši katrs ir no savas paaudzes, katrs ar savu pieredzi un stāstu par skeitbordu.

Sports vai dzīvesveids?
Pēteris, jaunākais no puišiem, ar skeitbordu nodarbojas jau 4 gadus. Viņš saka, ka sākumā to nevarēja nosaukt par skeitbordu, tā esot bijusi ripināšanās no kalna un ākstīšanās pie mājas ar drauga dēli. Tā nopietni trenēties Pēteris sācis tikai tad, kad iegādājies pats savu dēli. To visu, ko viņš ir iemācījies un pieprot šobrīd, tagad varot saukt par skeitbordu.
Arī Ivars ar skeitbordu nodarbojas 4 gadus. Viņa brālēns esot nodarbojies ar skeitbordu, bet tajā laikā Ivaru pašu tas neesot interesējis. Pēc tam, kad sācis spēlēt datorspēli „Tony Hawk Pro Skater” (Tonijs Havks ir profesionāls pasaules līmeņa skeitbordists), neesot paticis tas, ka pats reālajā dzīvē no skeitborda neko nesaprotot. Tā Ivars sācis pats kaut ko mācīties, ņēmis dēli no brālēna un braucis. Sākums esot bijis smags.
Savukārt Tomam pieredze skeitbordā ir nu jau 7 gadus, pats gan viņš vairs līdzi neskaitot, jo tas esot dzīvesveids. Jau bērnībā Toms esot skatījies, kā puiši pie mājas ar „Ripo” dēļiem vizinās, bet mamma neesot pirkusi dēli. Kādus gadus vēlāk kopā ar Ivaru Rāviņu sākušu spēlēt jau iepriekšminēto datorspēli un izdomājuši, ka jāizmēģina pašiem. Tajā laikā Tomam bijis „Ripo” dēlis, kuru no kāda nopircis par lētu cenu. Pēc tam, kad dabūja dēli ar abiem uzliektiem galiem, sāka mācīties lēkt, pamazām trenējās. Sākumā gan neesot sapratuši, kas īsti jādara, lai palēktos. To mācījušies, skatoties video palēninājumā un no informācijas, kas bija atrodama internetā, tikai toreiz internets nebija tik pieejams. No sākuma lēkuši pāri zariem un akmeņiem, pudelēm, līdz augstākiem šķēršļiem. Toms atzīst, ka tad, ja tu esi vidē, kur cilvēki jau māk skeitot, līmenis aug ļoti ātri. Ivaram un Pēterim ir daudz vieglāk, progress viņiem ir daudz ātrāks.
Skeitbordu Pēteris dēvē par ekstrēmo dēļu sportu. Pēc puišu domām, skeitbords ir sports veids, kas īstenojams gan uz ielām, gan tam speciāli paredzētos parkos. Tas esot sports ar ierobežojumiem, bet bez trenera, jo skeitbordā treneris ir katrs pats sev. Toms uzsver, ka skeitbords ir dzīvesveids. Tiem cilvēkiem, kas skeitbordu neuzskata par sportu, kā labs arguments varētu būt Ivara teiktais: „Ja mēs 4 – 5 stundas dienā braukājam, nolecam un nogurstam, tad tas, manuprāt, skaitās kā sporta veids.”

Aprīkojums un izaugsmes iespējas
Kā ikvienā sportā, arī skeitbordistiem ir savs aprīkojums - dēlis, gumijas riepiņas, gultņi, apavi, kā arī vide. Smejoties Toms piemin, ka aprīkojumā ietilpst arī ūdens, ko padzerties. Jautājumā par to, kas finansē puišu sportošanu, visi kā viens norāda, ka galvenie sponsori ir vecāki, tikai Toms tagad jau pats mazliet savu dzīvesveidu sponsorējot.
Diemžēl neviens puisis nav piedalījies sacensībās. Toms un Pēteris norāda, ka nav īstais līmenis sacensībām, bet Ivars atzīst, ka nav laika. Nepieciešamo līmeni sacensībām ievērojami kavē mazais atbalsts no pilsētas puses.  Skeitbords nav populārs sporta veids Alūksnē, līdz ar to tā attīstībai netiek piešķirti pietiekami līdzekļi.  Norādot uz pašdarinātajiem paaugstinājumiem lēcieniem, puiši paskaidro, kādēļ nav iespējas iegūt tik augstu līmeni, lai piedalītos sacensībās.
 „Ja pie angāra laukumā tiktu noliets jauns asfalts, jau būtu ļoti labi,” skaidro Toms, „vairs nebūtu jābraukā uz vietām, kur asfalts ir kaut cik labs, jo šobrīd sanāk savas spējas iesprostot skeitbordam neatbilstoši mazos laukumiņos.” Arī konstrukcijas nodrošinātu izaugsmi. Puišiem bijusi kaste, taču pēc Jauniešu dienas tā pazudusi. Tomēr, neņemot vērā mazās izaugsmes iespējas, puiši paši savā starpā spēlē spēli „Game of skate” - kad viens uztaisa triku ar dēli, pārējiem dalībniekiem jāatkārto. Ja kāds nevar atkārtot, tad saņem 1 burtu, kad savākti 5 burti, dalībnieks no spēles izstājas. Uzvar tas, kurš paliek pēdējais.
Kad nebija uzstādīta rampa un paaugstinājumi pie angāra, puiši skeitoja pie veikala „Agre”. Ivars stāsta, ka pensionārēm, kas gājušas garām, esot bijis bail, ka, tā lēkājot, varot sabojāt bruģakmeni. Arī Toms atceras atgadījumu, kad pie Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas ēkas kāda kundze esot dusmojusies, ka puiši šādi bojājot asfaltu. Tomēr skeitbords nebojā ne asfaltu, ne bruģakmeni. Cilvēku attieksme pret skeitbordistiem esot 50 uz 50. Protams, tie, kam nepatīk, izrādot savu negatīvo attieksmi pat draudot, bet tādi gadījumi esot ļoti reti.
Tuvinieku attieksme ir dažāda. Ivars atzīst, ka viņa brālis nereti pasmejoties par viņu. Pēteris uzskata, ka viņa tuviniekiem esot vienalga, viņi atbalstot finansiāli un norādot, ka viņam vismaz esot ko darīt. Toms piebilst, ka sabiedrība Alūksnē nesaprot, kas ir skeitbords.
Alūksnē skeitbordam ir perspektīva, lai gan nenoliedzami tā ir atkarīga no atbalsta, kādu sniedz pilsēta. Pēteris paskaidro, ka nupat jau kļūstot garlaicīgi, jo viss, kas Alūksnē pašlaik skeitbordistam ir iespējams, esot izmēģināts. Toms atzīst, ka Latvijā infrastruktūra nav piemērota ekstrēmajiem sporta veidiem.

Nākotnes skatījums
Ivaram ir mērķis kaut reizi piedalīties sacensībās. Šobrīd gan viņš atkopjas pēc operācijas. Jādomā, ka noteiktais laiks bez sportošanas dos vēl lielāku sparu viņam uzlabot savu līmeni un piedalīties sacensībās. Vēl viens Ivara mērķis ir uzņemt kvalitatīvu videomateriālu par skeitbordu. Tomam skeitbords tagad ir laba laika pavadīšana kopā ar draugiem,  ar kuriem vēlas doties uz Barselonu, kas, pēc puišu vārdiem, ir skeitborda meka, pateicoties infrastruktūrai, kas ir atbilstoša ekstrēmajiem sporta veidiem. Savukārt Pēterim būtiski ir tas, lai neapniktu, lai visu laiku viņš justu savu izaugsmi un tiektos pēc nākamā līmeņa.
Tiem, kas grib, bet nevar sadūšoties sākt nodarboties ar skeitbordu, trijotne iesaka - galvenais ir sākt un nebeigt! Vieglāk esot iesākt tad, kad skeito kopā ar jau pieredzējušiem skeitbordistiem. Pirmais gads esot visgrūtākais, vajag lielu gribasspēku un pacietību. Iesācēji varot droši iet un prasīt viņiem padomu, jo viņi neesot ne iedomīgi, ne arī tādi, kas „rūks” virsū.
Puiši saka paldies saviem vecākiem par atbalstu un izsaka vēlmi arī savā dzimtajā pilsētā Alūksnē reiz lepoties ar vienu no labākajiem skeitparkiem Latvijā.
„Galvenais ir mīlēt to, ko tu dari, un, ja tu mīlēsi, tad viss sanāks,” saka Toms.

Citu datumu laikraksti

 • Ir pasaules čempions!

  Svētdien Nīderlandē Pasaules junioru čempionātā  divu braucienu summā  uzvaru izcīnīja viens no perespektīvākajiem Latvijas jaunajiem motobraucējiem...

 • Korumpantu iegāž... tualete

  Ķīna Par korupciju uz nāvi notiesātam ierēdnim gadījās «iekrist» visai muļķīgi, proti, noplūdušas tualetes dēļ. Bijušais Vušaņas provinces...

 • Avarē ar divdesmit litriem vēderā

  Bulgārija Kāds 25 gadus vecs autovadītājs, kas bija iesaistīts nelielā satiksmes negadījumā, atzinās policijai, ka pirms sēšanās pie stūres...

 • Kāzās izjūt laimi un prieku

  Augusts tradicionāli ir kāzu laiks. Bet šodien atkal ir īpašais kāzu datums – 08.08.08, kas saskaņā ar ticējumu sola laimi. Alūksnes dzimtsarakstu...

 • Māriņkalnā notiks sadziedāšanās

  Māriņkalns Tautas namā sestdien 9.augustā, pulksten 18.00 notiks ansambļu festivāls “Dziesmas vasarai”.Tautas nama vadītāja Inta Tolstiha stāsta, ka...

 • Gaujienā sāksies nometne

  Gaujiena Biedrības „Sv. Jāņa palīdzība” jauniešu iniciatīvas centrs no 11. līdz 17.augustam organizē bezmaksas bērnu un jauniešu nometni „Es...

 • Nedēļas horoskops

  Auns. Daudz kontaktu - tostarp arī vēl nebijušu - vai nu dzīvē, vai arī sarakstē. Saņems informāciju, kas lieti noderēs. Iespējams, radīsies jauni,...

 • Atklāj pieminekli klaiņojošam sunim

  Meksikas galvaspilsētā atklāts piemineklis klaiņojošam sunim. Bronzas figūra ar iesauku “Peluso” ir kā aicinājums visiem pilsoņiem būt žēlsirdīgiem...

 • Policija auto darbinās ar cepamo eļļu

  Filipīnu galvaspilsētas Manilas policija plāno pārveidot savas patruļas automašīnas, lai tās darbotos ar dīzeļdegvielu savienojumā ar ASV ātrās...