Gada putns – pļavu tilbīte, gada augs - madaras

Latvijas Ornitologu biedrība par 2018.gada putnu izvēlējusies pļavu tilbīti. Pļavu tilbīte ir mitru zālāju putns ar sarkanām kājām un knābi. Iedzīvotāji aicināti ziņot par pļavu tilbīti portālā “Dabasdati.lv”, lai apzinātu atlikušās šīs sugas atradnes. Biedrība rīkos arī zīmējumu un fotokonkursus.

Eiropā apdraudēta suga
Latvijas Ornitologu biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus uzsver, ka pļavu tilbīte kļuvusi par Eiropas Savienībā apdraudētu putnu sugu. “Būtiskākie draudi šai sugai ir lauksaimniecības intensificēšana un mitrāju nosusināšana. Zemnieki, kas atrod iespēju savās pļavās saglabāt kādu slapjāku vietu, kur apmesties pļavu tilbītei un citiem putniem, būtu pelnījuši ne tikai pateicību, bet arī atbilstošu finansiālu atbalstu,” saka V.Ķerus.
Biedrībā norāda - pļavu tilbīte ir viena no vairākām putnu sugām, kas apdzīvo mitrus zālājus. Kopā ar pļavu tilbīti mitras vietas labprāt apdzīvo arī citi pļavu bridējputni - ķīvīte, mērkaziņa, gugatnis un melnā puskuitala, arī dziedātājputni - pļavu čipste, dzeltenā cielava un lukstu čakstīte.

Aicina piedalīties konkursos
Gada putna akcijas ietvaros šogad notiks arī zīmējumu un fotokonkursi. Konkursu nolikumus publicēs biedrības mājaslapā internetā “www.lob.lv”. Zīmējumu konkursā varēs piedalīties ikviens, iesniedzot darbu līdz 31.maijam. Galvenā balva, ko saņems vismaz trīs labāko zīmējumu autori, būs īpaša putnu vērošanas ekskursija. Savukārt fotokonkursā “Pļavu putni” aicināti piedalīties Latvijas Ornitologu biedrības biedri, iesniedzot darbus līdz 1.novembrim.
Gada putna akciju Latvijas Ornitologu biedrība rīko jau 23.reizi. Iepriekš par gada putniem izvēlēti: grieze, vakarlēpis, zaļā vārna, mazais ērglis, ķīvīte, ūpis, lielais ķīris, rubenis, baltais stārķis, ziemeļu gulbis, lauka piekūns, melnā dzilna, melnais stārķis, jūraskrauklis, mednis, meža pūce, jūras ērglis, kākaulis, pupuķis, dzeltenais tārtiņš, dižraibais dzenis un dzeltenā cielava.

Gada augs - madaras
Savukārt Latvijas Botāniķu biedrība par 2018.gada augu izvēlējusies madaras. Biedrības valdes priekšsēdētāja Rūta Sniedze - Kretalova norāda - lai gan madaras dabā ir sastopamas retāk nekā baltais āboliņš vai pienene, tās ir vienas no biežāk pieminētajām Jāņu zālēm tautasdziesmās. Tās atrodamas ne vien pļavās, bet arī mežos, purvos un ūdeņu malās. Latvijā sastopamas kopskaitā 17 madaru sugas, no kurām visizplatītākā ir baltā madara, kas aug pļavās un ganībās, ceļmalās un mežmalās. Ziemeļu madara un īstā jeb dzeltenā madara sastopama retāk - galvenokārt citām sugām bagātos dabiskos zālājos. Miešķis jeb smaržīgā madara sastopama platlapju mežos, bet Šultesa madara reti konstatējama Latvijas dienvidaustrumos un ierakstīta Sarkanajā grāmatā.

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • No sirds uz sirdi

  No sirds uz sirdi

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ,,Pienenīte” noslēgusies labo darbu nedēļa ,,No sirds uz sirdi…”. Katras grupiņas bērni, bērnu vecāki,...

 • Aicina radīt novada iedvesmas stāstus Latvijas simtgadei

  Sagaidot Latvijas simtgades gadu, Alūksnes novada pašvaldība izsludinājusi novadpētniecības konkursu “Šodiena jau rīt būs vēsture”.Par konkursa tēmu...

 • Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Biedrība “Apes attīstības atbalsta klubs” realizējusi vēl vienu ilgi lolotu sapni par skaistu un labiekārtotu virtuvi Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...

 • Arī palīdzētājiem ir jāpalīdz

  Arī palīdzētājiem ir jāpalīdz

  Dzīvojam pasaulē, kur sabiedrības vajadzības ātri un dinamiski mainās. Tomēr ir lietas, kas paliek svarīgas vienmēr. Visos laikos ir un būs...