Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ezerā vēl aizvien ieplūst notekūdeņi

Pirms diviem gadiem alūksnieši cerēja, ka kanalizācijas ūdeņi no Skolas ielas sūkņu stacijas vairs neieplūdīs Alūksnes ezerā. Sadalītājakā iebetonēja jaunu aizbīdni un grāvī ieraka cauruli, lai krastā neveidotos stāvošs ūdens, kas ož jau pa gabalu.

Pirms diviem gadiem alūksnieši cerēja, ka kanalizācijas ūdeņi no Skolas ielas sūkņu stacijas vairs neieplūdīs Alūksnes ezerā. Sadalītājakā iebetonēja jaunu aizbīdni un grāvī ieraka cauruli, lai krastā neveidotos stāvošs ūdens, kas ož jau pa gabalu. Pērnā vasara bija sausa, tāpēc likās, ka viss ir kārtībā. Bet šogad lietavas atkal sagādāja nepatīkamus pārsteigumus.
“Lietus laikā sūkņu stacijā rodas pārslodze, tāpēc kanalizācijas un lietus ūdens plūst pāri aizbīdnim un ietek ezerā. Pa ceļam tas ir daļēji attīrījies, tomēr septembra sākumā izdarītās ūdens analīzes liecina, ka ir neliels ķīmiskais piesārņojums, kā arī zarnu nūjiņu baktērijas. Ir aizdomas, ka daži saslimšanas gadījumi ar dizentēriju ir saistīti ar peldēšanos ezerā, tomēr to apgalvot nevar, jo citas laboratorijas veiktās ūdens analīzes bija labas,” stāsta Sabiedrības veselības aģentūras Gulbenes filiāles epidemioloģe Ņina Grišina.
Iespējama inficēšanās ar šigelozi
Viņas kolēģe Jekaterina Turka atzīst, ka nav izslēgta iespēja - saslimšanas gadījumiem ar zarnu infekcijas slimībām ir bijis kāds kopējs faktors. Madonas reģionālās vides pārvaldes Alūksnes daļas vadītājs Aldis Verners zina, ka lietus laikā sūkņu stacijā rodas pārslodze un notekūdeņu izvads ir ezerā. Turklāt aizbīdnis atverams, to obligāti saskaņojot ar Vides pārvaldi.
“Analīzes liecina, ka ir nedaudz paaugstināts fosfora un slāpekļa sastāvs, bet tas nav tik liels, lai radītu būtisku kaitējumu videi. Zarnu nūjiņas liecina, ka ezerā ieplūst arī saimnieciskie kanalizācijas ūdeņi. Gar ezera krastu apmēram 50 metru joslā ir iestādītas vilkvālītes, kas mazina piesārņojumu, bet nelikvidē slimību izraisītājus,” atzīst A.Verners.
Viņš norāda, ka situāciju uzlabot var tikai sūkņu stacijas rekonstrukcija, kas ļaus nodalīt lietus un saimniecisko ūdeņu plūsmu.
Nespēj atdalīt lietus un notekūdeņus
Alūksnes pilsētas domes deputāts Jānis Cīmiņš savulaik pētījis šo problēmu. Viņš uzskata, ka jauna sūkņu stacija nebūtu risinājums.
“Ir nepieciešams atdalīt lietus un saimnieciskās kanalizācijas ūdens plūsmu. Pirms vairākiem gadiem ir izstrādāts projekts, kas to paredz. Vai tiešām ir jāgaida projekta “800+” realizācija, lai pāri ielai aizvilktu cauruli un tā atdalītu divas kanalizācijas ūdens plūsmas?” jautā J.Cīmiņš.
Viņš pieļauj, ka neattīrīti notekūdeņi tek ezerā arī tad, kad nav lietusgāžu. Par to deputāts pārliecinājies, kopā ar Sabiedrības veselības aģentūras darbiniecēm atkārtoti ņemot analīzes pēc četrām dienām, kurās nebija nokrišņu. Viņš par to informējis domes vadību.
Nesaista ar saslimšanas gadījumiem
“Jā, tāds projekts ir, vai, pareizāk sakot, ir problēmas risinājuma variants. Speciālisti gan iesaka meklēt citus variantus,” secina Alūksnes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Ozols.
Viņš apšauba, ka iedzīvotāju saslimšanu ar dizentēriju jeb šigelozi var saistīt ar neattīrītu notekūdeņu ieplūšanu ezerā. Arī saslimšanas gadījums Uzvaras ielas 11 mājā nav saistāms ar dzeramā ūdens kvalitāti akā pie mājas. Tās ūdens analīzes dizentērijas baktērijas neatrada, bet konstatēja zarnu nūjiņu klātbūtni. Tomēr vairāki mājas iedzīvotāji slimoja ar šigelozi jeb dizentēriju.
Aku divas reizes izsūknēja, tīrīja un dezinficēja. Atkārtotas akas ūdens analīzes liecina, ka tagad tas ir tīrs. Ezera ūdens analīzes peldsezonas laikā būtu jāņem biežāk, lai varētu teikt, ka ūdens nav piesārņots.
Projektē sūkņu stacijas rekonstrukciju
“Projektā “800+” ir paredzēta abu notekūdeņu pārsūknēšanas staciju rekonstrukcija. Austrijas firmas apakšuzņēmēji uzsākuši projektēšanas darbus. Nākamā gada pavasarī tai jābūt gatavai konkursam celtniecības firmām. Attīrīšanas iekārtu un kanalizācijas ūdeņu pārsūknēšanas stacijas projektu gatavo lietuviešu speciālisti, dzeramā ūdens ņemšanas vietas un tā attīrīšanas iekārtas projektē igauņu firma, bet ūdensvada un kanalizācijas tīklu paplašināšanu un rekonstrukciju projektē mūsu “Vides inženieri”,” klāsta U.Ozols.
Viņš atceras, ka kādreiz Alūksnē kanalizācijas notekūdeņi aiz attīrīšanas iekārtām bija vieni no tīrākajiem valstī, bet tagad problēmas rada tas, ka par ūdeni un kanalizāciju ir jāmaksā. Iedzīvotāji ekonomē ūdeni, tāpēc tā patēriņš desmit gadu laikā samazinājies gandrīz trīs reizes. Savukārt sadzīves ķīmijas līdzekļus lieto vairāk, tāpēc palielinās to koncentrācija notekūdeņos. “Sadzīves ķīmija “apēd” baktērijas, kas attīra notekūdeņus. Jaunajās iekārtās būs notekūdeņu priekšattīrīšana, kur sadalīs ķīmiskās vielas,” skaidro izpilddirektors.

Citu datumu laikraksti

 • Lepojas ar to, kas viņš ir

  Sarunājoties ar Agri (vārds ir mainīts - red.), jūtu, ka viņam patīk par to runāt. Viņš lepojas, ka ir gejs.Sarunājoties ar Agri (vārds ir mainīts -...

 • Plāno noslēgt pirmās viendzimuma laulības

  Vienīgās Latvijas geju un lesbiešu atbalsta grupas vadītājs Oskars Krūmiņš tuvākajā nākotnē vēlas noslēgt viendzimuma laulības.Vienīgās Latvijas geju...

 • Iesālītās cerības

  Tā es sāku dzīvot viena. Ātri pieradu pie savas vientulības. Centos ilgāk uzkavēties fermā, kur gādāju par teliņiem, jo mājās mani neviens...

 • Iesālītās cerības

  Klusībā cerēdama, ka Arvīds pieteiksies to ienest manā vietā vai vismaz iznāks man līdzi laukā.3. Klusībā cerēdama, ka Arvīds pieteiksies to ienest...

 • Truškopjiem ir nepieciešamas valsts investīcijas

  Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecības "Šalkas ELVI" īpašnieci Ivetu Laicenu tāpat kā citus truškopjus satrauc nelabvēlīgā situācija barības...

 • Kad tiekas zaglis un dziedātāja

  Alūksnes kinoteātrī "Liesma" šodien pulksten 19.00 un 21.00 izrādīs Francijas un Lielbritānijas kopražojuma muzikālu melodrāmu "Un tagad... dāmas un...

 • Iesālītās cerības

  Es satrūkos tikai tad, kad bija kļuvis tumšs un māte kā melns rēgs iestājās apgaismotajās ārdurvīs.2. Es satrūkos tikai tad, kad bija kļuvis tumšs un...

 • Karavīri iepriecina ar uzvedumu

  Jaunais mācību gads arodapmācības un rehabilitācijas centrā "Alsviķi" sākās ar patīkamu atkalredzēšanos.Jaunais mācību gads arodapmācības un...

 • Par tautas balsojuma rezultātiem

  Tautas balsojums par Latvijas dalību Eiropas Savienībā ietekmēs arī Latvijas Bankas darbību.Tautas balsojums par Latvijas dalību Eiropas Savienībā...