Es braukšu pie tevis

Vaira saņēma vēstuli no savas bērnības draudzenes Maijas, kura pēc lauku skolas beigšanas pārcēlās dzīvot uz Rīgu. Ilgu laiku Vairai nebija nekādu ziņu par Maiju, jo viņa bija tā, kas pārtrauca sarakstīšanos.

Vaira saņēma vēstuli no savas bērnības draudzenes Maijas, kura pēc lauku skolas beigšanas pārcēlās dzīvot uz Rīgu. Ilgu laiku Vairai nebija nekādu ziņu par Maiju, jo viņa bija tā, kas pārtrauca sarakstīšanos. Vairas ģimene dzīvoja laukos. Tajā brīdī bija daudz darbu, jo viņiem piederēja diezgan liela saimniecība. Vaira apsolīja Maijai aizbraukt pēc pāris nedēļām, kad darbi būs apdarīti.
Vaira ar Maiju bija ļoti sirsnīgas draudzenes visus skolas gadus. Interese satikties pēc daudziem gadiem bija vilinoša. Skolas gados Maija bija izskatīga, labi ģērbās. Zēniem viņa patika. Mācībās gan bija paslinka. Toties Vaira bija centīgāka visos priekšmetos.
Pēc divām nedēļām, kā Vaira Maijai bija solījusies, zvanīja pie draudzenes durvīm. Pēc tik daudziem gadiem satikšanās prieks bija neizmērojams. Vispirms sabučošanās. Pēc tam jautājumi bira kā no pārpilnības raga.
Vaira ievēroja, ka Maija ir ļoti pārvērtusies. Pirmkārt, ļoti bāla un skumīga. Kad Vaira pajautāja Maijai, kur viņas vīrs strādā un cik liels ir dēls, Maija ilgi klusēja... Vaira jutās neveikli, tādēļ teica:
Tev ir ļoti jauks dzīvoklis.
Jā, to man atstāja otrais vīrs, - lēni savas dzīves pavedienu sāka šķetināt Maija.
Pirmais vīrs man aizgāja bojā ceļu satiksmes gadījumā. No viņa man bija dēls Argods, kas slimoja ar iedzimtu sirdskaiti. Tad iepazinos ar Pēteri, savu otro vīru. Viņš bija ļoti labsirdīgs. Mīlēja manu dēlu, bet... es pati sāku ļoti slimot un kā sieva viņam vairs nederēju. Tā kā viņš bija bagāts, tad atstāja man šo dzīvoklīti. Mans pirmais vīrs bija trūcīgs un mīlēja iedzert. Toreiz mēs dzīvokli īrējām. Es daudz strādāju - divās darbavietās, bet pie bagātības ar Jāni netikām. Kā jau zini - man ne māsu, ne brāļu nav. Vecāki arī viens pēc otra jau aizgāja viņsaulē. Skumjos brīžos sāku domāt par tevi. Kam gan lai savu sāpi uzticu, ja ne tev? Šobrīd man šķiet, ka tu man esi pati tuvākā.
Maija lēni piecēlās no krēsla un apkampa Vairu.
Rīgā sev īpašus draugus neesmu atradusi, bet mums abām no bērnības ir tik daudz atmiņu, kuras gribas pārcilāt. Tā ir, Maijiņ. Bet tagad es aiziešu uz tirgu, jo vīrs man pasūtīja nopirkt daudz dažādu sīkumu saimniecībai. Es labprāt šonakt palikšu pie tevis, ja tikai tu dosi man naktsmājas, - Vaira sacīja.
Mīļo draudzenīt, ar prieku tevi gaidīšu pārnākot, tad varēsim vēl parunāties. Sirds kāro atcerēties bijušo. Tā ir.
Kad pievakarē Vaira atgriezās, Maija jau viņu gaidīja ar cienastu. Runas ieilga līdz vēlai naktij. Pirms diviem gadiem Maija bija zaudējusi arī savu dēlu Argodu. Viņš esot mācījies sanatorijas skolā. Bijis ļoti jūtīgs - pārdzīvojis mātes slimības, tāpat arī vecvecāku aiziešanu aizsaulē.
Bet tagad stāsti, Vairiņ, kā tava dzīve ir tevi lutinājusi vai arī ciest likusi!
Tu jau zini, ka es apprecējos ar klasesbiedru. Man ir labs vīrs - strādīgs, nav dzērājs. Mums ir divi bērni - meita un dēls. Nākamajā gadā dēls nāks uz Rīgu studēt, bet meita pēc diviem gadiem beigs ģimnāziju. Tad jau redzēs, ko darīs.
Zini, Vairiņ, viņi abi studiju laikā varētu nākt dzīvot pie manis, tad es nebūtu viena. Ko tu par to saki?
Tas gan būtu jauki! Tad tu būtu viņu aizbildne. Bet vasarās tu, Maijiņ, varētu pie mums padzīvot, jo laukos ir pavisam cits gaiss. Bet tagad iesim pie miera. Man rīt jāatgriežas mājās. Miegs aicina.
Kad gultas bija uzklātas, sākās atģērbšanās. Vairai bija neērti Maiju iztaujāt par slimībām, tādēļ viņa centās neuzkrītoši pavērot draudzeni. Vispirms Maija noņēma parūku. Viņai nebija matu, galva izskatījās zilgana. Tad viņa noņēma krūšturi ar lieko krūti. Kad Maija pārģērba naktskreklu, Vaira ieraudzīja garu rētu pāri vēderam, bet kreisajā pusē - sirds pastiprinātāju.
Nu, redzi nu, Vairiņ, kāda es izskatos, kam tāda es esmu vairs vajadzīga, - Maija izplūda asarās.
Vaira apsēdās uz gultas un centās Maiju glāstot mierināt, kamēr viņa, iedzērusi zāles, aizmiga. Satikšanās prieks pārvērtās asarās. Cik skumji... Vairai miegs vairs nenāca.
No rīta atvadoties Vaira apsolīja atbraukt biežāk.
Labi, Vairiņ, es ļoti tevi gaidīšu! Atā!
Buča uz vaiga, un Vaira uz ielas iejuka gājēju drūzmā.
Braucot mājās, Vaira domās izstaigāja kopējās bērnības takas, atcerējās skolas gaitas, ko kopā ar Maiju vadījušas. Cilvēks nekad nezina, kā dzīve veidosies. "Man ir jāpalīdz Maijai," to sevī stingri apņēmās Vaira.
Drīz vien Vaira atkal saņēma vēstuli no Maijas: "Esmu slimnīcā, kad izrakstīšos, tev paziņošu."
Pēc trijām nedēļām Vaira atkal zvanīja pie Maijas durvīm, bet neviens neatvēra. Blakus dzīvokļa iemītniece paziņoja, ka Maijas neesot.
Kur tad viņa ir? - jautāja Vaira.
Maija ir kapos.
Vai tad pie dēliņa aizbrauca?
Jā gan! Kā aizbrauca, tā arī vairs neatgriezās...
Vaira apmulsusi stāvēja ar ziedu pušķi rokās. Kaimiņiene ielūdza Vairu pie sevis.
Tūlīt saģērbšos un aizvedīšu jūs uz kapiem pie Maijas, - viņa teica.
Uz kapa bija viens vainags un daži ziedu pušķi. Vairai bija ļoti smagi. Savu no lauku mājām vesto ziedu pušķi viņa kopā ar asarām nolika līdzās citiem: "Es braukšu pie tevis.

Citu datumu laikraksti

 • Lāčplēša svētkos

  Tālajā 1919.gadā visi, kas varēja un spēja nest ieročus, cēlās, lai aizstāvētu un atbrīvotu Rīgu no uzbrūkošās Bermonta armijas, un 11.novembrī Rīga...

 • Pirmie maksājumi par laukaugu un lopbarības platībām

  Šonedēļ Lauku atbalsta dienests uzsāk papildu valsts tiešo maksājumu par laukaugu un lopbarības platībām avansa izmaksu 80 procentu apmērā, jo valstī...

 • Apvienos Mālupes pagasta pensionārus

  Mālupes pagasta “Mārās” pašvaldībā dzīvojošajiem pensionāriem šonedēļ bija otrā tikšanās, jo arī Mālupes pagastā ir nolēmuši veidot savu pensionāru...

 • Atgriezušās priecīgas un iespaidiem bagātas

  “Kad lidmašīna ir uz zemes Latvijā, priecīgi saskatāmies, esam mājās! Tikai mājupceļā atklājas katra bažas un satraukumi, kas bijuši pirms brauciena,...

 • Izmanto iespēju!

  Vēl tikai līdz 15.novembrim jauniešu organizācija “Avantis” aicina pieteikties stipendiju konkursam un Gada balvai.Vēl tikai līdz 15.novembrim...

 • Vidzemē attieksme ir neitrāla

  Oktobrī veiktajā sabiedriskās domas aptaujā noskaidrota Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā.Oktobrī veiktajā...

 • Valsts svētkos suminās labākos

  Zeltiņu pagasta padome izsludinājusi aptauju, lai izlemtu, kurus iedzīvotājus apbalvot valsts svētkos 18.novembrī.Zeltiņu pagasta padome...

 • Reģistrēs divus ceļus

  Jaunalūksnes pagasta padomes oktobra sēdē deputāti nolēma papildus reģistrēt “Latvijas Valsts ceļu” Vidzemes reģionālajā Alūksnes nodaļā ceļus Dudas...

 • Zooveikali saņem apliecības

  Ceturtdien Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes pārstāvji apmeklēja Alūksnes veterinārās aptiekas un zooveikalu, lai izsniegtu...