Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gadu desmitos izauklē un īsteno sapni par grāmatu

Apē rītdien būs grāmatas "Ar Dāvja Ozoliņa vārdu" atvēršanas svētki. Tās autore ir apeniete, pensionētā skolotāja Rasma Harju, kas apkopojusi materiālus par šo unikālo personību Latvijas kultūrvēsturē - skolotāju un etnogrāfisko materiālu krājēju.

Apē rītdien būs grāmatas "Ar Dāvja Ozoliņa vārdu" atvēršanas svētki. Tās autore ir apeniete, pensionētā skolotāja Rasma Harju, kas apkopojusi materiālus par šo unikālo personību Latvijas kultūrvēsturē - skolotāju un etnogrāfisko materiālu krājēju.
Dāvis Ozoliņš ar Api saistīts kopš 1876. gada. Viņa vārdā nosaukta Apes vidusskola. "Priecājos, ka grāmata ir iznākusi. Katrs apenietis šajā grāmatā atrastu kaut ko no sevis, tai vajadzētu būt katrā ģimenē," stāsta Rasma Harju.
***
"Šī grāmata lai ir veltījums vispirms tiem, kuri mācījušies vai strādājuši Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolā, un tiem, kuru bērni šodien uz burtnīcām Dāvja Ozoliņa vārdu raksta. Tā lai ir dāvana tiem, kas rīt vēl šeit mācīsies un, skolu beidzot, cauri mazās pilsētiņas zilo ceriņu smaržai aizies lielajā dzīvē. Mans nodoms ir iepazīstināt katru interesentu ar kādu lapaspusi no mūsu kultūrvēstures, jo mana un tava skola ir viena no Latvijas skolām. Nozīmīga un vienreizīga. Es vēlos, lai katrs mūsu skolēns vai skolotājs, tagadējais, bijušais vai nākamais, lepotos ar savu skolu un savu pilsētiņu. Lai katrs pazītu dižu cilvēku Dāvi Ozoliņu, kura vārds dots Apes skolai. Ikdienā un ik pēc pieciem gadiem salidojumos un jubilejās Apes vidusskola gaida savējos. Lai viņu pulkā ir arī skolotājs Dāvis Ozoliņš! Ir izaudzis stiprs un kupli sazarojis Dāvja Ozoliņa dzimtas ozols. Lai iešalcas atmiņu vējš kuplā ozola zaros...," grāmatas ievadā raksta Rasma Harju.
***
Grāmatas autore apgalvo, ka ideja par tās iznākšanu radusies sen un ceļš līdz tās īstenošanai bijis garš. Viņa īsti neesot ticējusi, ka kādreiz grāmata iznāks, lai gan dzīvē vienmēr centusies sasniegt to, ko iecerējusi.
"Materiāli gadu garumā krājās pamazām. Vēlējos, lai skolēni uzzina ko vairāk par Dāvi Ozoliņu, kura vārdā nosauktajā skolā viņi mācās. Man būtu bijis žēl, ja šie materiāli paliktu pie manis un par tiem neviens neuzzinātu. Pirmā doma bija tāda, ka grāmata būtu jādāvina katram Apes vidusskolas 9. un 12. klases absolventam. Pirms pāris dienām tiekoties ar skolas audzēkņiem, uzsvēru, ka grāmata ir par viņu vecmammām un vectēviem, kas mācījušies šajā skolā," apgalvo R.Harju.
Ieinteresē skolas vēsture
R.Harju 1953.gadā absolvējusi Apes vidusskolu, bet pēc desmit gadiem atgriezusies šajā skolā kā latviešu valodas un literatūras skolotāja (pēc diviem aizvadītajiem darba gadiem Jaunlaicenē - red.). Viņu ieinteresējis novadpētniecības darbs un skolas vēstures izpēte.
"Kad 1963.gadā pie skolas atklājām piemiņas akmeni par godu dzejnieka Linarda Laicena 80.dzimšanas dienai, nemaz nezinājām, cik liela saistība Apes skolai ar Dāvja Ozoliņa vārdu. Savukārt L.Laicens bija D.Ozoliņa audzēknis," atklāj R.Harju.
Apkopot vēstures materiālus daļēji ietekmējis arī tas, ka Imants Ziedonis un Spīdolas fonds savulaik aicinājis sakopt Latviju un saglabāt tās kultūrvēsturiskās bagātības. Tā organizētajā konkursā ar pētījumiem par Dāvi Ozoliņu piedalījusies arī Rasma Harju un izpelnījusies atzinību.
Ieguldīt daudzu darbs
Viņa uzsver, ka grāmatas tapšanā ieguldīts daudzu cilvēku darbs. Grāmatas līdzautori esot visi tie, kas tajā minēti. R.Harju materiālus esot tikai apkopojusi. Finansiāli grāmatas iznākšanu atbalstījusi Apes pilsētas dome un Kultūrkapitāla fonds.
"Izvēlējos grāmatas vāka noformējumu. Man gribējās, lai tas ir zaļš. Tālumā redzama migla un arī dzeltenas lapas. Uz vāka redzams viens no trim ozoliem viņa vārdā nosauktajā parkā, ko D.Ozoliņš stādījis katram no trim dēliem," stāsta R.Harju. Viņai žēl, ka fotogrāfijas grāmatā neesot izvietotas hronoloģiskā secībā.
Grāmatā ietvertais materiālu krājums vēsta ne tikai par Dāvi Ozoliņu, bet arī par Apes skolu, tās vēsturi un skolas 50 izlaidumiem. Tajā vienkopus ir dažādu paaudžu atmiņas.
"Skola cieši saistīta ar Dāvja Ozoliņa dēlu Kārli. K.Ozoliņš veidojis arī dzimtas koku. Pateicoties viņam, esam ieguvuši detalizētu biogrāfiju par viņa tēvu. Pateicība jāizsaka arī D.Ozoliņa mazdēlam Leopoldam Ozoliņam un Egilam Liepam, skolas pirmā direktora dēlam," norāda R.Harju.
Izvēlas skolotājas profesiju
R.Harju jau skolas laikā paticis rakstīt sacerējumus, runāt dzeju un ielūkoties pasaulē, ko paver grāmatas. Pa ceļam, ejot uz skolu, allaž domājusi, ko rakstīs savos darbos.
Viena no pirmajām grāmatām, ko viņa izlasījusi, bijusi "Latviešu tautas anekdotes". R.Harju brālim Ērikam Kalekauram kara laikā bijusi sava bibliotēka, no tās gudrības smēlusies arī R.Harju. Viņa atklāj, ka mīlestība pret literatūru mudinājusi izvēlēties skolotājas profesiju.
Grāmata par Dāvi Ozoliņu un Apes vidusskolu nav viņas vienīgais rakstniecības darbs. Aizgājusi pensijā, uzrakstījusi atmiņas par bērnības vietām un dzimtajām mājām "Gundegas "Apē.
"Tās ir tik saulainas atmiņas. Manām bērnības dienām ir krāsas - zeltainas un gaišas," saka R.Harju. Viņa cer, ka kādreiz varēs izdot arī grāmatu par Api, par to arī krājot materiālus.
Klasē noslēdz gaismu
R.Harju, vērtējot savu skolotājas darbu, atzīst, ka tajā laikā pašai esot bijis par maz pašapziņas.
"Man nepatika skolotāju pārbaudes. Man likās, ka skolēnus mācīju pa savam. Zilajos ziemas rītos es klasē izslēdzu gaismu un aicināju viņus ielūkoties, cik daba ir skaista. Citreiz vienkārši runājāmies, bieži braucām ekskursijās, uz teātra izrādēm," atmiņās kavējas pensionētā skolotāja.
Nekad neesot vēlējusies, lai skolēni perfekti zinātu likumus. Galvenais bijis, lai viņiem būtu sapratne.
"Domāju, kā viņiem vieglāk apgūt un izprast vielu. Biju stingra skolotāja," bilst sieviete.
Viņai paticis, ka skolēni rakstījuši sacerējumus par brīvo tematu. Tas esot bijis jauki, ka skolēni pauduši savas domas. R.Harju vienmēr mudinājusi skolēnus mīlēt vietu, kur viņi ir dzimuši un auguši.
"Man vienmēr ir gribējies labi padarīt savu darbu. Es joprojām uzskatu, ka katrs darbs jāpadara kārtīgi, lai neviens nepārmet. Es kādreiz izlasīju, ka katram cilvēkam, padarot darbu, ir jāprot paskatīties atpakaļ. Arī to es mācīju saviem skolēniem," saka R.Harju.
***
"Grāmata ir aizvērta. Tajā gribēts, lai arī lasītājs apjauš, ar ko lepoties ne tikai mūsu pusē, bet arī visā Latvijas kultūrvēsturē," vēstīts grāmatas noslēgumā.

Citu datumu laikraksti

 • Seksuālā orientācija ir sabiedrības esence

  Lielu rezonansi pasaulē un arī Latvijā izraisījusi ASV anglikāņu baznīcas rīcība, ieceļot bīskapa kārtā homoseksuāli orientētu garīdznieku. Līdz šim...

 • Par akcīzes nodokļa atmaksu

  Ja lauksaimnieciskās produkcijas ražotājs vēl nav paspējis reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālajā iestādē Alūksnes nodaļā kā...

 • Mēnesī vidēji apkalpo 27 autobusu maršrutus

  Alūksnes rajonā regulāro pasažieru pārvadājumu maršrutu dotēšanai SIA "TU Vidlatauto" 2003.gada trešajā ceturksnī ir izmaksāti 33 304,05...

 • Glabā pulka medaljonu un tēva piemiņu

  Alūksnē, Siguldas ielā 7, dzīvo Ilga Dobelniece. Viņa kā lielāko dārgumu glabā 7.Siguldas kājnieku pulka medaljonu.Alūksnē, Siguldas ielā 7, dzīvo...

 • Zane Vaļicka izgājusi pie vīra

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: - Mārtiņa Vilsona politiskās dēkas ar Repši.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: - Mārtiņa...

 • Kāpēc mīļākās nekļūst par sievām

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": - intervija ar rakstnieci Daci Rukšāni, kuras jaunā grāmata liks mainīt priekšstatu par viņas pašreizējo tēlu.Šonedēļ žurnālā...

 • Viņš izvēlējās jaunu kombainu, nevis mīļoto sievieti

  Divi mēneši pagājuši, kopš Ludmila zaudēja darbu un viņai izjuka attiecības ar mīļoto cilvēku, taču joprojām viņa par to domā katru dienu.Divi mēneši...

 • Dosies uz sacensībām

  Pieci Alūksnes kinologi rīt, 9.novembrī, dosies uz Smilteni, lai piedalītos Latvijas čempionātā suņu nacionālajā daudzcīņā un vienlaikus arī...

 • Cepts sams ar citronu un medu

  Ikdienā ēdienkartes dažādošanai gaļu var aizstāt ar zivīm, kas ir bagātas ar olbaltumvielām un fosforu. Zivis var gatavot daudzveidīgi.Ikdienā...