Es mīlu dziedāt un vēlos to darīt vienmēr

Dievs uz zemi bija nolēmis sūtīt jaunu dzīvību. Viņš sasauca Laimas meitas un lika, lai katra no tām izvēlas dāvanu, ko dos tai līdzi.

Dievs uz zemi bija nolēmis sūtīt jaunu dzīvību. Viņš sasauca Laimas meitas un lika, lai katra no tām izvēlas dāvanu, ko dos tai līdzi. Viena izvēlējās gudrību, otra - veselību, trešā - dzīvesprieku, bet ceturtā meita palūdza talantu. Jaunā dzīvība, kas pirms 12 gadiem ieradās uz zemes, bija puisēns. Vecāki viņam deva skanīgu latviešu vārdu - Dzintars.
Tā sākas stāsts par nevaldāmas enerģijas pārpilno, optimistisko un slavu ieguvušo čigānzēnu no Sabiles Dzintaru Čīču, kurš kopā ar bērnu popgrupu no Talsiem "Visbija" jau krietnu laiku koncertē dažādās Latvijas pilsētās un pagastos. Koncertam izvēlēts nosaukums "Nāc un dziedi!".
šis ir pirmais gadījums, kad tik mazs zēns līdzīgi pieaugušajiem gandrīz pusotras stundas garumā spēj noturēt klausītāju uzmanību.
Dzied dzīvajā
Skatuvei iemirdzoties prožektoru ugunīs, sāk skanēt mūzika, dejas solī uznāk popgrupas dalībnieki, un jau pēc brīža no aizkulisēm smaidošs un pašpārliecināts iznāk mazais mākslinieks. Kā tas pieklājas, viņš dziļi paklanās un ļaujas dziesmai, ik pa brīdim uzmezdams vērīgu skatienu "Visbijas" vadītājai un viņa muzikālajai pedagoģei Ilzei Čaunānei, kas kopā ar skaņu operatoru un gaismotāju ieņēmusi vietu pie pults skatuves priekšā. Dziedonis neatzīstas, ka tā jūtas drošāk, jo ne jau visu iespējams atcerēties. Īpaši tad, ja tumšbrūnās ačeles šaudās no vienas zāles stūra uz otru, tad pārslīd pirmajās rindās sēdošajiem, lai pēc mirkļa jau pavērstos pret balkonu. Ir jāpaspēj tik daudz. Bet galvenais - precīzi jāizdzied melodija. Arī dziesmas tekstu nedrīkst sajaukt.
Atšķirībā no daudziem pieaugušiem māksliniekiem Dzintars, mūziķu valodā izsakoties, dzied dzīvajā. Un tie, kas to dara, zina, ka tas nav viegli. Balss ātri nogurst, ir nepieciešams daudz trenēties, lai tā nenotiktu. Koncerta izskaņā, kad mazais solists pēc klausītāju pieprasījuma vairākkārt atkārto Ivo Fomina un Tomasa Kleina "Dziesmu par laimi", ar kuru viņi maijā pārstāvēs Latviju starptautiskajā "Eirovīzijas" konkursā Turcijā, jūtams, ka balss sāk nogurt.
Pirmā bezdelīga
Dzintars mācās Sabiles vidusskolas 4.klasē. Paralēli mācībām vispārizglītojošajā skolā viņš Sabiles mūzikas skolas 1.klasē mācās spēlēt klavieres. Puisēns atzīst, ka klavieru spēlēšana esot ārkārtīgi interesanta nodarbošanās. Žēl, ka klavieru neesot mājās, tās atrodoties Sabiles kultūras namā, kur viņš apgūstot uzdotos vingrinājumus. Klavieres ir viņa, tās šogad uzdāvināja Hansabanka. Dzintars saprot, ka dziedāt, nepārvaldot nevienu mūzikas instrumentu, nevar. Pagaidām viņš ir apguves ceļa sākumā.
Mazais sabilietis vienmēr būs kā pirmā bezdelīga, jo pērn, izpildot paša sacerētu melodiju "Tu esi vasarā", pārstāvēja Latviju pirmajā starptautiskajā bērnu "Eirovīzijas" konkursa finālā Dānijā un ieguva 9.vietu. Melodija un teksts esot tapis kādā vasaras vakarā. Klausītāji jau ir novērtējuši Dzintara pirmo kompaktdisku "Nāc un dziedi!". Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas nominācijā tas atzīts par labāko mūzikas albumu bērniem. Puisēna pirmo muzikālo panākumu sākums rodams pirms diviem gadiem, kad konkursā "Jaunās zvaigznes" viņš ieguva pirmo vietu. Dzintars ir arī konkursa "Putnu bērni" laureāts.
"Man ļoti patīk dziedāt un atrasties uz skatuves!" viņš izsaucas un ātri pazūd klausītāju pūlī, dalīdams autogrāfus un savas fotogrāfijas. Tā esot patīkama nodarbe.
Gūst enerģiju
Lai gan Dzintaram ir tikai 12 gadi, viņš vispirms vēlas zināt, kāpēc jādara viens vai otrs darbs. Arī tas, kāpēc tik daudz jādzied un jākoncertē. Tikai tad, kad saņemts konkrēts pamatojums, zēns ķeras pie darba. Ne tikai viņa vokālā pedagoģe I.Čaunāne, bet arī citi mūzikas speciālisti atzinuši, ka Dzintaram piemīt apbrīnojamas darba spējas. Viņš varot bez pārtraukuma dziedāt trīs stundas, bet pēc tam ļauties zēniskām draiskulībām. Dziedāšana Dzintaram nevis atņem, bet piešķir enerģiju.
Par to iespējams pārliecināties arī koncertos. Dzintars paspēj visu. Dziedāt, dejot kopā ar "Visbijas" dalībniekiem un uzmundrināt publiku. "Dziedāsim visi kopā!" viņš vairākkārt uzsauc un ar pārāk nopietno sejas mīmiku demonstrē šķietamu neapmierinātību. Dziesmu izskaņā teiktais "paldies!" izskan ar pārākuma apziņu. Koķeta ir arī minerālūdens iemalkošana pēc katras melodijas. Neviens koncerts nelīdzinās citam. Vienā - vairāk prieka, otrā - skumju. Netrūkstot arī citu emociju. Koncertos skatītāju pieprasīta esot Raimonda Paula dziesma "Par to".
"Es ļoti mīlu mammu un tēti. Un vēlos, lai visiem bērniem būtu viņi abi," dziesmas iespaidā saka Dzintars.
Valodas grūtības
Ģimenē zēns runā čigānu valodā, tāpēc, gatavojot koncertprogrammu, kurā iekļautās dziesmas ir Dzintara izraudzītas, viņam lielākās grūtības sagādājot latviešu valoda. Dažkārt vienu frāzi nākoties atkārtot vairākkārt, līdz apgūts pareizs uzsvaru izvietojums un frāzējums. Arī sarežģītus teikumus latviešu valodā Dzintars ne vienmēr izprot, tāpēc atsakās no garām sarunām. Viņam interesantākas šķietot vecumam atbilstošas nodarbes un sarunas. Tiesa, šobrīd, kad sācies aktīvās koncertēšanas laiks, ar draugiem iznākot maz satikties. Jau pēc pirmajām stundām skolā līdz ar citiem koncertprogrammas dalībniekiem viņam jāsēžas autobusā, lai dotos uz kādu no Latvijas pilsētām. Ja vien iespējams, Dzintars labprāt ir dabā. Tāpēc tik temperamenta pārpilna ir dziesma par zirgu, kas ar pakaviem šķeļ dzirkstis, par mazo, brīvo sirdi un vēju.
Dzintaram, kurš savas tautības publikai ir zvaigzne, patīk dziedāt latviešu publikai. Īpaši tad, ja zālē skan nerimstoši aplausi un ovācijas. Tas viņam palīdzot kļūt vēl atraktīvākam. "Dziedot es aizmirstu, ka esmu čigāns. Tad es esmu dziedātājs," saka Dzintars. Nevar noliegt, ka augumā sīkais puisēns šobrīd ir kā zvaigznīte, kas pārsteidzoši spoži iemirdzējusies pie mūzikas debesīm.
Nav televizora
Tas, ka Dzintaram patīk atrasties uz skatuves, ir nenoliedzami. Īpaši, ja blakām stāv Latvijā populāri dziedātāji un mūziķi. Tiem viņš, garām ejot, droši saka: "Čau!" Sabiedrībā vairākkārt piemin televīzijā dzirdēto Dzintara pretjautājumu Fredim (Andrim Freidenfeldam). Kad viņš puišelim vaicājis: "Kā tev ar meitenēm?", uzrunātais atvaicājis: "Bet kā tev pašam?" Starp mūziķiem viņš ir savējais, tāpēc iecerētā sadarbība ar dziedātāju Normundu Rutuli viņu nebiedējot. Tā šķietot pat interesanta. Skatuves spožums, iespējams, zēnu vilinot arī tāpēc, ka viņam mājās neesot televizora.
Arī 12 gadu vecumā var būt noteikti nākotnes sapņi. Dzintaram tie saistās ar jauna mūzikas albuma izdošanu. Tajā būšot tikai viņa paša sacerētas dziesmas. Konkrēts jaunā albuma izdošanas laiks netiek prognozēts. Vokālā pedagoģe pieļauj, ka tas būšot atkarīgs no tā, kas notiks ar Dzintara balsi, iestājoties balss lūzumam. Šajā laikā zēns dziedāšanu pārtraukšot, lai pēc tam to atsāktu, iespējams, kādu laiku izmantojot fonogrammu.
Bažas par balsi
Gandrīz katru dienu pa radio dzirdami sludinājumi, ka Dzintars koncertē te vienā, te otrā vietā. Dienā ir pat divi koncerti. Nenoliedzami, ka slodze tik mazam zēnam un balsij ir ārkārtīgi liela. Kāda mūzikas pedagoģe atzina, ka tā var pārpūlēt un sabojāt balss saites. Viņu pārsteidzis arī tas, ka dziedātājam likts vairākas notis nevis izdziedāt, bet izkliegt.
Dzintaram ir dabas dots talants un atraktivitāte, tikai pieaugušajiem viņu nevajadzētu padarīt par ienesīgas peļņas avotu un atcerēties, ka viņš ir tikai bērns. Atliek cerēt, ka vismaz daļa no ieņēmumiem par koncertiem rod vietu bankas kontā Dzintara nākotnei.

Citu datumu laikraksti

 • Jāiesniedz gada ienākumu deklarācija

  Pamatojoties uz LR likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” fiziskajām personām, kuras taksācijas gada laikā guvušas ienākumus no saimnieciskās vai...

 • Nodokļu parāds jānomaksā laikus

  Viens no valsts funkcionēšanas priekšnosacījumiem ir sekmīga nodokļu administrēšana. Nodokļu administrēšana un iekasēšana ietver sevī arī parādu...

 • Pagastā nodeg dzīvojamā māja

  Jaunalūksnes pagasta apdzīvotā vietā Tereški vakarrīt pulksten 4.56 dega vienstāva dzīvojamā māja “Miezāji”. Ugunsgrēkā cietusi 72 gadus veca...

 • Komunisma rēgs turpina klīst pa Latviju

  Šobrīd Latvijas valstī darbojas mazākuma valdība. Jau pirmajās tās darbības dienās novērojam interesantus notikumus. Izrādās, ka Latvijai joprojām ir...

 • Novada “Zvirbulis” - Madara Boka

  Alūksnes, Balvu, Gulbenes un Madonas rajona 24 labākie daiļrunātāji tikās Austrumvidzemes zonas konkursā “Zvirbulis”, kas notika Alūksnē.Alūksnes,...

 • Olimpiādei veidos rajona komandu

  Alūksnes rajona padomē ceturtdien paredzēta saruna par pārstāvniecību Latvijas olimpiādē, kas no 2. līdz 4.jūlijam notiks Ventspilī. Uz to aicināti...

 • “Baltā puķe” pulcē ilzenietes

  Ilzenes pagasta dāmu kluba “Baltā puķe” dalībnieces nākamajā nedēļā dosies uz Valmieras Drāmas teātri vērot izrādi “Sādžu dakteris”.Ilzenes pagasta...

 • Luterāņu draudze Apē vēlas celt baznīcu

  Aprīlī apritēs desmit gadi, kopš Apē darbojas evaņģēliski luteriskā draudze. Kopīgi nolemts, ka jubileju draudze plašāk atzīmēs vasarā, kad paredzēts...

 • Aicina nodot kaitīgos medikamentus

  Pēdējo dienu laikā ir konstatēti jauni saslimšanas gadījumi, ko izraisījusi Baltkrievijā ražotā medikamenta “Askofēns P” sērijas 010104 lietošana....