Gaujieniešu brauciens uz Slovākiju

Turpinot pārstāvēt Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolu un Latviju Eiropas valstīs, mēs - četri skolēni un skolotājas Aija Palmbaha un Gunita Ķelpa - janvāra vidū devāmies uz Badinu Slovākijā, lai apmeklētu “Erasmus+” projekta “SEL” partnerskolu “Zakladna skola s materskou skolou”, tiktos ar partnerskolu pārstāvjiem un piedalītos projekta aktivitātēs.

Dzīvo slovāku ģimenēs
Šajā Slovākijas skolā mācās 200 skolēni no 1. līdz 9.klasei. Vizītes laikā četri skolēni – Fēbe Līga Pāsa, Daniels Auziņš, Krišjānis Graudiņš un Ginters Ķelps - dzīvoja slovāku ģimenēs. Viņi iepazina slovāku dzīvesveidu, vērtības, kultūru un izglītības sistēmu. Par to parūpējās ne tikai skolas skolotāji, bet arī slovāku skolēnu vecāki, kuri cienāja skolēnus ar tradicionāliem ēdieniem, iepazīstināja ar tradīcijām un dzīvesstilu.
Mobilitātes galvenā tēma "Iepazīsti sevi un citus" vijās cauri visām aktivitātēm.

Ēdieni, kas vieno
Pirmdien skolā mūs laipni sagaidīja skolēni, tērpušies tautas tērpos, un cienāja ar pašu ceptu maizi un sāli. Tālāk sekoja apsveikuma vārdi un neliels skolēnu sagatavots koncerts ar dziesmām un dejām, ekskursija pa skolu. Tā kā katrai dalībvalstij jau mājās bija jāsagatavo viena tradicionāla ēdiena recepte, tad pirms savu recepšu prezentēšanas visi skolēni devās uz skolas ēdnīcu gatavot slovāku tradicionālo ēdienu – kartupeļu un miltu klimpas ar pildījumu. Pēc tam visi degustēja ne tikai savu paveikto, bet arī slovāku bērnu vecmāmiņu pagatavotos dažādos ēdienus no kartupeļiem. Kartupeļu ēdieni, skābo kāpostu zupa, pankūkas ir ēdieni, kas mūs vieno.
Badinas ciemata domē mūs uzņēma ļoti sirsnīgi – mēra uzruna par Slovākijas tautas vēsturi un Eiropas vienotību, piemiņas dāvanas katram, vietējās folkgrupas koncerts, turklāt katram bija jāparakstās arī īpašajā domes viesu grāmatā.

Gaujieniešiem – 1.vieta!
Otrdiena noritēja sportiskā garā. Skolēni piedalījās projekta “SEL” ziemas olimpiskajās spēlēs, kurās bija viss – oficiāla atklāšana, olimpiskā uguns, spēļu himna, valstu komandu iznākšana ar karogiem, uzvarētājvalsts himnas atskaņošana spēļu beigās. Un skanēja mūsu himna “Dievs, svētī Latviju!”, jo, saskaitot visu dažādo sportisko uzdevumu iegūtos punktus, uzvarēja gaujienieši! Mēs visi jutāmies patiesi lepni! Spēļu noslēgumā projekta galvenais koordinators Henks un skolas direktors Milans svinīgi nodeva olimpisko lāpu man - Latvijas koordinatorei, jo projekta vasaras olimpiskās spēles notiks Latvijā. Vakarā sportiskās aktivitātes latviešu skolēni turpināja kopā ar savām viesģimenēm, dodoties spēlēt boulingu un lāzerpeintbolu. Kas uzvarēja? Protams, ka draudzība!
Tautu dejas un radošās
darbnīcas
Trešdien skolēni mācīja viens otram un mācījās projekta partnervalstu Slovākijas, Nīderlandes, Itālijas, Portugāles, Anglijas, Turcijas tautu dejas. Prieks, ka mūsējie paši tika galā, jo skolotājas tajā laikā bija aizņemtas, apmeklējot slovāku bērnu stundas – stāstot par Latviju un mūsu skolu, par Ziemassvētkiem, mācot latviešu valodu, atbildot uz skolēnu jautājumiem.
Tāpat skolēni aktīvi un radoši iesaistījās darbnīcās, veidojot koka figūras un māla podus, gatavojot vannas bumbas un higiēniskās lūpu krāsas.

Ekskursijā pieredzētais
Laika aktivitātēm ārpus skolas nemaz nebija daudz, kur nu vēl atpūtai. Tomēr tika izmantota ik minūte, lai iepazītu šo valsti, apskatītu tūrisma objektus, uzņemtu kādu fotogrāfiju un, protams, vienkārši pastaigātos, izbaudot arhitektūru, kalnus, sniegu. Bijām Kremnicā, kas izrādās ir ne tikai Slovākijas centrs, bet arī Eiropas viduspunkts. Kremnicā apmeklējām pasaulē vecāko un aktīvo monētu kaltuvi. Gidi mums parādīja, kā notiek monētu veidošanas process, kā darbojas naudas kalšanas vecās un modernās ierīcēs. Vēl apmeklējām zelta un citu minerālu raktuves, bijām 80 metrus zem zemes, uzzinājām, kādi smagi darba apstākļi ir bijuši raktuves strādniekiem senajos laikos. Skolēniem tika dota iespēja iejusties arī raktuvju bērnu lomās, sēžot muzejā saglabātajos solos un rakstot ar grifeli, ar tinti, uzzinot, kā sodīja bērnus par nepaklausību.

Gaujienā draugus uzņems jūnijā
Un tad jau laiks atvadīties – baudot slovāku ēdienus, ar kopīgām dejām un dziesmām, ar smiekliem un asarām. Arī ar sveicieniem mūsu grupas jubilāram Krišjānim dzimšanas dienā.
Šis brauciens noteikti bija ļoti vērtīgs ikvienam no mums. Iegūta liela pieredze, izmantotas un uzlabotas svešvalodu zināšanas, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju prasmes, izbaudīta kultūru dažādība, iegūti jauni draugi.
Tagad atliek rūpīgi izpildīt nākamos projekta uzdevumus un gatavoties ārzemju viesu uzņemšanai Gaujienā jūnijā.

— Projekta koordinatore G.Ķelpa

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...