Gailis vistu kūtī

Tā saucas jaunā, bērniem domātā grāmata, kuru sarakstījusi dzejniece un dziesmu autore, alūksniete Vēsma Kokle - Līviņa. Šī ir viņas trešā bērnu grāmata, kurā ir pasakas, dziesma, dzeja.

Tā saucas jaunā, bērniem domātā grāmata, kuru sarakstījusi dzejniece un dziesmu autore, alūksniete Vēsma Kokle - Līviņa.
Šī ir viņas trešā bērnu grāmata, kurā ir pasakas, dziesma, dzeja. Autores teksts un mūzika, redaktore Anna Celmiņa, datorsalikumu un korektūras veikusi Brigita Skaistkalne. Īpaši krāšņu noformējumu izdevies paveikt māksliniekam Ērikam Lipem.
Ne tikai noformējums, bet arī saturs saista lasītāju. Autorei ir izdevies bērna acīm vērot gaili Menti, viņa vistu saimi un cālīšus. No pirmās līdz pēdējai lappusei dzejniece piesaista uzmanību ar īpašo valodu, skatījumu uz mājputniem, kuri šeit dzīvo savu ģimenes dzīvi. Galvenais varonis Mentis ir gudrs, pārgalvīgs, darbīgs, palaidnīgs. V.Kokle - Līviņa gaili Menti raksturo šādi: "Viņam ir stalta stāja, gracioza iznesība un skaļa balss pat bez mikrofona. Viņš ir solists, diriģents un vada visu dziedošo un radošo vistu kūts centru."
Man, lasot šo grāmatu, gribējās būt pie Menta, salasīt brūnās olas. Dažubrīd šķita, ka šis gudrais gailis apvieno daudzas rakstura īpašības, kuras nav svešas arī cilvēkiem. Tā reizē ir arī pamācoša grāmata, kaut vai lasot dzejoli "Brokastu maltīte", kurā vienkāršā, siltā valodā pastāstīts, cik daudz labuma dod ola. "It īpaši ir olām slava, kad nokrāsotas Lieldienās tās dāvā," dzejolī min dzejniece.
Grāmatas nobeigumā ir atstāti neizkrāsoti zīmējumi. "Centies gaili izdaiļot kā nākas, Vistiņas un cāļus košās krāsās. Redzi! Olas noskumušas gaida. Izkrāso! Lai Lieldienās tās smaida. Lai Tev veicas!" saka autore.
Kopumā dzejnieces devums ir gana bagāts - 17 grāmatas, kuru redaktore ir Anna Celmiņa, korektore Brigita Skaistkalne. Mākslinieki ir mainījušies. Noformējumu veikuši gan Ēriks Lipe, gan Gunārs Ozoliņš.
Jau dzīvojot Alūksnē, kad paaugušies abi mazbērni - V.Kokle - Līviņa sāk domāt, ko viņa atstās šīs paaudzes bērniem. Tā top pirmā bērnu grāmata "Caur bērnības dārzu ejot" - autores biogrāfisko stāstu un tēlojumu apraksti. Tur pirmo reizi ieraugām mazo Vēsmu viņas dzimtajā Bejas pagastā "Dambīšu" mājās, kur ar bērna acīm dzejniece izvadā tagadējo paaudzi pa talkām, saietiem, dažādiem svētkiem, skolu.
Šī grāmata ir kā vēsturiska uzziņa par notikumiem trīsdesmitajos un četrdesmitajos gados. Taču bērnības dārzā allaž blakus ir kaķis, gailis, kurš modina no rītiem. Pilsētā dzejniecei ir kaķu meitene. Viņa aprūpē arī bezsaimnieku kaķēnus, ir īsta kaķu mīlētāja, tā top otrā bērnu grāmata "Patiesas pasakas par kaķīšiem", kurā ir arī pašas autores sacerētās dziesmas par kaķiem.
Gailis dzejnieces sirdī ir ieņēmis īpašu vietu. Gaiļa dziesma ir nākusi līdzi visu mūžu. Arī jaunākajā grāmatā "Gailis vistu kūtī" dzejniece raksta: "Ja tu kādreiz esi klausījies, tad zini, ka gaiļa dziesmai ir īpašs skanējums, kurā jūtams gaiļa spēks un enerģija, kas aicina rītos mosties, celties un sākt strādāt. Ja neesi tam pievērsis uzmanību, tad ieklausies, kā viņš dzied! Tev vieglāk būs celties un uz skolu vai bērnudārzu iet."
Šodien grāmatas atvēršanas svētkos pilsētas tautas namā būs dzirdamas dziesmas, dzejoļi un cits, ko būs sagādājis Mentis ar savu saimi.
***
Olu Svētki - vistu godināšana
Gailis vistas mudināja
Ilgi rītos negulēt.
Lika olas dēt un cāļus
Pavasaros izperēt.
Vecām vistām pavēlēja
Jaunu cāļu saimi gūt,
Jaunām, baltām vistām lūdza
Lielas, skaistas olas dēt.
Olas baltas, olas brūnas -
Visas lieti noderēja.
Kad atnāca Lielā diena,
Katliņā nokrāsoja.
Olu Svētki, lieli svētki,
paiet, olas dāvinot,
Paripinot, nolupinot,
Arī gardi apēdot.
Lielās dienas agrā rītā
Gailis vistas godina:
Perētājas izšūpo,
Dējējvistas apmīļo.
Vēsma Kokle - Līviņa
(No grāmatas "Gailis vistu kūtī")

Citu datumu laikraksti

 • Kļūdas labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.marta numurā rakstā “Vokālie ansambļi ieskandina pavasari” ir kļūda. Veclaicenes pagasta jauktais ansamblis vokālo...

 • Uzņēmēju dienās notiks seminārs

  Alūksnes Uzņēmēju dienu laikā paredzēts organizēt semināru “Par Eiropas Reģionālā attīstības fonda izmantošanas iespējām uzņēmējiem”.Alūksnes...

 • Bērni projektēs atpūtas laukumus

  Alūksnes rajona bērni varēs piedalīties konkursā “Bērnu rotaļu, atpūtas vai sporta laukuma iekārtošana”, izstrādājot un iesniedzot savus...

 • Skrodera amats palīdz iepazīt šejieniešus

  Mājās uz galda novietota Nemitīgās palīdzības Dievmātes fotogrāfija. Apkārt valda ideāla kārtība - neraksturīga vīrietim, kas mūža nogalē saimnieko...

 • Politiskie vēji pagaidām pieklusuši

  Latvijas politiskā dzīve pagājušās nedēļas laikā bija mierīga. Nemanīja ne krievu valodas aizstāvju aktivitātes, ne kreisā politiskā spārna...

 • Alūksnē svinēs Eiropas dienu

  Valsts galvenās kultūras inspektores Alūksnes rajonā Astrīdas Bēteres projekts “Ar mums sākas Eiropa” saņēmis Kultūrkapitāla fonda finansiālu...