Gaujā pagaidām plūdus nesola

Iedzīvotāji: jūtas droši upes krastā. Pastiprinātā režīmā ūdens līmenis Gaujā tiek novērots Gaujienas pagastā. Par iespējamo evakuāciju brīdināti pie upes esošo māju iedzīvotāji. Vistuvāk upei pie tilta atrodas “Noras”.

Iedzīvotāji: jūtas droši upes krastā
Pastiprinātā režīmā ūdens līmenis Gaujā tiek novērots Gaujienas pagastā. Par iespējamo evakuāciju brīdināti pie upes esošo māju iedzīvotāji.
Vistuvāk upei pie tilta atrodas "Noras". Saimniece Anita Miesniece, ēdot brokastis, pa logu vēro, kā upē iet ledus. "Man nav bail. Pagājušajā nedēļā bija ledus sastrēgums. Tad gan bija dīvaina sajūta. Straujais atkusnis sablīvēja ledus gabalus pie tilta. Izskatījās, ka aiznesīs tiltu," stāsta A.Miesniece.
Pagalmu no Gaujas norobežo zemes valnis. 18 gadus dzīvojot "Norās", Miesnieki nav redzējuši, ka ūdens būtu plūdis tam pāri. Tiesa, remontējot ēku, secināja, ka otrais baļķis ir iepuvis. Tātad senāk ūdens ir ieplūdis mājā. "Pirmajos pavasaros ik rītu modos ar bailēm, bet tagad jau ir pierasts. Pašlaik daļa iebraucamā ceļa ir zem ūdens, bet pēc nedēļas pali droši vien būs noskrējuši," skaidro A.Miesniece.
Upes krastā "Anskās" dzīvo Velta Kalniņa. Sirmgalve atceras, ka lieli plūdi bijuši tikai vienu reizi - kādā no pēckara pavasariem. Tad pa Gauju pludināja kokus. Iepretim "Anniņām" tie radīja sastrēgumu, veidojot dabīgu aizsprostu. "Mēs dzīvojam Gaujas senlejas kraujā. Te nekādi plūdi nevar būt. Tie varbūt jūtami lejā, pļavā, bet šogad arī tur nav daudz ūdens. Līdz pašai upei ir zāle redzama," saka sieviete. V.Kalniņa atzīst, ka šogad pavasaris ir atnācis laikā - ne par agru, ne arī par vēlu. 1949.gada 25.martā lielceļš bijis sniegā un ledū, tāpēc cilvēki izvesti ragavās. Tagad sniegu gandrīz nekur nemana.
Latvijas Hidrometeoroloģiskās aģentūras Vidzemes reģionālajā novērošanas daļā informē, ka Gaujā ūdens līmenis pakāpeniski krītas, tāpēc ārkārtas situācijas nav paredzamas.

Citu datumu laikraksti

  • Konkurss “Iepazīsti Alūksnes rajonu”

    Šodien publicējam konkursa “Iepazīsti Alūksnes rajonu” septītās kārtas jautājumus, ko sagatavojis Kalncempju tūrisma informācijas punkts, kā arī...

  • Dzīvo viss, kas mīlestībā dots

    Acīmredzot nav jābrīnās, ka steigas un stresa nomāktie cilvēki veldzi un atelpu meklē dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas sirsnības un mīlestības...

  • Popularizēs lietišķās mākslas mantojumu

    Alūksnes Tautas lietišķās mākslas studija “Kalme” kopā ar rajona mājturības skolotājiem vēlas apzināt rajona lietišķās mākslas mantojumu.Alūksnes...