Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ezerā uz sēkļa uzstāda pieminekli lugai

Alūksnes ezerā uz sēkļa - akmeņu krāvuma, apmēram 100 metru attālumā no Cepurītes salas ir uzstādīts barona Bundula piemiņas akmens, ko granītā veidojis tēlnieks Ainārs Zelčs.

Alūksnes ezerā uz sēkļa - akmeņu krāvuma, apmēram 100 metru attālumā no Cepurītes salas ir uzstādīts barona Bundula piemiņas akmens, ko granītā veidojis tēlnieks Ainārs Zelčs.
"Šovasar piemiņas akmens atradās pie Alūksnes Pilssalas tilta. Ezerā uzstādīt to bija plānots jau pērn, bet laika apstākļi to liedza. Manuprāt, nekur Latvijā nav izveidots piemineklis lugai, turklāt ezera vidū uz sēkļa! Idejas autors ir alūksnietis Juris Kupčs. Barona Bundula piemineklis ir balstīts uz diviem granīta blokiem, kas saistīti ar dzelzs stiegru," saka A. Zelčs.
Pagājušā gadsimta piecdesmito gadu vidū vasarā Alūksnē viesojās Liepājas teātris ar izrādi "Dullais barons Bunduls". Aktieriem tik ļoti patikusi pilsēta, ka viņi te pavadījuši vairākas dienas. Vizinoties ar laivu pa Alūksnes ezeru, viņi ieveduši betona sola fragmentu ar iegravētiem gada skaitļiem un izrādes nosaukumu, ko novietojuši uz sēkļa. Vietējie iedzīvotāji to ir iesaukuši par bunduli.
"Iespējams, ka vārdu sakritība aktieriem lika tā rīkoties. Pēc vairākiem gadiem alūksnieši konstatēja, ka barona Bundula akmens ir pazudis. Izskaidrojums var būt divējāds - to ir aizrāvis ledus vai piesavinājies kāds negodīgs cilvēks. Radās ideja to atjaunot," atceras A. Zelčs.
Tēlnieks barona ģīmetni veidoja pēc aktiera Rūdolfa Plēpja portreta, jo viņš 20.gadsimta deviņdesmitajos gados ir spēlējis baronu Bundulu Rīgas teātrī. "Uz piemiņas akmens var lasīt vārdus "Lugas "Dullais barons Bunduls" izrādīšanas atcerei". Domāju, ka šis neparastais objekts veiksmīgi piesaistīs tūristus," spriež A.Zelčs. Viņš uzskata, ka akmeņu krāvumam, kur uzstādīja pieminekli, ir interesanta izcelšanās vēsture, kas līdz šim nav izpētīta.
"Pirms piemiņas akmens uzlikšanas konsultējos ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes nodaļas priekšnieku Intaru Zitānu, kas par sēkļa akmeņu krāvumu stāstīja interesantus faktus.
Ūdenslīdēji atklājuši, ka Cepurītes salu zem ūdens aptver visai noteikts riņķis, kas sastāv no akmeņiem. Rodas iespaids, ka kāds ap salu izveidojis akmeņu bluķu krāvumu, kas ir noslēpumaini. Iespējams, ka tur agrāk bijusi svētvieta," klāsta A. Zelčs.

Citu datumu laikraksti