Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

El Ninjo sola, ka 2003. gads būs siltākais Zemes vēsturē

2003.gads varētu kļūt par siltāko gadu kopš uzsākta gaisa temperatūras reģistrācija un varētu pārspēt līdz šim vissiltāko - 1998.gadu -, brīdina meteorologi.

2003.gads varētu kļūt par siltāko gadu kopš uzsākta gaisa temperatūras reģistrācija un varētu pārspēt līdz šim vissiltāko - 1998.gadu -, brīdina meteorologi. 2002.gads jau ir kļuvis par otro siltāko gadu, un tas noticis tieši El Ninjo dēļ.
Turklāt 2003. gadā, turpinoties El Ninjo ietekmei, zemeslodi var piemeklēt (un jau piemeklē) postošs sausums un meža ugunsgrēki, kā arī plūdi, vētras un aukstuma viļņi.
ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde ziņojumā informē, ka dabas fenomens El Ninjo šobrīd ir sasniedzis savu "briedumu" un uzkavēsies līdz pavasara beigām.
Savukārt Klimata prognožu centrs ziņo, ka ūdens temperatūra Klusā okeāna ekvatoriālajā daļā pērnā gada decembrī bija vairāk nekā vienu grādu virs ilggadējās normas. Klusā okeāna ūdens ir siltāks par normu tā austrumdaļā, savukārt Klusā okeāna rietumos ūdens temperatūra ir zem normas.
Šādas ūdens temperatūras atšķirības liecina, ka El Ninjo ir savā brieduma fāzē. Jau kopš 2002. gada marta austrumu vēji ir pierimuši, un šādi laika apstākļi ļauj attīstīties postošajam El Ninjo efektam.
El Ninjo, kas joprojām turpina "ciemošanos" Klusajā okeānā, jau ir radījis nozīmīgas laika apstākļu anomālijas 2002. gadā. Neierasti sauss laiks valda Indonēzijā, liels sausums skāris Austrāliju, sausums valda arī Centrālamerikā un Dienvidamerikas ziemeļaustrumos. Savukārt ļoti mitrs laiks ar lielu nokrišņu daudzumu un plūdu draudiem novērots Dienvidamerikas dienvidaustrumos, Amerikas Savienoto Valstu dienvidaustrumu daļā un Klusā okeāna ekvatoriālajā daļā.
Prognozes
El Ninjo efekts ilgs vismaz līdz ziemeļu puslodes pavasara beigām. El Ninjo turpinās, šobrīd ir grūti prognozēt, kā tas ietekmēs klimatu pasaulē ilgākā laika periodā. El Ninjo var vēl pastiprināties un izplatīties plašākā reģionā.
Klimata prognožu centra jaunākās prognozes liecina, ka El Ninjo siltā fāze izraisīs:
1) sausu laiku lielākajā daļā Indonēzijas, Mikronēzijā un Austrālijas ziemeļaustrumos turpmākos mēnešus (līdz martam vai aprīlim);
2) sausu laiku Āfrikas dienvidaustrumos vismaz līdz martam;
3) sausu laiku Brazīlijas ziemeļaustrumu daļā un Dienvidamerikas ziemeļos līdz aprīlim;
4) ļoti mitru laiku Ekvadoras un Peru ziemeļdaļas piekrastes rajonos laikā no februāra līdz aprīlim;
5) sausu laiku Amerikas Savienoto Valstu ziemeļaustrumdaļā un ļoti mitru laiku ASV dienviddaļā, kā arī neierasti siltu laiku ASV ziemeļu štatos, rietumu un centrālajā Kanādā.
Prognozes liecina, ka šis El Ninjo nebūs tik spēcīgs un postošs kā 1997., 1998. gadā, tomēr tas var atnest ne vienu vien pārsteigumu.
Lai gan El Ninjo ietekme uz Eiropu vēl nav izpētīta, ilggadējie novērojumi liecina, ka šī dabas parādība Zemes ziemeļu puslodē visvairāk ietekmē ziemas un pavasara laika apstākļus, vietām atnesot siltu un slapju laiku, citviet – ļoti aukstu un sausu laiku.
El Ninjo ietekme uz laika apstākļiem Latvijā nav viennozīmīga. Iespējams, ka El Ninjo atnes siltas, mitras ziemas ar nepastāvīgu laiku. Tomēr El Ninjo var veicināt arī pretējo, jo laiku Latvijā pārsvarā nosaka Atlantijas okeāns un siltā Ziemeļatlantijas straume (pazīstama arī kā Golfa straume). Mainoties Atlantijas okeāna temperatūrai un ledāju kušanas rezultātā paaugstinoties ūdens līmenim, Ziemeļatlantijas straume var novirzīties, kā arī kļūt siltāka vai, gluži pretēji, - aukstāka. Un jebkādas izmaiņas, protams, ietekmēs laiku visā Eiropā.
Ziņas par laiku Latvijā un pasaulē, kā arī laika prognozes lasiet interneta lapā
http://groups.yahoo.com/group/meteolv/
Rakstā izmantota ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes, kā arī Klimata prognožu centra sniegtā informācija.

Citu datumu laikraksti

 • Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas cenas?

  Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas produktu cenas? - šādus jautājumus saņem Saeimas ESIC.Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas produktu...

 • Atbild jurists

  Darba likuma 10.panta otrā daļa paredz, ka "darbinieku pilnvarotos pārstāvjus var ievēlēt".Darba likuma 10.panta otrā daļa paredz, ka "darbinieku...

 • Atbild jurists

  Esmu piekritis paziņam aizdot lielāku naudas summu uz vienu gadu. Principā šim cilvēkam uzticos, tādēļ ķīlu izlēmu neprasīt. Tomēr gribētu aizdevumu...

 • Horoskopi šodien

  Mežāzim nav jātiecas pēc taisnības.Mežāzim nav jātiecas pēc taisnības AUNS. Pieņemiet drauga piedāvājumu palīdzēt atrisināt kādu darba problēmu....

 • Palīdz kareivjiem būt soli tuvāk Dievam

  Augustā būs četri gadi, kopš Ilmārs Marhels ir Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona kapelāns.Augustā būs četri gadi, kopš Ilmārs Marhels ir Alūksnes...

 • Tavas saules un pērkonu krustīti, arī tālumā tevi paturam tuvu

  Cilvēka mūžu nevar ielikt gadu rāmjos. Tas mērāms atmiņu siekos. Tik ilgi, cik mēs kādu cilvēku atceramies, viņš dzīvo.Cilvēka mūžu nevar ielikt gadu...