Enerģiju mācību gadam uzņem ziemeļzemēs

Jau trešo vasaru pēc kārtas Ziemeru pamatskolas skolotāja Mirdza Endele dodas ceļojumā, lai iepazītu kādu zemi, priecātos par tās skaistumu, uzzinātu ko jaunu, baudītu pārmaiņas un uzkrātu enerģiju visam gadam.

Jau trešo vasaru pēc kārtas Ziemeru pamatskolas skolotāja Mirdza Endele dodas ceļojumā, lai iepazītu kādu zemi, priecātos par tās skaistumu, uzzinātu ko jaunu, baudītu pārmaiņas un uzkrātu enerģiju visam gadam. Šovasar Mirdza kopā ar skolotāju Ināru Lazdiņu septiņas dienas ceļoja pa fjordu zemi -Norvēģiju.
"Vispirms man gribas savu sajūsmu izteikt par Norvēģijas skarbās dabas skaistumu. Katrs milzīgais kalns, katra klints liekas kā "liela personība", uz kuru jāskatās ar bijību," stāsta M.Endele. Ar lielu aizrautību viņa atklāj, kā ar kuģīti braukusi pa fjordiem - šauriem, gariem, dziļiem jūras līčiem ar daudziem atzarojumiem un stāviem, klinšainiem krastiem.
"Un Pēra Ginta ceļš! Tur braucot, nonācām tundrā. Mazi, sīki, zaļojoši krūmiņi, ķērpji, kāda priedīte, ūdens lāmas ieplakā, interesanti, skaisti akmeņi un brīnišķīgs līkloču ceļš kalnos," ar aizrautību stāsta Mirdza. Taču, kad uzbraukts Dalsnibas klintī, kas ir 1434 metrus augsta, varējis pat pikoties un izbaudīt ziemas priekus. Mazliet augstāk redzēti pat slēpotāji un kaut kur aizjoņojis ziemeļbriedis. "Baisi, bet brīnišķīgi lūkoties pa autobusa logu, kad braucām pa kalnu serpentīnu," atklāj Mirdza.
Norvēģi nezog
Norvēģija ir trešā bagātākā valsts pasaulē, par to liecina daudzi faktori. "Norvēģi nezog, jo viņiem visa pietiek. To apliecināja brīvdabas muzeja gide, un to sajutām arī mēs. Veikalos, kioskos neviens "uz pirkstiem" neskatās. Tā savādi mums, iebraucējiem no Latvijas!" atklāj Mirdza. Norvēģu zeme ir bagāta ar rūdu, dabas gāzi, naftu, granītu, toties aramzemes esot maz. "Gide sacīja tā: ja kāds kaut ko izaudzē, tad tas jau esot varoņdarbs," stāsta sieviete.
Norvēģijā ir sakopti un pārdomāti ceļi. Ik pēc noteikta ceļa posma esot glītas atpūtas vietas ar galdiņiem, soliņiem, puķu dobēm, tualetēm. Tik kulturāli un skaisti! Tūristi tūkstošiem kilometru braukuši pa Norvēģijas laukiem. Visas mājiņas ir nelielas, glīti nokrāsotas, apkārtne sakopta.
"Ja ir šķūnis vai kūtiņa, tad arī tie ir tikpat glīti. Nekā lieka. Nekas "nesvaidās" apkārt. Tad gan pārņēma skumjas par Latvijas laukiem un daudzajām piesārņotajām vietām," uzsver viņa. Norvēģi baudot pārticību no šūpuļa līdz kapam. Pārticībā dzīvojot visi, nav nabago, vidējo un bagāto. "Atcerējos gudru vīru teikto Latvijas televīzijā, ka visi pārtikuši nemaz nemēdzot būt, tā neesot iespējams. Tomēr ir iespējams!" uzsver Mirdza.
Dzīve uz prāmja
kā pilsētā
"Stokholmā dzīvojis Alfreds Nobels - 85 izgudrojumu autors, tāpēc uzzinājām vairāk arī par viņu un Nobela prēmijām. Vispār jau piešķirtas 650 Nobela prēmijas. Bez zviedriem, norvēģiem bijuši arī ASV un Lielbritānijas pārstāvji. Neviens latvietis šo prēmiju vēl nav saņēmis," atklāj Mirdza.
Zviedri lepojoties ar to, ka izgudrojuši rāvējslēdzēju, ledusskapi, kuģa dzenskrūvi, lepojas ar stiprāko sievieti Pepiju, kura pacēlusi zirgu! AstridaLindgrēne pirms 60 gadiem sarakstījusi grāmatu par Pepiju, tātad Pepija jau ir 60 gadus veca.
"Apmeklējām arī Vāsa muzeju Stokholmā. Ļoti neparasts muzejs - uz kuģa. Tur ir viss par pirmā zviedru kuģa likteni. Nofotografējāmies kopā ar īstiem vikingiem pie milzīgas vikingu laivas," stāsta sieviete.
Taču Somijā ceļotāji esot piestājuši pie komponista Sibēliusa pieminekļa. "Tik neparasts piemineklis! Jauniešu grupa turpat atskaņo viņa melodijas. Gribas pakavēties," sapņaini atceras ziemeriete.
Mirdza vēl priecājas par rātsnamu, karaļnamu, ostu, izveidoto piemiņas sienu tiem, kuri gāja bojā uz kuģa "Estonia".
"Dodoties mājup, izbaudījām dzīvi uz prāmja. Uz klāja vērojām saulrietu un saullēktu. Brauciens starp šērām bija pasakains," stāsta Mirdza.
Dzīve uz prāmja ritot kā mazā pilsētiņā. Ir veikali, kafejnīcas, restorāni, spēļu zāles, deju zāles, saunas un citas dažādas izklaides.
Mirdza un Ināra no ceļojuma atgriezušās bagātas ar iespaidiem, redzējumiem, atziņām un pārdomām.
"Pateicība Visaugstākajiem par tādu vasaras ceļojumu! Sevī uzņemta tāda bagātība, ka pietiks visam gadam," uzsver Mirdza.

Citu datumu laikraksti

 • Iespēja saņemt atbalstu

  Kopienu iniciatīvu fonds izsludina “Mazo piešķīrumu programmu”.Kopienu iniciatīvu fonds izsludina "Mazo piešķīrumu programmu". Programma sniegs...

 • Dosies uz teātra sporta nometni

  Ilzenes pamatskolas teātra studijas “Kurmis” (režisore Agita Līdumniece) dalībnieki no 8. līdz 11.augustam piedalīsies Latvijas teātra sporta nometnē...

 • Tiekas dāmu kluba dalībnieces

  Šonedēļ kārtējā tikšanās reize bija Ilzenes pagasta dāmu kluba “Baltā puķe” dalībniecēm. Sievietes pārrunāja paveikto un aktivitātes rudenī.Šonedēļ...

 • Par brīvību un kontracepciju...

  Ir vasaras pilnbrieda laiks, kad bieži ducina pērkona negaiss, lietus mijas ar sauli. Gluži kā dzīvē - veiksmes ar neveiksmēm, sapņi ar īstenību,...

 • Alūksnē pirmo reizi būs ūdens motociklu sacensības

  Nākamās nedēļas nogalē, 13.augustā, uz Alūksnes ezera pirmo reizi risināsies ūdens motociklu sacensības - Latvijas čempionāta ūdens motocikliem...

 • Ilzenē būs jauns rotaļlaukums

  Ilzenes pagastā līdzšinējā bērnu rotaļlaukuma vietā pagasta centrā pašlaik top jauns laukuma iekārtojums.Ilzenes pagastā līdzšinējā bērnu...