Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Emocijas izdzied vai izliek uz papīra

Ivars Strautiņš piederot pie tiem cilvēkiem, kas īsto pasauli ieraudzījis pavisam nesen.

Ivars Strautiņš piederot pie tiem cilvēkiem, kas īsto pasauli ieraudzījis pavisam nesen. Šī atklāsme esot nākusi caur Dievu. Savu dzīvi viņš dēvē par raibu, tajā īpaša vieta ierādīta mūzām - mūzikai un dzejai.
Vistuvākā sirdij esot pirmā mūza. Viņš spēlē ģitāru un dzied, bet vēlētos iemācīties spēlēt taustiņinstrumentus. Ivars uzstājas dažādos pasākumos gan viens, gan tandēmā ar alūksnieti Vilni Sliņķi.
"Ticu labajam. Zinu, kur likt emocijas. Ja tās sāk krāties, tad varu izdziedāt vai izrakstīt," laikrakstam stāsta Ivars Strautiņš.
Viņš vairāk nekā desmit gadus dzīvo Liepnā, bet viņa dzimtā puse ir Dobeles rajons. "Šobrīd man ir sarežģīts dzīves posms. Meklēju darbu un, iespējams, ka turpmāk dzīve būs saistīta ar Gulbeni. Tomēr gribas dzīvot pilsētā, vairāk būt starp cilvēkiem. Man vienmēr ir patikušas pārmaiņas," saka I. Strautiņš.
Viņam nav bijusi viegla bērnība - mātei atņemtas vecāku tiesības un Ivars nokļuvis bērnunamā Rīgas pusē. Pēc tam mācījies Aglonas internātskolā. "Kad biju pabeidzis piekto klasi, māsīca mani sameklēja un paņēma pie sevis uz Pilteni, bet mācīties turpināju Aglonā," stāsta viņš.
Apzinās pirmo kļūdu
Dīvaini, bet viņš neesot izjutis, ka bērnība bijusi smaga. "Es nesapratu, ka man kā trūkst. Pat šodien nezinu, kāpēc tas ir tā," atzīst I. Strautiņš. Uzreiz pēc vidusskolas absolvēšanas uzsācis darba gaitas.
"Viena no manām pirmajām kļūdām bija, ka nekur neturpināju studēt, tāpēc tagad mans kluss sapnis ir mācīties. Mani mudināja izvēlēties mūzikas novirzienu, skolā labi zīmēju," atklāj viņš.
Mūzika esot vienmēr patikusi, un to viņš uzskatot par Dieva dāvanu. Skolā spēlējis pūtēju orķestrī, darbojies Piltenes vokāli instrumentālajā ansamblī.
"Pats sacerēt mūziku sāku toņdesmito gadu sākumā. Visu esmu apguvis pašmācības ceļā. Ģitāru iemācījos spēlēt, kad mācījos 8. klasē," uzsver
I. Strautiņš. Viņa repertuārā pārsvarā ir paša sacerētas dziesmas.
"Tad, kad dziedu kopā Vilni, spēlēju pavadījumu viņam. Kad skan manējās, Vilnis palīdz man," apgalvo viņš. Sākumā neesot veicies ar tekstiem paša sacerētajām dziesmām, līdz nolēmis pamēģināt rakstīt pats.
"Tas mani iedrošināja nopietnāk pievērsties dzejai. Es pat nebiju iedomājies, ka manī slēpjas arī šāds talants. Skolas laikā gan man padevās sacerējumi," atzīst vīrietis.
Vairākkārt ieslēdz gaismu
I.Strautiņa dziesmas pārsvarā ir par mīlestību. Kopumā esot vairāk nekā 40 dziesmu. "Mīlestība man ir mūžīgā tēma un vistuvākā. Citi saka, ka esmu romantiķis," atzīst viņš. Atmodas laikā tapušas arī dažas patriotiskas dziesmas. "Iedvesma var atnākt pašā negaidītākajā brīdī. Kad sajūtu labu domu, tad meklēju papīru, lai tā nepazustu. Reizēm naktī divas, trīs reizes esmu iededzis gaismu, lai rakstītu," apgalvo viņš.
Ivars esot prasīgs pret sevi, gadoties, ka pats savu darbu izbrāķējot. "Uzrakstu garu dzejoli, bet pēc tam vērtēju, ka tur nekā nav. Tikai vienu domu var saglabāt," atklāj I. Stautiņš.
Ivars daudz klausās mūziku. Viņu saista smeldzīgas balādes. "Tās mani "paceļ". Vislabāk - "Skorpiona" balādes. No latviešu mūzikas patīk klausīties rokgrupas, taču ne tās, kas spēlē smago mūziku, bet kuru izpildījumā cauri skan ģitāra," stāsta mūziķis. Simpatizējot "Līvu", "Credo", Igora Novikova un grupas "Rebel" izpildītā mūzika.
Saprot, kas jādara
Pirmā literāro darbu vērtētāja ir Ivara ģimene. Ar viņa dzeju iepazinusies arī Kornēlija Apškrūma, kas mudinājusi pilnveidoties un, protams, daudz strādāt. "Tad, kad Alūksnē viesojās dzejnieks Imants Auziņš, pēc tikšanās ar viņu sajutu it kā īstu grūdienu. Es sapratu, kas man ir jādara," vērtē I. Strautiņš.
Raksta ne tikai dzeju, domugraudus, arī tādus, kuros jaušama humora dzirksts. Nesen izmēģinājis spēkus miniatūru un pasaku rakstīšanā. Būdams literāts, pats daudz lasa. No dzejniekiem mīļākais esot Ojārs Vācietis. "Manā uztverē viņš ir stabila vērtība. Dzejnieka darbi - tās ir atziņas, no kurām tik daudz ir ko mācīties," spriež liepnietis.
Ivaram ir trīs bērni. "Jaunākajiem - četrpadsmitgadīgajai Montai un sešpadsmitgadīgajam Ivo - ir muzikālā dzirde. Ivo spēlē ģitāru. Viņš sapņoja iemācīties spēlēt akordeonu, bet neizdevās. Lai to kompensētu, mācīju ģitārspēli," skaidro I.Strautiņš. Vecākais dēls Ritvars, kam ir 21 gads, esot īsts darbarūķis.
Negatīvais nelīp klāt
"Uz dzīvi es skatos pozitīvi un filozofiski. Kas ar mani vēl nav noticis, es nesaku, ka nenotiks," ir pārliecināts I. Strautiņš. Viņš nenožēlojot to, kas ar viņu bijis līdz šim. Vairākkārt ticies ar savu māti.
"Esmu viņai piedevis. Ja cilvēks neprot piedot, tad uzkrāj naidu. Tas nerosina nekam labam," secina vīrietis. I. Strautiņš uzskata, ka jebkuram cilvēkam vajadzētu dzīvot tikai ar labām emocijām. Tad negatīvais nemaz nelīpot klāt.
"Man pārsvarā iznāk tikties ar labiem cilvēkiem. Negatīvais no manis atgrūžas," atklāj vīrietis.
Šādas pārmaiņas viņš esot sācis izjust pēc tam, kad pievērsies Dievam. Bērni jau pirms viņa bija pievērsušies katoļticībai.
"Tagad uz dzīvi skatos citādāk. Pirms tam man tā bija diezgan juceklīga, bet tagad ir sakārtota. Galvenais ir just, domāt un runāt tikai labu. Tas cilvēku attīra," stāsta I.Strautiņš.
Pirmā tuvākā saskare ar ticību notikusi nejauši, kad sācis lasīt grāmatu "Iespēja izdzīvot".
"Zināju, ka tā ir par kara lidotāju, tāpēc tā mani ieinteresēja. Tajā bija daudz rakstīts par ticību. Sāku lasīt un aizrāvos," bilst viņš. I.Strautiņš dzīvojot ar pārliecību, ka viss labais vēl esot priekšā.
***
Ivara Strautiņa domu graudi
Neturies ilgstoši vienā rāmī - tas var izrādīties par šauru.
Lai iedegtu sevī visas ugunis, ir vajadzīga pilnīga griba, mīlestība un gudrība, bet tas nav neiespējams.
Priecājies, ja sieviete tevi ielaiž savā pasaulē - nepiesārņo to.
Trīs vārdi "Es mīlu tevi" ir uguns, ar ko nedrīkst rotaļāties.
Tas, ko mēs esam raduši saukt par "Dieva sodu", patiesībā ir paša cilvēka muļķība. Dievs nav ļauns.
Neskrien uz savu mērķi "pāri līķiem" - tava vieta vēl nav sagatavota. Esi pacietīgs!
Dažreiz gultā ir jautrāk nekā dzīvē.
Laikam jau reiz ir jānokāpj ellē, lai saprastu, ka ir vērts augšāmcelties.
Tas, kurš sevi sauc par dzimušu neveiksminieku, noteikti atkal un atkal atkārto savas paša kļūdas.
Parādi man, kurš starp ļaudīm ir "pati pilnība", un es tev parādīšu, kādā ziņā tu esi pat pilnīgāks par viņu.
***
Kad pērkons dārd,
Kad zibeņo,
Man arī jābūt klāt.
Man jāklausās
Un jāsadzird,
Ko debesis grib teikt...
Kad zeme dzīst
Ar lietavām,
Man arī jāizlīst...
Ir jāizsāp
Un jāizraud,
Jo tikai tāds var dzīt...
Kad daba dzimst
Un smaragdzaļo,
Man arī jāpārdzimst.
Man jāizkūst
Un jāpārkaļas,
Lai mūžam nenorimtos...
***
Cel vēju manā priekšā.
Es gribu nodrebēt -
Un tad tai visā iekšā...
Šķil zibsni sirdī manā.
Es gribu uzliesmot -
Un īstā ugunsstabā...
Liec klinti manā ceļā.
Es gribu pierādīt,
Ka tā būs karsta lava.
Klāj mīlu manā priekšā.
Lai varu apstāties
Un būt tai visā iekšā...

Citu datumu laikraksti

 • Nedēļu bez autotransporta

  Kopš ES valstīs uzsākta tradīcija ik gadu organizēt Eiropas mobilitātes nedēļu, krietni mainījusies cilvēku attieksme pret piesārņojumu, kuru ikdienā...

 • Vai tu esi ES eksperts

  1. Kas ir Eiropas Komisijas prezidents?1. Kas ir Eiropas Komisijas prezidents? a) Romano Prodi; b) Žaks Delors; c) Martijs Ahtisāri; d) Žaks...

 • Komisija grib redzēt tīrāku Eiropu

  Jaunākajā Eiropas Vides aģentūras ziņojumā secināts, ka lielākajās Eiropas pilsētās mirušo 60 tūkstošu iedzīvotāju nāves cēlonis ir ilgtermiņa gaisa...

 • Kam nevajadzētu augt dārzā?

  Ražo trīs veidu sēklas. Viena no uzmācīgākajām nezālēm ir baltā balanda, kas atšķirībā no nātrēm ravētājiem ir tīkamāka, bet, ļaujot tai sasēties,...

 • Pasmaidi!

  Draiskās spēles. Spēle "Modinātājs". Pieci cilvēki sarunā dienas gaitā visur iet kopā. Viens no viņiem ir modinātājs, kurš jebkurā vietā pilsētā...

 • Piedāvā pasākumus dažādām gaumēm

  Atpūtas pasākumi. 12.jūlijā pulksten 14.00 Gulbenes rajona Jaungulbenes pilī notiks "Pils svētki".Atpūtas pasākumi 12.jūlijā pulksten 14.00 Gulbenes...