Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ģimenē visiem patīk masku balles

Elita jansone: vajag draugu kompāniju.

Elita jansone: vajag draugu kompāniju
Gadu mijā nereti dodamies uz masku balli, lai iejustos sen izsapņotā tēlā. Jansonu ģimenei no Jaunannas desmit gadus azartiski apmeklē masku balles. Viņu radošā izdoma pārsteidz ne vienu vien balles apmeklētāju.
Mamma Elita Jansone apgalvo, ka, ejot uz masku balli, noteikti vajag līdzi draugu kompāniju. Pretējā gadījumā ballē esot garlaicīgi. "Kā tad viens pats dejosi, skanot mūzikai? Vajag kompāniju! Tā ir arī drošības izjūta, jo zini: ja pašam aizmirsīsies, kas kurā brīdī jādara, otrs to noteikti atcerēsies," viņa saka.
Jansonu ģimenes locekļi masku ballēs ir iejutušies dažādos tēlos - Rūķis, Govs, Sarkangalvīte, Sniega karaliene un citos. "Vienā no Jaungada ballēm vīrs tēloja bēbi. Viņš bija tērpies efektīgi - sadabūjis lielu pamperu, galvā uzlicis cakainu cepurīti, mutē knupītis, padusē liela rotaļlieta - suns un pašam uzkrāsoti sārti vaidziņi. Reiz viņš esot tēlojis melnādaino cilvēku un bijis nosmērējies brūns, brūns. Draugi pēc maskošanās jau devušies uz dejām, bet Andis vēl ilgi mazgājies," atminas E.Jansone.
Kādā no masku ballēm viņa ar Andi ir tēlojusi govi, bet draudzenes vīrs iejutās slaucējas lomā.
E.Jansone atzīst, ka vīram vislabāk patīk iejusties nenoteiktu tēlu lomās.
"Viņam patīk uzvilkt lielas čības un amizantu cepuri. Tad nu nevar saprast, vai viņš ir Rūķis vai Velniņš. Andis prot vērst jebkuru situāciju sev par labu. Kad Agnese vēl apmeklēja bērnudārzu, vīrs kādos Ziemassvētkos tajā bija uzaicināts tēlot Ziemassvētku vecīti, bet es biju viņa palīgs - Rūķis," saka E.Jansone.
Meitai vismīļākais tēls ir Pepija
Tērpties maskās patīk arī Elitas un Anda vecākajai meitai, deviņus gadus vecajai Agnesei. Kad meitene televīzijā vēroja realitātes šovu "Sapņu fabrika", kur jaunieši sev bija pieņēmuši pseidonīmus Pepija, Cukuriņš un citus, viņa uz masku balli skolā devās, iejūtoties Pepijas Garzeķes tēlā.
Agnese ir bijusi arī Sarkangalvīte, Rūķis un Sniegbaltīte, bet šogad Jaunannas pamatskolas sarīkojumā viņa bija Kāršu meitene, jo viņas tērps bija darināts no spēļu kārtīm.
"Masku ballēs man visvairāk patīk brīdis, kad citus ir jāiepazīstina ar savu masku. Mana vismīļākā varone, ko esmu attēlojusi, ir Pepija Garzeķe. Toreiz man viena bize bija zilā, bet otra - sarkanā krāsā," stāsta A.Jansone.
Mamma Elita piebilst, ka Agnesei ir jauka krustmāte - Elitas māsa Ingūna. Viņai esot daudz radošu ideju masku veidošanā. "Arī vecmamma vienmēr pamanās kaut kur atrast dažādus interesantus apģērba gabalus. No tiem top pat princešu kleitas," atzīst E.Jansone.
Atpazīstamība nav svarīga
E.Jansone vērtē, ka visinteresantākais maskās tērpšanās laiks bija, kad pati mācījās Liepājas Pedagoģiskajā institūtā.
"Viens no varoņiem, ko attēloju, bija divgalvains pūķis. Tehniski to bija diezgan sarežģīti izdarīt, jo uz rokām vajadzēja turēt galvas. Toreiz mani sajauca ar institūta pasniedzēju. Abas bijām samainījušās ar maskām, jo arī viņa tēloja pūķi. Ar pasniedzēju mums bija labas attiecības, tādēļ abas nolēmām samainīties, lai redzētu pārējo reakciju. Studenti bija pārsteigti, kādēļ pasniedzēja kļuvusi tik klusa, bet es - tik jautra, jo mums bija atšķirīgi raksturi.
Man patika maska, kad pirmsgadiem tēloju Sniega karalieni. Ilgi glabāju fotogrāfijas. Kādā no Jaunannas pagasta zemnieku saimniecības "Arāji" pasākumiem esmu tēlojusi Ziemassvētku rūķi," klāsta E.Jansone.
Pusnaktī ir laiks, kad maskām jākrīt un atnākušajiem jāatklāj sava seja. Jaunanniete vērtē, ka tas ir interesants pārsteigums. Jaunannas pagasta masku ballēs pusnaktī labāko masku autorus apbalvo.
"Man nav svarīgi, vai apkārtējie mani maskā atpazīst vai ne. Domāju, ka vienmēr ir kāds knifiņš, pēc kura mani var atpazīt. Tas pat pagodina, jo esmu droša - ja aicināšu kādu dejot ar mani, tad viņš nāks. Viennozīmīgi, ja esi kādā tēlā iejuties, tad noteikti ir jārīkojas tā, kā darītu izvēlētais personāžs. Arī man pašai ir gadījies, ka neatpazīstu kādu cilvēku, kas tērpies maskā," pauž E.Jansone.
Maskas mūžs ir īss
"Masku gatavošana galvenokārt ir mans uzdevums. Šogad Agneses kāršu tērpu darinājām visa ģimene kopā. Diemžēl maskas ilgi neglabājam. Ar laiku tās saplīst vai tiek pārveidotas. Jāatzīst, ka katras maskas izveidošana prasa daudz laika un darba. Lai gan tagad daudzveidīgas un krāšņas maskas var iegādāties veikalos, mīļākas tomēr ir pašu darinātās," saka E.Jansone. Nereti Jansonu ģimene dodas par čigāniem kāzās.
"Maskas mūžs un zvaigžņu stunda ir īsa. Ir žēl, ka masku var uztērpt tikai vienu vakaru, bet pie tās izveides varbūt esi strādājis nedēļu. Manuprāt, cilvēki prot gatavot skaistas un interesantas maskas. Šogad Jaunannas mūzikas un mākslas skolā apmeklēju nepieradinātās modes asamblejas šovu. Skolas audzēkņu izdoma bija ļoti radoša. Tur varēja redzēt, piemēram, avīzi "Diena" jeb Papīra meiteni. Viss viņas tērps - zeķbikses, cepure, soma, kleita - bija veidots no avīzēm," uzsver jaunanniete.
Ilgojas iejusties rūķa tēlā
E.Jansone neslēpj, ka pēdējos gados abiem ar vīru reti izdodas aiziet uz masku balli, jo jaunākajai meitai Sanijai ir tikai gads un trīs mēneši.
"Nekas, gan jau. Arī šogad Jaunannas tautas namā būs masku balle. Domājam, ka vismaz Agnese turp dosies, iejūtoties kādā pasaku tēlā. Iespējams, ka tā būs lauva. Ja Sanija neaizmigs, arī viņa Jaungada naktī dosies uz masku balli. Varbūt pat visa ģimene aiziesim," par plāniem stāsta E.Jansone.
Viņa atzīst, ka labprāt tēlotu kādu nebēdni. "Savulaik es gribēju attēlot Miega Rūķi. Maskai būtu gara, gara cepure, lielas čības un spilventiņš padusē. Pieiet pie viena, iečukstēt ausī pasaciņu, pieiet pie otra... Līdz šim ieceri neesmu īstenojusi. Karalieni gan vairs negribētu attēlot. Tas laiks ir pagājis. Tagad gribas kaut ko mīļu un jauku," saka E.Jansone.

Citu datumu laikraksti

 • Pirms svētkiem augstskolā paplašina telpas

  Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centram ir paplašinātas telpas, izveidojot lielāku biblitēku.Rīgas Pedagoģijas...

 • Aicina apvienoties bronhiālās astmas slimniekus

  Latvijas Astmas un alerģijas biedrība izteikusi priekšlikumu tās nodaļu veidot arī Alūksnē. Latvijā biedrība darbojas jau trīspadsmit gadus un tai ir...

 • Vanadzēni svinēs svētkus

  “Daugavas Vanagi Latvijā” Alūksnes nodaļa Alūksnes tautas namā 28.decembrī pulksten 10.00 vanadzēniem rīko svētku pasākumu."Daugavas Vanagi Latvijā"...

 • Velk bluķi un dedzina grēkus

  Mālupes pagastā kultūras darbinieki ceturtdien organizēja nebijušu pasākumu - bluķa vilkšanu pa pagasta iestādēm, lai aizdzītu visus ļaunos...

 • Skatlogus rotā savam un klientu priekam

  Iestājoties krēslai, pilsētas ielās iedegas laternas, arī veikalu skatlogos sāk mirdzēt sveču liesmiņas un daudzkrāsainas lampiņas.Iestājoties...

 • Iepazīst mazpulka radošo darbu

  Ziemeru 29.mazpulka dalībnieku projekti guvuši atzinību ne tikai Alūksnes rajonā, bet ir pazīstami arī valstī. Ar viņu veikumu pamatskolā un pagastā...