Ģimenes un savai labklājībai

Pasaulei ir vajadzīgi uzņēmīgi cilvēki. Nav tālu jāmeklē – tepat ir strādīgi, radoši un atbildīgi iedzīvotāji, kuri ir šīs pilsētas patrioti. Viens no tādiem ir alūksnietis Lauris Puks, kurš ir pamēģinājis laimi arī ārpus Latvijas robežām, bet mīlestība un darbs viņu atvedis atpakaļ uz mājām. No malas šķiet, ka viņš ir nedaudz trakulīgs un nenopietns, bet sarunas laikā atklājas, ka Lauris ir mierīgs un ļoti mērķtiecīgs jauns vīrietis.

Atgriezies mīlestības dēļ
Alūksnes novada pašvaldība rīko jauniešu biznesa ideju konkursu komercdarbības uzsākšanai, un Lauris nolēma tajā piedalīties. “Tajā brīdī atrados Holandē, viss notika ar interneta starpniecību. Es, jau braucot prom uz Nīderlandi, zināju, ka atgriezīšos Alūksnē. Man bija sajūta, ka braukšu atpakaļ un kaut ko uzsākšu, jo idejām pilna galva bijusi vienmēr,” stāsta vīrietis un atzīst, ka uz Latviju viņu atvilināja ne tikai šis projekts. “Drīzāk atgriezos mīlestības dēļ. Man jau ļoti sen gribējās veidot ģimeni. Satiku savu īsto cilvēku Diānu un sapratu, ka mēs nevaram dzīvot katrs savā valstī,” stāsta Lauris.
Viņam jau kopš bērnības paticis darboties ar koku. Tas bijis kā hobijs, jo laukos ik pa reizei kaut kas ticis izgatavots. Abi ar draudzeni kopā izdomājuši, ka jāpievēršas galdniecībai, bet jāveido kaut kas mazs - viņi zināja, ka vēlas ko intelektuālu. “Durvis vai logus mēs nevarētu taisīt, tāpēc radās ideja par bērnu rotaļlietām. Mūsu produkcijā ir arī vairāku veidu dekoratīvās kastītes, kurām ir dažādi pielietojumi. Ja man jāraksturo sava uzņēmuma “Mind labyrinth woodworks” produkcija, tad es saku, ka tie ir koka izstrādājumi,” saka Lauris un piebilst, ka šādi darbojas tikai kopš šā gada sākuma.

Nodokļi - lielākā vilšanās
Kad Lauris brauca prom no Nīderlandes, viņš saprata, ka nevēlas vairs ne pie viena strādāt, bet gribēja pats būt sava darba noteicējs. “Man pašam ir galva uz pleciem - jādara un viss! Es strādāju sev – cik pats paveikšu, tik arī nopelnīšu. Man nav jābūt no kāda atkarīgam, paļaujos pats uz sevi,” saka alūksnietis un cer, ka nākotnē arī pašam būs strādnieki. “Pagaidām, protams, tas vēl nav realizējams finansiālu apsvērumu dēļ, bet nekas nav neiespējams,” uzsver Lauris.
Noteikti nav viegli kaut ko uzsākt – ir nedrošība un neziņa. “Kad realizēju šo projektu, biju gatavs tam, ka nebūs viegli. Zināju, ka man nāksies strādāt ļoti daudz,” par savām sākuma sajūtām stāsta Lauris. Viņš diezgan ilgi meklējis telpas darbnīcai. “Man ļoti paveicās, es atradu labu vietu – gan liela platība, gan izdevīga īres maksa. Zinu, ka Alūksnē ar telpu atrašanu ir grūtības augsto cenu dēļ,” uzsver vīrietis un piebilst, ka nākotnē gribētu pats savu darbnīcu.
Pagaidām viņš ir ļoti apmierināts. Uzsākot ko jaunu, cilvēks bieži vien nenojauš par grūtajiem pagriezieniem, kas gaida kādā ceļa posmā. “Mana vilšanās bija nodokļi – mazajiem uzņēmējiem tas ir ļoti liels slogs. Kad vēl nebiju sācis, protams, zināju par tiem. Bet tad, kad nācās darboties praksē, biju satraucies. Tāpēc daudzi mazie uzņēmumi neiztur un idejas neizdzīvo. Vienīgais, kas man nācis pretī, ir banka – man par biznesa kontu pirmajā gadā nepiemēro komisijas maksu,” stāsta Lauris.

Strādāt un dzīvot -
tikai Alūksnē
Konkurence Lauri nebaida. “Sākumā varbūt bija nedaudz citādāk – daudzus interesēja, ko un cik ražoju. Bet tagad viss mainījies. Protams, esmu zinošs, kāda ir citu produkcija, un mēs visi esam atšķirīgi – tas ir galvenais. Man ir daudz individuālo pasūtījumu, kad cenšos ar katru klientu visu izrunāt, radīt kaut ko tieši viņam,” stāsta alūksnietis.
Lauris arī pieļauj domu, ka daudzi nemaz nezina, ka viņš rada koka izstrādājumus. Bet pie mums mazpilsētā jau ziņas izplatās ātri. “Alūksne ir mana dzimtā pilsēta. Gribu uzsvērt, ka šeit ir skaisti – kurš gan negribētu te dzīvot! Tāpēc arī daru visu Alūksnē un nekur citur,” saka vīrietis.
Viņš daudz runā par darbu, bet katram taču ir mirkļi, ko velta kaut kam citam. “Man ļoti patīk makšķerēt – tas ir mirklis, kad varu pārdomāt visu, kas noticis. Brīnišķīga relaksācija! Vispār esmu miermīlīgs cilvēks – man reizi pa reizei nepieciešams klusums, jo ikdienā galva ir pilna ar domām. Esmu mierīgs kā lācis,” par sevi saka Lauris. Viņš visiem novēl izturību un ticību sev, apziņu, ka var daudz ko paveikt - var sākt ar mazumiņu.

Darbs - 16 stundas diennaktī
Latvijā ir daudz cilvēki, kuriem finansiālais stāvoklis nav spīdošs, līdz ar to ir maza pirktspēja. “Man reizēm nākas pazemināt cenas... Katrā izstrādājumā ielikts liels darbs un mīlestība. Bet pieprasījums ir - reizēm jūtu, ka man pietrūkst visam laika. Ļoti populāras ir koka mašīnītes un helikopteri – tie patīk gan bērniem, gan pieaugušajiem,” par pieprasītākajām precēm stāsta Lauris.
Bet kā tas ir, ja viss jādara vienam? “Sevi varu nosaukt par darbaholiķi, bet ceru, ka tas tā nebūs mūžīgi. Pagaidām ir tā, ka strādāju aptuveni 16 stundas diennaktī. Bet tas ir tas sākums – ja es kaut ko gribu sasniegt, tad nevaru sēdēt un pa mazam gabaliņam kaut ko likt kopā,” apņēmības pilns ir vīrietis un atzīst, ka jāstrādā intensīvi.
Noteikti ir tādi, kuriem ir idejas, bet trūkst ticības sev, lai ko uzsāktu. “Neko jaunu nepateikšu – vienkārši jādara! Protams, tas ir risks, bet bez tā jau nevar. Ir jāatrod sevī drosme,” iesaka Lauris. Viņš atzīst, ka, uzsākot savu uzņēmējdarbību, ir daudz jauna un nezināma. “Nebiju rēķinājies, ka sākumā būs tik lieli finansiālie ieguldījumi. Bet tas ir to vērts! Man pašam ir daudz vīziju par to, kā būs nākotnē. Vēlos, lai pēc trīs gadiem manā kompānijā ir jau seši darbinieki, vajadzēs labākas iekārtas, lai darbs ritētu uz priekšu lielos ātrumos. Tas ir man, manai ģimenei. Tie, kuri nemēģina, jau zaudē. Ir svarīgi darīt to, ko pats vēlies,” uzsver alūksnietis.

Iedvesmojas no Ričarda
Brensona
Lauris pārsvarā savu produkciju veido lāzertehnikā. “Esmu ieinteresēts nopelnīt, un tas ir loģiski – citādāk nav vērts strādāt! Prieks, ka mūsu produkciju var iegādāties ne tikai tirdziņos, bet arī veikalā “Garderobe” Alūksnē,” stāsta vīrietis.
Klausoties Laurī, ir skaidrs, ka šis ir cilvēks, kurš tā vienkārši neapstāsies. Viņš daudz iedvesmojas no miljardiera, angļu biznesa magnāta Ričarda Brensona. “Es daudz lasu viņa tekstus – Brensons savu biznesu veido pavisam citādāk un ir viens no veiksmīgākajiem cilvēkiem pasaulē. “Ja parūpēsieties par saviem darbiniekiem, tad viņi parūpēsies par klientiem” - tas ir viens no citātiem, pēc kura piemēra vajadzētu arī strādāt,” iesaka Lauris.
Alūksnietis lepojas, ka viņiem ar draudzeni ir ideja un pašam - darbs. “Es daru un eju uz priekšu - man ir daudz spēka. Tas nekas, ka no rītiem ir grūti pamosties,” uzsver vīrietis. Viņš gan uzskata, ka nedaudz atpaliekot no sevis izveidotā plāna. “Man, sākot darboties, bija būtiski izveidot šādu darba plānu, lai varu pēc tā vadīties. Mani nedaudz pievīla iekārtas – es tās laikus pasūtīju, bet ļoti kavējās piegāde, līdz ar to darbi bija apstājušies. Ir bijuši brīži, kad ir sajūta, ka tieku “iesists zemē”, jo kaut kādas, no manis neatkarīgas lietas nenotiek tā, kā tam būtu jābūt... Bet man rokas nenolaižas,” saka Lauris un atzīst, ka viņa gaisma un lielākais prieks ir draudzene Diāna un gaidāmais mazulis. “Viņi ir mani mīļie. Viss, ko daru tagad, ir ģimenei. Vēlos nodrošināt viņus, vēlos dzīvot labi,” apņēmības pilns ir Lauris. 

Īpašs laiks pirms pārmaiņām
Kad Lauris ierunājas par saviem tuvākajiem, viņa skatiens mainās, var just, ka tas ir patiesi. “Mīlestība ir ķīmiska reakcija un kaisle. Ir svarīgi zināt, ka man ir otrs cilvēks, ka es viņu jūtu, ka mēs abi vēlamies būt kopā un turpināt mūsu savienību. Šīs mīlestības dēļ es redzu nākotni. Nākotni, kurā esam kopā kā stipra ģimene. Man svarīgi, ka varu uzticēties un paļauties uz Diānu,” patiess ir Lauris.
Šis laiks abiem ar draudzeni ir īpašs, jo gaidāms ģimenes pieaugums. Kādas ir sajūtas? Arī tas ir kas jauns un nezināms... “Kad piedzims mūsu bērniņš, es vairs nevarēšu strādāt tik garas darba stundas kā tagad. Mūsu dzīvē viss mainīsies – man jau tagad ir lielāka atbildība, jo es būšu tētis neaizsargātam bērniņam, mūsu bērniņam. Tās ir brīnišķīgas sajūtas, esmu ļoti, ļoti laimīgs!” saka alūksnietis un atzīst, ka dzīvē vissvarīgākie ir tuvinieki. “Zinu, ka mūsu ģimenes stāsts neapstāsies – būs arī kāzas, tikai lai paiet kāds laiks. Man var būt miljons kontā, bet kas es būtu bez saviem mīļajiem? Es vienmēr esmu teicis, ka nauda vienmēr būs! Es strādāju, pelnu, un citādāk nemaz nevar būt. Es uzskatu, ka nauda mums ir vajadzīga, bet tā nav vērtība – tā ir vajadzība,” uzsver Lauris. 

— Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Pilsētai svētkos

  Mūsu skaistā miera osta Alūksne atkal svin svētkus, pulcējot alūksniešus un novadniekus, ļaujot piedzīvot priecīgu atkalredzēšanos. Un mēs,...

 • Lepni par savu pilsētu

  Alūksne kļūst sirdij tuvāka ik dienu, un šī apjausma savu augstāko punktu sasniegs tieši pilsētas svētku laikā. Kas noticis kopš aizvadītajiem...

 • Alūksnes pilsētas svētkos būs satiksmes ierobežojumi

  Alūksnes pilsētas svētku dienās – no 3. līdz 5.augustam - Alūksnē būs satiksmes ierobežojumi. Ņemot vērā notiekošos pārbūves darbus, satiksmei ir...

 • Ērmaņu muižā būs Etnonakts

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Lustēs sešās Latvijas simtgades zaļumballēs

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi 6

  Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi

  Apvidus šķēršļu pārvarēšanas sacensības “Stipro skrējiens Ilzenē. Melnupes kauss” jau ir kļuvušas par tradīciju, kas noris astoto gadu un piesaista...