Grib palielināt bērna piedzimšanas pabalstu

No nākamā gada ir iecerēts būtiski palielināt bērna piedzimšanas pabalstu, lai ģimenes būtu ieinteresētas palielināt bērnu skaitu un gādāt par dzimstības līmeņa paaugstināšanos.

No nākamā gada ir iecerēts būtiski palielināt bērna piedzimšanas pabalstu, lai ģimenes būtu ieinteresētas palielināt bērnu skaitu un gādāt par dzimstības līmeņa paaugstināšanos. Tā ir Ministru prezidenta Aigara Kalvīša iniciatīva.
Pašlaik bērna piedzimšanas pabalsts ir 296 lati. Pēc A.Kalvīša ierosinājuma ir izstrādāta koncepcija, ka, piedzimstot pirmajam bērnam, šo pabalstu vajadzētu palielināt par 100 latiem, par otrā bērna piedzimšanu - par 300 latiem, bet par trešā un katra nākamā bērna piedzimšanu - par 600 latiem. Par pirmā bērna piedzimšanu vecāki tad saņemtu 396 latus, par otrā - 596 latus, bet par trešo un katru nākamo bērnu - 896 latus. Pašlaik gan tas ir tikai ieceres līmenī, bet šādu iniciatīvu atbalsta gan Labklājības, gan Bērnu un ģimenes lietu ministrija.
Alūksnes Jauno māmiņu skolas vadītāja Kristīne Vimba vērtē, ka vecākus vajag atbalstīt, tomēr apšauba, vai šis būtu labākais veids, kā to izdarīt.
"Nevar noliegt, ka daudzi bērnus tad dzemdēs naudas dēļ, daudzas problēmas paliks neatrisinātas vecākiem, kam jau ir bērni. Vērtīgāk būtu paaugstināt dzīves līmeni jau esošajiem bērniem. Ir jādomā, lai būtu vietas bērnudārzā, lai nav jāpiesakās rindā uz bērnudārzu tūlīt pēc bērna piedzimšanas. Manuprāt, lai stimulētu radīt lielāku bērnu skaitu ģimenēs, vecākiem varētu dot nodokļu atlaides, atvieglojumus kredītu un automašīnu iegādē, atlaides mācību maksām un tamlīdzīgi. Tad varētu cerēt, ka arī vidusslāņa cilvēki savā ģimenē izšķirtos par vēl kāda bērna radīšanu," vērtē K.Vimba.
Izstrādātā koncepcija paredz, ka pabalstu palielināšana valsts budžetā prasīs apmēram 2,5 miljonus latu. Pašlaik Latvijā katru gadu tikai apmēram 2000 ģimenēs piedzimst trešais bērns. Statistika liecina, ka Latvijā vidēji ģimenēs ir tikai 1,3 bērni. Eiropas Savienības statistikas biroja dati liecina, ka nākamajās desmitgadēs Latvijas iedzīvotāju skaits varētu samazināties pat par pusmiljonu.
Jau pērn valdība palielināja bērna piedzimšanas pabalstu, bet šogad tika palielināts bērna kopšanas pabalsts.

Citu datumu laikraksti