Folkloras festivālā izbauda siena smaržu

Uz Starptautisko folkloras festivālu "Baltica 2003" pirmo reizi devušies arī 15 Jaunlaicenes pagasta folkloras kopas dalībnieki.

Uz Starptautisko folkloras festivālu "Baltica 2003" pirmo reizi devušies arī 15 Jaunlaicenes pagasta folkloras kopas dalībnieki.
"Mums tas būs liels un nozīmīgs pasākums. Šogad festivāla "Baltica 2003" tēma ir "Siens, piens, viens - viens". Mēs uzstāsimies folkloras teātru grupā Turaidas muzejrezervātā. Izspēlēsim situāciju, kad dziedādami atgriežamies no siena talkas un mūs sagaida mājas ļaudis. Būs viens slinks puisis, ko visu laiku vajadzēs uzmundrināt. Muzikāli teatralizētie uzvedumi būs tematiski saistīti, jo mūsu iesākto turpinās Suitu sievas, kas izspēlēs kāzu ceremoniju. Turaidas muzejrezervātā uzstāsies septiņas folkloras kopas. Mums ir jāuzstājas priekšpēdējiem," stāsta Jaunlaicenes folkloras kopas vadītāja Inga Ārste un dalībniece Māra Svarupa.
Festivāls risinās no 9. līdz 13.jūlijam. 9.jūlijs ir Baltijas diena, 10.jūlijs - Rīgas diena, kad paredzēta festivāla atklāšana un svētku gājiens, 11.jūlijs - Dainu kalna diena, 12.jūlijs - Novadu diena, kas šogad paredzēta Latgalē, bet 13.jūlijs - noslēguma diena. Koncerti paredzēti Rīgā, Siguldā, Rēzeknē, Latgalē un citās Latvijas vietās. Uzstāsies pašmāju un ārzemju viesi no Itālijas, Norvēģijas, Amerikas, Krievijas, Armēnijas, Ukrainas, Japānas un citām valstīm.
"Siena talku dziesmu programmai šujam jaunus tērpus. Jaunlaicenes pagasta padome šim mērķim ir piešķīrusi 100 latu pelēka linu auduma iegādei. Svārkus šujam pašas, arī blūzes un priekšautus. Mums ir arī krāšņi svētku tērpi, ko velkam visās uzstāšanās reizēs," norāda M. Svarupa.
Jaunlaicenes folkloras kopa dzied dažādas tautasdziesmas, bet pēdējā laikā cenšas atrast dzimtajai vietai raksturīgākās.
Folkloras kopa Jaunlaicenē darbojas sesto gadu. "Ir maz Jaunlaicenē un Alūksnes rajonā pierakstītu dziesmu. Festivālā dziedāsim dziesmas par darbu, siena vākšanu, alus brūvēšanu, meitu pucēšanos un slinko puisi. Visas Latvijas folkloras kopas ir sadalītas vairākās grupās, katrai no tām ir tēma, piemēram, ganu, darba dziesmas, garīgās dziesmas," saka I. Ārste. Noslēguma koncertā Rēzeknē 13.jūlijā jaunlaicenieši neuzstāsies, tomēr kopējās dziesmas ir jāmācās. Viena no tām ir līvu valodā.
Spilgtas un patīkamas atmiņas folkloras kopas dalībniekiem ir saglabājušās par 23.vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem, kad jaunlaicenieši koncertēja Brīvdabas muzejā Vidzemes sētā. Kā cienastu viņi turp aizveda dažādus pašu sietus sierus, medu un rudzu maizi. "Mēs dziedājām par darbu, puišu un meitu attiecībām. Jauki, ka skatītāji nebija mudināmi uz dejošanu un rotaļās iešanu. Mājupceļā visi devāmies ar pozitīvām izjūtām," atceras I. Ārste.
Folkloras festivāls "Baltica" šogad notiek 15.reizi. Tas ir sabiedrībā populārākais un pazīstamākais dažādu valstu folkloras festivāls, uz kuru ik gadu pulcējas apmēram 2000 dažādu paaudžu dalībnieku. Festivālu organizē Valsts tautas mākslas centrs.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  Kāds, kura balsi viņa labi atmin! Ansis! Dārtai pār augumu pārskrien vieglas tirpas, viņa nespēj spert vairs ne soli, nejusts reibonis apņem viņas...

 • Būs pieejami līdzekļi no Eiropas Sociālā fonda

  Eiropas Sociālais fonds ir Eiropas Savienības finanšu instruments cilvēkresursu attīstībai un darba tirgus apstākļu uzlabošanai, kas ilgtermiņā...

 • Kāpēc nenotika "t.A.T.u." koncerts

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Laimas Vaikules uzdzīve Maskavā.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Laimas Vaikules uzdzīve...

 • Starp mums, sievietēm, runājot

  Kādu dienu Paradīzes dārzā Ieva sauca: "Dievs, man ir problēma!".Kādu dienu Paradīzes dārzā Ieva sauca: "Dievs, man ir problēma!" "Kas noticis,...

 • Ziedu ballē būs vērojama augu dažādība

  Rīgas Latviešu biedrības namā no 10. līdz 13. jūlijam notiks Otrā apvienotā puķu un krāšņumaugu izstāde Ziedu balle.Rīgas Latviešu biedrības namā no...

 • Piedāvā pasākumus dažādām gaumēm

  Dziesmu svētki. 23. Vispārējo latviešu dziesmu svētku programma: 5. jūlijā Doma laukumā pulksten 12.00 - pūtēju orķestru diena (ieeja brīva).Dziesmu...