Grāmatu izplatīšanu uzskata par dzīvesveidu

Alūksnietis, septiņdesmit četrus gadus vecais Ēriks Kalekaurs ar grāmatu tirdzniecību nodarbojas gandrīz divdesmit gadus, kad sācis strādāt Zinību biedrībā.

Alūksnietis, septiņdesmit četrus gadus vecais Ēriks Kalekaurs ar grāmatu tirdzniecību nodarbojas gandrīz divdesmit gadus, kad sācis strādāt Zinību biedrībā.
Vēlāk šā darba pieredzi krājis, strādājot Alūksnes Grāmatu draugu biedrībā. 1993.gada augustā nodibinājis individuālo uzņēmumu "Grāmata", kas kopš oktobra būs atvērts Alūksnes tirgū. Uzņēmumā darbojas abi ar dzīvesbiedri Aiju, kas esot vēl lielāka grāmatu mīļotāja nekā Ēriks.
Galvenais Ē.Kalekaura darbs saistīts ar kolportāžu - grāmatu pārdošanu, tās iznēsājot pa mājām. Pirms pāris gadiem Latvijas Grāmatu tirdzniecības asociācija viņu atzina par vienu no labākajiem kolportieriem Latvijā.
"1997.gadā izdevās iegūt veikala telpas, taču ēkai, kur tas atradās, mainījās īpašnieki, pēkšņs šovasar bija paziņojums, ka veikala telpas nāksies atstāt," stāsta Ē.Kalekaurs.
Katru nedēļu Ēriks mēro ceļu uz Rīgu ar satiksmes autobusu, lai grāmatu mīļotājiem uz Alūksni atvestu jaunākās grāmatas un žurnālus. Viņš apgalvo, ka ilgajos darbības gados radušies pastāvīgi klienti. "Alūksnē klientiem grāmatas izvadāju ar velosipēdu, citreiz staigāju kājām, citi paši nāk pēc grāmatām. No pagastiem interesenti brauc pie manis pēc grāmatām, dažreiz braucu uz pasākumiem. Man patīk darbs ar cilvēkiem," bilst Ē.Kalekaurs.
Lasītājus interesē dažāda literatūra - romāni, vēsture. Galvenie klienti ir gados vecāki cilvēki, jauniešu ir maz. Ēriks apstiprina, ka grāmatu klāsts ir kļuvis plašāks, bet finansiālās iespējas - sliktākas. "Būtu grūti no šā darba aiziet. Ir cilvēki, kuri bez grāmatas nevar iztikt. Tā ir vērtība, kas nekad nezudīs," spriež viņš.
Ē.Kalekauram mājās ir liela grāmatu kolekcija, kurā ir pāris tūkstoši grāmatu. "Cenšos izlasīt visu jaunāko literatūru. Īpaši interesē Latvijas vēsture, izlasu visu autoru darbus," atklāj viņš.
Ēriks stāsta, ka pirmās grāmatas sācis lasīt apmēram 1938.gadā. "Toreiz bija tāds čigānu rakstnieks Juris Leimanis, kurš bija uzrakstījis grāmatu "Čigāni", to izlasīju. Ejot ganu gaitās, lasīju grāmatas," stāsta viņš. Darba gados Ē.Kalekaurs, protams, aizrāvies ar detektīvu lasīšanu.
Ē.Kalekaurs dzimis Apē, toreizējā Jaunrozes pagastā. Pirmajā klasē mācības uzsācis Jaunrozes pagasta pirmās pakāpes pamatskolā. Kad negaidīti skolu likvidēja, mācības 2.klasē turpinājis jaunceltajā Apes sešklasīgajā pamatskolā (tagad - Apes vidusskola). Absolvējis Gaujienas vidusskolu. Darba gaitas uzsācis Apes milicijā, absolvējis Kauņas milicijas skolu un vēlāk - Maskavas augstāko milicijas skolu. No 1974. līdz 1985.gadam milicijas darbā strādājis Alūksnē.
Ē.Kalekaura dzīvesbiedre Aija uzskata, ka viņai dzīvē ir laimējies - tad, kad bijusi skolniece, viņai bijis sapnis strādāt grāmatnīcā. "Preiļos strādāju grāmatnīcā, arī šeit, Alūksnē. Esmu pateicīga brīnišķīgiem cilvēkiem, kas ienāk pie mums grāmatnīcā," saka A.Kalekaure.

Citu datumu laikraksti

 • Rajonā šogad izvietos 14 ceļa zīmes

  Tūrisma attīstības valsts aģentūra šogad uzsākusi īstenot projektu “Vienotas tūrisma informācijas ceļa zīmju sistēmas izveide”, kuram beidzies...

 • Rajonā būvniecības pārkāpumu ir maz

  Par patvaļīgu būvniecību vai tās renovāciju bez akceptēta projekta vai būvatļaujas, juridiskas personas varēs sodīt ar naudas sodu no 200 līdz 3000...

 • Uz semināru aicina sociālos darbiniekus

  Jaunalūksnes pagasta “Paideros” 23. un 24.septembrī notiek seminārs par cilvēku tirdzniecības problēmu, tajā aicināti piedalīties Alūksnes, Gulbenes...

 • Ikviens grib ievākt rudens ražu

  Rudenī lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ievāc darba augļus. Šogad dāsns rudens būs ne tikai zemniekiem, bet arī jaunajām māmiņām, skolotājiem un...

 • Ko tu zini par Kārli Skalbi?

  Rīgas Latviešu biedrība kopā ar Latvijas Rakstnieku savienību iecerējusi 7.novembrī plašā kultūras programmā “Gaismu sauca” atzīmēt Kārļa Skalbes...

 • Saņem novērtējumu par pagasta kultūrvidi

  Pagājušajā piektdienā Gulbenes rajona Lejasciema pagasta kultūras namā reizē ar vēl sešām pašvaldībām sumināja arī Trapenes pagastu.Pagājušajā...