Grūtais priekšvēlēšanu laiks

Priekšvēlēšanu laiks Latvijā izraisa politisko jūkli Saeimā. Politiskās cīņas baltkvēlē partijas izceļas ar nekonsekventu rīcību ne tikai likumdošanas jomā, kas jau kļuvusi par ikdienišķu parādību.

Priekšvēlēšanu laiks Latvijā izraisa politisko jūkli Saeimā. Politiskās cīņas baltkvēlē partijas izceļas ar nekonsekventu rīcību ne tikai likumdošanas jomā, kas jau kļuvusi par ikdienišķu parādību. Teju vēl nedēļu ikvienam Latvijas iedzīvotājam būs iespējams izbaudīt šo politisko jūkli arī televizoru ekrānos un laikrakstu slejās.
Lai gan reklāmas un politisko saukļu apjoms ir mazāks nekā nacionālā līmeņa vēlēšanās, tomēr politiskās reklāmas spējušas iekarot savu vietu starp mazgāšanas līdzekļiem un higiēnas precēm. Skatoties Tautas partijas reklāmas klipu, izdzirdot melodiski - tautisko mūziku, atmiņā ataust Andra Šķēles filozofiskās pastaigas gar jūru. Savukārt par Eiroparlamenta priekšvēlēšanu kampaņas skanīgāko saukli var uzskatīt Konservatīvās partijas lozungus - "konservatīvie iekonservēs cenas" un "viens lats - divi eiro". Pagājušajās Saeimas vēlēšanās Latvijas Pirmā partija ar savu "Vīrs un vārds!" sasniedza negaidīti labus rezultātus. Drīz arī šos politiskās aģitācijas saukļus varēs ierakstīt Latvijas politikas hronikās.
Viena pilsonība, viena valsts
Pēc "čekas maisu" rezonanses tautas kalpi negrasās pierimt. Šoreiz dienas kārtībā ir dubultpilsonības jautājums augstāko amatpersonu vidū. Šobrīd tikai Latvijas Valsts prezidents nedrīkst būt arī citas valsts pavalstnieks. Neņemot vērā spekulācijas par valdības atkarību no kreisā politiskā spārna deputātiem, Induļa Emša valdība un pozīcijas deputāti Saeimā turas pie stingrām nacionālām vadlīnijām politikas veidošanā. Turpretī opozicionāriem - "Jaunajam laikam" un "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (TB/LNNK), nekas cits neatliek, kā tradicionālais opozīcijas "nē" valdības frakciju ierosmēm. Šaubos, ka TB/LNNK neatbalstītu ierosmi par dubultpilsonības aizliegumu augstākajām valsts amatpersonām, ja tagad atrastos valdībā.
Pozīcijas arguments dubultpilsonības jautājumā ir valstiskā lojalitāte. Ir šaubas, vai dubultpilsonis var būt pilnīgi lojāls pret Latviju, neņemot vērā savas otrās pilsonības valsti. Neapšaubāmi, ka augstākajām valsts amatpersonām jābūt lojālām pret savu valsti, vēl vairāk, jebkuram valsts ierēdnim un pārvaldes darbiniekam tādam ir jābūt. Šaubos, ka atteikšanās no otras valsts pilsonības, kaut ko maina patriotisma plānā pret dzimteni, bet, protams, formāli tas ir apsveicams process. Piemēram, nevar iedomāties, ka ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes vadītājs vienlaikus būtu ASV un Ķīnas pilsonis. Tādēļ būtu apsveicami, ja Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Kažociņš atteiktos no Lielbritānijas pilsonības.
NATO iznīcinātāji dārdina Latvijas debesis
Lai gan NATO iznīcinātāji līdz šīm bija diezgan virtuāla parādība iedzīvotāju izpratnē, pagājušajā nedēļā Latvijā varēja just to fizisku klātbūtni. Lidaparātiem pārkāpjot skaņas ātrumu netālu no Rīgas, pilsētas iedzīvotājos radās nevis drošības sajūta, kā tam vajadzētu būt, bet bažas par terora aktiem. Mūsu valsts iedzīvotāji ir atraduši no militāro iznīcinātāju trokšņošanas debesīs. PSRS bruņoto spēku klātbūtnes laikā Latvijā militāro lidaparātu radītie trokšņi bija ikdienišķa parādība. Mūsdienu civilās sabiedrības dzīvē militārajam bruņojumam ir atvēlēta maza nozīme. Nereti šaujamieročus lieto tikai biatlona sacensībās vai medībās. Latvijas sabiedrībā nevar saskatīt lielu mīlestību pret šaujamieročiem, kā tas ir ASV vai kādā citā valstī. Uz ielām nevar sastapt ar automātiem bruņotas militārpersonas kā trešās pasaules valstīs. Ne velti dzīvojam civilizētajā Eiropā. Laiks, kad zobens bija neatņemama vīrieša garderobes sastāvdaļa, ir beidzies.
Vai kāds nevēlas nolaupīt mūsu prezidenti?
Valsts prezidentes drošības dienestam šajās dienās nācās saskarties ar vēl nebijušu parādību. Nezināmas izcelsmes helikopters mēģināja piezemēties prezidentes Vairas Vīķes - Freibergas Jūrmalas rezidences tuvumā. Pēc neilga laika noskaidrojās, ka helikopterā atradās prezidentes bērni.
Incidents ar helihopteru neattiecas tikai uz konkrētiem tehniskiem drošības jautājumiem, bet arī uz drošības struktūru spēju aizsargāt valsts augstākās amatpersonas pret dažādu veidu provokācijām, kas var būt arī bīstamas amatpersonu dzīvībām. Tādējādi pat Valsts prezidentes bērnu apciemojumus var kļūt par valstisku problēmu.
Skaidrs ir tas, ka neidentificēts helihopters, kas lidinātos gar Maskavas Kremli vai ASV Balto namu, ilgi gaisā nepaliktu. Šobrīd nevajadzētu pārspīlēt prezidentes drošības problēmu, jo vismaz Latvijā nav zināmas grupas, kas spētu realizēt nopietnu provokāciju pret valsts augstāko amatpersonu. Latvijas vienīgie teroristi - ļimonovieši - spēja tikai izkārt sarkano karogu Pētrebaznīcas tornī.

Citu datumu laikraksti

 • Dziesma ir kā putna lidojums no baznīcas torņa

  Haralda Sīmaņa dziesma klausītāju ierauj kā ievu ziedu atvarā. Esi tās varā ka bite, kas apmaldījusies rudzupuķēs. Bet par ko īsti bija...

 • Skolēnu un jauniešu kori pieskandina Api

  Vakar Apes estrādē beidzās trīs dienu ilga rajona skolu 5. līdz 9.klašu un jauniešu koru sadziedāšanās lielo skolēnu dziesmu un deju svētku...

 • Cenšas ielauzties klubā

  Ceturtdien Alūksnē policija slimnīcā nogādājusi kādu 21 gadu vecu jaunieti, lai veiktu analīzes aizdomās par narkotisku vielu lietošanu.Ceturtdien...

 • Vēlas un uzdrošinās mainīties

  Iveta Pamils - Pamiljena no Liepnas jau sen gribēja iejusties Pelnrušķītes lomā, taču pirmajā pieteikuma anketu izlozē viņai nelaimējās. Pirmās...

 • Atjauno dolomīta arku

  Gaujienas pagasta J.Vītola memoriālā muzeja “Anniņas” teritorijā pašreiz atjauno dolomīta arku, kas ved uz muzeju.Gaujienas pagasta J.Vītola...

 • Ezera krastā top jauna atpūtas vieta

  Alūksnes ezera krastā līdzās Lāsberģa pilsdrupām apmēram mēnesi atkal rit celtniecības darbi - top atpūtas vieta. Jaunajiem atpūtas vietas...