Ērmaņu muižā būs Etnonakts

Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades zaļumballes. Simtgades zaļumballēs lustēs arī četrās Alūksnes novada vietās - Zeltiņos, Bejā, Veclaicenē un Mālupē.
“Latviešu vasaras atpūtas piedāvājumā jau izsenis ir romantiskās zaļumballes pakalnos, pļavās, druvās, estrādēs, siena šķūņos, lauku sētu pagalmos – visur, kur var atrast vietu dancošanai un kādu stūri muzikantiem. Arī Alūksnes novadā katrā pagastā gados vecākajiem ļaudīm ir atmiņā sentimenta pilni stāsti par senajām lauku zaļumballēm, kad pēc darba sapulcējās apkaimes vīri un sievas ar mūzikas instrumentiem, lai gādātu par jautru dancošanu līdz pirmajiem gaiļiem,” stāsta Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Zeltiņos – kapusvētku laikā
Zeltiņu pagastā viskuplāk apmeklētās zaļumballes ir pēc kapusvētkiem, kas notiek augusta otrās nedēļas nogalē. 1965. gadā Melnupes krastā uzcelta brīvdabas estrāde, kas kalpo par izcilu zaļumbaļļu vietu. Šogad zeltinieši 11.augustā pulksten 18.00 estrādē rīkos novadnieka aktiera, dziesminieka un jokdaru karaļa Edgara Liepiņa 90. dzimšanas dienai veltītu muzikālu uzvedumu “Ir milzu teātris šī pasaule”. Tas noslēgsies ar zaļumballi pulksten 22.00, kurā muzicēs grupa “Putots miezīts” (“Putukvass”) un Lauris Neilands, izdziedot un izspēlējot latviešu senās un mūsdienu dziesmas.

Ballēs “Dainās” un Mālupē
Latvijas simtgades zaļumballe notiks vēl vienā iecienītā zaļumbaļļu vietā - Jaunalūksnes pagasta Bejas brīvdabas estrādē “Dainas”. Tur 11.augustā pulksten 19.00 vakars sāksies ar deju kopas “Beja” un tās draugu kolektīvu sadancošanu. Savukārt pēc tās ap pulksten 21.00 uz zaļumballi aicinās grupa “Liepavots”.
Kaimiņu pagastā Mālupē brīvdabas estrādē, ko vietējie mīļi dēvē par Mālupes salu, Latvijas simtgades zaļumballei sarūpēts īpaši romantisks aicinājums – “Es tevi ielūdzu uz balli”. Mālupieši 11.augustā pulksten 21.00, kad sāks kvēlot ugunskurs, aicinās uz muzikālu tikšanos ar labiem ļaudīm pie Mālupes saieta nama, bet vakarā pulksten 23.00 Mālupes salā ballētāji būs gaidīti uz simtgades zaļumballi.

Veclaicenē – pierobežas zaļumballe
Latvijas – Igaunijas pierobežā Veclaicenes pagasta Kornetos notiks “Pierobežas zaļumballe”. “Arī veclaicenieši jau izsenis bijuši zaļumbaļļu cienītāji, atpūšoties pie lauku kapelas un pūtēju orķestra mūzikas ritmiem. “Pierobežas zaļumballē” Veclaicenes estrādē skanēs mūzika un dziesmas, būs aicināti satikties pierobežas ļaudis gan no Latvijas, gan no Igaunijas, jo arī agrākos gados Veclaicenes ballēs sadancojušies, iepazinušies un iemīlējušies latviešu un igauņu puiši un meitas. Zaļumballē pulksten 22.00 lustēties aicinās vietējā grupa „Savējie”,” saka E.Aploka.
Simtgades zaļumballes 11.augustā notiks arī Apes novadā, kur ballēs Gaujienas muižas parkā un Trapenes estrādē. Gaujienā spēlēs grupa “Rolise” no Gulbenes un darbosies tējnīca “Pie muižkundzes”, bet Trapenē lustēs kopā ar grupu “Dziesmu pietura” no Palsmanes. Abu pasākumu sākums pulksten 22.00. 

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti