Eņģeļu un romantikas pilsēta

Sociālo, kultūras un izglītības jautājumu komitejas oktobra sēdē Alūksnes novada pašvaldības ainavu arhitekte un vides dizaina padomes priekšsēdētāja Madara Sildega prezentēja ieceres, kā šogad rotāt Alūksnes pilsētu Ziemassvētku laikā, un koncepciju turpmākajiem gadiem. Tāda tapusi pirmo reizi.
Jautājumu skatīja arī šonedēļ finanšu komitejas sēdē. Šāgada rotai papildus nepieciešami 5000 eiro – deputāti finanšu komitejā iedzīvotāju priekam tos pašvaldības budžetā tomēr atrada.

Alūksne – eņģeļu pilsēta
Jau pirms vairākiem gadiem rastā ideja par Alūksni kā eņģeļu pilsētu tiek saglabāta. Eņģeļi saistīti ar Bībeles tematiku un garīgumu, kas, savukārt, Alūksnei ir raksturīgs kopš mācītāja Ernsta Glika laikiem, pilsētā ir arī Bībeles muzejs. Arī M.Sildega uzskata, ka Alūksne ir piemērota pilsēta eņģeļu stāstam. “Iecere ir eņģeļu pilsētu sākt veidot teritorijā ap Jauno pili, pie strūklakām, kas arī būtu centrālais objekts, un gadu laikā iestiepties arvien dziļāk Alūksnes muižas parkā. Eņģeļiem varētu būt vienots dizains – tie būtu balti, caurspīdīgi un gaisīgi. Tie varētu būt dažāda izmēra, kustību pozās, ar saviem vārdiem un nozīmi,” stāstīja M.Sildega.

Lai ir bagātīgi
Savukārt pārējā pilsētas teritorijā izvietotu elementus ar vienotu stilistiku – apaļas formas, ar pārdomātiem baltās gaismas toņiem, bagātīgu izgaismojumu. Pilsētas skvēros – dažādus elementus: lielas sveces, zvaigznes, sniegpārslas, kas vispārīgi simbolizē Ziemassvētku tematiku un nav pārāki par centrālo objektu. “Ielās tiek izvietoti arī konsoļu elementi – līdz šim Pils un Rīgas ielā, varētu arī Jāņkalna ielā. Vietām Alūksnē Ziemassvētku rotājumi ir, vietām nav, tie nav arī pilnīgi. Gribētos panākt efektu, ka vietā, kur ir elementi, tie izskatās bagātīgi, un radīt romantiskas pilsētas noskaņu,” pauda M.Sildega.

Šogad egle – pie Bībeles muzeja
M.Sildega atklāj, ka šoziem eņģeļi tiks izvietoti pie Jaunās pils, kur būs arī lielas, izgaismotas bumbas, kā arī pie Bībeles muzeja, Kultūras centra, Miera un Pils ielu krustojumā. Tuvākā nākotnē – arī Tempļakalnā, Siguldas ielas skvērā, pie stacijas un pašvaldības ēkas. Savukārt Alūksnes centrālā egle šogad tiks izvietota pie Bībeles muzeja un iemirdzēsies zaļos, baltos un dzeltenos toņos.
Lai ieceres sāktu īstenot, vides dizaina padome rosina pašvaldību šoruden piešķirt 5000 eiro rotājumu iegādei, arī jaudīgiem prožektoriem elementu izgaismošanai. “Ir rotājumi, kas savu laiku nokalpojuši un vairs nav izmantojami. Bet, piemēram, lielās konfektes no pagājušā gada centrālās egles ir iecere atdot rotāšanai izglītības iestādēm. Ja papildu līdzekļus nepiešķirs, mums Alūksnē svētkos šogad būs tikai daži eņģeļi, gaismas virtenes, lāstekas un egle – viss no esošajiem krājumiem,” sacīja M.Sildega.

Stilizētas strūklakas un projekcijas
Ar to viss nebeigtos – ir arī nākotnes ieceres. “Tā kā ziemā strūklakas nedarbojas, mēs varētu radīt stilizētu un izgaismotu ūdens plūsmu, lai tā priecētu arī ziemā. Eņģeļu tapšanā ir iecerēts iesaistīt arī vietējos uzņēmējus. Uzrunāt arī daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus rotāt savus pagalmus. Daudzās pilsētās jau ir prakse puķu podos ziemā veidot dažādas kompozīcijas – arī Alūksnē varētu sākt to darīt. Savukārt uz ēku fasādēm varētu radīt gaismu projekcijas,” par iecerēm stāsta M.Sildega. 

Centrālo egli atkal būvēs
Sociālo, kultūras un izglītības jautājumu komitejā starp deputātiem par šo tēmu raisījās plašas diskusijas. Druvis Mucenieks taujāja, vai arī šogad centrālo egli būvēs, vai to darīs mākslinieks Gintars Čerbikovs viens vai kopā ar komandu. Viņš arī rosināja uzrunāt daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, lai vienoti rotā namu pagalmus. “Visus iepriekšējos gadus bija komanda, kas palīdzēja un bija iepraktizējusies egles veidošanā. Šogad komanda atteikusies, jo samaksa par darbu ir maza. Jāmeklē citi radoši un atbildīgi cilvēki, kas to paveiks, ko arī darīsim. Piekrītu – pilsētas rotāšanā jāiesaista visi,” saka M.Sildega.

Negrib būt Grinčs
Druvis Tomsons secināja, ka viss ir skaisti, bet ļoti dārgi. “Jauki, ka tapusi koncepcija ar labām iecerēm, bet tas viss maksā. Ļoti labi, ka egle būs pie Bībeles muzeja, jo pie Kultūras centra to redzēja tikai alūksnieši – ne iebraucēji. Šī vieta jau tā ir labi izgaismota, varbūt eglei papildu izgaismojumu nemaz tur nevajag. Es negribu būt Grinčs, kas visiem nolaupa Ziemassvētkus, bet novadā ir daudz citu prioritāšu, kam vajag finansējumu. Tas, ka šādi izrotāta pilsēta piesaistīs ziemas tūristus – tā ir jūsu ilūzija, jo šī rota būs pilsētai un iedzīvotājiem. Neuzskatu, ka iepriekšējos gados Alūksne nebūtu skaisti izrotāta. Nevajag tik daudz rotāt tranzītielas, bet radīt svētku noskaņu pie izglītības iestādēm, jo tur ir tie, kuri visvairāk priecājas par Ziemassvētkiem,” pauda D.Tomsons. Viņš apstiprināja, ka uzņēmēji būtu gatavi iesaistīties pilsētas rotāšanā.

Svētku noskaņu vajag!
Maruta Kauliņa gan ir pretējās domās. Viņa uzskata, ka ļoti svarīga ir svētku noskaņa un gaidīšanas laiks. “Ziemassvētkus gaida visi - lieli un mazi – neņemot vērā to, cik ir maciņā, tādēļ ir jādomā par estētisko, jārada svētku noskaņa. Turklāt visi ir nodokļu maksātāji. Ja mēs pilsētā neradīsim šo noskaņu, tad svētki nebūs svētki! 5000 eiro budžetā var ietaupīt uz citu izdevumu rēķina. Varbūt salūtu pilsētā nešaujam tik bieži, bet vienreiz gadā – tad naudiņa sanāks. Piemēram, pērn centrālā egle nebija tur, kur vajag – pie Kultūras centra to neviens lāgā neredzēja,” sacīja M.Kauliņa.
Domes priekšsēdētāja vietnieks un komitejas vadītājs Aivars Fomins uzsvēra, ka ir vēlme lepoties ar savu pilsētu, tās objektiem, arī svētku rotu. “Tādēļ naudiņa pakāpeniski jāiegulda rotājumu papildināšanā. 5000 eiro izmaksās ietverta arī esošo rotu labošana, jo āra apstākļos tās kalpo īsāku laiku,” atzina A.Fomins.
— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • “Pienenītē” daudz jaunumu

  “Pienenītē” daudz jaunumu

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” jaunais mācību gads sācies ļoti darbīgi un radoši – tapušas ziedu un dārzeņu kompozīcijas,...

 • Kopīgi atzīmēs senioru dienu

  Alūksnes pensionāru biedrība “Sudrabs” sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību sestdien, 30.septembrī rīko svinīgu pasākumu par godu Starptautiskajai...

 • Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums 7

  Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums

  (Turpinās no 1.lappuses)“Būt skolotājam jābūt dzīves aicinājumam. Ja nepatīk bērni vai skolotāja darbs, to nevar darīt,” ir pārliecināta alūksniešu...