Elektroniskajos norēķinos - miljardiem latu

Ir daudzi maksājumi, kas iedzīvotājiem regulāri jākārto, - par telefonu un apkuri, īri un elektrību, zemi un īpašumu, valsts nodevas par dažādiem pakalpojumiem... Daži ik mēnesi, citi - retāk. Iespējas, kā samaksāt rēķinu, ir vairākas.

Ir daudzi maksājumi, kas iedzīvotājiem regulāri jākārto, - par telefonu un apkuri, īri un elektrību, zemi un īpašumu, valsts nodevas par dažādiem pakalpojumiem... Daži ik mēnesi, citi - retāk. Iespējas, kā samaksāt rēķinu, ir vairākas.
Ne katrs var atļauties mērot ceļu uz Rīgu, lai, piemēram, "Latvenergo" kasēs samaksātu par kārtējo mēnesi, un kur tad vēl pārējie rēķini. Viena iespēja - izmantot internetu. Tomēr, lai samaksātu rēķinu, visbiežāk iedzīvotāji dodas uz tuvāko komercbankas filiāli vai Latvijas Pasta kasēm. Un zina, ka ar to pašu viss ir nokārtots. Taču kā nauda tiek līdz adresātam?
Tās ceļi ir visai sarežģīti. Nauda var "kustēties" vienas bankas iekšienē vai arī, viena banka to elektroniski var pārsūtīt otrai, ja maksātājs un saņēmējs ir dažādu banku klienti. Starp bankām nauda var ceļot tiešā veidā vai arī izmantojot maksājumu sistēmas, ko uztur un pārrauga Latvijas Banka. Savukārt, ja esat maksājis pastā, jūsu nauda vispirms nokļūst bankā, kur šim uzņēmumam ir atvērts konts, tad, izmetot loku caur Latvijas Bankas sistēmām, nokļūst līdz tai bankai, kurā konts ir attiecīgajam adresātam. Pagājušajā gadā, piemēram, Latvijā, izmantojot banku un pasta pakalpojumus, tika veikts vairāk nekā 78 miljoni norēķinu operāciju, elektroniski kopumā pārceļoja vairāk nekā 273 miljardi latu.
Dažas stundas - vienā maisā
Lai precīzi aizvadītu šos daudzos miljonus latu, Latvijas Bankas uzturētajām maksājumu sistēmām ir būtiska nozīme. Tāpēc visām 23 bankām un Valsts Kasei ir atvērti norēķinu konti latos Latvijas Bankā. Lai maksājumu ceļš būtu iespējami efektīvs, bankā ir izveidotas divas sistēmas: viena - starpbanku automatizētā maksājumu sistēma (SAMS) ir paredzēta liela apjoma un steidzamiem darījumiem starp bankām, savukārt, otra - elektroniskā klīringa sistēma (EKS) ir izveidota, lai apstrādātu ļoti daudzus, bet neliela apjoma klientu maksājumus. Tā arī nodrošina jūsu naudas ceļu. Tēlaini sakot, latu tūkstoši un miljoni šeit satek kopā "vienā maisā" un īsā laikā virtuālās summas tiek pārdalītas atsevišķās straumēs un pārsūtītas bankām. Tur tās iegulst to uzņēmumu kontos, par kura pakalpojumiem jūs maksājat. Pērn EKS sistēmā tika veikti 17,2 miljoni maksājumi - par ceturto daļu vairāk nekā pirms gada.
Arvien ātrāk un efektīvāk un drošāk
Latvijas Bankas speciālisti rūpējas, lai elektroniskie maksājumi tiktu apstrādāti ātri un efektīvi. Tāpēc sistēmas tiek pastāvīgi modernizētas, norēķini - vienkāršoti, vienlaikus, protams, garantējot drošību. Šobrīd vairāk nekā puse no visiem maksājumiem latos, kas Latvijā ceļo starp bankām, iet caur nelielo maksājumu sistēmu. Pirms gadiem desmit jūsu nauda līdz adresātam ceļoja vairākas dienas, tagad, ja ir tāda vajadzība, to var nosūtīt arī pārdesmit minūtēs. Par to gan, protams, nāksies maksāt dārgāk. Taču, ja īpašas steigas nav, nauda dienas laikā nokļūst līdz adresāta bankai.
Abas Latvijas Bankas maksājumu sistēmas tikušas vērtētas pēc starptautiskiem standartiem, un, kā atzinuši Starptautiskā Valūtas fonda un Pasaules Bankas speciālisti, tās ir drošas, aizsargātas no iespējamiem finansiālajiem riskiem un arī labi attīstītas. Un pieminētie skaitļi apliecina, ka arvien vairāk cilvēku Latvijā uzticas bezskaidras naudas norēķiniem un, protams, bankām.

Citu datumu laikraksti

  • Ģimenes autobuss brauc kalnup

    Jaunlaicenietis Ainārs Raudiņš lepojas, ka viņam ir liela ģimene. Četru brāļu un māsas ģimenes ar bērniem un vecvecākiem aizņemtu jaunā autobusa...

  • Nometnei ir trīs finansējuma avoti

    Alūksnes Sociālās palīdzības centrs jūlijā organizēs nometni maznodrošināto ģimeņu bērniem.Alūksnes Sociālās palīdzības centrs jūlijā organizēs...

  • Dejotājiem ir sākušies svētku kopmēģinājumi

    Vakar līdz pulksten 21.00 Alūksnes rajona 400 dejotāji ieradās Rīgā, Teikas rajona vidusskolā.Vakar līdz pulksten 21.00 Alūksnes rajona 400 dejotāji...