Filmas vieno sapni ar biznesu

Mēdz teikt, ka vissaistošākās filmas ir sapņi. Pats esi galvenajā lomā un skaties, cik vēlies. Iespējams, tā ir atbilde, kāpēc arvien vairāk tiek uzņemtas un skatītas videofilmas.

Mēdz teikt, ka vissaistošākās filmas ir sapņi. Pats esi galvenajā lomā un skaties, cik vēlies. Iespējams, tā ir atbilde, kāpēc arvien vairāk tiek uzņemtas un skatītas videofilmas. Mums taču visvairāk gribas redzēt sevi no malas, kā arī pazīstamus cilvēkus un vidi, kurā dzīvojam. Tiesa, bez tehnikas attīstības tas nebūtu iespējams.
"Filmēšana ir mans bērnības sapnis. Viss sākās gluži kā pasakā - sen, sen, sen man uzdāvināja fotoaparātu. Nopietni ar fotografēšanu sāku nodarboties pēc armijas. Gribēju iegādāties videokameru, bet tā bija šausmīgi dārga. Ekskursijā Kijevā gide ieteica vēlēties kaut ko, ejot cauri Lavru klostera vārtiem. Protams, nav jāsaka, ko es vēlējos. Atbraucu mājās, un pēc divām nedēļām labs cilvēks man uzdāvināja kameru. Tā bija ļoti vienkārša, bet ar to tapa pirmie filmu kadri. Labi zināms, ka apetīte rodas ēdot. Tagad man ir ceturtā videokamera, jo prasības aug," stāsta studijas "EG video" īpašnieks Einārs Gross.
Viņš videofilmu veidošanā atradis savu sapņu piepildījumu un arī brīvu nišu biznesam. Dzīvoklī Alūksnē Einārs izveidojis studiju, kurā ir visa nepieciešamā tehnika paša un citu uzņemto materiālu montēšanai filmās. Neliels galds, plaukti, uz kuriem novietots dators ar monitoru, videomagnetafons, televizors un vēl mazāks televizors, bet blakus plauktā ir diski, diski un videokasetes... Cik filmu uzņemts? Būtu grūti saskaitīt, jo tās veidotas jau pirms studijas iekārtošanas. "EG video" reģistrēta pirms gada.
Zelta fondā - pirmais Vabolīšu salidojums
Filmas skatāmas DVD vai VHS formātā. "Diskos ierakstītām filmām ir augsta kvalitāte un stereo skaņa. Ja disku lieto saudzīgi, tas ir mūžīgs. Oriģinālus saglabāju sev, bet kopijas ir tādas pašas kvalitātes. Turpretim videofilmas kaseti viegli var sabojāt," salīdzina Einārs. Viņš sagatavo arī atbilstošu noformējumu disku vāciņiem. Pirmais Vabolīšu salidojums, Alūksne no putna lidojuma, Latvijas un pilsētas prezentācija, bānītis un svētki, Valsts prezidentes un ārzemju ciemiņu vizītes - tie ir tikai daži temati filmām.
Tās ir laba dāvana viesiem. Nesen Einārs saņēma pateicības vēstuli no Čehijas vēstnieka Latvijā. Filmā par vēstnieku vizīti Alūksnes rajonā bija redzams, kā Ates dzirnavu muzejā ciemiņiem demonstrē degvīna tecināšanu. Protams, to arī degustēja. Kur vēl ir tāda iespēja? Ja skatītos visas filmas, daudzi tajās droši vien redzētu arī sevi. Grūti iedomāties lielāku pasākumu, kur nebūtu Einārs ar videokameru.
Viņa zelta fondā ir filma par nometnēm "3 x 3", kas veidota kopā ar Normundu Jantonu un Rīgas leļļu teātra aktieriem Lailu un Jāni Kirmuškiem, un video sižets, kas uzvarēja televīzijas konkursā "Savādi gan". Tos nav iespējams skatīties nesmejoties. "Kopīgi veidojām daudzus sižetus ar humoru. "Latvijas Televīzija" mums atsūtīja pasūtījumu īsfilmai par papardes zieda meklēšanu un Jāņu nakti. Ideju autors kā vienmēr bija Normunds, bet es filmēju. Protams, izdevās. Atzina, ka mūsējais sižets ir ārpus konkurences," atzīst Einārs.
Neviens cits neuzfilmēs labāk
Ir gatavoti un sūtīti informatīvi materiāli demonstrēšanai televīzijas ziņu raidījumos, bet izveidot televīzijas studiju Alūksnē nekādi neizdodas. Zinot izmaksas, Einārs šaubās, vai kādreiz tāda iespēja būs. Kabeļtelevīzijā ir informatīvais kanāls. Iespējams, ka noteiktā laikā varētu demonstrēt filmas par pasākumiem pilsētās vai rajona pagastos. Acīmredzot pietrūkst materiālas ieinteresētības. E.Grosam nebūtu iebildumu, ja viņa filmas demonstrētu par brīvu.
"Vairākkārt esmu aicināts rādīt filmas Bejas interešu kluba "Pīlādzis" dalībniekiem. Biju paredzējis demonstrēt filmas pusotru stundu, bet vēlējās skatīties divtik ilgi. Tāpat bija, kad filmas rādīja kinoteātrī "Liesma". Kopā ar Alūksnes domes darbinieci Ivetu Kovtuņenko sāktais eksperiments izdevās. Kad filmu programma beidzās, zālē skanēja aplausi. Neviens pat nedomāja celties un doties prom," stāsta viņš. Kinoteātra darbinieki secināja, ka par videofilmām bija lielāka interese nekā par mākslas filmām. E.Gross ir pārliecināts, ka neviens cits nespēj alūksniešus parādīt labāk kā viņi paši. Viņš sadarbojas ar Alvitu Grīvnieku un Ojāru Rusakovu, viņi arī uzņem videofilmas, lai notikumus parādītu no dažādiem skatu punktiem.
Patīk darīt visu no sākuma līdz beigām
Diskā var ierakstīt divu vai pat trīs stundu garu materiālu, bet tad tas ir saspiests. Filma zaudē kvalitāti, tāpēc tai nevajadzētu pārsniegt stundu. Ja vēlas garāku filmu, tad labāk to ierakstīt divos diskos. Montējot iespējams "izgriezt" kadrus vai papildināt ar iemontētiem kadriem, tekstu un mūziku, kā arī mainīt krāsas, to intensitāti. Pikantas vietas kadrā var aizsegt vai padarīt attēlu neskaidru, lai nepazītu cilvēku. Televīzijā šo paņēmienu izmanto, bet Eināram pēc tā nav bijusi vajadzība. "Programmas "Pinacle 8" iespējas ir ļoti plašas. Kāzās, kad atver šampanieti, uzlieku skaņu, kas atgādina stikla plīšanu. Skatītāji meklē, kas ir saplīsis. Šādām filmām izmantoju arī kāzu valsi un citu mūziku," skaidro autors. Viņam patīk veidot filmu no sākuma līdz beigām.
Reizēm ir grūti samontēt citu filmētu materiālu filmā. Gadās, ka uzņemti skaisti skati, bet nav sižeta. Filmu bez satura ir grūti skatīties, jo bezgalīga savā starpā nesaistītu attēlu ņirboņa apnīk. Gadās, ka amatieriem "dreb" kadri, tā notiek, ja filmētājs nav varējis noturēt kameru. Einārs labprāt konsultē, ja nav iemaņu filmēšanā.
"Ja redzi, ka attēls ir kustīgs, tad nevar cerēt, ka filmā tā nebūs. Drošāk ir ievilkt elpu un turēt kameru nekustīgu vismaz kādu laiku," skaidro Einārs.
Senāk videokameras bija smagākas. Tagad tās ir nelielas un vieglas, tāpēc nav viegli noturēt nekustīgu ilgāku laiku. Bieži vien bezjēdzīgi maina attālumu, bet vajadzētu rīkoties pretēji.
Meklē iespējas īstenot jaunas idejas
Lai gan filmas ir dokumentālas, tātad stāsta par kādu notikumu, vietu vai cilvēkiem, tām ir jābūt "baudāmām". Tas nozīmē, ka Einārs katrā ieliek savu izdomu un attieksmi. "Esmu mācījies par operatoru, tāpēc filmas daļēji montēju jau filmējot. Tiesa, reportāžās ir jāķer katrs moments, tad nav laika domāt, kā būtu labāk. Nav arī iespējams neko mainīt, jāfilmē, kā ir," atzīst Einārs. Turpretim, veidojot sižeta filmu, var izdomāt, kā viss izskatīsies, un inscenēt situācijas.
Šī nedēļa visa ir aizņemta, jo ir Pilsētas svētki. E.Grosu aicināja filmēt kāzas, bet viņš dod priekšroku notikumiem. Ir veidoti videoklipi dziesmai, mūziķu grupai un friziera darbam, bet tie bijuši tikai eksperimenti. Eināram ir daudz ideju, tikai trūkst laika tās īstenot. Katru dienu ir jāfilmē vai jāmontē. Izveidojies savdabīgs darba ritms - strādāt vēlu vakarā un naktī, tāpēc dienu sāk apmēram pulksten 11.00. Protams, ja jāfilmē trauksme Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā vai cits notikums, tad jāceļas kaut vai pirms 4.00.
"Mums ir daudz cilvēku, par kuriem vajadzētu uzņemt filmu. Žēl, ka tādas nav par Viktoru Ķirpu. Tas ir nokavēts, bet vēl ir citi savdabīgi un neparasti likteņi, par kuriem vajadzētu veidot filmā iemūžinātu dzīvesstāstu. Neviens cits to nedarīs, bet šim darbam ir vajadzīgi sponsori," atzīst E.Gross. Viņš gatavojas atsākt fotografēšanu. Kāpēc nodot aizmirstībai zināmas prasmes un iemaņas? Tiesa, laika filmām paliks mazāk, bet Eināram ir sava komanda - sieva Sarmīte un dēls Māris. Tā būs vēl viena iespēja ģimenes biznesa attīstībai.

Citu datumu laikraksti

  • Iesaistās latvāņu apkarošanā

    Pagājušajā gadā Zemkopības ministrijas aktīvās rīcības dēļ Latvija ieguva atbalstu latvāņu apkarošanai no Eiropas Savienības struktūrfondu...

  • Izstrādās tehnisko projektu vakarskolai

    Alūksnes rajona padomes jūlija sēdē tika pieņemts lēmums par grozījumu veikšanu rajona padomes 2005.gada budžetā.Alūksnes rajona padomes jūlija sēdē...

  • Vismazāk postījumu ceļu aprīkojumam

    Gada pirmajā pusē vismazāk postījumu ceļu aprīkojumam nodarīts Alūksnes rajonā. Vandāļi un pārgalvīgi braucēji radījuši 264 latu zaudējumus, tas ir...