Fazānu medības ir savdabīgs vaļasprieks

Mednieki nostājušies ielokā un gaida, kad pret koši zilajām debesīm īsā lidojumā paceļas fazāns. Spalgs šāviens, un putns kā akmens krīt lejup. Tiesa, ja netrāpa, tas patveras eglē vai aizlido tālāk.

Mednieki nostājušies ielokā un gaida, kad pret koši zilajām debesīm īsā lidojumā paceļas fazāns. Spalgs šāviens, un putns kā akmens krīt lejup. Tiesa, ja netrāpa, tas patveras eglē vai aizlido tālāk.
Tāds ir Trapenes zemnieku saimniecības "Niedrāji" īpašnieka Jāņa Sēkliņa un viņa draugu vaļasprieks. Viņi apgalvo, ka nav žēl putna, kad to lidojumā panāk lode. Citādas ir sajūtas, kad fazāni guļ zemē pie kājām. "Kad lielās medības mežos beigušās, var šaut izaudzētos fazānus. Saimniecībā attīstu Šerolē šķirnes gaļas lopu audzēšanu un piena lopkopību, bet putnus neaudzēju peļņai. Nevar domāt tikai par darbu un biznesu, kaut kas ir vajadzīgs arī priekam," atzīst J.Sēkliņš.
Akciju sabiedrības "Trikātas siers" valdes priekšsēdētājs Juris Kļaviņš uzsver, ka tāda iespēja ir tikai "Niedrājos". "Latvijā nekas tāds vēl nav bijis. Tagad sākam ieviest Eiropas valstu medību variantu. Tas ir apmēram tāpat kā šaut pa lidojošiem šķīvīšiem. Tomēr dzīvam mērķim trāpīt ir grūtāk, jo nevar paredzēt, kur putns lidos. Kad tas stāv, tad roka neceļas. Turpretim, kad fazānam ir iespēja bēgt lidojumā, pamostas mednieka instinkts," skaidro J.Kļaviņš.
Akciju sabiedrības "Valmieras piens" Virešu pienotavas direktors Andis Brakšs joko, ka vajadzēja palīdzēt saimniekam samazināt fazānu skaitu, jo izbeigušies graudi to barošanai. "Man labāk patīk fazānu medības savvaļā. Vairākkārt esmu tādās piedalījies Čehijā. Tur mednieki nostājas apkārt norobežotam meža laukumam. Dzinēji ar suņiem iet tajā iekšā. Kad fazāni strauji ceļas gaisā un lido prom, mednieku uzdevums ir tos nošaut," stāsta Alūksnes virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš.
Ja Latvijā vēlas attīstīt medību tūrismu, tad fazānu audzēšana ir perspektīva. A.Krēsliņš atzinīgi vērtē, ka Trapenē divos gados ir radīts aizsākums fazānu audzētavai.
Pēc medībām "Niedrājos" paliek apmēram 50 fazāni - vistiņas, kas dēj olas, un arī gailīši. J.Sēkliņš vērtē, ka fazānu olas ir garšīgākas nekā vistu, bet fazānu gaļas garša esot kaut kas vidējs starp vistu un šnepu (sloku).

Citu datumu laikraksti

  • Nenožēlo nevienu dzīves mirkli

    Alūksniete Ausma Lietaviete šodien ir laimīga, ka dzīvo, var būt kopā ar tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem un ka viņiem klājas labi. Arī par to, ka nav...

  • Vai Einars Repše beidzis savu misiju Latvijā?

    Neviltotu prieku daudzos politiķos izraisīja Einara Repšes paziņojums, ka viņš atsakās no savas kandidatūras premjera amatam par labu Krišjānim...

  • Apbalvo čaklākos izplatītājus

    Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas skolēnus svētdien Rīgā apbalvoja kā vienus no čaklākajiem UNICEF atklātņu izplatītājiem.Ojāra Vācieša Gaujienas...