Goda un cieņas aizskaršana vairs nav modē

Alūksnes rajona vidējās izglītības iestādēs 10.klašu skolēnu jeb fukšu iesvētīšana, kuras laikā tiek aizskarts jauniešu gods vai cieņa, vairs nav populāra.

Alūksnes rajona vidējās izglītības iestādēs 10.klašu skolēnu jeb fukšu iesvētīšana, kuras laikā tiek aizskarts jauniešu gods vai cieņa, vairs nav populāra. Tā ir aizstāta ar maigākām metodēm un gan iesvētāmie, gan iesvētītāji atzīst, ka tādējādi visi ir apmierināti.
Visās rajona vidusskolās un ģimnāzijā fukši jau ir uzņemti un atzīti par pilntiesīgiem skolas kolektīvu dalībniekiem. Alūksnes vidusskolā pasākums ilga nedēļu, katru dienu desmitajiem skolā bija jāierodas citā tērpā un jāiejūtas lomā - kā zoodārza iemītniekiem, karavīriem, popielas dalībniekiem, bomžiem un pat - pretējā dzimuma pārstāvjiem. Katru dienu bija jāveic arī uzdevumi. Ceturtās dienas vakarā skolā bija iesvētību noslēgums, kad bija jāveic dažādi pārbaudījumi - jāskrien, jārāpo, jālec, jāslēpo un tamlīdzīgi.
"Fukšu smērēšanai bija izvēlēti veselīgi pārtikas produkti - uz sejas smērēja medu, jāēd bija citrons un ķiploks, lai neslimotu un nekavētu mācību stundas. 10.klašu audzēkņi zvērēja uzticību skolai, skolotājiem un 12.klašu skolēniem. Fiziski nevienu neietekmēja, arī gods un cieņa netika aizskarti," apgalvo Alūksnes vidusskolas direktores vietniece ārpusklases darbā Ilze Līviņa.
Viņa uzsver, ka fukšu iesvētības skolēniem patīk. "Viņi ir atzinuši, ka tas ir vienīgais pasākums mācību gadā, kurā viņi var izākstīties un būt nebēdnīgi. Uz iesvētībām drīkst nākt tikai mūsu skolas skolēni un absolventi. Turklāt nevienam 10.klašu skolēnam nav obligāti jānāk uz iesvētībām," norāda I.Līviņa.
Šķiro vardes, sliekas un ņurņikus
Arī Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā iesvētības ilga visu nedēļu, uz skolu bija jānāk dažādos tērpos - piemēram, kā marsiešiem, robinsoniem. Skolas kultūras ministre Elīna Liepiņa uzsver, ka katru dienu fukšiem bija jāiztur pārbaudījumi. "Ģeogrāfijas stundā iesvētāmajiem bija jāizvēlas, kur skatīties - tālskatī vai mikroskopā. To virspuses bija nosmērētas ar tušu, tādēļ uz sejas viņiem palika melnas brillītes. Tās viņi nedrīkstēja nomazgāt līdz pulksten 14.00. Bija arī citi pārbaudījumi," saka E.Liepiņa.
Visinteresantākais bija noslēguma pasākums, kura vadītāji bija Klāra un Klucis. "Pirmā daļa risinājās ārā. Desmitajiem bija jāskrien ap mietu, līdz sareibst galva, tad jādodas atpakaļ pie savas komandas. Viens no uzdevumiem bija varžu, ņurņiku un slieku šķirošana. Savukārt otrā daļa risinājās telpās. Zālē ienesa skolas karogu un ieveda 10.klasi. Viņiem bija jāiepazīstina ar sevi, skaitot dzejolīšus. Bija pārģērbšanās spēle, kuras princips līdzinājās ruletei - fukši sēdēja aplī un mutē turēja aploksnes. Viens cilvēks sēdēja apļa vidū un griezās. Kuru izvēlējās, tam ar aploksni mutē bija jārāpo pie vakara vadītājiem un jāizpilda uzdevums, kas rakstīts aploksnē," klāsta E.Liepiņa. Desmitajiem bija arī jānes vārītas sēnes līdz savas komandas spainītim, jāsit pret galvu vārītas olas, par kurām tika teikts, ka viena starp tām ir jēla, bet patiesībā tā nebija. Nododot zvērestu, desmitajiem bija jārāpo ap zāli.
"Organizēt pazemojošas iesvētības neļauj skolas vadība, arī paši skolēni to nevēlas. Uzskatām, ka tāda ņirgāšanās nav vajadzīga," saka E.Liepiņa.
Aplej ar cukurūdeni
Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolā un Liepnas vidusskolā par desmito iesvētīšanu ir atbildīgi 11.klašu skolēni. "Lai nokļūtu līdz zālei, fukšiem, ejot pa kāpnēm un saģērbtiem naktstērpos, bija jāveic uzdevumi. Zālē viņi pārējos iepazīstināja ar sevi, veica stafetes un nodeva zvērestu. Mūsu skolā iesvētības ilga vienu dienu," uzsver Apes vidusskolas direktores vietniece ārpusklases darbā Alda Liepiņa.
Viņa atzīst, ka pārmērīga nosmērēšana iesvētību laikā nepatīk arī pašiem desmitajiem. "Šajā pašā dienā organizējām arī 1.klases uzņemšanu. Viņus sagaidīja grāmatu varoņi - Karlsons, Brālītis, Bokas jaunkundze un Spoks. Pirmklasnieki saņēma dokumentu - skolēna apliecību," norāda A.Liepiņa.
Arī Liepnā iesvētības ilga vienu dienu. "Pēc pirmajām uzrunām matemātikas kabinetā fukšus pa vienam, aizsietām acīm aizveda uz citu kabinetu. Tur viņiem bija jāapsēžas uz krēsla, uz kura uzlikta slapja švamme. Uz tās viņiem bija jāsēž un jāatbild uz dažādiem jautājumiem. Par katru nepareizo atbildi viņiem seju iesmērēja ar vārītu bieti. Pēc tam vajadzēja sadalīties pa pāriem, kopīgi iekāpt biksēs un doties lejā pa kāpnēm. Tad pa tuneli, kas veidots no maisiem un piebērts ar olu čaumalām, egļu zariem, nātrēm, viņiem vajadzēja rāpot uz zāli. Tur vajadzēja nosaukt savu personas kodu, ja kāds kļūdījās, to aplēja ar cukurūdeni. Bija jāiziet ārstu pārbaude, jāēd veselīgi salāti, jāveic stafete - no sālsūdens bļodas jāizvelk ābols un miltos jānopūš svece. Protams, neizpalika arī zvērests," informē Liepnas vidusskolas direktora vietniece ārpusklases darbā Sanita Bordāne. Viņa uzsver, ka līdz šim skolā nav bijuši gadījumi, kad kāds fuksis būtu sūdzējies par nežēlīgu iesvētīšanu.
Tradīcija varētu izzust
Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā iesvētības mēdz dēvēt par desmito uzņemšanu ģimnāzijā, nevis iesvētībām. Arī te 10.klašu skolēniem uz skolu bija jānāk dažādos tērpos - kā citplanētiešiem, kā slavenībām un tērptiem retro stilā. Ģimnāzijā iesvētības ilga divas dienas. "Starpbrīžos citplanētiešiem bija jāveic fiziskās sagatavotības pārbaudes stafete - jālien caur maisiem, dažādiem šķēršļiem. Desmitajiem, kas tērpušies kā slavenības, vajadzēja izrādīt priekšnesumu, kas parādītu slavenības galveno darbības virzienu. Retro stila cienītājiem vajadzēja rādīt dejas, kas raksturīgas šim laikam. Noslēguma pasākumā pārbaudīja tos fukšus, kas sapelnīja soda punktus šajos uzdevumos, kā arī deva zvērestu," stāsta ģimnāzijas direktora vietniece ārpusklases darbā Inese Ločmele.
Viņa prognozē, ka ar laiku šī tradīcija ģimnāzijā un citās skolās varētu arī izzust. "Tā var saglabāties tikai tad, ja tiks īstenota pareizi un neaizskaroši. Jāatzīst, ka no skolas administrācijas un pedagogu puses iesvētību rīkošana prasa lielu piepūli, lai netiktu pārkāpts cilvēciskais faktors," uzskata I.Ločmele.
Savukārt Alūksnes rajona vakaru (maiņu) neklātienes skolā 10.klases iesvētības nerīko. To vietā organizē Iepazīšanās vakaru.

Citu datumu laikraksti