Gaidāmi jauni knišļu uzbrukumi

Nākamnedēļ laiks kļūs siltāks un gaidāma vēja virziena maiņa, tāpēc knišļu uzbrukumi mājlopiem aktivizēsies. Lietus un tam sekojošās siltās dienas veicina to vairošanos.

Nākamnedēļ laiks kļūs siltāks un gaidāma vēja virziena maiņa, tāpēc knišļu uzbrukumi mājlopiem aktivizēsies. Lietus un tam sekojošās siltās dienas veicina to vairošanos.
Ceturtdien Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes seminārā veterinārie darbinieki atzina, ka kukaiņi nekur nav pazuduši, tikai tie mazāk bija jūtami vēsajās dienās. Mārkalnes pagasta veterinārārstes vietas izpildītāja Skaidrīte Koemece dalījās pieredzē. Viņa uzsver, ka mājlopi ir jāuzmana. Tos nevar laist ganībās, kad ir knišļi.
"Knišļi ir katru gadu laikā, kad zied priedes. Tagad tās tikko sākušas ziedēt, tātad vēl apmēram divas nedēļas jācenšas govis pasargāt no to iespējamiem uzlidojumiem. Tās nevar laist ganībās agri rītos un vēlu vakarā. Labs aizsarglīdzeklis ir Perimetrīns. Pašlaik gan rajona aptiekās tā neesot. Ja ar Perimetrīnu apsmērē lopus, tad trīs nedēļas ne knišļi, ne odi vai mušas tās neaiztiks. Turklāt tas neietekmē piena kvalitāti. Tiesa, lietus iedarbību mazina, tad jāsmērē no jauna," atzīst S.Koemece.
Viņa atceras, ka 70.gadu sākumā knišļu sakostas govis nobeidzās arī Mārkalnē.
Vakarrīt knišļu bijis daudz. Liepnā to esot tik daudz, ka varot saujām grābt. Epizootoloģe Ausma Kamerāde spriež, ka siltas pavasara dienas bija divas nedēļas vēlāk, tātad arī knišļi attīstās vēlāk. Veterināro darbinieku sanāksmē izdalīja ieteicamo medikamentu sarakstu. Veterinārārsts Dzintars Zellāns norāda, ka aptiekās ir dažādi aerosola veida repelenti, ar ko apsmidzināt lopus. Govīm tesmeni ieteicams smērēt ar cūku taukiem vai augu eļļu.
"Ir divu veidu knišļi. Migeles lido dienas vidū, bet otri knišļi lido agri rītos un vēlu vakaros, jo dienas karstumā izžūst. Govis ganībās nevajadzētu laist agrāk par pulksten 8.00 no rīta un dzīt kūtī pulksten 18.00," iesaka Dz.Zellāns.
Patlaban regulāri seko situācijai knišļu skartajos un apkārtējos rajonos - Alūksnes, Balvu, Gulbenes. Par iespējamo knišļu aktivizēšanos nākamnedēļ brīdinātas arī Kurzemes saimniecības. Līdz 3.jūnijam no knišļu kodumiem sešos Latvijas austrumu rajonos bija nobeigušies 503 mājlopi: 486 govis, 12 zirgi, četras aitas un cūka.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...