Fantazējot padara audzēkņu ikdienu neparastu

Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes “Pienenīte” skolotāja Skaidrīte Melne ir radošs cilvēks, kas audzēkņiem katru dienu sagādā pārsteigumus, tā padarot viņu ikdienu interesantu.

Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes (PII) "Pienenīte" skolotāja Skaidrīte Melne ir radošs cilvēks, kas audzēkņiem katru dienu sagādā pārsteigumus, tā padarot viņu ikdienu interesantu. Brīvbrīžos Skaidrīte labprāt komponē mūziku, tā ir viņas neatņemama dzīves sastāvdaļa.
"Es pat nezinu, kādēļ pēc Alūksnes 1.vidusskolas absolvēšanas nolēmu kļūt par audzinātāju bērnudārzā. Biju iecerējusi mācīties par kultūras darbinieci, bet uzskatu, ka dzīvē tomēr esmu izvēlējusies pareizo profesiju, jo man patīk šis darbs," saka S.Melne.
Par sevi viņa saka - "esmu radošs cilvēks, kam patīk fantazēt." Fantazēt viņa rosina arī audzēkņiem. "Vissvarīgākais - pašai būt interesantai, jo tad bērni skolotāju pieņem "kā savējo". Ja būt par pirmsskolas audzinātāju nav dzīves aicinājums, tad labāk bērnudārzā nestrādāt. Bērni jūt, ja skolotājs uz darbu nāk nomākts. Domāju, ka Latvijā ir diezgan daudz šādu pedagogu, bet diemžēl viņiem citur nav darba," viņa spriež.
Skolotāja bērnus pārsteidz katru dienu
S.Melne vērtē, ka pirmsskolas pedagogam ir jābūt labestīgam, gudram, radošam un zinātkāram. "Ir jāpiemīt daudzām īpašībām, kas nepieciešams no citu profesiju speciālistiem. Viņam ir jābūt aktierim, skolotājam, ārstam, māksliniekam, režisoram un celtniekam. Tas ir īpaši svarīgi, ja skolotājs strādā ar sešus gadus veciem bērniem, jo šajā vecumā viņi uztver daudz informācijas," klāsta S.Melne.
Pērn S.Melne absolvēja Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas institūta pirmsskolas pedagoģijas nodaļu, papildinot zināšanas un iegūstot pirmsskolas pedagoga kvalifikāciju. Viņa neslēpj, ka darbā vislielāko prieku sagādā bērnu smaids un draudzīgas attiecības ar kolēģiem.
"Man ļoti svarīga ir savstarpējā attieksme ar bērniem un viņu vecākiem. Uzskatu, ja pati būšu laba pret citiem, arī citi cilvēki tāpat izturēsies pret mani. Ja gribi būt draugs, tev ir jāprot pirmajam pasniegt roku, negaidot no otra. Tiesa, ne vienmēr tas izdodas, jo cilvēki ir dažādi," spriež S.Melne.
Grūtības darbā S.Melnei sagādā lielais bērnu skaits, jo tas liedz individuāli katru dienu aprunāties ar visiem audzēkņiem. Viņas sešus gadus veco bērnu grupā ir 23 bērni, tādēļ skolotājai neatliek laiks pie katra pieiet, noglāstīt un uzklausīt viņa bēdas.
S.Melne vienmēr cenšas dažādot savu un bērnu ikdienu ar pārsteigumiem, lai katra diena patiktu gan viņiem, gan skolotājai. "Piemēram, kādu dienu pie bērniem "ierodas" pērtiķēns no džungļiem, kas līdzi ir atnesis rotaļas un grāmatu par savu dzimteni. Arī pati bieži iejūtos kādā tēlā, tā pārsteidzot mazos. Bēdas cenšos atstāt aiz durvju sliekšņa un neņemt līdzi uz nodarbībām, jo bērni visu jūt," ir pārliecināta S.Melne. Skolotājai ir gandarījums, ka arī bērni viņai sagādā pārsteigumus, piemēram, uzdāvina pašu gatavotus apsveikumus. Tos viņa krāj un pa reizei pārlūko. "Tas ir tik patīkami, kad pienāk bērns, apmīļo un uzlūko ar dzirkstošām, priecīgām acīm," atzīst S.Melne.
Bērnībā sapņoja kļūt par aktrisi
Pirmsskolas pedagoģes darba stāžs S.Melnei ir 27 gadi. Viņa bērnudārzā šo gadu laikā ir izaudzinājusi daudzus alūksniešus. "Es šos gadus nemanu un sirdī jūtos daudz jaunāka. Iespējams, tas ir tādēļ, ka strādāju ar bērniem. Šo gadu laikā bērnudārzu ir apmeklējuši daudzi palaidņi, bet ar laiku viņi izaug par priekšzīmīgiem bērniem un pretimnākot vienmēr pirmie pasveicina. Tāpēc jau viņi ir bērni, ka vēlas blēņoties!" saka S.Melne. Viņas balsī jūtama nožēla, sakot, ka mūsdienu "skrejošajā laikmetā" vecākiem trūkst laika priekš bērniem. Reti kurš kopīgi ar bērniem pastaigājas, izpēta dabu, dodas ceļojumos vai lasa grāmatu.
Viņa vērtē, ka tagad mazie zina vairāk nekā pirms 20 gadiem. "Viņiem daudz kas ir pieejams, piemēram, datortehnika, labas grāmatas. Pati daudz ko no viņiem mācos," vērtē skolotāja.
"Pienenīte" tradicionāli katru gadu martā rīko Teātra svētkus, uz kuriem pulcējas visu Alūksnes rajona PII bērni. S.Melne ir viena no šo svētku organizatorēm. Šogad bērnu rakstniecei un ilustratorei Margaritai Stārastei ir 90 gadu jubileja, tādēļ S.Melnei ir ideja svētkus veltīt viņai, sapulcinot autores radītos tēlus "Margaritas pasaku zemē". Viņas audzināmo bērnu grupā ir izveidota speciāla tērpu garderobe, ko palīdz veidot bērnu vecāki. Viņa pati ne tikai šajos, bet arī citos svētkos ir attēlojusi dažādus varoņus - Sienāzi, Circeni Cirču, Buratino, Kaķi, Raganu un daudzus, daudzus citus.
"Kad man mugurā ir tērps, vienmēr cenšos tam pielāgoties, lai iejustos tēlā. Arī man bērnībā tāpat kā daudzām citām meitenēm bija sapnis kļūt par aktrisi. Mājās man ir kolekcija ar apmēram 400 aktieru - gan latviešu, gan krievu tautības - fotogrāfijām. Man kā aktieri patīk krievu tautības cilvēki. Viņi uz skatuves jūtas brīvi. Latviešiem pietrūkst krievu temperamenta, viņi ir vairāk sevī ierāvušies. Viņi savu talantu neprot līdz galam parādīt," spriež alūksniete. S.Melni kā aktrisi fascinē Olga Dreģe, Mirdza Martinsone, Gunārs Cilinskis un daudzi citi. Viņa vērtē, ka tagadējie latviešu aktieri ir profesionāli un prot brīvi iejusties lomās.
Enerģiju smeļas pašdarbības aktivitātēs
Trešo gadu viņa līdzdarbojas Ievas Maltenieces vadītajā "Ievas teātrī", izpalīdzot ar piedalīšanos dažādās aktivitātēs. Vairāk nekā desmit gadus viņa dzied Alūksnes skolotāju korī "Atzele". "Iesaistīšanās pašdarbībā mani papildina un dod enerģiju darbam. Savu dzīvi nevaru iedomāties bez mūzikas," atzīst S.Melne. Viņa komponē mūziku, kurai pati sacer vārdus. "Man savas dziesmas "celt saulītē" palīdz domubiedrs Andrejs Voicišs. Dažas no tām kopīgi izpildām pasākumos. Savas dziesmas kā veltījumu alūksniešiem esmu dziedājusi arī pasākumā "Dziesma manai paaudzei". Tā man ir sevis pārbaude - es to varu vai nevaru. Ja citiem patīk tas, ko daru - tas taču ir tik patīkami!" apgalvo S.Melne.
Kādas dziesmas Skaidrīte sacer, tas atkarīgs no garastāvokļa. "Pagājušajā gadā radīju dziesmu "Pavasara neprāts". Biju absolvējusi augstskolu, man bija ļoti labs garastāvoklis un ideja dziesmai radās pati no sevis. Vislabākās idejas rodas naktī," atklāj S.Melne.
Viņa priecājas, ka Alūksnē ir daudz radošu cilvēku, kas var pulcēties vienkopus radošajā mākslinieku klubiņā "Ritenis". Arī viņa iesaistās klubiņa aktivitātēs. "Pērn man kopā ar "Riteņa" dalībniekiem bija iespēja aizbraukt pie Balvu māksliniekiem, tur satiku ļoti interesantu cilvēku - karikatūristi Gaļinu Gruzniņu. Viņa raksta brīnišķīgus dzejoļus. Iespējams, ka komponēšu dziesmas ar viņas rakstītiem vārdiem," norāda S.Melne.
No Pērtiķa gada gaida pārsteigumu
S.Melnes ģimenē aug divi dēli - Gatis un Ingus. Vecākajam dēlam Gatim ir 25, bet jaunākajam - 22 gadi. Abi strādā savā profesijā, bet Gatis turpina mācības augstskolā.
"Viņi man sagādā prieku katru dienu. Es ar viņiem ļoti lepojos," atzīst S.Melne. Viņas ģimenē tradīcija ir pulcēties visiem kopā Ziemassvētkos - Skaidrītei, abiem viņas dēliem un Skaidrītes mammai, kura ir brīnišķīgs cilvēks. Viņa saviem mazdēliem devusi daudz gudrības un labestības.
"Esmu dzimusi Pērtiķa gadā, tādēļ gribētos, lai šis gads man sagādā kādu lielu, negaidītu pārsteigumu, ko es jau sen būtu pelnījusi. Manuprāt, cilvēki, kas dzimuši Pērtiķa gadā, ir enerģiski, radoši un nedaudz spītīgi. Tas pat varbūt ir labi, jo mazliet spītības vajag," spriež S.Melne.
Viņa vēlas, lai cilvēki dzīvotu saskaņā ar sevi, darot to, kas pašiem patīk.
"Katram vajadzētu dvēselē atrast gaišu saules stariņu un dalīties šajā gaišumā ar citiem. Gribētos, lai vecāki bērniem nedara pāri, neplēšot ar varu vaļā mazo pumpuriņu - bērnu. Bērnam pašam ir jāuzplaukst kā krāšņam ziedam. Pirmsskolas pedagogiem kopīgi ar vecākiem ir jābaro šī zieda augsne. Tagad daudzi vecāki bērnam neļauj izdzīvot bērnību, padarot viņus pārlieku agri pieaugušus. Vai tad savā bērnībā vecāki nav cepuši dubļu kūkas vai sēdējuši peļķē? Žēl, ka vecāki atvases grib izaudzināt kā sterilus siltumnīcas stādiņus," saka S.Melne.

Citu datumu laikraksti

 • Pirmais sarunu raunds - neizšķirts

  Pašvaldības: piekrīt novada veidošanai ar nosacījumiem.Pašvaldības: piekrīt novada veidošanai ar nosacījumiem Pašvaldību vadītāju sarunas ar...

 • Gada kukainis 2004 - zilspāre

  Latvijas Entomoloģijas biedrība par 2004.gada kukaiņiem izvēlējusies zilspāres, kurām šogad būs veltīti vairāki izglītojoši pasākumi.Latvijas...

 • Piedāvā kultūras un atpūtas pasākumus

  Koncerti. 17.janvārī pulksten 18.00 Alūksnes rajona Apes tautas namā - Apes jauktā kora 55 gadu jubilejas koncerts. Ballē (ar groziņiem) spēlēs grupa...

 • Kas ir Latvijas galvenās eksporta preces?

  Kas ir Latvijas galvenās eksporta preces? 2003.gadā preču eksportā aizvien dominēja koksne un tās izstrādājumi, kas veidoja trešdaļu no eksporta...

 • Ir aizdomas par trakumsērgu

  Veclaicenes pagastā pirmdien nobeigusies govs. Tajā pašā dienā Alsviķu pagasta māju pagalmā nošauts jenotsuns. Ir aizdomas par abu dzīvnieku...

 • Gripas epidēmija nav sākusies

  Alūksnē vēl gripas nav, taču pamazām valstī tā aktivizējas kā katru gadu.Alūksnē vēl gripas nav, taču pamazām valstī tā aktivizējas kā katru gadu....

 • Apes pilsētā šogad ir divi simtgadnieki

  Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.Apes pilsētā ar lauku teritoriju...

 • Saņems informatīvo biļetenu

  Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada Jaunalūksnes pagasta ikmēneša informatīvā biļetena “Mūsu Jaunalūksne” numurs.Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada...

 • Brīvprātīgais bērniem mācīs angļu valodu

  Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgais Matiass de Paeps no šīs nedēļas Pededzes pagasta bērniem vadīs angļu valodas...