Grāmata ģimenēm ar bērniem ar īpašām vajadzībām

Roberts Perske grāmatu “Cerība. Palīgs ģimenēm, kurās ir bērni ar īpašām vajadzībām” veltījis ģimenēm, kas grūtības cenšas pārvērst daudzveidīgā dzīves pieredzē.

Roberts Perske grāmatu "Cerība. Palīgs ģimenēm, kurās ir bērni ar īpašām vajadzībām" veltījis ģimenēm, kas grūtības cenšas pārvērst daudzveidīgā dzīves pieredzē.
Ja esat māte vai tēvs, cilvēkam, kuram ir garīga atpalicība, cerebrālā trieka, autisms, epilepsija, grūtības mācīties vai citi attīstības traucējumi, ja esat šāda cilvēka ģimenes loceklis - brālis, māsa, tante, vecmāmiņa vai vectēvs, tad šī grāmata ir domāta jums.
Ikviena māte un tēvs sapņo, ka viņu vēl nedzimušais bērniņš līdzināsies cilvēkam, par kādu jūs pats esat gribējis, bet neesat spējis kļūt. Tomēr cik daudzkārt visizcilākie vadoņi, zinātnieki vai mākslinieki par tādiem kļuvuši vien tādēļ, lai kompensētu kādu trūkumu vai nepilnību.
Šajā grāmatā soli pa solim vienkāršiem vārdiem attēlotas vairākas pārdzīvojumu stadijas, kas jāpārvar, mācoties sadzīvot ar bērnu, kuram ir īpašas vajadzības. Nospiestība, kad šķiet - izsīcis jūsu dzīvības avots; trauksmainība, kad cita citu galvā nomaina neskaitāmas idejas un ieceres; problēmas noliegšana, jo ir smagi pieņemt domu, ka bērnam ir īpašās vajadzības; sāpes; vainas izjūta Dieva un cilvēku priekšā; pārākuma apziņa, ja klusībā prātojat, ka Dievs šo nastu uzlicis tāpēc, ka esat pārāks par citiem; naidīgums; vēlme aizbēgt. Autors māca atzīt pašam sev, ka šīs izjūtas ir nepamatotas.
Ja mazajam jaunpienācējam ir kādas īpašas vajadzības, mājiniekiem bieži vien viņam jāvelta vairāk spēka nekā parastam bērnam. Jāasina prāts un jāatver sirds, lai izprastu. Veselīgas pārmaiņas saistītas ar divām nozīmīgām norisēm - attieksmes maiņu, atteikšanos no ierastajām nodarbēm un draugiem; jaunu uzskatu, attiecību veidošanu un agrāk nebijušu pienākumu uzņemšanos. Ģimenes ikdienā ienāk jauni pienākumi, piemēram, īpašas tikšanās, transporta organizēšana, bērna pieskatīšana, ciešākas attiecības ar mediķiem un citiem speciālistiem. Nākas pieņemt skarbo patiesību - dzīvot nozīmē atteikties no kaut kā un tiekties pēc kau kā cita.
Atsevišķā nodaļā atrodami ieteikumi, kā vispiemērotāk saukt cilvēkus ar īpašām vajadzībām. 1978.gadā ASV valdība ar likumu aizliedza cilvēkus, kuriem ir attīstības traucējumi, apzīmēt ar kādas kategorijas nosaukumiem - kā aklais, kurlais, punduris. Tā vietā uzmanību pievērsa reālajiem šķēršļiem, kas kavēja normālu attīstību - spējai parūpēties par sevi, nespējai izteikties, mācīties, pārvietoties, nespējai izlemt tālāko rīcību, dzīvot patstāvīgi, sevi finansiāli nodrošināt.
Grāmata aicina izprast, kādos gadījumos atļaut ģimenes loceklim ar īpašām vajadzībām pašam mēģināt izķepuroties - tas ir, kad atstāt raudam vienatnē, ļaut vienam pašam iziet no pagalma vai doties ciemos pie drauga, kas dzīvo nākamajā kvartālā.
Pierast nedarīt sava bērna vietā to, ko spēj paveikt cilvēki ar īpašām vajadzībām. Iemācīties iejūtīgi un nemulstot pieņemt bērna doto, pamanīt un veicināt šādu dalīšanos. Atbalstīt bērna centienus tikties un mācīties kopā ar vienaudžiem. Apsvērt bērna līdzdalību vietējās sabiedrības dzīvē. Lepoties ar to, ka pasaulē ir tikai viena tāda ģimene kā jūsējā.

Citu datumu laikraksti

 • Nav bijuši šķirti nevienu dienu

  Zeltinieši Vija un Voldemārs Cingleri ir pāris. Jau piecdesmit trešo gadu. Visu mūžu palikuši uzticīgi dzimtajai pusei. Viņam šomēnes paliks 78 gadi,...

 • Profilaktiska pote politikas veselībai

  Lai gan nekas briesmīgs Latvijā nav noticis, tomēr ir nepieciešama cita vadība. Vismaz tā sabiedrībai skaidro katrs otrais politiķis. Vai tiešām kaut...

 • Rekordliels skaits spiningotāju meklē lomus

  Sestdien Kāla ezerā septīto reizi norisinājās spiningošanas sacensības, kas ar katru gadu pulcē arvien vairāk dalībnieku no dažādiem Latvijas...

 • Aicina ievērot likumu un neīsināt govīm astes

  Daudzi dzīvnieku turētāji pēc plašajām diskusijām masu saziņas līdzekļos zvana uz Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un vaicā, kā tad īsti ir ar...

 • Izdos pastmarku ar Alūksnes ģerboni

  Latvijas Pasts atbalstījis Alūksnes pilsētas domes vēlmi un nolēmis nākamā gada sākumā izdot pastmarku ar Alūksnes pilsētas ģerboni. Uz tā attēlota...

 • Aicina balsot par grāmatām

  Sabiedriskā organizācija “Lauku bibliotēku atbalsta fonds” sadarbībā ar publiskajām bibliotēkām mudina izvirzīt grāmatas - kandidātus konkursam...