Gudrs kā Podnieka suns

Alūksnes un Gulbenes fotocentra īpašnieks Jānis Podnieks apgalvo, ka sešdesmito gadu vidū Liepnas pusē šis teiciens bija daudzu mutēs, "pielipa" citiem un aizceļoja tālāk.

Alūksnes un Gulbenes fotocentra īpašnieks Jānis Podnieks apgalvo, ka sešdesmito gadu vidū Liepnas pusē šis teiciens bija daudzu mutēs, "pielipa" citiem un aizceļoja tālāk. Viņš atzīst, ka tas apliecina sapratni starp cilvēku un suni - viņu un viņa draugiem: Lāci, Reksi, Kuku.
"Atceroties bērnību, prātā nāk agrās rīta stundas, kad kopā ar Lāci devāmies ganīt septiņdesmit teļus. Cik laimīgi mēs bijām, kad varējām sēdēt uz saules sasildīta akmens un grauzt no miltu apcirkņa līdzpaņemtos raušus! Reizēm vienīgais mierinātājs bija suņa slapjā mēle uz vaiga. Bet priecēja kopējas uzvaras trīsas pēc negantas skriešanas pakaļ teļiem. Žēl, ka suņa mūžs ir īsāks nekā cilvēkam. Otram manam draugam - Reksim - iemācīju visu, kas man ļautu baudīt vairāk brīvības," stāsta Jānis.
Pietika apvest suni laukam, kur ganījās lopi, un varēju būt drošs, ka Reksis nevienam neļaus pārkāpt ganību nosacīto robežu. Sivēnmātes ar sivēniem ganījās pagalmā, un kaimiņi brīnījās, ka tas nav izrakņāts. Cūkas ēda pienenes kartupeļu lauka malā, bet neraka laukā bumbuļus. Tās zināja, ka, tiklīdz iedurs degunu dziļāk zemē, tā Reksis būs klāt pie pakaļkājas.
Kad J.Podnieku iesauca obligātajā militārajā dienestā, suns trīs mēnešus skuma un meklēja draugu. Bet visneizskaidrojamākais, kā Reksis nojautis par saimnieka atgriešanos atvaļinājumā. "Gribēju sagādāt pārsteigumu un nebiju par to pat vēstulē ieminējies, bet viņš mani sagaidīja uz ceļa apmēram pusotru kilometru no mājām," stāsta J.Podnieks.
Šarpejs izvēlas saimnieku
Šķirnes suņiem uztvere ir vēl labāka. Kad Jānis izlēma iegādāties šarpeju, tuvinieki bažījās, kā viņš tiks galā. Bet ir otrādi - suns palīdz noņemt stresu, sakārtot domas. Jānis akcentē, ka dzīvnieks ir jāsaprot, lai arī tas neprot runāt. Viņš to spēja bērnībā un arī tagad. "Tas ir liktenis, kas man atveda Kuku brīdī, kad bija smagi, jo tuvākais cilvēks devās citas laimes meklējumos," uzsver J.Podnieks. Šarpejs ļoti patīk viņa meitai Diānai, tāpēc jau agrāk abi bija mazo suņuku raudzībās. Tomēr toreiz secinājuši, ka meitai ir jāstudē un viņa nevarēs būt laba saimniece. "Toreiz Kuks man prasījās rokās. Paziņa smējās, ka viņš atradis saimnieku. Tad atteicāmies no domas viņu vai kādu citu suni vest mājās, tomēr tagad šarpejs ir kopā ar mani," atzīst J.Podnieks.
Saimnieks nav domājis ar šķirnes suni piedalīties izstādēs, jo vēlas blakus draugu un neko vairāk. Suns nekad nav Jāni pievīlis, tāpēc arī dzīves pārmaiņu laikā viņš zina - uz Kuku var paļauties. Par to varēja pārliecināties jau pēc divām dienām, ko abi bija pavadījuši kopā. "Aizvedu suni pie bijušās saimnieces. Parādīju, kā kucēns iemācījies iekāpt un izkāpt no mašīnas. Tas mierīgi pagāja garām viņas mašīnai, ne ausi nepakustinot. Kad viņu pasauca, pieskrēja un apostīja. Bet pēc mana aicinājuma tūlīt devās prom," lepojas Jānis.
Viņš uzsver, ka jau pēc dažām dienām trīs mēnešus vecais Kuks prata prasīties laukā. Sunim patīk kopā ar saimnieku doties darba gaitās. "Pa ceļam apstājamies, pastaigājamies un rotaļājamies. Kad braucam uz Rīgu, Kuks ir arī mašīnas sargs. Viņš nereaģē, kas notiek apkārt, bet mašīnā gan neviens lai nedomā kāpt," saka Jānis. Suns labvēlīgi izturas pret sievietēm. Kuks tās ne tikai aposta, bet grib arī nolaizīt. Turpretim vīriešus šarpejs sagaida ar saceltu spalvu un rupjā balsī rej. "Kuks ir gatavs sargāt savu teritoriju, tomēr ļaunuma viņā nav. Lai gan šarpejs ir cīņas suņu šķirne, Kuks ir maigs un labestīgs," atzīst Jānis. Viņš pieļauj, ka suns varētu kļūtu nikns, ja pret viņu izturētos agresīvi.
Lielākais nedarbs - apgrauzta suka
Latvijā šarpeju nav daudz, bet Alūksnē Kuks ir vienīgais. Viņa brāļi un māsas dzīvo Gulbenē un Balvos. Tie atšķiras no citiem šarpeju šķirņu pārstāvjiem ar garāku vilnu, tātad ir labāk piemēroti mūsu klimatam. Īsspalvainajiem ciltsbrāļiem ziemā ir vajadzīgi kostīmi, bet Kuks no aukstuma nebaidās. Rītos viņš modina saimnieku, ja vēlas doties laukā. Sākumā maigi pabaksta ar degunu. Ja nav reakcijas, tad pabaksta ar ūsām. Beidzot uzkāpj ar priekšķepām uz krūtīm un pagrūsta. Tad gribot negribot ir jāceļas. "Kad skatos televizoru un Kuks atnes čības vai spēļu mantiņu, ir skaidrs - viņš vēlas doties pastaigā. Ja esmu aizmirsis iebērt barību traukā vai nav ūdens, suns pienāk un aicina līdzi, lai parādītu, kas jādara," pauž Jānis. Kuks divās dienās iemācījies, ka, atgriežoties no pastaigas, nevar iet istabā ar dubļainām ķepām. Suns apsēžas uz paklāja, un vienu pēc otras dod noslaucīt kājas.
Tagad Kukam ir seši mēneši un ļoti patīk rotaļāties. Pirmo spēļu mantiņu - koka klucīti - viņam paņēma līdzi no dzimtās mājas Gulbenē. Šarpejam patīk svaidīt tenisa bumbiņu. "Bet mīļāko rotaļlietu Kuks pats izvēlējās veikalā. Kad suns ieraudzīja tārpiņu, tas viņam tik ļoti iepatikās, ka vairs neizlaida no mutes. Tā bija dāvana piecu mēnešu jubilejā. Viņš lepni to nesa pa ielu, galvu grozīdams un visiem rādīdams!" priecājas J.Podnieks. Viņš brīnās, kad dzird stāstām, ka Kuka brāļi un māsas ir sagrauzuši mēbeles un saplēsuši mīkstos krēslus. Kuka lielākais nedarbs esot apgrauzta kurpju tīrāmā suka, bet tas bija tad, kad viņam nebija spēļu mantiņu. Tiesa, arī zābaku auklai esot nokosts gabaliņš. "Sunim ir sava istaba, kur ir ēdamgalds - paklājs, kur tas grauž kaulu vai bauda citu barību (Kuks neko nevazā apkārt pa dzīvokli). Tur ir arī guļvieta. Var iziet uz lodžijas, kur viņš ieelpo svaigu gaisu un kaifo," stāsta Jānis.
Spalvu tīra ar putekļsūcēju
Jāni interesē, kāda vasarā būs Kuka attieksme pret ūdeni. Šarpeju nedrīkst mazgāt, lai nekaitētu ādas aizsargkārtai. Tas pieļaujams tikai reizi divos gados. "Kukam ļoti patīk, ka viņu ķemmē. Liels piedzīvojums bija, kad viņu tīrīju ar putekļsūcēju. Sākumā suns drebēja, bet tagad ir pieradis. Reizēm viņam gribas, lai masē muguru, jo masāža rada labsajūtu," secina saimnieks. Lielākais gardums sunim ir biezpiens. Liekas, ka to Kuks varētu ēst no rīta līdz vakaram. Garšo arī kefīrs un paniņas, bet pienu nedrīkst dot, jo tad var rasties cērmes. Protams, pamatuzturs ir suņu barība ar jēra gaļas piedevu. Kuks ēd arī konservus, kaltējumus, bet delikatese ir vārīti kauli. "Kad Kuks dabūjis kaulu, tad vismaz divas stundas ir miers. Pēc tam viņš ir tik apmierināts, ka neko vairs nevēlas," klāsta saimnieks.
Viņu uzjautrina šarpeja pozas un mīmika. Suns noliek plato purnu starp ķepām un domīgām acīm skatās vai arī apsēžas uz dīvāna, ķepu balstot gluži kā cilvēks roku. Sevišķu labestību saimniekam parāda, uzliekot purnu uz muguras vai ceļgala. Tad viņam uznāk snaudiens, un suns pat iekrācas. "Kuks ir dabas vērotājs. Viņš stundām skatās pa logu, kas notiek ārā. Pretējā pusē ir ābeļdārzs, kur lido putni," stāsta Jānis. Viņš nezina, ko suns prāto, vērodams putnus. Tomēr uz televizorā dzirdamo suņu riešanu vai vilku gaudošanu Kuks nereaģē. Vēl nekad šarpejs nav bijis agresīvs. "Katrs dzīvnieks pārmanto gēnus. Arī Kuka māte ir miermīlīga, bet pārējais ir saimnieka ziņā," apgalvo J.Podnieks. Viņš piekrīt teicienam - kāds suns, tāds saimnieks un otrādi.

Citu datumu laikraksti

 • Atcerēties, atgādināt, pieminēt

  1949.gada 25.marts ir viens no traģiskākajiem datumiem Latvijas valsts un tautas vēsturē, jo tika izpostītas tūkstošiem cilvēku dzīves, sagrautas...

 • 10 iemesli, kāpēc viņš nezvana

  Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi.Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi;...

 • Palīdz izvēlēties

  Žurnāls "Deko" martā: stāsta par priekšnamu - kas liecina par saimnieka kārtības un stila izjūtu, kā arī par tā finansiālajām iespējām.Žurnāls "Deko"...

 • Cepts lasis ar piedevām

  Lasi uzskata par vienu no vērtīgākajām zivīm. Un ne velti. Kālija daudzums laša gaļā pārsniedz jebkura cita pārtikā lietojama ūdens iemītnieka gaļā...

 • Kritizē Amerikas prezidentu

  Kanādas valdības ministrs apsūdzēja ASV prezidentu Džordžu Bušu starptautiskās sabiedrības pievilšanā, uzsākot militāro triecienu Irākas...

 • Ievēros militārpersonu brīvprātības principu

  Saeima naktī uz ceturtdienu ārkārtas plenārsēdē pieņēma lēmumu, kas definē Latvijas nostāju Irākas krīzes risināšanā, ļaujot Nacionālo bruņoto spēku...