Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Grib paņemt no Eiropas, cik tik var

SIA “Rūpe” veikusi alūksniešu aptauju, gatavojoties apgūt Kohēzijas fonda finansējumu un ierīkot pilsētā vēl jaunus centralizētās kanalizācijas pieslēgumus. Sākotnēji plānotais jauno pieslēgumu skaits šobrīd samazināts vairāk nekā uz pusi – Alūksnes novada domes deputāti ar to nav mierā, rosina veikt jaunu iedzīvotāju aptauju un “paņemt visu Eiropas naudu, cik var”.

Informācija par ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstību Alūksnē III kārtā tika sniegta domes tautsaimniecības komitejas oktobra sēdē.

Jāpieslēdzas jau būvējot
SIA “Rūpe” būvinženiere Baiba Salaka stāstīja, ka uz Alūksnes ūdenssaimniecības attīstības III kārtu sākotnēji tika virzītas 20 ielas, kurās izbūvētu kanalizācijas sistēmu. Tā kā Eiropas nosacījumi III kārtai ir ļoti skarbi un atšķirīgi, salīdzinot ar divām pirmajām kārtām, ielu saraksts tika pārskatīts un ielu skaits – samazināts.
“Augustā un septembrī veicām alūksniešu aptauju. Secinājām, ka uz visu sākotnēji plānoto apjomu iet nevaram, jo nevarēsim vēlāk izpildīt Eiropas nosacījumus, tādēļ ielu skaits tika samazināts līdz 8. Ja projekts skartu 20 ielas, tad kanalizācijas trasi Alūksnē izbūvētu 9 kilometru garumā par 1,6 miljoniem eiro 600 iedzīvotājiem, bet 8 ielās tie būs 4 kilometri par 567 000 eiro 209 iedzīvotājiem. Atšķirībā no otrās projektu kārtas, kad noteiktais kanalizācijas pieslēgumu skaits bija jāsasniedz piecu gadu laikā, trešajā kārtā Eiropa nosaka, ka jaunie kanalizācijas pieslēgumi jāizveido jau būvniecības laikā,” stāstīja B.Salaka. Viņa atzina, ka šobrīd “ļoti lēnītēm viss iet”, lai izveidotu vēl otrajā kārtā noteikto jauno kanalizācijas pieslēgumu skaitu, jo alūksnieši esot kūtri, lai pieslēgtos centrālajai kanalizācijas sistēmai.

Grib naudiņu – jāpastrādā šodien
Deputāts Guntars Švolmanis interesējās, kā “Rūpe” veikusi iedzīvotāju aptauju, jo viņš to esot palaidis garām. Arī deputāts Modris Lazdekalns šādu aptauju esot palaidis garām. “Iespējams, tā daudzi ir palaiduši garām! Vajadzētu vērsties pie katra individuāli. Vajag šodien pastrādāt, lai pēc pieciem gadiem “Rūpē” plūstu naudiņa no kanalizācijas,” sacīja G.Švolmanis. “K.Barona ielā, virzienā no Smilšu ielas puses, ir piecas mājas. Cik man zināms, no šiem pieciem īpašniekiem četri ir bijuši par pieslēguma izveidošanu, bet “Rūpes” materiālos norādīts, ka šajā ielā nav lielas iedzīvotāju atsaucības, tādēļ tā tomēr nav iekļauta sarakstā. Būtu jānosaka prioritārie projekti,” pauda M.Lazdekalns.
B.Salaka norādīja, ka visu 20 ielu dzīvotājiem “Rūpe” izvadāja informatīvas vēstules par iespēju pieslēgties kanalizācijai. “Informācija tika izvietota arī internetā un Alūksnes novada laikrakstos. Ņemot vērā aptaujas rezultātus, nevaram paredzēt lielāku ielu skaitu, jo nebūs pretī jauno pieslēgumu. Šobrīd aptuveni 83 procentiem alūksniešu ir pieslēgumi kanalizācijai,” sacīja B.Salaka.

Vajadzēs attīrīt bioloģiski
Deputātu Ainaru Melderi interesēja, kā “Rūpe” skaidrojusi iedzīvotājiem pieslēgšanās nepieciešamību, jo vajagot cilvēkiem pateikt skaidri: tuvākajā nākotnē tādas izvedamās bedres pie privātmājām, kā tagad, Eiropa vairs nepieļaus. “Būs tikai divas iespējas – pieslēgums centrālajai sistēmai vai individuālas bioloģiskās attīrīšanas iekārtas privātmājām! Ja nebūs pieslēguma, par bioloģisko attīrīšanu būs jāmaksā četras reizes dārgāk un pašiem iedzīvotājiem šī sistēma arī būs jāierīko,” skaidroja A.Melders.
Komitejā pašvaldības jurists Arturs Upīts vērsa uzmanību par situāciju Mežinieku ielā, kur ir 10 ēkas – 6 privātmājas un 4 mājas ar vairākiem dzīvokļiem, ko apsaimnieko SIA “Alūksnes nami”. “Kanalizācijas pieslēgumu bija gatava pieslēgt tikai viena privātmāja, bet “Alūksnes nami” par savām apsaimniekotajām mājām pat neizrādīja interesi,” pauda A.Upīts.

Nepazaudēt naudu
Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers norādīja – ja attālums starp pieslēguma vietu un māju ir ļoti liels, tad arī izmaksas uz iedzīvotāju lielas, un no šādiem pieslēgumiem atsakās. “Manuprāt, sasniedzamais rādītājs ir definēts nepareizi, jo tikpat labi viens uzņēmums var radīt ļoti lielu kanalizācijas apjomu, bet seši iedzīvotāji kopā – tikai 20 procentus no tā. Ielu saraksts vēlreiz jāpārskata un jācenšas sadabūt maksimāli daudz jaunu pieslēgumu, lai apgūtu lielāku Eiropas naudu,” sacīja Dz.Adlers. Viņam piekrita A.Melders. “Šī būs pēdējā Kohēzijas fonda nauda ūdenssaimniecībai, ko Latvijā grib pievākt lielās pilsētas. Mazās pilsētas it kā nevar savākt lielo pieslēgumu skaitu, un tās izslēdz no saraksta – Gulbene jau ir atteikusies! Mums vajag panākt, ka Alūksnē ir, – nevajag pazaudēt naudu!” sacīja A.Melders.

Vēlreiz jārunā ar
iedzīvotājiem
Projekta iesniegšana plānota nākamā gada vidū. Finanšu komitejā domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis skaidroja, ka “Alūksnes nami” neiebilst pieslēguma izveidei Mežinieku ielā. “Bet tad uzreiz jārisina jautājums par šo māju iekšējo tīklu sakārtošanu, lai varētu pieslēgties. Ir priekšlikums šo jautājumu atgriezt izskatīšanai “Rūpei”, kam jārunā vēlreiz ar iedzīvotājiem, lai maksimāli izmantotu Eiropas naudu,” sacīja A.Dukulis.
Šo jautājumu domē atkal skatīs nākammēnes. ◆

Citu datumu laikraksti

 • Pārdomas par Alūksnes slimnīcas nākotni

  Vēlos dalīties savās emocijās, pārdzīvojumos un domās ar kādu, kam tas liks aizdomāties. Nemaz nezinu, kam šis raksts ir adresēts - alūksniešiem,...

 • Atkal mata galā

  Atkal mata galā  2

  Diemžēl atkal mata galā karājas mūsu Alūksnes slimnīcas nākotne. Jaunā veselības ministre Anda Čakša (ZZS) iecerējusi reformēt 14 Latvijas reģionu...

 • „Lainvai” - 10 gadi

  „Lainvai” - 10 gadi

  Gaujienas tautas namā 28.oktobrī pulksten 18.00 izskanēs senioru vokālā ansambļa „Lainva” 10 gadu jubilejas koncerts “Dziesmas caur gadalaikiem”....

 • Bērna zobi – vecāku atbildība

  Bērna zobi – vecāku atbildība

  Higiēna, regulāras vizītes pie zobārsta un pareizs uzturs ir galvenie veselas mutes stūrakmeņi, uzsver zobārstes Valentīna Hrikina un Vera Gņedova....

 • Minifutbola čempionātā - bronza

  Minifutbola čempionātā - bronza

  Septembra beigās Balvos norisinājās Latvijas Futbola federācijas Ziemeļaustrumu reģiona minifutbola 7:7 turnīrs, kurā piedalījās arī alūksnieši....

 • Centīsies progresēt

  Pagājušās nedēļas nogalē Lietuvā, Kauņā, trīs dienas norisinājās Pasaules kausa 3.posms velo orientēšanās elites sportistiem, kurā plašā sastāvā...