Gatavojoties kāzām

Gundegas Sējas grāmatu “Kāzas” var dēvēt par rokasgrāmatu, jo tajā aptverti visi svarīgākie jautājumi, kas varētu interesēt gan jaunlaulātos, gan vedējus.

Gundegas Sējas grāmatu "Kāzas" var dēvēt par rokasgrāmatu, jo tajā aptverti visi svarīgākie jautājumi, kas varētu interesēt gan jaunlaulātos, gan vedējus.
Nodaļā par gatavošanos kāzām vispirms runāts par vedēju izvēli. Ja šī izvēle šķiet sarežģīta, ir ieteikts izvēlēties Dižos vedējus - radus, kas varētu palīdzēt ar savu dzīvesgudrību un pieredzi, un Mazos vedējus - rotaļu un atrakciju organizētājus. Senatnē dažviet Mazie vedēji saukti arī par Vakargaili un Vakarvistu. Pārrunāti arī jautājumi par kāzu mašīnu, ielūgumiem un kāzu galdu, nepieciešamajiem dokumentiem, laulības līgumu, gredzeniem un tērpiem. Daži vārdi par nu jau arī Latvijā iecienītām pirmskāzu izdarībām - Vecmeitu un Vecpuišu ballītēm.
Liela vērība veltīta kāzu norisei. Te atradīsiet vērtīgu informāciju par laulību ceremoniju kā baznīcā, tā arī dzimtsarakstu nodaļā. Par kāzu rītu, kad līgavainis kopā ar vedējiem brauc pēc līgavas, par ceremoniju un kāzu braucienu. Daudzi zina, ka jaunlaulāto laimes nodrošinājums ir septiņi tilti, kuriem katram ir sava nozīme: Likteņa tilts - cik soļiem noies pār tiltu, tik gadus kopā nodzīvos; Bērnības tilts - var laist papīra kuģīšus; Mīlestības tilts - saslēdz sirsniņas, atslēgas met ūdenī; Grēku tilts - abi katrs uz lapiņas uzraksta savus niķus, ieliek katrs savā pudelē un laiž pa straumi (lapiņas var arī sadedzināt); Nākotnes tilts - ieber ūdenī sauju sīknaudas. lai nākotnē joprojām kopā šeit atgrieztos; Atvadu tilts- met ziedu vainadziņus straumē; Cerību tilts - iet ar labām domām.
Šajā nodaļā daudz interesantu ideju arī par kāzu vārtiem, piemēram, bērnības, jaunības un nākamās dzīves vārtiem, par jaunā pāra sagaidīšanu, kāzu mielastu, tostiem un apsveikumiem.
Vedējiem iespējams darbus sadalīt, te ieteikti arī svarīgākie "amati"- bučoties mācītājs, danču meistars, lūriķis un hroniķis, priekšdziedātājs. Un kuras kāzas gan notiek bez čigāniem un līgavas zagšanas, mičošanas un guldināšanas?
Parasti domas dalās par dāvanām - ko, kam un kad dāvināt. Arī šeit ieteikumi ir visdažādākie. Kāds jaunais pāris izvēlējies dāvanām priekšmetus, kuros var iegravēt kāzu dienas datumu un pāra iniciāļus.
Kāzu otrā dienā parasti organizē visdažādākas izklaides. Arī te dažas neparastas idejas - paģiru lāpīšanas spēle, pie jostas piesieta zīmuļa trāpīšana pudelē, atraktīva saņemto dāvanu izsaiņošana un cits.
Ja vedējpāris iecerējis dāvināt biezu viesu grāmatu, tad viena no tās lietošanas iespējām varētu būt arī kāzu jubileju iegrāmatošana. Tāpēc derīgi zināt, cik un kādas jubilejas iespējams nosvinēt no Zaļajām jeb Ziedu kāzām līdz Dimanta kāzu gadadienai. Gundega Sēja piedāvā šādus skaidrojumus.
Pirmajā gadā pēc kāzām - Zaļajā gadā - kāzu dienas datumu atzīmē katru mēnesi, vīrs sievai dāvina tikai ziedus. Kāzu jubileju, kas dažviet dēvēta par Papīra kāzām, citviet par miltu kāzām, svinama pēc laulībā nodzīvota gada. Viesi tad dāvina mājsaimniecības priekšmetus. Pēc pieciem laulībā nodzīvotiem gadiem ģimene svin Koka kāzas (citviet - Ceriņu) un laulātie viens otram un viesi viņiem dāvina tikai koka priekšmetus - sākot no kartupeļu stampiņas, beidzot ar pītu šūpuļkrēslu. Kad laulībā nodzīvoti pirmie septiņi gadi, var svinēt Vara kāzas, un viesi dāvina vara kalumus un traukus.
Desmit gadi - Rožu kāzas, kad vīrs sievai, protams, dāvina rozes. Kopā ar viesiem var stādīt raibu rožu dobi. Divus gadus pēc rožu kāzām var svinēt Niķeļa kāzas - tad dāvina niķelētus traukus un galda piederumus.
Pēc piecpadsmit gadiem laulība ieguvusi dzintara mirdzumu un var svinēt Dzintara kāzas - tad dāvina dzintara izstrādājumus. Dažkārt 15 gadu kāzu jubileju sauc arī par Stikla kāzām. Porcelāna traukus dāvanā var saņemt, kad laulības dzīvē nodzīvoti 20 gadi - Porcelāna kāzās.
Pirmā lielākā kāzu jubileja - Sudrabkāzas - svinama pēc 25 laulībā nodzīvotiem gadiem. Tad izvēlas sudraba vai apsudrabotas dāvanas. Pērļu kāzas atzīmē, ja laulībā nodzīvoti 30 gadi. Ko dāvināt? Vēlams - pērles.
Kad laulībā aizvadīti 35 gadi, krīzes un sastrēgumi norimuši, iestājusies rāma un mierīga atvasara, laulātais pāris svin Linu kāzas un dāvanās saņem - nu gluži kā pirms 35 gadiem - mājsaimniecības piederumus! Pēc 40 gadiem laulībai ir rubīna sārtums, ģimene aicina draugus, dzer sarkanvīnu un uzsauc tostu Rubīna kāzās. Te iederētos gredzens ar rubīna aci.
Zelta kāzas svin pēc 50 laulībā nodzīvotiem gadiem. Tās parasti rīko pusdienu veidā ģimenes lokā kopā ar bērniem un mazbērniem.Tāpat kā sudrabkāzās, telpas noformējumu var akcentēt ar atbilstošu galda klājumu un dekorējumiem.
Pēc 60 laulībā nodzīvotiem gadiem - Dimanta kāzas.
Grāmatā pielikumos - dažādi ielūgumu paraugi, ieteikumi kāzu karoga un kāzu avīzes gatavošanā, kāzās izmantojamās tautasdziesmas, to dziesmu vārdi, kuras varētu būt dziesmu grāmatiņās, dzejoļi, daži atrakciju un rotaļu apraksti, mīklas, sakāmvārdi, aforismi, anekdotes un pat padomi aubes šūšanā.

Citu datumu laikraksti

 • Feldšerpunkts iegūst sertifikāciju

  Jau ceturto mēnesi Virešu feldšerpunkts darbojas kā sertificēta medicīnas iestāde. Sertifikāts iegūts uz pieciem gadiem.Jau ceturto mēnesi Virešu...

 • Izdos divu rajonu tūrisma bukletu

  Alūksnes rajona padomes galvenā speciāliste tūrisma darbā Kristīne Vimba vienojusies ar tūrisma darba organizatoru Daili Kadili Gulbenes rajonā, ka...

 • Par auto apzagšanu Valmierā aiztur alūksnieti

  Naktī uz 4.janvāri aizdomās par piecu automašīnu atlaušanu un apzagšanu Valmierā, Vītolu ielā, aizturēts kāds alūksnietis.Naktī uz 4.janvāri aizdomās...

 • Turpinās iesāktos darbus

  Esam pārkāpuši vēl viena gada slieksnim. Alūksnes rajona padomes izpilddirektore Gunta Ļuļe, atskatoties uz pagājušajā gadā padarītajiem darbiem,...

 • Gada koks 2004 - Eiropas segliņš

  Latvijas Dendrologu biedrība, turpinot pirms vairākiem gadiem uzsākto tradīciju, ir izvēlējusi 2004.gada koku - tas ir Eiropas segliņš (Euonymus...

 • Var atbrīvoties no “ziedkāpostiem” uz rokām

  Ja uz rokām parādās nelīdzenumi, kas izskatās pēc maziem “ziedkāpostiem”, nākas secināt, ka tās ir kārpas.Ja uz rokām parādās nelīdzenumi, kas...

 • Veic izmaiņas pilsētas domes budžetā

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti veica izmaiņas domes 2003.gada pamatbudžetā un speciālajā budžetā.Alūksnes pilsētas domes decembra...

 • Bērniem dāvina cimdus un zeķes

  Alūksnes rajona padomes Ziemassvētku akcijā bērniem ar īpašām vajadzībām 21 rokdarbniece nodeva 76 adījumus. Tos nogādāja bērnunamā - patversmē...

 • Par uguņošanu būs jāmaksā nodeva

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti izskatīja jautājumu par pašvaldības nodevu, ja publiskās vietās Alūksnes pilsētā rīko izklaidējoša...