Grāmatu vīrs no Alūksnes

Viņš sauc sevi par bookman, ko apliecina arī uzraksts uz zaļā T - krekla, ar ko doties savās biznesa gaitās. Tas tulkojumā varētu nozīmēt “grāmatu vīrs”, un alūksnietis Jānis Strapcāns lepojas ar šo statusu līdzīgi kā tūkstošiem studentu visā pasaulē.
Jānis redakcijas uzmanības lokā nonāca, saņemot informāciju par programmu “Southwestern Advantage” (“Dienvidrietumu priekšrocība” - angļu val.), kas  specializējas studentu apmācībā – uzņēmējdarbības, līderības un pārdošanas iemaņu uzlabošanā, taču, satiekoties ar Jāni, bija skaidrs, ka mēs runāsim ne tikai par to, kā ASV uzstādīt grāmatu pārdošanas rekordu, bet arī par piepildītiem un nepiepildītiem sapņiem, par iespējām, izvēlēm un patiesajām dzīves vērtībām.
Jūs teiksit, ko gan par to var zināt  24 gadus vecais jaunietis, taču šajā gadījumā tā noteikti nav. Jānis Starpcāns ir aktīvs, jauns cilvēks, kurš gan skolas, gan tagad, studiju laikā, aktīvi iesaistās sabiedriskajās norisēs, sporto un daudz ceļo. Jāatzīst, alūksnietis ir pabijis tik daudzās valstīs gan šaipus, gan otrpus okeānam, ka cits tik daudz nepagūst apceļot visas dzīves laikā! Arī tā ir vērtīga pieredze, ko iekrāt, un te Jānim ir jau pamatīga kaudzīte. Programmā “Dienvidrietumu priekšrocība” viņš piedalās jau piecus gadus.

Pārdošana no cilvēka uz cilvēku
Kas tas īsti ir? “Southwestern Advantage” ir kompānija, kas specializējas studentu apmācībā – uzņēmējdarbības, līderības un pārdošanas iemaņu uzlabošanā. Šīs iemaņas viņi apgūst visu gadu, pirms dodas strādāt uz ASV, kur pārdod izglītojošas grāmatas un tiešsaistes abonementus vietējām ģimenēm, staigājot no mājas uz māju. Studenti pārsvarā dzīvo vietējās viesģimenēs. Šādā darba un apstākļu veidā jauniešiem ir dota lieliska iespēja uzlabot savas prasmes un tajā pašā laikā iepazīt Ameriku, kā arī iepazīstināt vietējos ar Latviju.
“Kādam varētu šķist, ka mēs esam kaut kādi apkārt klīstošie pārdevēji, kas par varēm cenšas kaut ko kādam “iesmērēt”. Draugs domāja, ka es staigāju apkārt ar ratiņiem, kas piekrauti ar grāmatām,” smejas Jānis, kurš nu jau pats programmā iesaista jaunos interesentus.
“Tiešais pārdošanas tilts - no cilvēka uz cilvēku – Eiropā vēsturiski nav izkopta metode, bet Amerikā vienas dienas laikā tu vari sastapt pat vairākus tiešos pārdevējus ar visdažādākajām precēm. Te tas nenotiek. Mēs dzīvojam laukos privātmājā, un pie mums nekad neviens ar šādu piedāvājumu nav iegriezies. Protams, grāmatas varētu pārdot arī internetā, un arī tā varētu būt labi pārdošanas rezultāti, bet tā mēs neko neiemācāmies. Šī programma pastāv jau 168 gadus, un tas nozīmē, ka tiešā pārdošana ir veiksmīga, un šajā gadījumā tā sāls nav grāmatu pārdošanā, bet gan tajā, ko jaunietis tiešajā pārdošanā iemācās. Sākot ar tirgus taktiku, turpinot ar  pašpārliecinātības izaugsmi un beidzot ar vietējās kultūras un cilvēku iepazīšanu. Vārdsa­kot, šeit ir iespēju platforma tam, lai tu būtu dzīvē veiksmīgs,” stāsta J. Strapcāns un uzsver: katram studentam, kurš iesaistās šajā programmā, ir savi uzstādījumi, ko viņš vēlas ar šo iesaisti dzīvē panākt, un iespējas ir plašas.

Uzlabot komunikācijas prasmes
J. Strapcāns pastāstīja arī, kāds bija viņa ceļš līdz līderības programmai. “Mamma teica: studē militārās lietas, tur darbs būs vienmēr, vai izvēlies informācijas tehnoloģijas, jo tam ir nākotne, bet man bija pārliecība, ka nestudēšu tikai tāpēc, ka tas jādara. Iešu tur, kur man patiks un kur varu sevi pilnveidot. Ģimnāzijas laikā veiksmīga piedalīšanās skolēnu konkursā “Enkurs” man atvēra acis un sapratu, ka jūrniecība būs mana izvēle. Paldies par to skolotājai Inesei Ločmelei! Aizgāju studēt Jūras akadēmijā, un otrajā semestrī uzzināju arī par “Southwestern Advantage”, kam vēlāk izrādījās būtiska nozīme manā dzīvē,” stāsta J. Strapcāns.
Jānis atzīst - līdz saņēmis piedāvājumu aiziet uz tikšanos, par šo programmu neko iepriekš nebija dzirdējis. “Draugi zināja tikai “viena tante teica” stāstus, tādēļ nolēmu uzzināt, kas tas īsti ir,” saka Jānis. Uzklausot iespējas, viņš sapratis, ka programmā apgūtais viņam lieti noderēs turpmākajos dzīves plānos. “Mani visvairāk ieinteresēja komunikāciju prasmju uzlabošana, jo tobrīd, plānodams kļūt par kapteini, sapratu, ka man būs jāatrod kopīga valoda ar “jūras vilkiem”, kuri par mani ir daudz pieredzējušāki, lai varētu droši dabūt kuģi no viena punkta līdz otram. Sapratu, ja es gribu būt kapteinis, tad man ir daudz vairāk jāuzzina par sevi, un tieši to šī programma piedāvā,” stāsta J. Strapcāns.
Pieņem izaicinājumu
turpināt
“Labi, ka toreiz aizgāju uz tikšanos. Tas mainīja manu dzīvi,” tagad saka Jānis. Pēc sagatavošanās, kad apgūti tiešās pārdošanas pamati un citas zināšanas, 2015. gadā jaunietis pirmo reizi programmas ietvaros devies uz Misisipi un pavadījis tur trīs mēnešus. “Man bija labi rezultāti, līdz ar to pavērās iespēja braukt arī nākamajā gadā un pašam apmācīt jaunos interesentus. Tas bija liels izaicinājums, apvienojot dalību programmā ar studijām Jūras akadēmijā, bet sapratu, ja piedāvājumu neizmantošu, tad otrs tāds var nebūt. Tāpat biju iemācījies dzīves patiesību – viens ir tad, kad tu gaidi, kad notikumi notiks, bet otrs, kad tu pats radi notikumu. Tādēļ nolēmu pieņemt šo izaicinājumu,” stāsta J. Strapcāns.
Taču reizēm lielie dzīves plāni izjūk. “Tiku tikai līdz otrajam semestrim, jo atklātā redzes defekta dēļ sapratu, ka jūras praksi nenokārtošu. Vēl tagad atceros šo nolemtības sajūtu acu ārsta kabinetā, kad viss, ko biju plānojis dzīvē sasniegt, viss, kas, šķita, ir mans īstais virziens dzīvē, vienā momentā sašķīda driskās... Tas bija liels trieciens, bet man palīdzēja “savākties” “Southwestern Advantage” gūtā pieredze. Tā māca, ka ne jau nepatīkama situācija rada problēmas, bet tas, kā tu uz situāciju reaģē,” stāsta J. Strapcāns.
Jānis sapratis, ka dzīve neapstājas pie pirmā šķēršļa, un nemetis pilnti krūmos tikai tādēļ, ka sapnis neīstenojies. “Pēc diviem mēnešiem jau biju iestājies Grāmatvedības un finanšu koledžā, jo, protams, ir plāns nākotnē vadīt savu uzņēmumu, un šīs prasmes tam ir vajadzīgas. Kaut arī jūrnieka profesiju nomainīju pret grāmatveža, kas šķiet diametrāli pretēja, man stereotips par grāmatveža profesijas vienmuļību izzuda, tiklīdz sāku to praktizēt. Pašlaik jau man ir atvērts savs uzņēmums, kas piedāvā konsultācijas,” stāsta jaunietis.

Labam pārdevējam -
laba alga
Izrādās, Jānis šajās piecās programmas piedāvātajās darba vasarās ir redzējis vairāk ASV štatu nekā vidusmēra amerikānis, kurš varbūt reizēm nemaz neizbrauc ārpus sava štata robežām. Nemaz nerunājot par Latvijas draugiem studentiem, no kuriem daudziem Amerika vēl tikai sapnis. “Vecākiem sākumā bija liela skepse par maniem plāniem, bija arī  psiholoģiski grūti “palaist” mani pāri okeānam, tā tomēr nav Eiropa. Tagad ģimene sapratusi, ka man tas patīk, un viss ir kārtībā. Tā ir unikāla iespēja jauniešiem, kuriem vēl nav nopietnas piesaistes savā mītnes zemē, redzēt pasauli, gūt noderīgas prasmes un nopelnīt,” viņš rezumē.
Jānis ir dzīvojis un strādājis Montanā, Misisipi štatā, Aļaskā, Arkanzasā, tostarp Kanādā, un pirms pāris nedēļām atgriezies no Kentuki. Pēc trīs mēnešu veiksmīga darba šogad jauniešiem piešķirtas arī dažas atpūtas dienas Floridā. “Tur mēs visi noīrējām māju, gluži kā rāda amerikāņu filmās, un pavadījām laiku kā filmzvaigznes,” pajoko Jānis, nenoliedzot, ka šāda atpūta tiek pamatīgi pelnīta. Jautāts par peļņu, Jānis atzīst, ka apmēram 40 procenti nopelnītā ir paša studenta rīcībā. Kad parādi labus rezultātus tiešās pārdošanas darbā, ir iespēja saņemt dažādus bonusus no kompānijas, piemēram, ceļojumus. Šādi viņam bijusi iespēja aizdoties arī ceļojumos ārpus ASV - uz Ēģipti, Turciju, Tenerifi un citviet.

Izdzīvo kapteiņa sapni
citādāk
“Savulaik plānoju, ka es kā jūrnieks varēšu ceļot pa visu pasauli. Tā tas nenotika, taču ceļot varu arī šādi. Pie tam, jūrniecībā man varbūt nebūtu iespēju iepazīt tik dažādas kultūras, cilvēkus viņu vidē ar viņu ikdienu un paradumiem, kļūt par vienu no viņiem, kopā darīt labas lietas. Viens ir aizbraukt uz Ņujorku un redzēt šīs pilsētas varenību, pavisam kas cits - satikties ar okeāna otrā pusē dzīvojošiem cilvēkiem aci pret aci. Starp citu, vienas vasaras laikā mēs, grāmatu pārdevēji, satiekam vairāk nekā 3000 cilvēku,” stāsta Jānis. Viņu, gluži tāpat kā daudzus Latvijas jauniešus, interesējusi amerikāņu kultūra - mūzika, filmas, tādēļ bijis interesanti to visu izzināt klātienē. Īpaši viņš to izjutis Misisipi, kas, viņaprāt, ir mūsdienu amerikāņu kultūras spilgtākais iemiesojums.
Pašlaik Jānis turpina izglītību finanšu jomā, studējot biznesa vadību Latvijas Universitātē, papildus strādā kādā grāmatvedības uzņēmumā, lai nezaudētu iepriekš gūtās zināšanas. “Lai asmens paliek ass,” joko Jānis. Pievērsies arī labdarībai, piedaloties SOS Bērnu ciematu asociācijas aktivitātēs. Savukārt oktobrī viņš iesaistīsies jaunu studentu uzņemšanā līderības programmā.
Kā tur var nokļūt? “Tā ir pieejama visu nozaru pilna laika studentiem, pat tiem, kuri šķietami ar pārdošanas prasmēm nav saistīti. Vispirms ir atlase, kas notiek katru gadu oktobrī. Students atnāk un uzzina pamatinformāciju par programmu. Ja ir interese un programmas organizatori saskata potenciālu, jaunietis tiek uzņemts un piedalās sagatavošanās kursos. Programma nav viegla, organizatori vairāk akcentē kvalitāti, nevis kvantitāti,” uzsver Jānis.

Apzinās patiesās dzīves vērtības
“Līdz dalībai programmā mans priekšstats par uzņēmējdarbību un komunikāciju bija visai šaurs - esmu strādājis mežā, saimniecībā, klājis bruģi un darījis citus fiziskus darbus. Biju tāds intravertais latvietis, taču tagad esmu kļuvis daudz atvērtāks. Sapratu, ka latvieši patiesībā var būt ļoti labi pārdevēji. Esmu iemācījies daudzas svarīgas lietas - sākot no tā, kā veiksmīgi saplānot dienu, un beidzot ar patieso vērtību apzināšanos.
Mēs mācījāmies no veiksmīgu cilvēku pieredzes, kuri savu karjeru sākuši tieši šādi, un tagad ir miljonāri. Piemēram, viens no bagātākajiem “bukmeniem” ir Spensers Heizs, kura īpašumā ir viena no lielākajām gleznu kolekcijām Francijā. No viņa es iemācījos atziņu: “Cilvēki mirst, bet principi nē.” Un tā ir liela taisnība. Pašlaik lasu par Babiloniju, par vērtībām, kas bijušas aktuālas pirms diviem gadsimtiem pirms mūsu ēras un ir aktuālas arī tagad. Atbraucot sapratu, ka ģimene un apkārtējie cilvēki ir vērtība. Man savulaik ļoti nepatika, ka mamma lika ravēt dārzu, bet redzot, kā ģimenes īpašumi veidojas Amerikā, cik pūļu tur iegulda sakoptos un skaistos privātīpašumos, es braucu mājās un mammai prasīju – kā es varu palīdzēt? Mainījās mana vērtību uztvere. Domāju, ka savas mājas, ģimeni, dzimto zemi cilvēki bieži vien novērtē tikai no attāluma. Alūksne un mājas man vienmēr būs nozīmīga, un arī savu turpmāko dzīvi es varu iedomāties tikai Latvijā,” teic Jānis.

Grāmatu pārdošanas rekords ASV
◆ Latvijas studenti, kuri piedalās programmā “Southwestern Advantage”, tikko  atgriezušies no ASV. Trīs mēnešu laikā viņi pārdeva mācību grāmatas 3,5 miljonu dolāru vērtībā, pārspējot iepriekšējā gada rekordu.
◆ Ar katru gadu programmas dalībnieku skaits pieaug, un šogad izaicinājumu pieņēma 140 studenti no Latvijas. Kopā ar latviešu studentiem strādāja igauņi, lietuvieši, slovāki, poļi un gruzīni, veidojot 687 studentu grupu, kas kopsummā pārdeva mācību grāmatas 14 miljonu dolāru vērtībā.
◆ Starp studentiem, kuri programmā piedalījās pirmo reizi, labākā pārdevēja balvu ieguva Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas students Niklāvs Balgalvis, kurš pārdevis grāmatas 56 000 dolāru vērtībā.

Citu datumu laikraksti

 • Vēlas, lai “Rallijs Alūksne” būtu kā ziemas “Positivus”

  Vēlas, lai “Rallijs Alūksne” būtu kā ziemas “Positivus”

  Straujiem soļiem tuvojas gada noslēgums, bet jau janvārī autosporta cienītājiem atkal gaidāms ievērojamais un nu jau iemīļotais notikums “Rallijs...

 • Galda tenisisti sadala medaļas

  Galda tenisisti sadala medaļas

  Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas angārā beidzies sporta kluba “Lagūna” organizētais Alūksnes novada atklātais čempionāts galda tenisā....

 • Saudzē dzirdi!

  Pēc Pasaules veselības organizācijas šā gada datiem vairāk nekā 5 % pasaules iedzīvotāju jeb 466 miljoni saskaras ar vājdzirdību. Prognozē, ka līdz...

 • Rēzeknē starptautiskas kinologu biatlona sacensības 2

  Rēzeknē starptautiskas kinologu biatlona sacensības

  Jau vairāk nekā 10 gadus Valsts robežsardzes koledža organizē starptautiskas kinologu biatlona sacensības “Latvija 2019”. Tajās kopā ar saviem...

 • Hokejisti uzsāk sezonu

  Hokejisti uzsāk sezonu

  “HK Alūksne” aizvadījis pirmās spēles Vidzemes čempionāta hokejā trešajā līgā. Šīs sezonas pirmajā spēlē piedzīvots zaudējums ar rezultātu 3:10 pret...

 • Pildītās cukīni “laiviņas” 4

  Pildītās cukīni “laiviņas”

  Sastāvdaļas●  3 nelieli jaunie kabacīši vai        2 garāki cukīni, ●  apmēram 300 gramu maltās            gaļas, ●  3 – 4 tomāti, ●  2 sīpoli, ● ...